نظافت منزل

این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!

این مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید!

همانطور که می‌دانید یکی از لوازم مورد نیاز برای نظافت، مواد شوینده‌ها هستند که هر کدام دارای ویژگی و کاربرد برای نظافت بخش‌های مختلفی هستند. ولی ممکن است ما در حین انجام نظافت از مواد شوینده نامناسب استفاده کنیم و یا آنها را با هم ترکیب کنیم.

به همین دلیل در این پست میخواهیم از مضرات استفاده هم زمان از مواد شوینده و مخلوط کردن آن‌ها با هم اطلاعاتی کسب کنیم. و به این پرسش مهم یعنی خطرات ترکیب کردن مواد شوینده بپردازیم.

 

چرا باید برای نظافت هر بخش از مواد شوینده ای مخصوصی استفاده نمود؟

هر یک از مواد شوینده دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که مخصوص تمیز کردن اشیا خاص و در مکان خاص میباشد.شما میتوانید برای نظافت منزل از هر مواد شوینده مختلفی استفاده کنید فقط باید به چند نکته مهم توجه کنید.پس مارا تا انتهای مطلب همراهی کنید.

تا زمانیکه شما مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید میتوانید از مواد شوینده مختلف استفاده کنید. اما باید بدانید کدام مواد شوینده را نباید هرگز با هم ترکیب کنید چرا که ممکن است برایتان خطرات جبران نا پذیر را بهمراه داشته باشد.

 

مخلوط کردن مواد شوینده چه خطراتی دارد؟

  • هرگز سرکه و سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

هرگز یک ماده اسیدی مانند سرکه را با سفید کننده‌ها ترکیب نکنید به دلیل اینکه بعد از یک سری فرایند شیمیایی گاز کلورین تولید می‌کنند.ترکیب این گاز با آب، اسید هیپوکلروس می‌سازد. پخش شدن گاز کلورین حتی به مقدار کم هم می‌تواند آسیب‌هایی از جمله خارش چشم و بینی، مشکلات تنفسی و مشکلات ریوی ایجاد کند.

 

  • الکل و مایع سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

ترکیب این دو ماده شیمیایی، تولید کلروفرم و اسید هیدروکلریک می‌کند.کلروفرم و اسید هیدروکلریک می‌توانند موجب آسیب به سیستم عصبی، ریه، کلیه، کبد، چشم‌ها و پوست شوند. ضمنا مقادیر زیاد کلروفرم می‌تواند موجب سرگیجه، تهوع، از دست دادن هوشیاری و حتی مرگ شود.

 

  • هرگز آمونیاک و سفیدکننده را با هم ترکیب نکنید

این ترکیب برای سلامت شما بسیار خطرناک است. آمونیاک در بسیاری از مواد شوینده یافت می‌شود. ترکیب این دو ماده، موجب تولید گازهای سمی (بخار کلورامین) می‌شود. که آسیب‌های شدیدی برای دستگاه تنفسی به همراه خواهد داشت.همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو با یکدیگر، می‌تواند موجب انفجار بسیار خطرناکی شود برخی موادی که در ترکیبات خود آمونیاک دارند شامل شیشه شوی می‌باشد.

 

  •  از ترکیب چند چاه بازکن به طور همزمان استفاده نکنید

در صورتیکه که چاه توالت منزل یا شرکت شما گرفته بود و تصمیم به باز کردن آن داشتید هرگز از چند چاه باز کن استفاده نکنید و فکر نکنید ترکیب چند چاه بازکن موجب می‌شود گرفتگی چاه توالت سریع‌تر برطرف شود. شاید فکر کنید همه آن‌ها قرار است یک کار را انجام دهد پس از یک ترکیب شیمیایی یکسان تشکیل شده‌اند، اما اصلا اینطور نیست. وجود کوچک‌ترین ماده شیمیایی در یک مایع چاه بازکن می‌تواند با ترکیب شدن با سایر مواد موجود در یک چاه بازکن دیگر، گازهای سمی تولید کند. پس حتما دقت کنید فقط از یک چاه بازکن استفاده کنید.

 

علایم و نشانه‌های بروز مشکل و اسنتشاق گازهای سمی چیست؟

مخلوط کردن مواد شوینده چه خطراتی دارد؟ با ورود بخارات و گازهای شیمیایی به دستگاه تنفسی، فرد با افت شدید سطح اکسیژن خون مواجه می‌شود و اگر به سرعت اکسیژن رسانی انجام نشود، پس از گذشت چهار دقیقه سلول‌های مغزی شروع به تخریب برگشت ناپذیر می‌کنند. از علائم افت سطح اکسیژن خون می‌توان به تنفس تند، استفراغ، سردرد احساس عطش برای دریافت هوا، گیجی و منگی، حالت تهاجمی و تغییر رنگ پوست به آبی اشاره کرد.

 

در صورت بروز هر مشکل راه حل و درمان چیست؟

بعد از مضرات و خطرات مواد شوینده حالا نوبت به درمان و بهتر بگوییم در صورتی که ما دچار مشکل‌های تنفسی یا پوستی شدیم درمان و راه حل ما چیست؟در ابتدا بهتر است بگوییم در وهله اول بهتر است نکات ایمنی استفاده از مواده شوینده را رعایت کنیم تا دچار مشکل نشویم.

  • در اولین قدم ابتدا راه‌های ورودی هوا را باز کنید. و بعد پشت مصدوم قرار بگیرید و او را به محیط باز ببرید هرگز مصدومان دچار مشکلات تنفسی را به صورت بر عکس نخوابانید، زیرا میزان فشار بر قفسه سینه او افزایش می‌یابد و باعث وخامت حالش می‌شود. مصدوم را پشت به یک تکیه گاه به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را کمی به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی اش باز بماند.
  • بر اثر استنشاق بخارات شیمیایی مصدوم مضطرب است و سرعت تنفسش تند میشود. وی را تشویق کنید تا از تنفس کوتاه بپرهیزد و تا حد امکان نفس عمیق بکشد و طی هر تنفس، چند ثانیه ای اکسیژن را درون ریه‌هایش نگه دارد.برای در امان ماندن از مشکلات تنفسی بخصوص در روزهای منتهی به عید که میزان مصرف مواد شیمیایی شوینده زیاد است، از پاک کننده‌ها و شوینده‌های قوی استفاده نکنید.

5.00 امتیاز از 6 رای

نظافت منزل

نظافت منزل

ثبت رایگان سفارش

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading