نحوه تمیز کردن جاروبرقی

نظافت منزل
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
نحوه تمیز کردن جاروبرقی

نحوه تمیز کردن جاروبرقی

یکی از مهمترین لوازم برای نظافت منزل، جاروبرقی است. در این مقاله قصد داریم نحوه تمیز کردن جاروبرقی را آموزش دهیم. جاروبرقی یکی از پر مصرف ترین لوازم مورد استفاده در منزل می‌باشد، که در مدل‌ها و توانایی‌های مختلف در بازار موجود می‌باشد. صرف نظر از اینکه چه مارکی را انتخاب می‌کنید، باید به آن رسیدگی کرده و نظافتش را رعایت کنید.

جاروبرقی به مرور زمان بوی نامطبوع و کپک مانندی به خود می‌گیرد و اگر با نحوه تمیز کردن جاروبرقی آشنا نباشید کارایی آن به مرور زمان نیز کم می‌شود. بعضی از جاروبرقی‌ها نیز به وسیله آب کار می‌کنند.

 

آیا تمام موارد استفاده جاروبرقی را می‌دانید؟

به طور حتم با نزدیک شدن به بهار و شروع خانه‌ تکانی عید، به این فکر باشید که چطور کارایی برخی از وسایل مانند جاروبرقی را که در خانه‌ تکانی‌های عید بسیار کاربردی هستند را بالا ببرید. همان‌طور که می‌دانید از جاروبرقی علاوه‌ بر جارو زدن کف زمین می‌توانید برای از بین‌بردن گرد و غبار نشسته روی بخش‌های مختلف خانه استفاده کنید. بخش‌هایی همانند مبل‌ها یا حتی پرده‌ها و بسیاری موارد دیگر که به طور حتم شما کدبانوی عزیز از آن‌ها آگاه هستید.

اما اگر جاروبرقی به‌ موقع و به درستی تمیز نشود، همانند وسیله‌ای می‌باشد که فقط دور گرد و خاک و زباله‌های روی زمین می‌چرخد. جاروبرقی جزو یکی از مهمترین وسیله‌های خانه است. پس بهتر است نگهداری منظم آن را فراموش نکنید و با نحوه تمیز کردن جاروبرقی آشنایی داشته باشید.

 

نحوه‌ی تمیز کردن جاروبرقی

قبل از هر چیز وسایل جانبی جاروبرقی را جدا کرده و با استفاده از مواد ضد عفونی کننده با آب ولرم خوب بشویی برای این کار بهتر است از وان حمام استفاده نمایید. در دومین مرحله باید پرزها و موهایی که به غلطک جاروبرقی چسبیده است را با چاقو یا قیچی تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید هیچ مو یا پرزی به برس جاروبرقی نچسبد زیرا این موارد از چرخش صحیح برس‌های جاروبرقی جلوگیری می‌کند. اما اگر جدا کردن مواد چسبیده دشوار بود هرگز آنها را نکشید و آن‌ها را قیچی کنید. زیرا ممکن است به برس‌های جاروبرقی آسیب بزنید.

نکته خیلی مهم: حتما در این بخش از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید.

سپس با استفاده از یک پارچه مرطوب تمیز گرد و غبار داخل جاروبرقی را تمیز کنید. کیسه ی جاروبرقی اگر کاغذی باشد بهتر است پس کیسه ی کاغذی را دور بیندازید و فیلتر جاروبرقی را بشویید. بعد با استفاده از سشوار داخل جاروبرقی را خشک کنید.

 

نحوه تمیز کردن جاروبرقی

 

بوی بـد جاروبرقی

معمولأ بوی بد جاروبرقی‌ها به دلیل تخیله‌ نشدن منظم یا مکیدن برخی زباله‌ها است. برای از بین بردن بوی نامطبوع جاروبرقی هم می‌توانید از موادی با رایحه خوش استفاده کنید موادی مانند: دارچین، میخک، هل یا گل محمدی را داخل جاروبرقی قرار دهید.

یکی از دلایلی که به کارکردن جاروبرقی صدمه می‌زند، مسدود بودن لولۀ جاروبرقی است. این مسئله باعث می‌شود جاروبرقی کُند و در‌نتیجه بیش‌ازحد گرم شود. برای جلوگیری از این موضوع سعی کنید از کیسۀ یک‌بار مصرف تنها یک بار استفاده کنید؛ چون کیسه جاروبرقی جزو فیلتر آن محسوب می‌شود.

اگر این کیسه با زباله مسدود شود، کارایی جاروبرقی کاهش می‌یابد. اگر جاروبرقی شما بدون کیسه است، بعد از هربار استفاده، آن را خالی کنید. اگر هم جاروبرقی شما کیسه‌ای است، وقتی که یک‌سوم آن پُر شد، حتما کیسه را عوض کنید.

اگر هم می‌خواستید گرفتگی جاروبرقی را بر طرف کنید باید ابتدا جاروبرقی را خاموش و از برق بکشید گرفتگی را برطرف کنید و سپس ادامه دهید. اما اگر گرفتگی از بین نرفت لوله جاروبرقی را درون آب گرم قرار دهید تا گرفتگی لوله جاروبرقی از بین برود. اما اگر تمام این مراحل را رفتید و باز هم جاروبرقی شما خوب کار نکرد پس حتما زمان خرید جاروبرقی فرا رسیده است.

 

چند نکته‌ای که درباره نحوه تمیز کردن جاروبرقی نمی‌دانستید

  • شما می‌توانید با یک جاروبرقی کشیدن ساده بوی فوق العاده‌ای به محیط منزل خود هدیه دهید برای این کار کافی است یک توپ پنبه را با روغن یا عطری که خیلی دوستش دارید آغشته کنید و در کیسه جاروبرقی خود قرار دهید و زمانی که در حال جارو کشیدن هستید از بوی تازگی آن لذت ببرید.
  • شما می‌توانید با استفاده از جاروبرقی کک‌ها را از بین ببرید طبق مطالعات انجام شده جاروبرقی بهترین وسیله برای از بین بردن کک‌ها می‌باشد.
  • برای تمیز کردن کیبورد کامپیوتر خود، اول آن را وارونه کنید با وارونه کردن کیبورد خرده نان‌ها و ذرات بین کیبورد بیرون می‌ریزد اما کافی نیست شما باید با استفاده از جاروبرقی تمام ذرات موجود بین کلیدها را تمیز کنید.
  • یک تکه پنبه آغشته شده به الکل را در اطراف صفحه کلید بکشید. برای بسیاری از نقاط کثیف هم می‌توانید، از خلال دندان استفاده کنید، توصیه می‌کنیم. با استفاده از پارچه ای خشک صفحه کلیدها را پاک کنید.
  • با استفاده از سری مخصوص جاروبرقی می‌توانید گردگیری از بالا به پایین پرده‌ها را شروع کنید و گرد و خاکشان را بگیرید. در قسمت‌های بالا و ریشه‌ها که گرد و غبار بیشتر جمع می‌شود دقت بیشتری به خرج دهید.

5.00 امتیاز از 21 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

شستشوی نمای سیمانی
نظافت پارکت لمینت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading