بررسی سیستم فاضلاب ساختمان ها

رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه
اهمیت رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه
۱۳۹۵-۰۸-۰۵
عوامل موثر بر پر شدن چاه فاضلاب
عوامل موثر بر پر شدن چاه فاضلاب
۱۳۹۵-۰۸-۰۸

در این آموزش به بررسی سیستم فاضلاب ساختمان شامل دسته بندی فاضلاب ها، انواع چاه فاضلاب و اجزای آن می پردازیم؛ با ما باشید.

بررسی سیستم فاضلاب ساختمان ها

انواع فاضلاب

فاضلاب را با توجه به محتویات آن به دو دسته فاضلاب سبک و سنگین دسته بندی می کنند.

فاضلاب سبک : محتویات فاضلاب سبک آب خالص و مواد سبک است که برای تخلیه آن از پمپ های عادی استفاده می شود. فاضلاب کف سرویس بهداشتی منازل در این دسته قرار می گیرد. که با تخلیه و لایروبی و کف تراشی، چاه مورد نظر دوباره قابل استفاده می شود.

فاضلاب سنگین : دسته دیگر فاضلاب ها نوع سنگین آن است که از مواد سنگین و فضولات انسانی و حیوانی تشکیل شده و برای حمل آن از لوله هایی با شیب و قطر بیشتر استفاده می شود. دستگاهی که برای تخلیه و حمل فاضلاب سنگین کاربرد دارد پمپ های مکنده و تانکرهای حمل فاضلاب است که این مواد را به تصفیه خانه منتقل می کند.

نکته ای که در حفر چاه فاضلاب مورد توجه است جنس خاک آن است که لازم است از قدرت جذب بالایی برخوردار باشد.

انواع چاه فاضلاب در ساختمان

معولا سه نوع چاه در ساختمان حفر می شود:

  • چاه فاضلاب آشپزخانه
  • چاه فاضلاب حمام و دستشویی
  • چاهی برای جذب آب باران

از جمله اجزای تشکیل دهنده سیستم فاضلاب لوله های حامل فاضلاب های سنگین و سبک، لوله ای برای تخلیه آب باران، لوله هایی برای حمل آب باران و فاضلاب سبک و سیستم تهویه هستند.

دریچه بازدید

با استفاده از دریچه بازدید می توان لوله فاضلاب را به هنگام گرفتگی باز کرد یا آن را تمیز نمود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب «دریچه بازدید فاضلاب» را نیز مطالعه نمایید.

سیفون

برای جلوگیری از ورود گازهای فاضلاب به درون ساختمان در محل اتصال لوله فاضلاب و وسیله بهداشتی از سیفون استفاده می شود. که از جمله این وسایل بهداشتی می توان به دستشویی، وان حمام و سینک آشپزخانه اشاره کرد.

فشار معکوس فاضلاب 

با افزایش فشار گازهای موجود در لوله های فاضلاب ممکن است سیفون متصل به لوله فاضلاب از جای خود کنده شده و فاضلاب به بیرون لوله پاشیده شود که برای مهار این فشار از لوله های تهویه استفاده می شود.

روش های دفع فاضلاب حاصل از شستشو:

الف) چاه جذبی:

یکی از روش های دفع فاضلاب حفر چاه فاضلاب جذبی است. منظور از چاه محفظه‌ای است که فاضلاب در آن ذخیره شود به نحوی که حشرات و حیوانات به آن دسترسی نداشته باشند. جهت جلوگیری از آلودگی چاه آب توسط چاه فاضلاب، چاه فاضلاب در ارتفاع پایین‌تر از چاه آب و در فاصله 15 تا 30 متری زمین حفر گردد. هر چه جنس زمین چاه جذبی سست و قابل نفوذ باشد این فاصله زیادتر است و بر عکس. کف چاه در زمینهای یکنواخت غیر آهکی بایستی حداقل 5/1 تا 3 متر بالاتر از سطح آب زیرزمینی قرار گرفته باشد. علت این امر جلوگیری از انتشار آلودگی چاه جذبی در محیط است. دیواره قسمت بالایی چاه جذبی فاضلاب باید طوقه چینی شده و قطر آن کمتر از قسمتهای دیگر باشد و با مصالح بادوام پوشش داده شود. اگر فکر می کنید چاه قدیمی منزل شما کارایی لازم را ندارد و به همین علت میخواهید چاه فاضلاب حفر کنید، خوب است بدانید با لایروبی و میتوانید چاه کهنه را بازسازی کنید و با نوسازی آن دیگر نیازی به حفر چاه فاضلاب نخواهید داشت.

ب) شبکه جمع آوری فاضلاب

یکی دیگر از روش های دفع فاضلاب شبکه فاضلاب است. در صورتیکه در روستا شبکه جمع آوری فاضلاب ایجاد شده باشد با اتصال فاضلاب ساختمان به شبکه فاضلاب می‌توان به راحتی فاضلاب را دفع کرد. فاضلاب جمع آوری شده در شبکه فاضلاب به تصفیه خانه فاضلاب منتقل شده و پس از انجام فرایندهای تصفیه، در محل مناسبی که آلودگی زیست محیطی ایجاد نکند دفع میگردد.

ج) سپتیک تانک

آخرین روش دفع فاضلاب ساختمان استفاده از سپتیک تانک یا انباره تعفن و یا گندانبار است. در صورتیکه در روستا شبکه جمع آوری فاضلاب وجود نداشته باشد و جنس زمین اجازه استفاده از چاه جذبی را نمی‌دهد می‌توان از سپتیک تانک جهت دفع فاضلاب استفاده کرد.

سپتیک تانک یک مخزن ته نشینی غیر قابل نفوذ است که فاضلاب تولیدی از طریق لوله فاضلاب به داخل آن ریخته می‌شود. سپتیک تانک به جداسازی و تجزیه مواد جامد از فاضلاب کمک می‌کند. پساب سپتیک تانک معمولا به کمک چاه جذبی در زمین دفع می‌شود و لجن باقیمانده در مخزن هرچند وقت یک بار تخلیه میگردد.

 

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - بررسی سیستم فاضلاب ساختمان

09124909930

بررسی سیستم فاضلاب ساختمان ها
4.42 امتیاز از 12 رای

1 دیدگاه

  1. مرادی گفت:

    سلام.
    بررسی سیستم فاضلاب در آپارتمان به عهده چه کسی است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوله بازکنی و تخلیه چاه
لولـه بازکنـی، تخلیـه چـاه و...
سرعت در ارائه خدمت از سمت متخصصین ما
09124909930
گـــوش به زنگ تان هستیم