چطور كولر گازی اينورتر (كم مصرف) اصل را از اينورتر تقلبی تشخيص دهيم ؟

چطور كولر گازی اينورتر (كم مصرف) اصل را از اينورتر تقلبی تشخيص دهيم ؟

با نزدیک شدن به فصل تابستان و افزایش تقاضای خرید کولر گازی اسپیلت سوالات رایجی من جمله تشخیص کولر گازی اینورتر تقلبی از اصلی و انتخاب بهترین کولر گازی کم مصرف اصل مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مسائل و ضرورت‌ها بسیار مهم بوده و پرداختن به آن از مسائل مهم است.

آیا شما هم جواب این سوال هستید که چطور كولر گازی اينورتر (كم مصرف) اصل را از اينورتر تقلبی تشخيص دهيم؟ با ما همراه باشید تا نکات مهمی را جهت تشخیص این مهم به شما گوشزد کنیم.

اساس کار کلی کولر گازی کم مصرف

اساس کار تمامی کولرهای گازی موجود به این گونه است:

 • ایجاد هوای خنک بوسیله موتور قدرتمند
 • پیوسته در حال گردش در داخل مدار کولر گازی
 • فرمان خاموش شدن در صورت رسیدن به دمای متعادل
 • روشن شدن خودکار مجدد پس از گرم شدن مجدد مجیط
 • مشکل بزرگ کولر گازی اینورتر و دیگر کولر گازی مصرف برق بالا

 

مزیت کولر گازی کم مصرف اینورتر چیست؟

اينورتر در حالت كلی سيستم و دستگاهی الكترونیكی است كه به وسیله آن می‌توان سرعت موتورهای سه فاز را تغییر داد. در کولر گازی‌های معمولی، کمپرسور زمانی که دمای محیط با دریافت سرما از کولر به درجه مورد نطر کاربر می‌رسد کاملا خاموش می‌شود و با گرم شدن محیط کمپرسور دوباره استارت می‌خورد. هنگامی که کمپرسور هر بار استارت می‌خورد نیروی گشتاور زیادی برای شروع به حرکت آن از حالت توقف کامل لازم است.

ابتدا لازم است با مزيت‌های بسيار مدل‌های اينورتر آشنا شويم:

 • كاهش انرژی مصرفی
 • كاهش هزینه‌های برق
 • كاهش جریان راه اندازی اوليه
 • امكان تغییر خودكار سرعت موتور
 • امكان كار موتور در ولتاژ ورودی متغیر
 • و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور
 • داشتن حفاظت در برابر اضافه بار مصرفي
 • برنامه ریزی كردن حركت در کولر گازی اینورتر 
 • امكان تغییر جهت حركت موتور در کولر گازی اینورتر
 • ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور کولر گازی اینورتر
 • تشخیص هوشمند بار به موتور توسط کولر گازی اینورتر
 • ایجاد جریان متناسب با بار به موتور کولر گازی کم مصرف اینورتر
 •  کم بودن جریان از جریان نامی موتور کولر گازی کم مصرف اینورتر

 

روش تشخیص کولر گازی اینورتر اصلی از تقلبی

با توجه به محبوبیت و گسترش استفاده از کولر گازی اینورتر، متأسفانه بسیاری از افراد سودجو از عدم تشخیص خریداران کولر گازی اینورتر اصل از نوع تقلبی آن سوء استفاده کرده و اقدام به کلاه‌ برداری از مشتریان می‌کنند. در بحث خريد و تعمیرات كولرهای گازی باید با پارامترهای مهم و حياتی در این خصوص آشنا باشیم تا بتوانیم نسبت به تشخيص كولر گازی اينورتر(كم مصرف) اصل از اينوتر تقلبی موفق باشیم.

 1. خرید از نمایندگی و مراکز معتبر
 2. برجستگی لوگو در کولر گازی اینورتر
 3. چک کردن برچسب فنی کولر گازی اینورتر
 4. چک کردن تقلبی نبودن چاپ پلاک کولر گازی کم مصرف

 

1- خرید از نمایندگی و مراکز معتبر

ساده ترين و مطمئن ترین مورد، خرید از مراکز فروش معتبر لوازم خانگی است که کولر گازی را با ضمانت نامه‌های معتبر و اصلی عرضه می‌کنند(معمولاً شکل ظاهری کولر اینورتر اصلی بسیار زيبا و شیک بوده و دارای بسته‌بندی محكم و با اطمينانی است).


 

2- برجستگی لوگو در کولر گازی اینورتر

طبق یک قانون نانوشته می‌توان با دیدن لوگوی حک شده بر روی قطعات می‌توان به اصل بودن کالا اعتماد کرد. در کولرهای گازی اصل روی کندانسور دستگاه آرم شرکت تولید کننده به صورت برجسته حک شده است اما در نوع تقلبی لیبل زده شده است.


 

3- چک کردن برچسب فنی کولر گازی اینورتر

اما شاید مهم ترین روش تشخیص و انتخاب، چک کردن برچسب فنی آن باشد برچسب فنی شامل اطلاعاتی است که به ‌صورت برچسب بر روی تمامی لوازم الکترونیکی قرار داده شده و داده‌های زیادی درباره دستگاه و نوع کارکرد آن را به شما منتقل می‌کند. با بررسی کردن اطلاعات روی برچسب فنی می‌توانيد تا حد زیادی از کولر گازی اینورتر كم مصرف بودن دستگاه مطمئن شوید.

 

چطور كولر گازی اينورتر (كم مصرف) اصل را از اينورتر تقلبی تشخيص دهيم ؟

 

برخی نکات برچسب فنی کولر گازی اینورتر

موارد زیر از جمله پارامترهای مهم هنگام بررسی برچسب فنی کولر گازی اینورتر است:

 • برچسب گاز کولر گازی
 • برچسب گاز کولر گازی
 • میزان آمپر مصرفی در کولر گازی اینورتر
 • دقت در انتخاب نوع کمپرسور کولر گازی اینورتر
 • نوع گاز کولر گازی کم ‌مصرف گاز R410a است در حالی که در کولر گازی‌های معمولی این گاز R22 می‌باشد كه به شكل واضح در برچسب فنی محصول نوشته می‌شود.

 

میزان آمپر مصرفی در کولر گازی اینورتر

کولر گازی کم مصرف با آمپر بسيار کمتری نسبت به کولر گازی‌های معمولی راه اندازی و كار می‌‌کنند. این مورد را نيز می‌توانید با مقایسه اعداد جريان مصرفی بر روی برچسب‌ به ‌وضوح دریابید. به عنوان مثال: جريان مصرفی کولر گازی معمولی 18 آمپر و اين مقدار در کولر گازی اینورتر2/6 آمپر می‌باشد.

 

دقت در انتخاب نوع کمپرسور کولر گازی اینورتر

کمپرسور مورد استفاده درکولرهای گازی شامل دو نوع کمپرسور معمولی با دور ثابت و کمپرسور اینورتر با دور متغیر می‌باشند. کولر گازی اينورتر(کولر گازی کم مصرف) مجهز به کمپرسور با دور متغیر و دارای سطح انرژی A می‌باشند. کولرهای گازی اینورتر همان طور که مشخص است به وسیله تغییر دور کمپرسور از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور جلوگیری می‌کند و این فرآیند باعث صرفه جویی در مصرف برق می‌شود.

در واقع موتور یا کمپرسور کولر گازی اینورتر در شروع کار خود یک بار استارت می‌خورد و صرفا با افزایش یا کاهش دور چرخش، سرمايش محيط را كنترل می‌كند. اين در صورتی است که در کولر گازی کم مصرف با کمپرسورهای معمولی(دور ثابت) تنظیم دما به وسیله خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور انجام می‌گردد که این عمل در واقع باعث وارد شدن شوک‌های الکتریکی به سیستم برق ساختمان می‌شود.

 

4- چک کردن تقلبی نبودن چاپ پلاک کولر گازی اینورتر

توجه كنيد كه صرف دیدن کلمه اینورتر روی جعبه دستگاه یا حتی پلاک دستگاه گول اینورتر بودن دستگاه را نخورید. سوء استفاده كنندگان گاهی اقدام به تغيير يا چاپ پلاك مشخصات برای كولرهای گازی تقلبی می‌كنند. اين تقلب گاهی آن چنان با ظرافت انجام می‌شود كه تشخيص آن از روی ظاهر و بدون آزمون‌های فنی امكان پذير نيست.

 

روش دقیق تشخیص تقلبی نبودن پلاک چیست؟

برای تشخيص دقيق محصول هم می‌توانيد سايت سازنده اصلی را كنترل كنيد تا بتوانيد مطمئن شويد كه آيا تأمين كننده مدل کولر گازی اينورتر را توليد كرده است يا خير. هر کولرگازی و اسپلیت برای خود مدل و مشخصات دارد شما با سرچ کردن در اینترنت و رفتن به سایت شرکت سازنده می‌توانید عکس و مشخصات محصول را ببینید.

چنانچه عکس و مشخصات به صورت کامل مطابقت داشت جنس اصلی میباشد زیرا به جهت وجود قانون کپی رایت قالب برندهای عرف و ثبت شده ی کولر گازی را نمی‌توان کپی کرد مگر با اجازه شرکت سازنده. این قانون به شکلی جدی در کشورهای تولید کننده همانند چین رعایت می‌شود و در صورت تخطی پروانه کسب آن شرکت به صورت مادام العمر باطل می‌شود.

در ادامه دو راه تخصصی روش دقیق تشخیص تقلبی نبودن پلاک ذکر کرده ایم:

 • چک کردن نوع مصرف آمپر کولر گازی اینورتر
 • چک کردن وجود برد فرمان در کندانسور یا یونیت برد خارجی

 

چک کردن نوع مصرف آمپر کولر گازی اینورتر

در کولرهای گازی معمولی زمانی که آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کنيد آمپرمتر روی یک عدد خاص ثابت می‌شود یا تغییرات بسیار کمی دارد ولی در کولرهای گازی اینورتر(کولر گازی كم مصرف) زمانی که شما آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کنيد، این تغییرات بسیار زیاد است و اعداد مدام به‌صورت صعودی و نزولی بالا و پایین می‌شود و روی یک رنج خاص ثابت نخواهد شد.

 

چک کردن وجود برد فرمان در کندانسور یا یونیت برد خارجی

در کولرهای گازی اینورتر(کولر گازی كم مصرف) به دلیل نوع سیستم طراحی شده داخل کندانسور(پنل بیرونی) یک برد نسبتاً بزرگ تعبیه شده است که فرمان‌های کمپرسور را کنترل می‌‌کند که معمولاً در کولرهای گازی معمولی این برد وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کوچک‌‌تر و ابتدایی‌‌تر است. برد موجود در کولر گازی‌های اینورتر تقریبا بیش از ۲۰ سانتیمتر طول دارد و در کولر گازی بدون اینورتر برد فرمان تقریبا کمتر از ۱۵ سانتیمتر طول دارد. در کولر گازی‌های اینورتر خازن‌ها بر روی برد تعبیه شده‌اند اما در کولر گازی بدون اینورتر خازن بصورت جدا و مجزا می‌باشد.

4.50 امتیاز از 7 رای

تعمیر کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading