دلایل اهمیت رنگ و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه

نقاشی ساختمان
دلایل اهمیت رنگ و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه

 

معماری هر ساختمان توسط دو فاکتور کلی نمایش داده می شود؛ اول سبک معماری و دوم انتخاب رنگ در معماری . اگر شما در استان های مختلف سفر کرده و به تماشای آثار تاریخی بپردازید، به خوبی درک خواهید کرد که این زیبایی در معماری، مدیون اهمیت به اصول انتخاب رنگ در معماری نیز هست.

برای نمونه عالی قاپوی اصفهان را تصور کنید که رنگ آمیزی معماری آن چیزی غیر از شرایط فعلی بود. آیا به نظر شما می توانست همین زیبایی را نمایان کند؟ ما تا به حال ساختمان های زیادی را مشاهده کرده ایم که علی رغم سبک معماری خوب، از نمای زیبایی برخوردار نیستند زیرا انتخاب رنگ در معماری به صورت اصولی صورت نگرفته است. با ما همراه بمانید تا برای شما عزیزان به دلایل اهمیت و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه بپردازیم.اصول انتخاب رنگ در معماری

انتخاب رنگ در معماری اهمیت زیادی دارد زیرا رنگ ها قسمتی از عناصر سازنده هر بنایی هستند به حدی که حتی می توانند سبک معماری را زیر سوال ببرند.

به این معنا که اگر برای یک معماری سنتی شما رنگ آمیزی معماری را با رنگ های اسپرت و مدرن انجام دهید، این سوال پیش می آید که معماری شما از چه طرحی پیروی می کند. به همین دلیل است که تاکید بر این داریم که انتخاب رنگ در معماری باید کاملا تخصصی صورت گیرد.


 

نکات مهم برای انتخاب رنگ در معماری:

با توجه به این که رنگ آمیزی معماری تاثیر زیادی بر روی نمای ساختمان و زیبایی آن دارد لذا نباید از مهمترین اصول انتخاب رنگ در معماری غافل شد. در این قسمت از مقاله چند نکته مهم را در رابطه با این موضوع بیان خواهیم کرد:

 

  • توجه به گروه رنگی

برای انتخاب رنگ در معماری باید در ابتدا بدانید که تمامی رنگ ها در سه دسته کلی قرار دارند:

 

  •    رنگ های اصلی

سه رنگ قرمز، آبی و زرد، از جمله رنگ های اصلی هستند. این رنگ ها به صورت طبیعی در محیط یافت می شوند. لازم است بدانید که سه رنگ نام برده را به هیچ عنوان از ترکیب رنگ های دیگر نمی توانید به دست بیاورید.


 

  •    رنگ های فرعی

رنگ های بنفش، نارنجی و سبز از جمله رنگ های فرعی هستند که از ترکیب رنگ های اصلی به دست می آیند  بنفش از ترکیب آبی و قرمز، رنگ نارنجی از ترکیب زرد و قرمز و رنگ سبز از ترکیب رنگ آبی و زرد حاصل می شوند.
شما با کمی  تغییر در غلظت رنگ های اصلی، می توانید درجه رنگ های فرعی را عوض کنید. لذا در انتخاب رنگ در معماری باید به این مسئله بسیار توجه کنید که برای مثال شما اگر به رنگ بنفش نیاز دارید، درجه رنگی مد نظر شما کدام است.


 

  •    رنگ های اصلی-فرعی

اما گروه دیگری از رنگ ها هستند که از ترکیب رنگ های فرعی و اصلی به دست می آیند. برای مثال اگر شما رنگ آبی و سبز را با یکدیگر مخلوط نمایید، رنگ آبی-سبز به دست می آید.

با توجه به آن چه گفته شد برای  انتخاب رنگ در معماری دقت کنید که قرار است به سراغ کدام گروه رنگی بروید.


 

  • درجه رنگ

برای رنگ آمیزی معماری باید به درجه روشن یا تیره بودن رنگ توجه داشته باشید. برای انتخاب رنگ در معماری به میزان نور در محیط توجه کنید. ساختمان هایی که از کمترین میزان نور طبیعی در طول روز برخوردار هستند، اگر انتخاب رنگ در معماری براساس رنگ های تیره انجام شود، محیط خانه و ساختمان بسیار تاریک و دلگیر خواهد شد. جالب است بدانید که همین رنگ ها، منجر به کوچک تر نشان دادن فضا می شود.
شاید تا به حال با این موارد برخورد کرده باشید که یک خانه با متراژ بزرگ، به دلیل رنگ آمیزی معماری با رنگ های تیره، کوچکتر از اندازه واقعی به نظر می رسد لذا یکی از مهمترین اصول انتخاب رنگ در معماری این است که میزان روشن تا تیره بودن رنگ را برحسب بهره مندی ساختمان از نور طبیعی و اندازه آن قرار دهید.
حتی رنگ دکوراسیون نیز بر انتخاب رنگ در معماری تاثیر دارد. اگر دکورها با رنگ های تیره رنگ آمیزی شده اند، بهترین کار این است که برای رنگ آمیزی معماری به سراغ رنگ های روشن بروید.

 

دلایل اهمیت رنگ و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه

 

  • انتخاب الگوی رنگ آمیزی معماری

اکنون نوبت به این رسیده است که برای انتخاب رنگ در معماری به سراغ الگوی رنگ بروید. شما قرار است فضای مربوطه را با چند رنگ و چگونه رنگ آمیزی نمایید. برخی از افراد به سراغ تک رنگی می روند. تمامی ساختمان تنها با یک رنگ، نقاشی می شوند. اما برخی دیگر به سراغ الگوهای دو یا چند رنگی می روند. در این زمان یک از مهمترین اصول انتخاب رنگ در معماری این است که کدام رنگ ها و با چه ترتیبی پیاده شوند.
براساس آنچه در قسمت های قبل ذکر کردیم، اگر قرار است الگوی چند رنگی را برای انتخاب رنگ در معماری در پیش بگیرید، اولا فراموش نکنید که رنگ های انتخابی باید با هم و با رنگ های دکور و وسایل ساختمان هم خوانی داشته باشند. از طرفی به درجه رنگی ها از نظر روشن و تیره بودن توجه کنید. همچنین این مسئله مهم است که رنگ های انتخابی، چگونه در رنگ آمیزی معماری به کار بروند.
برای مثال در یک خانه، باید یکی از دیوارها که نمای اصلی سالن را تشکیل می دهد، یک رنگ خاص و البته جذاب را داشته باشد و تفاوت رنگ آن با دیوارهای دیگر به خوبی نمایان باشد.


 

  • توجه به روانشناسی رنگ ها

متاسفانه یکی از مواردی که غالبا برای انتخاب رنگ در معماری نادیده گرفته می شود این است که بعد روانی رنگ ها، به چشم نمی آید. اکثر صاحبان سرمایه بدون این که بدانند رنگ های انتخابی برای رنگ آمیزی معماری چه تاثیرات روانی را به دنبال دارد، نقاشی ساختمان را انجام می دهند.
فراموش نکنید که اصول انتخاب رنگ در معماری تاکید می کند رنگ ها هر کدام انرژی خاص خود را دارند که می تواند منفی و یا مثبت باشد و این موضوع به شدت بر روی خلق و خوی انسان تاثیر خواهد گذاشت.
قبل از انتخاب رنگ در معماری حتما بار روانی رنگ ها را دریافته و سپس نقاشی ساختمان را نهایی کنید. انتخاب رنگ در معماری به ویژه برای اتاق خواب کودک و مدارس اهمیت بیشتری دارد.کلام پایانی

در این مقاله تمام سعیمان را کردیم تا بتوانیم شما را در دلایل اهمیت رنگ و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه کمی یاری دهیم و نکات کوچک ولی پر اهمیت را برای شما بازگو کنیم. شما هم اگر نظر، پیشنهاد یا انتقادی نسبت به این مقاله ( دلایل اهمیت رنگ و اصول انتخاب رنگ در معماری سازه ) دارید، میتوانید در قسمت دیدگاه نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

5 امتیاز از 5 رای

نقاشی ساختمان

برای سرویس نقاشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نقاشی ساختمان

مطالب مرتبط با دکوراسیون

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading