گام به گام نظافت آشپزخانه

نظافت منزل
گام به گام نظافت آشپزخانه

بسیاری از افراد آشپزخانه را قلب تپنده‌ی خانه می‌دانند. توجه به گام به گام نظافت آشپزخانه و داشتن آشپزخانه تمیز و مرتب یکی از مهمترین موارد در نظافت منزل هستند. یک آشپزخانه تمیز و مرتب می‌تواند حال و هوای تمام خانه را تحت تاثیر خود قرار دهد. اما گاهی مراحل و روش نظافت آشپزخانه تنها محدود به موارد رایجی مانند تمیز کردن گاز، تمیز کردن کابینت‌ها و تمیز کردن کف آن می‌شود. در این مقاله قصد داریم به نحوی دقیق‌تر به نظافت آشپزخانه را بررسی کنیم و به ریزه‌کاری‌های آن نیز توجه کنیم.

برخی از نکات ریزی که در گام به گام نظافت آشپزخانه اهمیت دارند عبارت‌اند از: پاک كردن چربی آشپزخانه (مانند پاک كردن چربي از روی كابينت، تميز كردن كابينت ام دي اف چرب، پاک كردن چربي هود و از بین بردن لکه چربی از روی یخچالشستن ماشین لباسشویی، و لکه گیری ظرف‌ها (مانند پاک کردن لکه روغن روی قابلمه و از بین بردن سوختگی قابلمه)، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

گام به گام نظافت آشپزخانه در 7 مرحله

در ادامه این مقاله قصد داریم به‌صورت خلاصه نحوه نظافت آشپزخانه را در 7 مرحله با هم بررسی کنیم:

 

مرحله اول نظافت آشپزخانه: مرتب کردن آشپزخانه

به‌عنوان اولین قدم در گام به گام نظافت آشپزخانه و برای داشتن یک آشپزخانه تمیز و مرتب، ابتدا باید آن را مرتب و وسایل اضافی را جمع کنید. ظرف‌های کثیف را در سینک بگذارید، خریدهای روزانه را نیز در یخچال بگذارید و خلاصه هر چیزی را سر جای خود قرار دهید.

 

مرحله دوم نظافت آشپزخانه: شستشو و لکه گیری ظروف

دومین مرحله در نکات نظافت آشپزخانه شستشوی ظرف‌هاست. اگر قصد یک نظافت حسابی را دارید می‌توانید پاک کردن لکه روغن روی قابلمه، تميز كردن قابلمه لعابی، تميز كردن ظروف تفلون سوخته و از بین بردن سوختگی قابلمه را هم انجام دهید تا علاوه بر نظافت آشپزخانه، تمام ظرف‌هایتان هم مانند روز اول شود.

در ادامه‌ی گام به گام نظافت آشپزخانه به تمیز کردن قاشق، چنگال، و چاقوها می‌رسیم. با گذشت زمان روی این وسیله‌ها لکه و زنگ‌زدگی ایجاد می‌شود که بهتر است پاک شوند. شما برای اینکار می‌توانید از لیمو ترش استفاده کنید. اگر لوازم چوبی دارید نیز مالیدن روغن به آنها را فراموش نکنید تا عمر مفید آنها را افزایش دهید؛ لوازمی مانند قاشق‌ها یا تخته آشپزخانه.

 

مرحله سوم نظافت آشپزخانه: تمیز کردن وسایل آشپزخانه

نظافت وسایل آشپزخانه نیز در گام به گام نظافت آشپزخانه حائز اهمیت است. یخچال و فریز خود را بررسی و داخل آنها را مرتب کنید؛ مواد خوراکی مانده و بدون استفاده را نیز دور بریزید. اینکار نه‌تنها یخچال و فریزر شما را خلوت می‌کند، بلکه از لحاظ بهداشتی نیز برای شما و خانواده‌تان توصیه شده است. خود یخچال و فریز، کشوها و بدنه آنها را هم تمیز کنید. برای از بین بردن لکه چربی از روی یخچال می‌تونید از شوینده‌های مخصوص، چربی پاک کن قوی و حلال چربی مناسب استفاده کنید.

سایر وسیله‌ها در نظافت آشپزخانه را نیز فراموش نکنید. پاك كردن چربی هود و شستن ماشین لباسشویی از نکاتی هستند که ممکن است به چشم نیایند. با یک چربی پاک کن قوی چربی گاز، ماشین ظرفشویی و مایکروویو را هم کاملا تمیز کنید. علاوه بر تمیز کردن وسایل گفته شده، از گردگیری فضای پشت آنها نیز غافل نشوید.

 

گام به گام نظافت آشپزخانه

 

مرحله چهارم نظافت آشپزخانه: تمیز کردن کابینت‌ها

ما هم با شما هم‌عقیده‌ایم که داشتن آشپزخانه تمیز و مرتب بدون داشتن کابینت‌های پاکیزه و منظم امکان‌پذیر نیست. به‌همین دلیل در این مرحله از نکات نظافت آشپزخانه به کابینت‌ها و قفسه‌ها می‌رسیم که قسمت مهمی از آشپزخانه‌ها را تشکیل می‌دهند.

تمام کمدها و کابینت‌ها را به ترتیب خالی و درون آنها را گردگیری کنید. مجددا وسایل بدون استفاده و شکسته را دور بریزید یا به انباری منتقل کنید. وقتی دوباره وسایل را درون کابینت‌ها می‌چینید، توجه داشته باشید تا وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را عقب‌تر بگذارید. پاك كردن چربي از روي كابينت یا تميز كردن كابينت ام دي اف چرب با استفاده از اسپری تمیز کننده کابینت یا سایر شوینده‌های مناسب را نیز فراموش نکنید.

 

مرحله پنجم نظافت آشپزخانه: تمیز کردن سینک ظرفشویی و شیرآلات

مرحله بعدی در گام به گام نظافت آشپزخانه و داشتن یک آشپزخانه تمیز و مرتب نظافت سینک و تمیز کردن شیرآلات آن است. برای تمیز کردن سینک ظرفشویی می‌توانید از شوینده‌های مخصوص و یا حتی روش‌های خانگی استفاده کنید. سطل زباله را نیز به دقت بشویید. از شستن و یا تعویض اسکاچ یا اسفنج ظرفشویی هم غافل نشوید؛ چرا که محل تجمع انواع میکروب‌ها هستند.

 

مراحل نظافت آشپزخانه

 

مرحله ششم نظافت آشپزخانه: تمیز کردن کف آشپزخانه

در ادامه‌ی روش نظافت آشپزخانه به تمیز کردن کف آشپزخانه، دیوارها، و پنجره‌های آن می‌رسیم. پاك كردن چربي آشپزخانه در این مرحله کاملا به پایان می‌رسد. کناره‌ها و گوشه‌های دیوار را جاروبرقی بکشید و با یک تی مناسب یا بخارشوی هم کف آشپزخانه را کاملا تمیز کنید. اگر آشپزخانه‌تان پنجره و پرده دارد، شستن آن‌ها را نیز فراموش نکنید.

 

مرحله هفتم نظافت آشپزخانه: چگونه آشپزخانه را تزیین کنیم؟

بعد از اتمام گام به گام نظافت آشپزخانه و مرتب کردن آن، اکنون زمان پرسیدن این سوال است: چگونه آشپزخانه را تزیین کنیم؟

در ابتدا بهتر است وسایلی که متعلق به آشپزخانه نیستند را از آن خارج کنید. در ادامه می‌توانید با اضافه کردن المان‌هایی فضای آن را با سایر قسمت‌های خانه هماهنگ و وسایلی که دوست دارید را به آن اضافه کنید و از آشپزخانه تمیز و مرتب خود لذت ببرید. سعی کنید نکات نظافت آشپزخانه در این مطلب را حداقل 2 بار در سال انجام دهید و اگر زمان کافی برای اینکار را ندارید، متخصصان "خدمت از ما" آماده خدمت‌رسانی و کمک به شما در نظافت آشپزخانه و منزل هستند.

 

5.00 امتیاز از 7 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

نظافت پارکت لمینت
شرکت خدماتی نظافتی

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading