خدمت از ما

09124909930 - 02122880704

رفع بوی بد فاضلاب
رفع بوی بد فاضلاب
۱۳۹۵-۰۷-۱۴
رفع گرفتگی دستشویی و ظرفشویی
گرفتگی دستشویی و ظرفشویی
۱۳۹۵-۰۷-۱۴

عوامل پر شدن چاه فاضلاب

عوامل پر شدن چاه فاضلاب

در این مقاله عوامل پر شدن چاه فاضلاب را با بیان دلیل بررسی می کنیم. لازم است پس از تخلیه چاه با توجه به عوامل پر شدن چاه فاضلاب نسبت به رفع آن اقدام نمود.

عوامل پر شدن چاه فاضلاب

جنس زمین، حجم چاه و مواد زائد عوامل اصلی تاثیرگذار بر پر شدن چاه می باشند.

جنس زمین

چاه های فاضلاب شکل های مختلفی دارند که در اکثر ساختمان ها و منازل، چاه های جذبی حفر می شود. این نوع چاه ها به محیطی برای جذب آب و فاضلاب داخل آن نیاز دارند. جنس زمینی که برای حفر چاه انتخاب می شود باید کارآیی لازم را داشته باشد که پیش از موعد به تخلیه چاه نیاز نباشد.

خاک اطراف چاه عمدتا دو نوع است:

  • زمین های غیر شنی
  • زمین های شنی

زمین های غیر شنی

در زمین های غیر شنی که معمولا جنس آن ها از خاک است، ممکن است چاه فاضلاب زودتر از زمان مورد نظر پر شود.

ماهیت جذبی چاه فاضلاب، توانایی پایین خاک برای جذب آب و قطر کم دیواره چاه روند پر شدن چاه فاضلاب را تسریع می بخشند. در نتیجه این نوع چاه فاضلاب در زمانی معین و کوتاه تر از حد معمول، پر می شود و نسبت به دیگر چاه ها زودتر به تخلیه آن نیاز است.

زمین های شنی

در زمین های شنی احتمال پر شدن چاه فاضلاب به نسبت زمین های غیر شنی و خاکی به مراتب پایین تر است زیرا بین ذرات شن حفره های ریزی وجود دارد که سبب نفوذ آب به درون آن و جذب آب توسط زمین می شود. اما چاه های فاضلاب در این نوع زمین ها نیز به دلایلی پر شده و سر ریز می شوند.

حجم چاه

عامل دیگری که در پر شدن چاه های فاضلاب نقش دارد حجم چاه فاضلاب می باشد. در حجم چاه دو فاکتور موثر است: قطر چاه و عمق آن. هرچه قطر و عمق چاه بیشتر باشد، حجم چاه نیز بیشتر خواهد بود. چاه فاضلاب مکانی برای انباشت آب ها و فاضلاب های ساختمان است که می بایست به مقدار فاضلابی که در ساختمان تولید می شود، فضا برای انباشت آن در اختیار باشد.

شاخص های موثر در مشخص سازی حجم چاه عبارتند از: جمعیت ساختمان، نوع کاربری آن، مدت استفاده روزانه از ساختمان، میزان تولید فاضلاب در ساختمان و … .

مواد زائد داخل چاه

عوامل پر شدن چاه فاضلاب و مواد اضافی درون آن ها این است که در قالب لایه های ضد آب مانع نفوذ آب به زمین می شوند. مواد زائد از طریق لوله های فاضلاب به همراه آب وارد چاه شده و با رسوبی که در کف چاه و دیواره های آن وجود دارد قدرت جذب چاه را کم می کنند. بنابراین چاه سریع تر می شود و باید تخلیه شود.

 

لزوم بررسی مداوم وضعیت چاه فاضلاب

بررسی وضعیت چاه امری مهم و ضروری برای مالکان ساختمانها است که اگر این کار انجام نشود ممکن است باعث بروز حوادث ناگوار شود. حوادثی که به راحتی می توان از آنها جلوگیری کرد. فقط کافیست با افراد متخصص این کار تماس بگیرید و درخواست مشاوره کنید. آنها شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

ریزش چاه و رابطه آن با بررسی مداوم وضعیت چاه

حتما شما هم بسیار دیده و شنیده اید که حادثه چاه فاضلاب جان افراد مختلفی را گرفته است. اخبار ریزش چاه و حوادث چاه تیتر یک اخبار حوادث هستند. یعنی به صورت مداوم و روزانه حوادث مختلف ریزش و تخریب چاه رخ می دهد. به نظر شما چه چاههایی دچار ریزش می شوند؟ آیا چاههای نو و تازه حفر شده ریزش می کنند یا چاههای کهنه و قدیمی؟ واضح است که چاههای قدیمی و کهنه که به حال خود رها شده اند و کسی به آنها توجه نمی کند دچار ریزش می شوند. چاههای فاضلابی که صاحبان آنها هیچ توجهی به آنها ندارند و حتی وضعیت آنها را بررسی نمی کنند. این چاهها باید بصورت مداوم  و چند سال یکبار بررسی شوند و در صورت لزوم تخلیه یا لایروبی شوند. بررسی مداوم وضعیت چاه در اینجا مفید واقع می شود. اگر این نوع چاهها بصورت مداوم یا در مدت مداوم بررسی وضعیت شوند و اقدام لازم جهت تعمیر و ترمیم آنها انجام شود دیگر حوادث ریزش چاهها روی نمی دهد.

 

پرشدن و سرریز شدن چاه و رابطه آن با بررسی مداوم وضعیت چاه

اگر چاه فاضلاب در شرایط مناسب باشد به خوبی فاضلاب را درون خود جذب می کند اما اگر وضعیت و شرایط مناسب نباشد فاضلاب درون چاه انباشه می شود و بعد از مدتی از چاه بیرون می زند و چاه سرریز می شود. چاه فاضلاب باید به موقع تخلیه شود تا دیگر باعث بالا آمدن فاضلاب از لوله ها نباشیم. اما این موضوع چه ارتباطی با بررسی مداوم دارد؟ خیلی واضع است. اگر وضعیت چاه فاضلاب بصورت مداوم بررسی شود و در صورت لزوم اقدام متناسب انجام شود دیگر فاضلاب از لوله ها بالا نمی زند و چاه سرریز نمی شود. با بررسی به موقع و اقدام متناسب می توان جلوی این اتفاقات را گرفت.

بررسی به موقع وضعیت چاه و اقدام متناسب می توان بسیار مفید واقع شود. با این کار اگر چاه نیاز به تخلیه داشته باشد، تخلیه چاه صورت می گیرد و اگر نیاز به لایروبی داشته باشد افراد لایروبی این کار را انجام خواهد داد. به صورت کلی بررسی وضعیت چاه بسیار مهم و ضروری است و باید به آن توجه کافی داشت.

در این مقاله عوامل پر شدن چاه فاضلاب را بررسی کردیم. اگر به دنبال روشهای تخلیه چاه خانگی ( تخلیه چاه با پمپ لجن کش و…) و یا روش تخلیه فاضلاب رستوران هستید، می توانید مطالب ما را در این زمینه ها مطالعه نمایید.

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - عوامل پر شدن چاه فاضلاب

09124909930

021-22880704

عوامل پر شدن چاه فاضلاب
5 امتیاز از 2 رای

1 دیدگاه

  1. pooria-ir گفت:

    مطالب بسیار سودمند و جالبی بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *