چگونه شروع به خانه تکانی کنیم؟

ثبت درخواست "نظافت منزل"
چگونه شروع به خانه تکانی کنیم؟

بر خلاف اسمش که خانه تکانی شب عید نام دارد، باید از قبل شب عید شروع شود. یکی از کارهایی که حتما باید برای عید در خانه انجام داد، خانه تکانی است. چون کار بسیار سخت و زمان بری است؛ باید برای انجام دادن آن برنامه ریزی داشته باشید. خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی فرهنگ ما است؛ که در قدیم می‌گفتند این کار شگون دارند و کسانی هم که خانه آنها نیازی به تمیزکاری ندارد باید این کار را بخاطر شگونش انجام دهند.

 

لیست انجام خانه تکانی

چگونه شروع به خانه تکانی کنیم؟ این سوالی است که برای همه پیش می‌آید. در آپارتمان‌ها و خانه های کوچک مانند قدیم پستو و انباری‌های بزرگ وجود ندارد و این روزها با وجود این‌گونه خانه ها نقلی تمام مدت خانه تمیز است و تمیزترین خانه ها هم بخاطر شگونش و سنتی که در فرهنگ ما وجود دارد باید این خانه تکانی انجام شود.
 زمان مناسب برای خانه تکانی چند هفته قبل از عید است که  باید برنامه ریزی کنید تا جایی باقی نماند درواقع اول لیست انجام کار درست کنید و بعد از انجام هر مرحله آن را علامت بزنید تا در نهایت بدانید تمام کارها را انجام دادید و از زمانبندی عقب نیافتاده اید.
قبل از شروع خانه تکانی اول به سراغ کشو دارویی خود بروید و آنها را طبقه بندی کنید و دارو های تاریخ گذشته را بیرون بریزید چون ماندن این داروها فقط جاگیر است و نگه داشتن آنها هم درست نیست زیرا ممکن است باعث مسمومیت شود.

خانه تکانی عید آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه به حساب می آید و باید همیشه تمیز باشد. ولی خانه تکانی شب عید بسیار مهم است؛ مخصوصا در آشپزخانه ، اول در آشپزخانه، از یخچال و فریزر شروع کنید. تمام غذاهای مانده در یخچال را بیرون بیاورید و غذاهایی که بیشتر از 3 روز مانده اند را بیرون بریزید. طبقه ها یخچال را با آلمینوم فویل بپوشانید تا زمانی که کثیفی به وجود آمد به راحتی آن راتمیز کنید.
در مرحله دوم به سراغ کابینت ها بروید، زیرا کابینت ها ممکن است خانه حشرات موذی باشد. پس باید درتمیزکردن آنها دقت کنید. وسایل کابینت ها را به تربیب بیرون بیاورید و سم زدایی کنید و به وسیله سفره های کابینت که در بازار موجود است، سطح طبقات را بپوشانید، این کار به کابینت ها زیبایی بیشتری میدهد.
ادویه ها را بیرون بیاورید و در شیشه ها را تزئین کنید و دوباره در کابینت بچینید اینکار نظم و زیبایی خاصی به کابینت ادویه‌ها می‌دهد. کشوها را با پارچه ای نمدار ابتدا تمیز و بعد سم زدایی کنید و تمام وسایل مصرف نکرده را مرتب در کابینتی جدا بگذارید.

 

خانه تکانی آشپزخانه

 

خانه تکانی اتاق‌ خواب

مهم ترین شئ در اتاق خواب تخت خواب است؛ قبل هر کاری ملحفه‌های کهنه را دوربریزید، و ملحفه جدید استفاده کنید بالش‌ها را تعویض کنید چون بالش‌ها در طولانی مدت میکروب میگیرند؛ و برای سلامتی مضرهستند.
لباس‌هایی که چند سال است مصرف نکرده اید، وجوراب‌هایی که ناقص شده اند را دور بریزید وسایلی را که مدت‌ها از آنها استفاده نمی‌کنید، یا خراب شده اند تعمیر کنید و دوباره از آنها استفاده کنید.

 

خانه تکانی اتاق ها

 

چگونه فرش ها را بشوییم؟

اگر منزلتان حیات ندارد میتوانید فرش های کوچک و پادری ها را درحمام بشویید ابتدا آنها را بخیسانید؛ و بعد با فرچه با شامپوی فرش آنها را بشویید؛ و اگر لکی بر روی فرشها مشاهده کردید بگذارید شامپو فرش روی لکه بماند و بعد آن را با دستمال نمدار تمیز کنید؛ و یا از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. که محلول قوی است.


شستشوی فرش

 

مبل های جدید در خانه تکانی

اگر مبل‌هایتان جای سوختگی یا خرابی دارند می‌توانید روی آنها گلیم یا جاجیم بیاندازید تا جلوه سنتی به نشیمنتان دهد، یا در بازار روکش های مبل موجود است که بسیار زیبا هستند با خرید و استفاده از آن‌ها بر روی مبل‌هایتان از کثیفی و دوده گیری مبل های روشن جلوگیری می‌کنید.

 

دیوار ها برای خانه تکانی

برای خانه تکانی سالن، بهتر است از دیوارها شروع کنید. تمامی دیوارها را با کمک اسفنج و ماده شوینده به خوبی بشویید و با دستمال مرطوب آن‌ها را پاک کنید. اگر در حین کار با خط مداد رنگی مواجه شدید آن را با مقدار کمی خمیرداندان از بین ببرید. به این صورت که کمی خمیردندان روی آن نقطه بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند سپس آن‌را با دستمال نمدار پاک کنید، و اگر با خط مداد شمعی مواجه شدید آن‌را میتوانید با باد داغ سشوار و پارچه نمدار تمیز کنید.

 

شستشوی دیوارها

 

‌پرده ها برای خانه تکانی

برای بالا بردن دوام پرده‌ها بهتر است ابتدا با جارو برقی گرد و خاک را از روی آن پاک کنید. نکته‌ای که باید توجه داشت این است که در هنگام شستن پرده‌ها به جنس و رنگ آن‌ها دقت کنید، زیرا روش شستن پرده‌ها با جنس‌های مختلف (توری، حریر، مخمل ، کتان ) متفاوت خواهد بود. برای شستن پرده‌های قابل شستشو ابتدا پرده را با آب ولرم و پودر پاک کننده به مدت یک ساعت خیس کرده، و سپس بشویید.. پس از آبکشی باید پرده را نیمه خشک نصب کنید تا چروک نشود. اما تمیز کردن پرده های فلزی بسیار راحت و ساده است فقط کافی است با کمی مواد شوینده روی آن‌ها را تمیز کنید.

 

شستشوی پرده ها

 

شیشه ها برای خانه تکانی:

برای شستشو شیشه های با یک پارچه یا روزنامه و یک شیشه شور می‌توانید به راحتی شیشه ها را کاملا تمیز کنید. و حتی می‌توانید از اب و سرکه برای شستشوی شیشه‌ها استفاده کنید.

نظافت سرویس بهداشتی و حمام در خانه تکانی

برای نظافت سرویس‌های بهداشتی در خانه تکانی در ابتدا برسی که با آن سرویس بهداشتی را تمیز می‌کنید تعویض کنید چون این برس منبع تمام کثیفی ها و میکروبها است و باید مدام تعویض شود. وبا توجه به جنس کف، دیوارها، دستشویی، وان و… مواد شوینده و لوازم مناسب را انتخاب و شستشو را انجام دهید. خط های درز کاشی های را دوباره تمدید کنید تا مانع نفوذ آب سطح زمین شود و حوله‌های قدیمی را که کثیف و کهنه شده اند را تعویض کنید .از آنها می‌توان به عنوان ها دیگری استفاده کرد. سردوش حمام را اگر جرم دارد با آب و سرکه جرم زدایی کنید به این صورت که سر دوش را درون پلاستیکی که درون آن مقداری آب و سرکه است، قرار دهید؛ و به مدت یکساعت آن را رها کنید. سپس بعد از یکساعت دوش را باز کنید تا تمام گچ های خشک شده درون سوراخ های سر دوش با آب شسته شود.


تمیز کردن سرویس بهداشتی

 

کلام آخر
خانه تکانی کار بسیار سنگینی است و نباید به تنهایی انجام شود در خانه تکانی از فرزندان و همسر خود نیز کمک بگیرید یا حتی نیروی کمکی استخدام کنید تا به شما کمک کنند. و برای شستشوی فرش و مبلمان و پرده های با جنس‌های حساس نیز از متخصصان کمک بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

4.94 امتیاز از 151 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading