نظافت آسانسور

ثبت درخواست "نظافت شرکت و محل کار"
نظافت آسانسور

آسانسور یکی از وسایلی است که در اکثر ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ و توجه چندانی به نظافت آن نمی‌شود. به همین دلیل، احتمال تجمع آلودگی به خصوص بر روی کلید‌های آن، بسیار زیاد است و نظافت آسانسور باید به صورت دوره‌ای انجام شود.

6 اقدام پیش از نظافت آسانسور:

 • در صورتی که از عملکرد آسانسور آگاه نیستید، اقدام به نظافت آسانسور نکنید. علاوه بر امکان خرابی آسانسور به دلیل نفوذ مایعات ضد عفونی، امان از کار افتادن آسانسور نیز هست.
 • وسایل مورد نیاز برای نظافت آسانسور عبارت هستند از:  نردبان، دستمال، اسپری، شوینده مخصویص سطوح فلزی
 • در تعطیلات انتهای هر هفته یا شب هنگام، اقدام به نظافت کنید؛ تا رفت و آمد، مخل کار شما نشود.
 • آسانسور را به صورت کامل از دسترس خارج کنید.
 • در حین شستشو، درب آسانسور را باز نگه دارید.
 • در هنگام نظافت، از دستکش و ماسک استفاده کنید.

 

نظافت بخش‌های متفاوت آسانسور

همانطور که می‌دانید مراحل نظافت آسانسور شامل بخش‌های مختلفی مانند درب آسانسور، کف آسانسور، دیواره‌های آن، چراغ‌ها و … می‌شود که ما در این جا به اختصار نحوه شستشوی برخی بخش‌ها را بیان می‌کنیم.

نحوه شستن درب آسانسور

درب‌های آسانسورها از جنس‌های مختلفی ساخته میشود که بسته به جنس درب می‌توانید از مواد مختلفی استفاده کنید معمولا جنس درب آسانسور از فولاد ضد زنگ با روکش آلومینیومی است که برای تمیز کردن آن میتوانید از یک دستمال تمیز و مقداری ماده شوینده استفاده کنید برای تمیزی بهتر می‌توانید از سرکه سفید هم استفاده کنید. اگر جنس درب شیشه ای بود می‌توانید از یک ماده شیشه پاک کن یا دستگاه بخار استفاده کنید بعداز تمیز کردن درب برای ماندگاری تمیزی درب‌ها می‌توانید از محلول پولیش استفاده کنید.

کف آسانسور

بسته به نوع آسانسور کف پوش کابین از جنس سنگ با طرح مختلف گرانیت یا کفپوش موکت است. برای نظافت هر کدام از این کف پوش‌ها نیاز به مواد و لوازم مناسب جهت شستشو دارند. برای کف‌های سنگی و سرامیکی میتوانید از دستگاه پولیشر کف و برای کف‌های موکتی می‌توانید از موکت شوی صنعتی استفاده کنید اگر خرید یا تهیه این دستگاه‌ها مقدور نیست میتوانید از یک تی و مقدار ی مواد شوینده استفاده کنید.

توجه کنید که هرگز از شلنگ آب برای شستشوی نظافت داخل آسانسور استفاده نکنید چون هم سیستم برق رسانی آسانسور دچار مشکل می‌شود و هم اینکه زمان خشک شدن به تعویق می‌افتد.

دیواره‌های آسانسور

دیواره‌های آسانسور معمولا از جنس فولاد ضد زنگ هستند، آینه و شیشه‌هایی نیز در اطراف دیواره‌ها برای زیبایی داخل آسانسور نصب میکنند برای نظافت دیوار آسانسور ابتدا درز و شکاف‌ها در گوشه و کنار دیواره و آینه آسانسور را با استفاده از یک برس یا قلم از گرد و خاک و آشغال تمیز کنید سپس با یک دستمال آغشته به مواد شوینده خوب تمیز کنید و بعد با یک دستمال دیگر خوب خشک کنید 

برای تمیزی بهتر بخش شیشه ای دیواره‌ها از شیشه پاک کن مخصوص و دستمال میکروفایبرو یا دستگاه بخار استفاده کنید.

تمیزی چراغ‌ها و سقف و دکمه‌ها

چراغ‌ها و دکمه‌ها معمولا حساس ترین بخش داخلی یک آسانسور هستند برای اینکه به سیستم برق رسانی دکمه‌ها و چراغ‌ها آسیب وارد نشود از یک دستمال آغشته به اسپری مخصوص برای نظافت آنها استفاده کنید.

پیت یا چاهک و ریل‌ها

این بخش‌ها از مهم ترین بخش‌های آسانسور هستند که عدم نظافت به موقع و صحیح آن‌ها موجب اختلال در عملکرد حرکتی آسانسور می‌شود برای نظافت این بخش‌ها نیاز یک متخصص با تجربه دارید چون به تنهایی و بدون آشنایی کامل با نحوه نظافت، تمیزی این بخش‌ها کار دشوار و سختی است پس نظافت آن را به ماهی یک بار به تیم نظافتی "خدمت از ما" بسپارید.

 

راهنمای کامل نظافت آسانسور در محیط کار وآپارتمان های بزرگ

 

نه به شستشوی سنتی آسانسورها 

تا اینجا مطالب را به شما ارائه دادیم که می‌توانست به عنوان یک مرجع کامل جهت ارائه اقدامات لازم برای نظافت آسانسور در محیط کار و آپارتمان‌های بزرگ باشد اما توصیه اکید ما این است که این روش‌های سنتی نظافت آسانسور را فراموش کنید و برای نظافت آسانسور خود از یک تیم نظافتی با کیفیت مانند "خدمت از ما" استفاده کنید در زیر چند مورد از معایب شستشوی سنتی آسانسورها را بیان می‌کنیم تا به خوبی متوجه توصیه ما باشید.

 

معایب شستشوی سنتی آسانسورها

 • کم بودن سرعت شستشو
 • مصرف و هدر رفتن مقدار زیاد آب
 • عدم ارائه نتیجه مطلوب
 • امکان آسیب به عملکرد صحیح آسانسور
 • زمان بر و خسته کننده

با استفاده از شرکت نظافتی خدمت از ما که دارای پرسنل متخصص و مواد و تجهیزات با کیفیت است به راحتی و بدون زحمت و آسیب به آسانسور از تمیزی آن لذت ببرید.

 

نکات تکمیلی در خصوص اقدامات لازم برای نظافت آسانسور در محیط کار و آپارتمان‌های بزرگ

 • هرگز اسپری را به طور مستقیم به چراغ‌ها و دکمه‌ها نپاشید.
 • از روزنامه یا دستمالهای زبر برای تمیزی شیشه‌ها و آینه استفاده نکنید.
 • از دستمال میکرو فایبر برای تمیزی شیشه‌ها چراغ‌ها و آینه استفاده کنید.
 • حداقل هفته ای یک بار به نظافت کامل آسانسور برسید.
 • روزی یک بار با اسپری ضدعفونی کننده تمام بخش‌های داخلی آسانسور را ضدعفونی کنید
 • تا خشک شدن کامل آسانسور از روشن کردن آن خودداری کنید.
 • از مواد و تجهیزات مرغوب و با کیفیت برای نظافت استفاده کنید.

نظافت و شستشوی آسانسور با هر نوع موادی شاید بتواند انجام پذیرد اما انتخاب شوینده‌های مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در نظافت آسانسور داشته باشد.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله قصد داشتیم شما عزیزان را با یک سری مطالب در خصوص اقدامات لازم برای نظافت آسانسور در محیط کار و آپارتمان‌های بزرگ آشنا کنیم امید است که با مطالعه کامل این مطالب شمارا به هدف و نیازتان برای نظافت آسانسور رسانده باشد و بتوانید بدون دغدغه و به راحتی یک آسانسور تمیز و ایمن داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

4.13 امتیاز از 20 رای

نظافت شرکت و محل کار

برای سرویس نظافت شرکت و محل کار از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت شرکت و محل کار

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading