راهنمای خرید کولر گازی

نصب کولر گازی و اسپیلت
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
راهنمای خرید کولر گازی

دلیل نیاز به راهنمای خرید کولر گازی

استفاده از کولر گازی امروزه با رشد زیادی همراه است که دلیل آن بهینه شدن مصرف کولر گازی‌ها و نیاز به افزایش امکانات می‌باشد. کولر آبی که در گذشته متداول بوده به دلیل پایین بودن میزان سرمایش و همچنین نیز به کانال کشی زیاد در ساختمان‌های جدید استفاده نمی‌شود. کولر گازی کم صدا بوده و خنک کردن آن بسیار مطلوب است. برای خرید کولر گازی باید نکاتی را مدنظر داشته باشید که در این مطلب برای شما نکات مهمی که در زمان خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید را آورده ایم. شما با مطالعه این مطلب انتخابی دقیق برای کولر گازی انجام می‌دهید.

 

 

نکات خرید کولر گازی دست دوم

زمانی که برای خرید یک کولر گازی دست دوم به جستجو می‌پردازید، باید به نوع کمپرسور به کار رفته در آن دقت داشته باشید. توجه نمایید که در صورت عدم تناسب میان کمپرسور و نوع کاربری و فضایی که کولر در آن قرار می‌گیرد، به کمپرسور فشار بیش از توان آن وارد آمده و در مدت زمانی کوتاه نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا خواهد کرد.

این چیزی‌ست که حین خرید کولر گازی دست دوم باید مورد ملاحظه قرار دهید؛ زیرا بیم آن می‌رود که کاربر قبلی توانی بیش از ظرفیت از کمپرسور استخراج کرده و شما کولر را در روزهای پایانی عمر کمپرسور که قلب اصلی کولر است، خریداری نمایید. برای این منظور کافی‌ست به محیطی که کولر گازی در آن قرار داشته و مورد استفاده بوده است، توجه کنید. آیا این کولر گازی برای محیط کارایی کافی داشته یا شرایط به نحوی بوده که از آن توانی بیش از ظرفیت، استخراج شده است؟ در این جا چیزی به نام پارامتر btu، به شما کمک خواهد کرد.

پارامتر btu ظرفیت خنک سازی کولر گازی را نشان می دهد. در حقیقت شاخص سنجش ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ را با واحد BTU نشان می دهند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. این شاخص به شما کمک می کند تا متوجه شوید آیا کاربر قبلی به کولر گازی فشار بیش از اندازه‌ای با توجه به محیط وارد کرده است، یا خیر؟ البته به جز این موارد باید به تعداد پنجره‌هایی که در فضا قرار دارد و ارتفاع از سطح دریا نیز اهمیت بدهید. آیا فضا عایق حرارتی دارد یا این که محیط به گونه ای‌ست که دما به راحتی در آن جا به جا می‌شود؟ این ها مسائلی‌ست که می‌تواند به صورت مستقیم در میزان دریافت انرژی از کولر گازی؛ تاثیرگذار باشد.

 

معرفی پارامتر btu

پارامتر btu که اختصاری از British Thermal Unite است، میزان انرژی دمایی را اندازه گیری می‌کند. به طور مثال کاربرد شاخص btu در کولرهای گازی به محاسبه میزان سرمایش ایجاد شده، مربوط می‌شود. این شاخص به مساحت فضای مورد نظر، تعداد پنجره‌ها، نوع دیوارهای به کار رفته، ارتفاع سقف و دمای هدف بستگی مستقیم دارد. لازم به ذکر است که بالاتر بودن عدد شاخص btu به معنای دریافت سرمایش بیشتر از کولر گازی خواهد بود. (البته این سرمایش بیشتر بدان معنا نیست که یک کولر گازی با btu بالاتر، بیشتر از نمونه دیگری با btu پایین تر، فضا را خنک خواهد کرد! بلکه “دریافت سرمایش بیشتر” بدان معناست که اگر سرمایش را به شکل یک توده ابر در نظر بگیریم، در کولرهای گازی با btu بالاتر، توده بزرگ‌تری از این ابر بیرون خواهد آمد.)

 

جدول انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

 

محاسبه ظرفیت کولر گازی

در اینجا راهنمایی برای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ و در واقع محاسبه ظرفیت کولر گازی داریم.
در صورتی که فاصله کمپرسور کولر گازی از پنل آن، کمتر از ۵ متر باشد، به ازای متراژهای مختلف در شرایط نرمال، ظرفیت‌های btu زیر را خواهیم داشت:

 

متراژ BTU
20 متر 12000 btu
20 تا 50 متر 18000 btu
50 تا 70 متر 24000 btu
70 تا 100 متر 30000 btu
100 تا 150 متر 36000 btu
150 تا 200 متر 48000 btu
200 تا 300 متر 60000 btu
300 تا 450 متر 80000 btu

 

اما در صورتی که از کمپرسور تا پنل کولر گازی بیش از ۵ متر فاصله داشته باشیم، هر ۴ متر افزایش متراژ در فضای مورد نظر با ۳۰۰۰ واحد کاهش btu همراه خواهد بود. این موردی‌ست که حتما باید لحاظ کرده و در محاسبه ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ و سایز محیط، بدان اهمیت دهید.

همچنین قرار داشتن فضای مورد نظر در جایی که مورد تابش مستقیم نور خورشید بوده و یا نزدیک بودن آن به یک محیط حرارتی مانند آشپزخانه؛ لزوم افزودن ۴۰۰۰ btu بر ظرفیت کولر گازی را ایجاد می‌کند. اما بالعکس اگر اتاقی که قصد خنک سازی آن با کولر گازی را دارید، کاملا به دور از تابش مستقیم نور خورشید و دریافت حرارت از محیط باشد، می‌توانید ظرفیت‌های اعلام شده را با کاهش ۱۰۰۰ btu، همراه سازید.

 

متراژ نصب کولر گازی

 

از خاطر نبریم که یکی از دلایل اصلی پرمصرف بودن کولرهای گازی، انتخاب نادرست یک نمونه برای فضایی مشخص است. در واقع با انتخاب نادرست کولر گازی برای فضایی خاص، به آن فشار زیادی وارد کرده و در نتیجه مصرف برق را بالا می‌بریم.

 

اهمیت ساختار اتاق در انتخاب کولر

ساختار اتاق نیز در انتخاب کولر گازی، حائز اهمیت است. آیا اتاقی که در نظر دارید ساختاری یکپارچه داشته و یا بخشی از آن در زاویه دیگری واقع شده است؟ اگر فضای مورد نظر شما سالنی بزرگ است، آیا به شکل یک مربع یا مستطیل بوده و یا ساختار پیچیده‌تری دارد؟ این شکل محیط در انتخاب کولر گازی، تاثیر مستقیم داشته و می‌تواند عدد btu را تغییر دهد.

همچنین ممکن است از یک کولر گازی با ظرفیت مشخص و چندین پنل بهره برداری گردد. به طور نمونه برای خنک کردن محیطی به متراژ ۳۰ متر، که شکل آن شبیه به دو اتاق به هم پیوسته است، می‌توانید از یک کولر گازی با ظرفیت ۲۴۰۰۰ btu استفاده کرده و دو پنل ۱۲۰۰۰ btu در دو منطقه قرار داد.

 

محاسبه سرانگشتی ظرفیت کولر گازی

 

ظرفیت کولر گازی بر حسب متراژ در شرایط ایده آل

شرایط ایده آل برای یک اتاق، در حالتی‌ست که تحت تاثیر حرارت‌های بیرونی قرار نداشته و پنجره‌ها از نوع دو جداره باشند. همین طور دیوارها باید به گونه‌ای ساخته و عایق کاری شده باشند که قادر به رد و بدل دما نبوده و حفظ سرمایش داخل، توسط آن‌ها صورت بگیرد. در این شرایط و زمانی که ایجاد سرمایش در بالاترین سطح بهره وری قرار دارد، برای هر ۴۶ متر مربع، معادل ۱۲۰۰ btu نیاز خواهیم داشت. اما همان طور که در بالا نیز گفتیم با تغییر شرایط محیط، شاخص btu نیز دستخوش افزایش یا کاهش می‌گردد. اگر برای یک محیط کولر گازی با btu بالاتر از حد نیاز خریداری کنید، به حتم مصرف برق خود را بالا برده و به هدر دهی انرژی متهم می‌شوید! همچنین پایین‌تر بودن ظرفیت کولر گازی، نسبت به فضای شما نیز موجب خنک نشدن مطلوب محیط شده و ناچار به تعویض کولر خواهید شد.

5 امتیاز از 5 رای

نصب کولر گازی و اسپیلت

برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب کولر گازی و اسپیلت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading