آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

نظافت منزل
شما در حال مطالعه مجله "خدمت از ما" هستید
آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

بنظر شما آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟

بنظر شما آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟ وقتی این سوال از افراد پرسیده می‌شود پاسخ اکثر آن‌ها این است که خانه ما مگر آلوده است که آلوده ترین هم داشته باشد آن‌ها تصور می‌کنند که تنها نقاطی که قابل دید است آلوده می‌شوند و تنها به نظافت این بخش توجه می‌کنند. ولی باید گفت آلوده‌ترین بخش‌ها، بخشهایی هستند که بیشترین محل تجمع میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها باشند و معمولا بدلیل دسترسی کم و پنهان بودن، دیر به دیر تمیز می‌شوند در نتیجه آلودگی‌ها در برابر تمیزی مقاوم تر می‌شوند و تمیز کردن آن‌ها سخت تر تمیز می‌شود.

 نقش آلودگی های منزل در بیماری انسان‌ها

طی سال‌های اخیر بحث آلودگی در خانه به قدری مهم و ضروری شده که محققان به بررسی و تحقیق در مورد اثر این آلودگی‌ها بر انواع بیماری در انسان‌ها پرداخته اند و به نظر آن‌ها آلودگی در منزل چند برابرآلودگی در فضای بیرون است و آن‌ها معتقدند که آلودگی در منزل به نسبت آلودگی در بیرون نقش مهمتری در بیماری انسان دارد و از آن به عنوان سندروم بیماری درخانه یاد می‌کنند.

 

آشپزخانه

در آشپزخانه بدلیل انجام پخت و پز و وجود رطوبت در آن محل گرم و مناسبی برای رشد و تکثیر میکروب‌ها و باکتری‌هاست پس آشپزخانه را می‌توان از مهم ترین و آلوده ترین بخش‌ها در خانه شمرد و ماهم با توجه به اهمیت آن در اولین بخش مقاله خود به آلودگی‌ها در آشپزخانه میپردازیم.

 

 سینک ظرفشویی

روزانه میلیونها باکتری بیماری زا به درپوش آبگذر و پلاستیکی تفاله گیر می‌چسبند شستن مواد غذایی خامی مانند مرغ در سینک می‌تواند یکی از مواد انتقال دهنده این میکروب‌ها باشد.

راهکار: سینک ظرفشویی را پس از استفاده خوب بشویید و روزی یک بار یا نهایتا چندروز یک بار اسپری ضدعفونی کننده به کناره‌های سینک، شیرآب، صافی و آبچکان بزنید و چنددقیقه بعد با آب و دستمال تمیز کنید.

 

آلوده ترین نقاط منزل کجاها هستند؟

 

 قهوه جوش

قهوه تنها چیزی نیست که درون قهوه جوش می‌جوشد درصورتی که به نظافت دقیق آن توجه نشود درون مخزن آب قهوه جوش، قارچ های انگلی و مخمر نیز رشد می‌کنند.

راهکار: پس از هربار استفاده آن را خوب بشویید و درون مخزن آب و قوری خود را سرکه بریزید و بگذارید به مدت 30 دقیقه بجوشد.

 

 اسکاج یا اسفنج ظرفشویی

جالبه بدونید بیش از 75% از سیم و اسکاج های ظرفشویی حاوی باکتری‌های بیماری زا هستند این وسیله است که هرروز مدام از آن برای مهم ترین لوازم آشپزخانه یعنی ظروف خود از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

راهکار: تنها شستن اسکاج‌ها با آب و مایع ظرفشویی کافی نیست اسکاچ‌ها باید هرروز به مدت 2 دقیقه در مایکروویو گذاشته تا ضدعفونی شوند. از شستن مدام اسکاج‌ها با محلولهای ضدعفونی و سفید کننده مانند آب ژاول خودداری کنید چون این مواد به دلیل تماس اسکاج با ظروف به مرور زمان ایجاد آلرژی و حساسیت می‌کنند و برای سلامتی مضرهستند.

 

 سطل زباله

بوی بد سطل زباله بدلیل آلودگی ناشی از تجمع انواع باکتری‌ها و قارچها در آن‌هاست و دست زدن به آن و لمس سطوح دیگر موجب انتشار این آلودگی می‌شود.

راهکار: سطل زباله را پس از هربار بیرون گذاشتن کیسه زباله با آب پرفشار و مواد شوینده بشویید و هفته‌ای یک بار با مواد ضدعفونی کننده‌ای خوب بشویید. پس از شستن سطل زباله و خشک شدن آن 1 پیمانه جوش شیرین کف آن بریزید این کار باعث می‌شود تادفعه بعد که دوباره سطل را می‌شویید، بو نگیرد. 

 

 تخته خرد کن

تخته گوشت وسیله ای پرکاربرد در آشپزخانه در عین حال جزو آلوده ترین وسیله هم در آشپزخانه شناخته میشودولی متاسفانه خیلی‌ها به نظافت آن کم توجه هستند و نظافت آن را تنها باشستن ساده با مقداری آب و مایع ظرفشویی کافی میدانند قطعا این افراد نمی‌دانند که روی سطح تخته خرد کن 200 برابر سطح یک صندلی معمولی باکتری وجود دارد.

راهکار:تخته خورد کن را بعد از هر با استفاده با چند قطره مایع سفید کننده و آب خوب ضدعفونی کنید و از دو تخته خرد کن مجزا یکی برای گوشت و دیگری برای خرد کردن سبزیجات و میوه استفاده کنید تخته خرد کن مخصوصا تخته خرد کن گوشت خودرا بعد از چند بار استفاده عوض کنید چون شیار های ایجاد شده در روی تخته خرد کن محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم می‌کند.

 

 مایکروویو

تمیزی مایکروویو برای برخی به دلیل خاصیت ضدعفونی بودن آن کار بیهوده ای می‌باشد و فکر می‌کنند که چون مایکروویو خاصیت گرما و ضدعفونی کنندگی دارد دیگر نیازی به ضدعفونی کردن آن نیست باید این نکته را بگوییم که اگر مایکروویو بعد از استفاده تمیز و صدعفونی نشود محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها خواهند بود.

راهکار: غذاهایی که در آن می‌گذارید حتما در پوش داشته باشند تا بیرون نپاشد و تولید آلودگی نکنند پس از هربار استفاده داخل آن را با دستمال خوب تمیز کنید دسته کم هفته‌ای یک بار داخل و بیرون آن را ضدعفونی کنید و برای رفع بوی بد داخل آن یک فنجان آب لیمو ترش را به مدت 30 در مایکروویو روشن قرار دهید.

 

 کانتر آشپزخانه

دستمال کشیدن روزانه کانترها به معنای تمیزی دائم آن‌ها نیست هر چیز که برروی این کانترها قرارداده م‌یشود مانند کیف، ظرف ناهار و … میتوانند ناقل باکتری های آلودگی زا باشند.

راهکار: قبل و بعد از تهیه مواد خام و پخته کانتر را تمیز کنید و از نشاندن کودکان و حیوانات خانگی بر روی آن خودداری کنید و تمیزی آنرا مختصر به یک تمیزی روزانه قرار ندهید و هر لحظه با قرار دادن چیزی یا ریختن مواد غذایی روی سطح کانتر، آن را فورا تمیز کنید.

 

 دستگیره در یخچال،کابینت، اجاق گاز، پریز برق

اینها جاهایی هستند که به طور مرتب در طول روز در آشپزخانه با آن‌ها در تماسیم پس قطعا اینها هم آلوده هستند و بدلیل تماس دستهای ما میتوانند ناقل آلودگی‌ها و میکروب‌های بیماری زا باشند.

راهکار: تمیز کردن این بخش‌ها را در برنامه نظافت روزانه یا لااقل چند روز یک بار بگنجانید برای تمیزی اینها از مواد ضدعفونی کننده مخصوص استفاده کنید و پس از شستن مواد خام مانند گوشت اگر این سطوح را لمس کردید حتما آن‌ها را ضدعفونی کنید.

 

 هود آشپزخانه

هود آشپزخانه به دلیل خاصیت مکش آن برای تصفیه هوای آشپزخانه و محل قرار گیری آن در بالای اجاق گاز، محل مناسبی برای تجمع لکه های چربی و جرم های سنگین هستند و اگر به نظافت آن رسیدگی نشود نه تنها هوای آشپزخانه را تصفیه نمی‌کنند بلکه هوای آشپزخانه را آلوده تر هم میکند و تماس روزانه ما با آن نیز خود علتی برای انتقال آلودگی آن به سطوح دیگر است.

راهکار:حداقل هفته ای یک بار سطح خارجی آن را با مایع ضدعفونی کننده ای مانند گاز پاک کن خوب تمیز کنیدفیلتر های آشپزخانه اگر از جنس الیاف هستند ماهی یک بار یا حداقل چند ماه یک بار باید تعویض شوند و اگر از جنس فلزی هستند هفته‌ای یکبار با مایع ضدعفونی کننده تمیز شوند.

 

سالن و اتاق خواب

مواد و وسایل مختلفی در سالن و اتاق خواب نیز وجود دارند که خود به تنهایی عاملی برا آلودگی خانه هستند که شاید خیلی از ما به آن بی توجه ایم و تنها نظافت سالیانه و یا چند ماه یک بار را برای رفع آلودگی از آن‌ها مفید می‌دانیم.

 

آلوده ترین نقاط منزل کجاها هستند؟

 فرش‌ها

طبق تحقیقات فرش‌ها دارای حدود 8000 باکتری در هر سانتی متر مربع هستندو این میکروب‌ها در ریشه‌ها و تارپود فرش مخفی هستند و با هربار حرکت روی آن یا دراز کشیدن به روی سطح فرش و بعد توسط ما به سطح های دیگر منتقل می‌شوند.

راهکار: تنها به شستن سالی یک بار فرش توسط قالیشویی کفایت نکنید ماهی یک بار یا چند ماه یک بار سطح آن را با شامپو فرش بشویید و هفته ای یک بار میز و مبل‌ها را جابه جا کنید و زیر آن‌ها را با جارو برقی خوب تمیز کنید.

 

 کنترل تلویزیون، دزدگیرو ریموت ماشین،کلید منزل

اینها وسایلی هستند که روزانه مرتب از آن‌ها استفاده میکنیم و گاهی در منزل مصرف عمومی دارند به همین دلیل در معرض آلودگی های مختلفی هستند که می‌توانند هم از ما به دیگران و هم از دیگران به ما منتقل شوند پس باید به تمیزی و نظافت اینها هم توجه ویژه ای داشته باشیم.

راهکار: هر از چند وقت یک بار آن‌ها را با دستمال و اسپری مخصوص ضدعفونی کنید و از قرار دادن آن‌ها در جاهایی مانند کانتر آشپزخانه خودداری کنید.

آیا مطالعه مطلب آلوده ترین نقاط خانه کجاها هستند؟ باعث ایجاد نگرانی در شما شده حس بدی را نسبت به محیط خانه دارید و فکر چاره ای هستید؟ نگران نباشید تنها با یک تماس با خدمت از ما برای همیشه از شر این آلودگی‌ها خلاص شوید.

 

سرویس بهداشتی

27% ظروف نگهدارنده مسواک به باکتری های بیماری زا آلوده هستند محققان به این نتیجه رسیدند که بدلیل عدم توجه به نظافت و تمیزی روزانه‌ی جا مسواکی، آن را به عنوان آلوده ترین بخش‌ها در سرویس بهداشتی نامیده اند.

راهکار: جامسواکی را حداقل هفته‌ای یک بار با آب داغ و مایع ضدعفونی کننده بشویید و در صورت امکان در معرض آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

 

نکات طلایی

  •  از برخی گیاهان مانند پوتوس برای تصفیه هوای داخل خانه استفاده کنید.
  •  استفاده از سرکه و آب بهتر و مفیدتر از محلول های اسیدی برای صدعفونی کردن وسایل آشپزخانه هستند.
  •  درهنگام پختن غذا از چک کردن موبایل و استفاده از تلفن ثابت خوددارری کنید چون اینها خود عامل مهمی در تولید آلودگی در آشپزخانه هستند.
  •  کوله پشتی و خرید خودرا روی کانتر قرار ندهید اینها آلودگی بیرون را به داخل خانه منتقل میکنند.
  •  دریچه کولرها را و پنجره‌ها را تمیز کنید و در صورت امکان از فیلتر مناسب برای دهانه ی کولرها استفاده کنید.
  •  دستها باید بعد از تماس با هر کدام از این بخشهای آلوده حتما با آب گرم و صابون خوب شسته شوند.

4.76 امتیاز از 34 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

نحوه برطرف کردن لکه دیوار
چطور تشک را تمیز کنیم؟
نظافت توالت فرنگی

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading