لوله بازکن خانگی
لوله بازکن خانگی بسازید!
۱۳۹۵-۰۸-۱۲
باز کردن لوله فاضلاب در خانه
ترفندهای باز کردن لوله فاضلاب در منزل
۱۳۹۵-۰۹-۱۷

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن

ساختار چاه فاضلاب

توجه به ساختار چاه فاضلاب و رعایت نکات مربوط به بخش های آن نقش موثری در حفر چاه استاندارد ایفا می کند که در ادامه این بخش ها را بررسی می کنیم.

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن

بخش های تشکیل دهنده چاه فاضلاب را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

  • میله چاه
  • گلدان دهانه چاه
  • طوقه چاه
  • انباره چاه
  • دال بتونی چاه

میله چاه 

یکی از بخش های چاه میله استوانه ای شکل آن است که محل حفر چاه طول این میله را تعیین می کند. برای حفر میله لازم است بخش غیر قابل نفوذ که همان خاک رس است رد شده و به آبکش خاک برسد. وجود سنگ های درشت تر مشکلی برای نفوذ فاضلاب ایجاد نمی کندبنابراین رگه های ماسه ای بهترین رگه آبکش می باشند.

عمق میله چاه

حداقل عمق برای حفر میله چاه 12 متر می باشد اما عواملی مانند ارتفاع انباره، محل حفر چاه و … بر این عمق تاثیر دارد. توجه به عمق میله امری ضروری در حفر چاه است زیرا در صورت بروز مشکل می تواند سبب نشست ساختمان و تخریب آن گردد.

نکته مهم در حفر چاه آن است که میله باید به صورت عمودی حفر شود و چنانچه در طی عملیات با مانعی مواجه شدیم لازم است برای جلوگیری از انحراف مسیر چاه، محل آن را تغییر دهیم یا مانع را بر طرف کنیم و به حفاری ادامه دهیم.

این مانع می تواند سنگ بزرگی بر سر راه میله چاه باشد که در صورت امکان سوراخ شده و میله همچنان عمودی حفر می شود. 

همچنین اگر خاک چاه ریزشی باشد می توان از کول استفاده نمود؛ برای اطلاعات بیشتر مقاله «معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه» را مطالعه نمایید.

انباره چاه

انباره چاه به تونل هایی گفته می شود که در پایین چاه حفر می شود که حجم این تونل را محل چاه و نوع فاضلاب ورودی به آن تعیین می کند.

طوقه چاه

برای جمع کردن دهانه چاه از آجرچینی استفاده می شود که به آن طوقه چاه گفته می شود. آجرچینی دهانه چاه به صورت مخروطی و پله ای در فاصله یک تا دو متری از دهانه چاه در سطح زمین انجام می شود.

آجرها به گونه ای چیده می شوند که هر رگ جلوتر از رگ زیرین قرار می گیرد تا دهانه چاه جمع شده و تنها به اندازه یه روزنه کوچک باز باشد.

در طوقه استفاده از ملات مقاوم برای جلوگیری از نشست آن و حفط جان افراد امری ضروری است.

گلدان چاه

گلدان چاه برای جلوگیری از پراکنده شدن فاضلاب ورودی به چاه و هدایت عمودی این فاضلاب به انتهای چاه استفاده می شود. اهمیت وجود این گلدان زمانی مشخص می شود که فاضلاب درون چاه به طوقه برسد و خاک آن را بشوید. به این ترتیب طوقه نشست کرده و دهانه چاه باز می شود. بنابراین با استفاده از طوقه می توان در برابر این دسته حوادث در امان ماند.

دال بتونی چاه

تا جای امکان باید چاه در محل های کم رفت و آمد و به صورت عمودی حفر شود زیرا در لوله کشی افقی احتمال مسدود شدن لوله ها زیاد است و در مکان های پر رفت و آمد نیز  با نشست طوقه احتمال سقوط افراد وجود دارد.

بنابراین با قرار دادن یک دال بتونی روی گلدان چاه می توان از بروز این حوادث جلوگیری نمود.

در این مقاله به ساختار چاه فاضلاب پرداختیم؛ می توانید در بخش دیدگاه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تنها با یک تماس می توانید عملیات فنی منزل خود از جمله لوله بازکنی، تخلیه چاه ، لوله کشی و … را به نیروی ماهر و متخصص بسپارید.

 

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - بررسی ساختار چاه فاضلاب

09124909930

بررسی ساختار چاه فاضلاب و حفاری آن
5 امتیاز از 3 رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *