راهنمای استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
راهنمای استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمان

راهنمای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

طراحی و نقاشی ساختمان از بهترین روش‌های تغییر دکوراسیون منزل است؛ که کاربرد فراوان دارد. همچنین استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمان یک روش زیباتر از سایر روش‌هاست. همچنین شما با استفاده از رنگ روغنی از رنگ پایدارتری برخوردار می شوید.

آیا شما هم به دنبال یک راهنمای کامل برای استفاده از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان هستید؟ با مطالعه مقاله زیر، کاربرد ساختار رنگ روغنی، با موارد استفاده رنگ روغنی و همچنین یک راهنما یا کاتالوگ رنگ روغنی ساختمان آشنا می‌شوید.

 

 

معرفی انواع رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

اگر قرار است ساختمان و منزل خود را با رنگ نقاشی کنید، ابتدا بهتر است با انواع رنگ‌ها آشنایی داشته باشید. این که شما برای هر قسمت، چه جنس رنگی را به کار ببرید بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال، لازم است آشپزخانه را با رنگ‌ روغن، رنگ آمیزی کنید که قابلیت شست و شو داشته باشد. حتی رنگ روغنی در نقاشی ساختمان نیز دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت:

 1. رنگ روغنی مات
 2. رنگ روغنی براق
 3. رنگ روغنی ترکیبی

 

 

1- رنگ روغن مات

در صورتی که قرار است دیوارهایی را رنگ آمیزی کنید که چند لایه رنگ خورده و یا دارای لکه است، بهتر است برای نقاشی ساختمان به سراغ رنگ روغن مات بروید تا بتواند عیب‌های موجود را پوشش دهد. در این حالت به دلیل این که نور از دیوار منعکس نمی‌شود، لذا مشکلات لایه‌های زیرین رنگ به چشم نمی‌آید.

 

2- رنگ روغن براق

اگر از رنگ روغن براق در نقاشی ساختمان استفاده می‌کنید؛ لازم است بدانید؛ که برخورد کمترین نور به بدنه، به خوبی منعکس می‌شود. در نتیجه استفاده از رنگ روغنی براق یک انتخاب مناسب برای ساختمان‌هایی است که کمترین سهم را از نور خورشید دارند.

فرض کنیم خانه شما در خلاف جهت نور خورشید قرار دارد و در طول روز، کمترین روشنایی وارد ساختمان می‌شود. به همین دلیل لازم است لامپ‌های خانه را روشن بگذارید که قطعا هزینه مصرف برق، زیاد خواهد شد. حال اگر در انتخاب رنگ روغنی در نقاشی ساختمان از انواع براق استفاده کنید، می‌توانید همین مقدار کم نور خورشید را به بهترین شکل در فضا، منعکس نمایید

 

3- رنگ روغن ترکیبی

شما می‌توانید برای رنگ آمیزی ساختمان از ترکیب رنگ روغنی براق و رنگ روغن مات استفاده نمایید. در این صورت خودتان می‌توانید تعیین کنید که میزان براق بودن رنگ روغنی در نقاشی ساختمان چقدر باشد.

 

 

کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

از کاربردهای رنگ روغنی در نقاشی ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خاصیت ضد آب
 2. ویژگی عایق بودن
 3. استفاده برای چوب

 

1- خاصیت ضد آب

مهمترین ویژگی رنگ روغنی در نقاشی ساختمان این است که ضد آب هستند. به این معنا که شما می‌توانید بعد از استفاده از رنگ روغنی بدون نگرانی، دیوارها را بشویید. لذا بهترین رنگ روغنی در نقاشی ساختمان به خصوص نقاشی آشپزخانه، رنگ روغن است. در آشپزخانه به دلیل پخت و پز غذا، بخار ماده غذایی و چربی بر روی دیوارها می نشیند؛ که تنها با شستن، پاک می‌شوند. به همین دلیل است که، بهتر است دیوارهای این قسمت از ساختمان یا با سرامیک و کاشی پوشیده شود و یا در صورت تمایل به نقاشی، از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده شود.

 

2- عایق بودن

یکی دیگر از خاصیت‌های رنگ روغنی در نقاشی ساختمان، عایق بودن این نوع رنگ است. به عنوان مثال، برای رنگ آمیزی نرده‌های ساختمان و کلیه مواردی که در تماس با محیط بیرون قرار داشته و در اثر شرایط محیطی ممکن است پوسیده شوند، توصیه ما استفاده از رنگ روغنی برای نقاشی و رنگ آمیزی است. چرا که در برابر نور مستقیم خورشید و باد و سرما و گرما عایق بوده و مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد.

 

3- استفاده برای چوب

از طرف دیگر با توجه به عایق بودن رنگ روغنی در نقاشی ساختمان، می‌توانید از رنگ روغن در نقاشی ساختمان، درب‌ها و پنجره‌های چوبی نیز استفاده نمایید. همان گونه که می‌دانید اگر به چوب آب برسد، ورم کرده و خراب می‌شود. این مسئله بیشتر برای درب حمام اتفاق می‌افتد. حال اگر درب‌ها را با رنگ روغن نقاشی کنید این معضل بر طرف می‌شود.

 

 

نکات مهم کاربرد رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

در صورتی که شما تصمیم دارید برای رنگ آمیزی ساختمان خود از انواع رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده کنید، توصیه می‌کنیم که ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

 1. استفاده از ابزار مناسب
 2. زیاد براق نباشد
 3. هارمونی مناسب هنگام استفاده از رنگ روغن
 4. زیرسازی مناسب قبل از شروع کار
 5. انتخاب رنگ بر حسب کارایی و شرایط محیطی

 

1- استفاده از ابزار مناسب برای نقاشی ساختمان

حتی اگر شما از بهترین رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده نمایید ولی ادوات رنگ آمیزی شما مناسب نباشد، نهایتا رنگ ساختمان خراب خواهد شد. لذا ابتدا وسایل و تجهیزات مناسب را تهیه نمایید. به عنوان مثال اگر قرار است رنگ آمیزی را با قلمو انجام دهید حتما قلمو باید به گونه‌ای باشد که بر روی دیوارها موج نیندازد.

 

2- زیاد براق نباشد

رنگ روغنی در نقاشی ساختمان نباید زیاد براق باشد. شب که لامپ‌های ساختمان روشن می‌شود، یک محیط زننده را ایجاد می‌کند که چشم‌ها را اذیت می‌کند. تعادل را از این نظر رعایت کنید و در صورت لزوم، رنگ روغن ترکیبی را استفاده نمایید.

 

3- هارمونی مناسب هنگام استفاده از رنگ روغن

انتخاب ترکیب رنگ مناسب فاکتور بسیار مهمی است که در زیبایی دکوراسیون داخلی ساختمان تاثیر می‌گذارد به ویژه اگر شما تصمیم دارید از رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده نمایید. برای مثال بهتر است جهت رنگ آمیزی، رنگ روغنی مات و رنگ روغن براق را در کنار هم به کار ببرید. تا جلای محیط زیبا و در عین حال ملایم باشد. از طرفی رنگ‌هایی انتخاب شود که با یکدیگر هارمونی دارند.

 

 

ترکیب رنگ‌های تند در محیط کار و یا خانه، اشتباه بزرگی است که برخی افراد در رنگ آمیزی ساختمان مرتکب می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم که رنگ‌هایی را انتخاب نمایید که با رنگ سایر اجزا دکوراسیون، هم خوانی داشته باشد.

 

4- زیرسازی مناسب قبل از شروع کار

قبل از این که رنگ روغنی در نقاشی ساختمان استفاده شود باید سطح زیرین را کاملا صاف کرده و بستر مناسب را برای رنگ آمیزی فراهم نماید. توجه داشته باشید که حتی اگر کوچکترین ناهمواری و یا عیبی در دیوار وجود داشته باشد و قبل از نقاشی آن را رفع نکنید، تمام زحمات شما هدر خواهد رفت چرا که نمای رنگ آمیزی ساختمان از بین می‌رود. به طور کلی این گونه می‌توان گفت که بتونه کاری تاثیر مهمی بر کیفیت نقاشی ساختمان دارد.

 

5- انتخاب رنگ بر حسب کارایی و شرایط محیطی

انتخاب رنگ روغنی در نقاشی ساختمان را بر حسب کارایی آن قسمت انجام دهید. در اتاق خواب از رنگ‌های ملایم و در سالن از رنگ‌های شاد استفاده نمایید.


 

کلام آخر؛ در استفاده از رنگ روغن در نقاشی ساختمان

امروزه رنگ روغنی در نقاشی ساختمان جایگاه خود را دارد. اکنون باید به فکر پوشش دیوارها باشید. اگر کمی در بازار جست و جو کنید، انواع پوشش دیوار همانند کاغذ دیواری، رنگ، چوب و نماکاری با سنگ در اختیار شماست. که بر حسب نیاز خود، شرایط مالی و از طرفی محلی که قرار است استفاده شود، می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

5.00 امتیاز از 17 رای

نقاشی ساختمان

برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نقاشی ساختمان

مطالب مرتبط با دکوراسیون

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading