رفع بوی بد فاضلاب
۱۳۹۵-۰۷-۱۴
گرفتگی دستشویی و ظرفشویی
۱۳۹۵-۰۷-۱۴

پر شدن چاه فاضلاب و عوامل آن

پر شدن چاه دلایل مختلفی دارد که در این مقاله به بررسی این دلایل می پردازیم. لازم است پس از تخلیه چاه با توجه به عامل پر شدن چاه نسبت به رفع آن اقدام نمود.

پر شدن چاه

جنس زمین، حجم چاه و مواد زائد عوامل اصلی تاثیرگذار بر پر شدن چاه می باشند.

جنس زمین

چاه های فاضلاب شکل های مختلفی دارند که در اکثر ساختمان ها و منازل، چاه های جذبی حفر می شود. این نوع چاه ها به محیطی برای جذب آب و فاضلاب داخل آن نیاز دارند. جنس زمینی که برای حفر چاه انتخاب می شود باید کارآیی لازم را داشته باشد که پیش از موعد به تخلیه چاه نیاز نباشد.

خاک اطراف چاه عمدتا دو نوع است:

  • زمین های غیر شنی
  • زمین های شنی

زمین های غیر شنی

در زمین های غیر شنی که معمولا جنس آن ها از خاک است، ممکن است چاه فاضلاب زودتر از زمان مورد نظر پر شود.

ماهیت جذبی چاه فاضلاب، توانایی پایین خاک برای جذب آب و قطر کم دیواره چاه روند پر شدن چاه فاضلاب را تسریع می بخشند. در نتیجه این نوع چاه فاضلاب در زمانی معین و کوتاه تر از حد معمول، پر می شود و نسبت به دیگر چاه ها زودتر به تخلیه آن نیاز است.

زمین های شنی

در زمین های شنی احتمال پر شدن چاه فاضلاب به نسبت زمین های غیر شنی و خاکی به مراتب پایین تر است زیرا بین ذرات شن حفره های ریزی وجود دارد که سبب نفوذ آب به درون آن و جذب آب توسط زمین می شود. اما چاه های فاضلاب در این نوع زمین ها نیز به دلایلی پر شده و سر ریز می شوند.

حجم چاه

عامل دیگری که در پر شدن چاه های فاضلاب نقش دارد حجم چاه فاضلاب می باشد. در حجم چاه دو فاکتور موثر است: قطر چاه و عمق آن. هرچه قطر و عمق چاه بیشتر باشد، حجم چاه نیز بیشتر خواهد بود. چاه فاضلاب مکانی برای انباشت آب ها و فاضلاب های ساختمان است که می بایست به مقدار فاضلابی که در ساختمان تولید می شود، فضا برای انباشت آن در اختیار باشد.

شاخص های موثر در مشخص سازی حجم چاه عبارتند از: جمعیت ساختمان، نوع کاربری آن، مدت استفاده روزانه از ساختمان، میزان تولید فاضلاب در ساختمان و … .

مواد زائد داخل چاه

علت اصلی پر شدن چاه فاضلاب و مواد اضافی درون آن ها است که در قالب لایه های ضد آب مانع نفوذ آب به زمین می شوند. مواد زائد از طریق لوله های فاضلاب به همراه آب وارد چاه شده و با رسوبی که در کف چاه و دیواره های آن وجود دارد قدرت جذب چاه را کم می کنند. بنابراین چاه سریع تر می شود و باید تخلیه شود.

اگر به دنبال روشهای تخلیه چاه خانگی ( تخلیه چاه با پمپ لجن کش و…) و یا روش تخلیه فاضلاب رستوران هستید، می توانید مطالب ما را در این زمینه ها مطالعه نمایید.

ارائه خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه و …

تخلیه چاه و لوله بازکنی - پر شدن چاه فاضلاب

09124909930

پر شدن چاه فاضلاب و عوامل آن
5 امتیاز از 2 رای

1 دیدگاه

  1. pooria-ir گفت:

    مطالب بسیار سودمند و جالبی بود.ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لوله بازکنی و تخلیه چاه
لولـه بازکنـی، تخلیـه چـاه و...
سرعت در ارائه خدمت از سمت متخصصین ما
09124909930
گـــوش به زنگ تان هستیم