ترمیم و بازسازی چاه فاضلاب
۱۳۹۵-۰۷-۱۹
تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن
۱۳۹۵-۰۷-۲۹

شترگلو لوله ای به دو شکل S یا U است که در لوله کشی برای جلوگیری از نشت بوی بد در ساختمان استفاده می شود. در این آموزش به معرفی شترگلو و کاربرد آن در لوله کشی می پردازیم.

شترگلو و کاربرد آن در لوله کشی

شترگلو با توجه به طراحی U شکل آن می تواند فاضلاب را گیر انداخته و مانند پوششی مانع از پراکندگی گاز فاضلاب در محیط خانه شود.

شترگلو با زاویه قائم در زیر سینک ظرفشویی، لوله های فاضلاب، آب ریز و توالت ایرانی استفاده می شود.

کنترل وجود شترگلو

یکی از مشکلات رایج در سیستم لوله کشی ساختمان عدم استفاده از شترگلو در زهکشی است که سبب می شود گاز فاضلاب وارد منزل شود و بوی بد آن را حس کنید.شتر گلو و کاربرد آن در لوله کشی

به این ترتیب می توانید زهکش های کف خانه را چک نمایید که دارای شتر گلو هستند یا خیر. برای کنترل آن مقداری آب درون لوله بریزید و پایین رفتن آن را مشاهده کنید. در صورتی که از شترگلو استفاده شده باشد آب با سرعت کمی پایین می رود. اما این فرآیند ادامه دارد و لازم است در یک فاصله زمانی مثلا دو ساعت بعد لوله را چک نمایید تا آب بیرون نزده باشد.

جمع شدن آب بیانگر آن است که از شترگلو استفاده نشده یا آن را در مکان دیگری قرار داده اند. همچنین در صورت استشمام بوی فاضلاب می توانید مقداری آب در لوله بریزید، چنانچه بعد از یک ساعت بو از بین نرفته باشد نشان می دهد که شترگلو بکار نرفته است.

گاهی با وجود استفاده از شترگلو باز هم ممکن است متوجه بوی بد فاضلاب در منزل خود شوید.

  • اگر یک زهکش دارای شترگلو برای مدتی استفاده نشود آب شترگلو خشک شده و دچار شکستگی می شود.
  • وجود آسیب دیدگی در شترگلو یا آسیب دیدگی خط زهکشی نیز شما را با بوی بد فاضلاب مواجه می کند.
  • اگر خط زهکش بین خطوط فاضلاب و شتر گلو شکسته شده باشد یا ترک بخورد علاوه بر پراکندگی بوی فاضلاب، احتمال نفوذ این فاضلاب به پی ساختمان یا زیرزمین وجود دارد.
  • علاوه بر موارد فوق گرفتگی یا آسیب دیدگی سیستم تهویه نیز عامل دیگری بر انتشار گاز فاضلاب است. سیستم تهویه ساختمان با کنترل فشار اتمسفری ناشی از جریان فاضلاب، گاز های آن را به محیط خارج از منزل هدایت می کند. بنابراین در صورت استاندارد نبودن تهویه یا گرفتگی آن غیریکنواختی فشار ناشی از فاضلاب می تواند به شترگلو نیز آسیب برساند.

وظایف شترگلو

شترگلو دو وظیفه بسیار مهم را بر عهده دارد که هر دو وظیفه در صورت وجود آب در شترگلو به درستی انجام خواهند شد.

1. جلوگیری از خروج بوی چاه

چاه فاضلاب منبع فضولات و گازهای فاضلاب است که این دو، بوی بسیار بد و زننده ای دارند. خروج این بو از چاه و ورود آن به منزل یا بیرون از لوله باعث متعفن شدن محیط و آزار افراد میشود. برای جلوگیری از خروج این بو از چاه باید روشی مناسب پیدا کرد. استفاده از شترگلو برای این مشکل بسیار مناسب است. شترگلو به علت ساختار خاص خود از خروج بوی بد چاه و گازهای فاضلاب از چاه و ورود آنها به محیط جلوگیری میکند.

2. جلوگیری از خروج حشرات داخل چاه

شترگلو عاملی برای جلوگیری از خروج حشرات و سوسکهای چاه و ورود آنها به ساختمان است. چاه فاضلاب به علت وجود فضولات و آلودگی ها محل تجمع حشرات و سوسکها است. ورود این سوسکها به ساختمان علاوه بر آلودگی محیط باعث انتقال بیماریهای خطرناک نیز میشود. شترگلو به خاطر داشتن خمیدگی در خود از ورود حشرات به داخل ساختمان جلوگیری میکند.

از بین رفتن آب بند

همان طور که گفته شد شترگلو در صورتی به درستی کار میکند که دارای آب بند باشد. آب بند موجود در شترگلو پس از مدتی به دلایل خاص از بین می رود. دلایل مختلفی از قبیل تبخیر، تغییر فشار هوا، باد و علل دیگری که به از بین رفتن آب بند شترگلو کمک میکنند. هر کدام از این دلایل ممکن است به ندرت و در شرایط خاصی اتفاق بیافتد، اما رایج ترین دلایل دو نوع است.

۱- تبخیر

اگر آب مدتی در هوای آزاد قرار بگیرد تبخیر میشود. در شترگلو هم به همین صورت است. اگر مدتی آب وارد لوله نشود، آب بند شترگلو به تدریج تبخیر شده و تمام میشود. برای جلوگیری از این عامل باید پس از مدتی مقداری آب داخل لوله ریخت تا آب بند شترگلو پر شود.

۲- تغییر فشار هوا

اگر فشار داخل چاه یا شبکه فاضلاب کمتر از فشار هوا باشد، فشار هوا به آب بند شترگلو فشار وارد کرده و آن را به داخل چاه یا شبکه فاضلاب هدایت میکند. این کاهش فشار ممکن است بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی درون چاه یا شبکه فاضلاب اتفاق بی افتد.

عیب شترگلو

شتر گلو با این که دو وظیفه بسیار مهم را بر عهده داشته و به خوبی انجام میدهد یک اشکال اساسی در خود دارد. خمیدگیهای شترگلو اگر چه باعث جلوگیری از ورود بوی بد و ورود حشرات به ساختمان میشود، اما باعث گرفتگی لوله نیز میشوند. شترگلو به خاطر داشتن خمیدگی در خود باعث گرفتگی در خود میشود. اگر به جز آب چیز دیگری وارد لوله شود ممکن است درون شترگلو گیر کرده، راه لوله بسته شود. باقی مانده غذا، چربی، مو و دیگر مواد اگر به مقدار زیاد وارد شترگلو شوند درون خمیدگی آن به دام افتاده و راه لوله را مسدود خواهند کرد.

چاره این مشکل هم این است که از ورود مواد اضافی به داخل شترگلو جلوگیری شود. در صورت ورود این مواد، مقداری آب به داخل لوله ریخته شود تا مواد اضافی به همراه آب از داخل شترگلو خارج شوند و باعث گرفتگی آن نشوند. اگر مواد اضافی وارد آن شد و باعث انسداد آن شد باز هم مشکلی نیست. بعضی از شترگلوها از چند بخش جدا تشکیل شده است. در صورت ایجاد گرفتگی در آن این امکان وجود دارد که با جداسازی اجزای مختلف، گرفتگی موجود را رفع کرد.

 

ما مفتخریم که با نیروهای متخصص و ماهر در زمینه های مختلف همراه شما هستیم. با یک تماس خدمات مورد نیاز خود از جمله چاه بازکنی و لوله بازکنی صادقیه  و… را با ما در میان بگذارید.

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - شترگلو و کاربرد آن در لوله کشی

09124909930

021-22880704

شترگلو و کاربرد آن در لوله کشی
5 امتیاز از 1 رای

2 دیدگاه ها

  1. ehsan گفت:

    من دارم آشپزخونه مو بازسازی می کنم.همه کاراشو به جز کابینت خودم می خوام انجام بدم.اطلاعاتتون در مورد شترگلو خیلی به دردم میخوره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوله بازکنی، تخلیه چاه، ایزوگام، لوله کشی، تعمیر کولر، نظافت منزل و…

خدمت از ما - شرکت خدماتی

سـرعت در ارائـه خدمــت از سمــت متخصصین ما

جهت تماس روی شماره زیر کلیک کنید.

09124909930

خـدمـت از مـا

شرکت خدماتی خدمت از ما