بهترین چک لیست برای نظافت اتاق کودک

نظافت منزل
بهترین چک لیست برای نظافت اتاق کودک

به نظر شما کدام بخش از خانه نیازمند توجه و نظافت بیشتر است؟

پاسخ اکثرخانومها به این سوال آشپزخانه است که پاسخ نادرستی است پاسخ ما به این سوال آشپزخانه نیست در واقع مهم ترین بخش یک خانه که باید به نظافت آن توجه شود اتاق کودک است چون بیشتر و سریع تر از باقی بخش‌ها کثیف و نامرتب می‌شود و هم اینکه یک موجود با سیستم دفاعی ضعیف تر از همه (کودک) در آن زندگی می‌کند.

معمولا پس از پاسخ به سوال اول سوالاتی از قبیل این سوالات چگونه اتاق بچه را تمیز نگه داریم؟ راهکارهای نظافت وسائل کودک چیست؟ مطرح می‌شود .اگر برای شما هم از این دست سوالات مهم پیش آمده با ما همراه باشید تا با بهترین چک لیست برای نظافت اتاق کودک و نگهداری ان آشنا شوید.

چگونه اتاق بچه را تمیز نگه داریم؟ 

همانطور که در بالا گفتیم اتاق کودک یکی از مهم ترین بخش‌های خانه است که باید توجه ویژه ای به نظافت و تمیزی آن شود با توجه به اهمیت داشتن یک پاسخ صحیح به سوال، چگونه اتاق بچه را تمیز نگه داریم؟ راهکارهای نظافت وسائل کودک چیست؟ اول اقدامات و راههای پیشگیری از کثیفی و نامرتب شدن اتاق کودک را میگوییم سپس راهکارهایی برای نظافت وسائل کودک بیان میکنیم.

 

بهترین چک لیست برای نظافت اتاق کودک

برای پیشگیری از تولید کثیفی و نامرتب شدن اتاق کودک یا به عبارتی تمیز نگه داشتن اتاق کودک ابتدا چند وسایل که تولید آشغال و ایجاد بی نظمی در اتاق می‌کنند را بیان می‌کنیم سپس راه حل پیشگیری را هم برایتان بیان می‌کنیم.

وسایل نقاشی: اکثر کودکان علاقه مند به نقاشی کردن هستند و هنگام نقاشی کردن تمام وسایل و لوازم نقاشی خود را برروی زمین می‌ریزندو در حین نقاشی کردن توجهی به زباله‌های تولیدی از تراش کردن مدادها یا پاک کردن با پاک کن‌ها ندارند و اگر این زباله‌ها بلافاصله جمع نشوند با حرکت و بازی کودک در اتاق به تمام قسمت‌های اتاق پخش می‌شوند در نتیجه چهره اتاق کودک شمارا نا مرتب و کثیف میکند.

راهکار پیشگیری: یک گوشه از اتاق کودک را مختص نقاشی کردن او قرار دهید و یک روزنامه یا نایلون در آن قسمت پهن کنید و تمام لوازم و وسایل نقاشی به همراه یک سطل کوچک به آنجا منتقل دهید برای راحت تر شدن کار میتوانید از یک تخته نقاشی برای چسباندن کاغذ نقاشی روی آن و جعبه کوچک برای لوازم نقاشی نیز استفاده کنید.

دیوارهای اتاق: کودکان معمولا بعد از کشیدن نقاشی علاقه مند به چسباندن آنها برروی دیوار هستند و جای چسب‌ها و پونزهایی که برای چسباندن نقاشی برروی دیوار استفاده می‌شود جلوه زشتی به دیوار می‌دهد.

راهکار پیشگیری: در یک بخش از دیوار که در معرض دید کودک است یک نایلون بچسبانید و از کودک بخواهید نقاشی‌های خود را برروی آن بچسباند رنگ دیوارهای اتاق را ترجیحا از جنس قابل شستشو مانند رنگ روغن استفاده کنید تا به راحتی بتوانید بعد از کثیف شدن بشویید.

وسایل ریز و ظریف: یکی از مشکلات در تمیز و مرتب کردن اتاق کودک‌ها مربوط به جمع کردن وسایل و قطعات ریز اسباب بازی کودکان مانند مداد رنگی، پازل، لوگو و ... است البته قراردان تک تک قطعات این وسایل در جایگاه و جعبه تولیدی آن‌ها، خودش کار سخت و وقت گیری است.

راهکار پیشگیری: چند تا جعبه رنگی و پلاستیکی تهیه کنید و هرجعبه را مخصوص یک وسیله قراردهید و با یک برچسب اسم هر وسیله را روی جعبه مخصوص بچسبانید این کار دو مزیت دارد1- با سرعت بیشتری می‌توانید وسایل ریز و ظریف را مرتب کنید و نیاز نیست هر قطعه از این وسایل را جایگذاری کنید 2- با توجه به راحتی کار برای جمع کردن می‌توانید از کودکان هم کمک بگیرید و جمع کردن وسایل را در جعبه‌ها را یک بازی برای آن‌ها تلقی کنید.

 

راهکارهای نظافت وسائل کودک چیست؟

تا اینجا در مورد برخی راه‌های پیشگری از کثیف شدن اتاق کودک صحبت کردیم و الان میخواهیم به دومین بخش از سوالِ چگونه اتاق بچه را تمیز نگه داریم؟ راهکارهای نظافت وسائل کودک چیست؟ یعنی از برخی راهکارها و نحوه تمیز کردن وسائل اتاق کودکان صحبت کنیم .

لباس‌ها: لباس کودکان معمولا بخاطر بازی کردن یا خوردن خوراکی بیشتر از سایر افراد خانواده در معرض آلودگی و کثیف شدن هستند و لکه‌های ایجاد شده برروی آنها مقاومت بیشتری در برابر تمیزی دارند در نتیجه باید بطور مرتب و حداقل روزی یک بار لباس بچه‌ها را عوض کنید تا این آلودگی‌ها با پوست کودک برخورد نکند.

راهکار تمیزی: سعی کنید بلافاصله بعد از عوض کردن لباس آنهارا بشویید تا لکه‌ها مقاومت کمتری در برابر تمیزی داشته باشند و راحت تر شسته شوند برای سفید تر و تمیز تر شدن لباس کودکان از محلول سفید کننده خانگی ساخته شده از مقداری سرکه سفید و آب و مایع صابون استفاده کنید.

 

تخت خواب: تخت خواب کودک از آن بخش‌هایی است که باید به تمیزی آن بیشتر از همه توجه شود چون به طور میانگین کودک 1/3 از روز خودش را به طور کامل در آن می‌گذراند و بالشت و روتختی و ملحفه‌های آن بیشترین تماس را با بدن کودک دارند و تخت خواب کودک می‌توانند و عدم تمیزی و مرتب کردن آن علاوه بر تولید آلودگی و بیماری کودک یک جلوه زشت و نامرتبی به اتاق میدهد.

راهکار تمیزی: ملحفه و رو تختی تختخواب کودک را بعد از هربار استفاده خوب بتکانید تا ذرات گردو خاک و یا آشغال ریز از آن جدا شوند و حداقل هفته‌ای یک بار آنها را بشویید و چارچوب تخت را هم حداقل هفته ای یک بار با اسپری محلول ضدعفونی کننده خانگی ( سرکه+جوش شیرین + آب) خوب صدعفونی کنید و بایک دستمال تمیز کنید.

فرش اتاق کودک: اولین بخش از اتاق کودک که ممکن است به هنگام ورود کودک به آن آلودگی‌های بیرون از اتاق را جذب کند فرش اتاق کودک است و همین آلودگی‌ها می‌تواند با بازی و رفت آمد کودک به سایر بخش‌های اتاق منتقل شوند در نتیجه فرشهای اتاق کودک هم باید به طور مرتب ضدعفونی شوند.

راهکار تمیزی: با استفاده از جاروبرقی روی سطح فرش را از گرد و خاک و آشغال تمیز کنید و حداقل ماهی یک بار با استفاده از جوش شیرین آن را ضدعفونی کنید برای آشنایی با نحوه ضدعفونی کردن فرش‌ها با جوش شیرین می‌توانید مجله کاربردهای جوش شیرین در نظافت خانه را مطالعه کنید تا به راحتی و بدون آسیب به فرش، آن را به بهترین شکل ضدعفونی کنید.

دستگیره‌های در اتاق و کمد: دستگیره‌ها جاهایی هستند که به طور مرتب در طول روز با دست‌های کودکان در تماس هستند و میتوانند خود یک عامل بزرگ برای تولید آلودگی و کثیفی در اتاق کودک باشند.

راهکار تمیزی: تمیزی این بخش از اتاق را در برنامه نظافت روزانه یا لااقل چند روز یک بار نظافت اتاق کودک قرار دهید و با یک دستمال و مقداری صابون مایع آنها را تمیز کنید و در آخر با کمک اسپری کردن محلول ضدعفونی کننده خانگی و یک دستمال که در بالا توضیح دادیم آنها را ضدعفونی کنید.

 

چک لیست نظافت کردن اتاق کودک

 

ورود تکنولوژی به اتاق کودک ممنوع

اتاق کودک خود را به یک فضای بدون دنیای مجازی تبدیل کنید و موبایل و تبلت را در اتاق خواب کودک قرار ندهید چون این ابزار علاوه بر خطرات تولید امواج و... باعث تولید و انتقال آلودگی در اتاق کودک میشود لااقل بخاطر جنبه تمیزی اتاق هم که شده ورود این وسایل را به اتاق کودک ممنوع کنید.

 

چند توصیه مهم به والدین در خصوص تمیز کردن اتاق کودک

بعد از بهبود بیماری کودکان وسایل و لوازمی که از اتاق که بیشترین تماس را در طول بیماری با آنها داشته مانند روتختی، اسباب بازی و ... را خوب ضدعفونی کنید.

اولین مکان برای نظافت روزانه خانه را به اتاق کودک اختصاص دهید.

برای مرتب کردن اتاق کودک از او کمک بگیرید و این کار را برای او یک بازی و سرگرمی تلقی کنید تا با لذت بیشتری این کار را انجام دهد.

اگر وقت تمیزکاری و نظافت اساسی اتاق کودک خود را ندارید نظافت آن را به تیم نظافتی خدمت از ما بسپارید.

اتاقی که آفتاب گیر است را به عنوان اتاق کودک در نظر بگیرید تا تابش آفتاب هم مقداری از آلودگی‌ها را از بین ببرد.

 

کلام آخر

هدف ما از نوشتن و انتشار این مجله پاسخ صحیح و درست به سوالات چگونه اتاق بچه را تمیز نگه داریم؟ راهکارهای نظافت وسائل کودک چیست؟ و همچنین آشنایی شما با روشهای تمیز کردن اتاق کودک دلبندتان بوده است امیدواریم که بهره لازم و کافی را از این مجله برده باشید و بیش از پیش به نظافت اتاق کودکتان توجه کنید.

5.00 امتیاز از 16 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading