پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان

پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان

یکی از مشکلات جدی ساختمان ها نم کشیدن دیوارها و سقف آنهاست که این رطوبت به مرور سبب تخریب آن می شود. در این آموزش به توصیه هایی برای پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان می پردازیم؛ با ما همراه شوید.

پیشگیری از نم و رطوبت ساختمان با رعایت نکات ساده

  • لباس ها را در محیط خانه سریع تر خشک کنید: در بسیاری از خانه ها و بیشتر در آپارتمان ها افراد لباس ها را در محیط خانه  خشک می کنند. در صورتی که این لباس های خیس زمانی که برای مدت زیادی در محیط خانه بمانند نم و رطوبت خانه را زیاد می کنند. بنابراین لباس ها را به سرعت خشک کنید.
  • شستشوی بیش از حد دیوارهای خانه: نم و رطوبت آن را زیاد می کند.
  • وجود لکه های آب روی دیوارها: نشتی یا ترکیدگی لوله ای در پشت دیوار را نشان می دهد. بنابراین با مشاهده این تغییر رنگ دیوارها در اولین فرصت وضعیت لوله ها را بررسی نمایید.
  • منشا رطوبت را بیابید: پیش از تخریب بخشی از ساختمان برای حل مشکل نم و رطوبت ساختمان حتما منشا رطوبت را بیابید.
  • اطمینان از عایق مناسب سقف ساختمان در برابر باران: گاهی به دلیل عایق نامناسب سقف، پس از باران سقف لکه می شود یا حتی وجود روزنه ای در سقف سبب نشت آب باران به درون خانه می شود.
  • بررسی تاسیسات ساختمان و سیستم لوله کشی: بررسی تاسیسات نیز در رفع نم و رطوبت موثر است زیرا وجود نشتی در این لوله کشی سبب نم و رطوبت دیوارهای مجاور می شود.
  • رطوبت اتاق را کاهش دهید: اگر رطوبت اتاق زیاد باشد، در مدت طولانی باعث ایجاد رطوبت در ساختمان می‌شود. یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت و نم خانه‌ها است. در برخی از خانه‌ها از وسیله‌های افزایش رطوبت استفاده می‌شود که بهتر است استفاده از آنها کاهش یابد تا از ایجاد رطوبت در دیوارها و سقف ساختمان جلوگیری شود. یکی دیگر از راه‌های کاهش رطوبت، بازکردن پنجره‌ها است که باعث خروج رطوبت خانه می‌شود. به هر حال رطوبت ساختمان باید کاهش یابد.
  • اگر مشکل رطوبت و نم عایق کاری باشد: ممکن است علت رطوبت و نم سقف از عایق کاری نامناسب باشد. اولین حدس بسیاری از افراد این است که ایزوگام یا عایق توالت، آشپزخانه، حمام یا سقف ساختمان سوراخ شده است و باعث ایجاد رطوبت و نم شده، که این حدس در موارد زیادی باعث تخریب قسمت هایی از ساختمان می‌شود و خسارات زیادی را به ساختمان وارد می‌کند. ولی پس از پیدا کردن علت اصلی ایجاد رطوبت و نم از این کار پشیمان می شوند. البته در بسیاری از موارد نقص در قیرگونی، ایزوگام و عایقهای رطوبتی ساختمان باعث ایجاد رطوبت و نم هست، ولی بهتر است قبل از تخریب به دلیل پیدا شدن رطوبت و نم متمرکز شوید تا از بروز خسارات اضافی جلوگیری کنید یا از متخصص این امر کمک بگیرید. آنها به خوبی در رفع نم ساختمان، به شما کمک می‌کنند.

چگونگی تعمیر، لکه گیری و رفع نم نقاط نم دار ساختمان

پس برای جلوگیری از نم و رطوبت ساختمان باید روش آن را بدانید. ممکن است رطوبت دیوارها در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها بوجود آمده باشد که در این صورت باید عملیات مربوطه را انجام داد. بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده شود که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود، بگذارید ۲ روز به همین شکل باقی بماند و سپس آن را بردارید. اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می‌باشد و باید اقدامات لازم را انجام داد.

این مشکل را می‌توان با نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد و به راحتی به حل مشکل پرداخت. اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد، مشکل از بیرون ساختمان است بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب زیر عمل نمایید:

دیوارهای ساختمان را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید تا مشکل حل شود. این نقاط می‌توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می‌شوند و یا زیر طاق بالکن باشند. در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوارها باشد.

سوراخ ها و شکاف های بزرگ در دیوار و سقف برای جلوگیری از نم و رطوبت ساختمان باید قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند. برای این منظور می‌توانید از سیمان آبی استفاده کنید تا مشکلتان حل شود.

در این مطلب به برخی نکات موثر در پیشگیری نم و رطوبت ساختمان اشاره کردیم که با رعایت آن می توانید میزان مشکلات ناشی از رطوبت زیاد را کاهش دهید.

5.00 امتیاز از 6 رای

تعمیر و بازسازی ساختمان

برای سرویس تعمیر و بازسازی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر و بازسازی ساختمان

مطالب مرتبط با ساختمانی

بازسازی ساختمانهای قدیمی
درب آکاردئونی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading