پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان
پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان
۱۳۹۵-۰۸-۰۵
بررسی سیستم فاضلاب ساختمان ها
بررسی سیستم فاضلاب ساختمان ها
۱۳۹۵-۰۸-۰۸

اهمیت رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه

رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه

در این مطلب به اهمیت رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه می پردازیم؛ با ما باشید.

پس از مشاهده نشانه های پر شدن چاه فاضلاب باید جهت تخلیه چاه اقدام نمایید. همه افرادی که در عملیات تخلیه چاه نقش دارند در معرض حوادث ناشی از آن هستند. چنانچه تخلیه چاه با رعایت نکات ایمنی انجام نشود می تواند حوادثی پر خطر برای افراد درگیر به دنبال داشته باشد.

رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه

هر فردی که در عملیات تخلیه چاه نقش دارد با عدم رعایت نکات ایمنی می تواند سبب بروز حوادث شود و تخلیه چاه به خودی خود خطر آفرین نیست. بنابراین لازم است افراد با توجه کافی به ایمنی در حفظ جان خود و سایرین کوشا باشند.

حوادث ناشی از تخلیه چاه دلایل مختلفی دارد که این دلایل اهمیت رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه را برای شما روشن می سازد:

 • وجود گازهای سمی در فاضلاب می تواند سبب مسمومیت کارگران تخلیه چاه شود و در مواردی ممکن است افراد جان خود را از دست بدهند. بنابراین توجه به وجود این گازهای مضر می تواند تاثیر زیادی در حفظ سلامت افراد داشته باشد.
 • با انتشار گازهای سمی درون چاه های فاضلاب احتمال مسمومیت افراد وجود دارد که گاهی سقوط آن ها در چاه را نیز به دنبال خواهد داشت. البته سقوط کارگران به درون چاه دلایل دیگری می تواند داشته باشد که جلوگیری از آن مستلزم رعایت نکات ایمنی است.
 • چاه های قدیمی خود می تواند برای افراد خطرآفرین باشد بنابراین تخلیه چاه های قدیمی نیازمند توجه بیشتری برای حفظ جان افراد است. با ورود کارگران به درون چاه قدیمی به دلیل سستی آن ممکن است چاه ریزش کند.

استفاده از وسایل ایمنی در تخلیه چاه نقش مهمی در حفظ جان کارگران ایفا می کند و از حوادث احتمالی پیشگیری می نماید. بنابراین پیش از شروع عملیات لوله بازکنی و تخلیه چاه از ایمنی شرکت های ارائه دهنده خدمات مطمئن شوید.

حال که با نکات ایمنی در تخلیه چاه  آشنا شدیم، باید اقدامات قبل از تخلیه چاه را نیز بدانید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

در مرحله نخست باید بررسی کنید که آیا چاه شما پر شده است و نیاز به تخلیه چاه دارد یا این که خالی است و لزومی به تخلیه آن نیست. برای این که مقدار حجم مصرفی چاه فاضلاب خود را پیدا کنید باید محل چاه در ساختمان را پیدا کنید. این موضوع بسیار واضح است که برای تخلیه چاه باید محل چاه را دانست. جهت پیدا کردن محل چاه فاضلاب در ساختمان ‎می‎توانید از روش‎های زیر استفاده کنید.

 1. – فاصله چاه دیوار: یکی از نکات حفر چاه، فاصله آن با دیوار‎های اطراف است. حداقل فاصله چاه با دیوار‎های اطراف باید سه متر باشد. پس با این نکته محل تقریبی چاه فاضلاب پیدا ‎می‎شود و ما یک قدم به تخلیه چاه نزدیک‎تر ‎می‎شویم.
 2. – موزاییک متفاوت: یکی دیگر از نکات حفر چاه علامتگذاری محل چاه است. بعد از حفر چاه و پوشاندن درب آن، موزاییک‎های روی آن را با بقیه جاها متفاوت درست ‎می‎کنند تا محل چاه مشخص باشد. اگر در ساختمان شما چنین چیزی وجود دارد، در نتیجه محل چاه فاضلاب است و ‎می‎توانید اقدام به تخلیه چاه نمایید.
 3. – صدای فاضلاب: بعد از استفاده از آب، فاضلاب تولیدی توسط لوله‎های فاضلاب به درون چاه فاضلاب ریخته ‎می‎شود. اگر محیط ساختمان ساکت باشد، با کمی دقت ‎می‎توان صدای فاضلاب را شنید. فاضلابی که از ارتفاع بالا درون چاه ریخته ‎می‎شود. اگر این صدا را شنیدید، آن را دنبال کنید تا به محل چاه فاضلاب برسید.

حال که محل چاه را پیدا کرده‎اید فقط یک قدم به تخلیه چاه باقی مانده است. این که آیا چاه خالی است و یا اینکه پر شده و باید عمل تخلیه چاه را انجام داد.

اگر صدای چاه مانند صدای آبی است که از ارتفاع بالا ریخته ‎می‎شود پس چاه شما پر نشده و هنوز جا داد. در این صورت دیگر نیازی به تخلیه چاه نیست. خیال شما از بابت تخلیه چاه و دردسر‎های آن راحت باشد. اما اگر صدای فاضلاب مانند صدای آب از ارتفاع پایین است، در این صورت باید خود را آماده تخلیه چاه کنید. چاه شما پر شده است و باید اقدام به تخلیه چاه کنید.

اگر هم نتوانستید چاه فاضلاب را پیدا کنید یا متوجه حجم مصرفی آن نشدید، بالاجبار باید با یک متخصص تخلیه چاه و یا شرکت‎های تخلیه چاه مشورت کنید تا شما را راهنمایی کنند.

اگرچه تخلیه چاه امری پر دردسر و پر هزینه است اما خیال شما را از بابت حوادث چاه راحت ‎می‎کند. شرکت‎های تخلیه چاه اقدامات ایمنی لازم را برای شما انجام می‎دهند. با خیال راحت چاه خود را به آنها بسپارید و نگراه هیچ چیز نباشید. آنها کار خود را بلد هستند.

 

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه

09124909930

اهمیت رعایت نکات ایمنی در تخلیه چاه
4.67 امتیاز از 3 رای

2 دیدگاه ها

 1. احمدی گفت:

  سلام. اسم گاز موجود در چاه چیه و آیا کشنده است؟

 2. رامینی گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبی که در سایت گذاشتین.
  متاسفانه عدم رعایت مسائل ایمنی و بی توجهی به آن تا حالا جان خیلی از هم وطن هامون رو گرفته و امیدوارم تمام کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند و این شغل سخت رو دارن با رعایت تمام نکات ایمنی کمتر اتفاقات ناگوار براشون بیوفته.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوله بازکنی و تخلیه چاه

سـرعت در ارائـه خدمــت از سمــت متخصصین ما

جهت تماس روی شماره زیر کلیک کنید.

09124909930

خـدمـت از مـا