تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن

لوله بازکنی
تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن

 تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن

پیش از تخلیه چاه لازم است وضعیت آن را بررسی نمایید و محل چاه در ساختمان و حجم مصرفی آن را پیدا کنید. در این آموزش به بررسی نکاتی برای تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن می پردازیم.

تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن چگونه است

برای تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن به این نکات توجه نمایید:

  • فاصله چاه با دیوار های اطراف : یک نکته مهم در حفر چاه رعایت فاصله آن با دیوارهای اطراف است که حداقل 3 متر تعیین شده است. بنابراین با دانستن این نکته یک قدم به تخلیه چاه نزدیک تر شدیم و راحت تر می توان محل تقریبی چاه فاضلاب را پیدا کرد.
  • استفاده از موزاییک متفاوت برای نشانه گذاری محل چاه : معمولا پس از حفر چاه از موزاییک هایی متفاوت برای پوشاندن در آن استفاده می شود. این نکته نیز در تعیین محل چاه به شما کمک می کند.
  • صدای فاضلاب در لوله ها : در محیطی ساکت و آرام می توانید با توجه به صدای فاضلاب محل چاه را در ساختمان تعیین نمایید.  با هر بار مصرف آب، فاضلاب درون لوله ها به درون چاه هدایت می شوند که صدای آن محل چاه را مشخص می کند.

 

تعیین محل چاه

 

با گوش کردن به صدای ریخته شدن آب یا فاضلاب به درون چاه می توانید از پر یا خالی بودن آن مطمئن شوید و سپس جهت تخلیه چاه اقدام نمایید.

اگر صدای انتقال آب به چاه مانند صدای آبی است که از ارتفاع زیادی ریخت می شود نشان می دهد که چاه هنوز پر نشده و تخلیه آن ضروری نیست در غیر این صورت چاه مورد نظر پر شده و لازم است نسبه به تخلیه آن اقدام نمایید.

دلایل پر شدن چاه فاضلاب

تاثیر «جنس زمین» در پر شدن چاه فاضلاب

جنس زمین در روند پر شدن چاه فاضلاب و تخلیه نقش مهمی دارد. اگر جنس زمین مناسب باشد به خوبی فاضلاب را جذب می‎کند و پر شدن چاه فاضلاب به تعویق می افتد و دیگر نیازی به تخلیه چاه وجود نخواهد داشت. اما اگر جنس زمین مناسب نباشد پس از مدتی چاه پر می‎شود و باید آن را تخلیه کرد. اگر جنس زمین و خاک آن  جاذب باشد(مانند شن و ماسه) برای چاه مناسب است و دیگر نیازی به تخلیه چاه وجود نخواهد داشت. اما اگر جنس زمین جاذب آب نباشد(مانند رس) برای چاه مناسب نیست و پس از مدتی باعث پر شدن چاه فاضلاب و نیاز تخلیه چاه می باشد.

تاثیر «مواد زائد فاضلاب» در تخلیه چاه

اگر مواد اضافی و زائد جامد در فاضلاب وجود داشته باشد، در دراز مدت باعث پرشدن چاه شده و نیاز به تخلیه چاه را بوجود می‎آورد. این مواد اضافی بعد از ورود به چاه به دیواره‎ها و کف چسبیده و باعث ایجاد لایه‎ای مقاوم به آب می‎شوند. این لایه اضافی باعث عدم جذب فاضلاب توسط خاک می‎شود. در این حالت فاضلاب درون چاه تجمع کرده و بعد از مدتی چاه پرمی‎شود و نیاز به تخلیه چاه در آن به وجود می‎آید. مشکل چنین چاهی تنها با تخلیه چاه حل نمی‎شود بلکه باید پس از تخلیه چاه اقدام به لایروبی و کف تراشی چاه نمود.

 

تعیین محل چاه پیش از تخلیه

 

تاثیر «استفاده بیش‎ از حد از چاه» در تخلیه چاه

هر چاهی برای مقدار فاضلاب معینی فضا دارد. اگر بیشتر از آن فاضلاب وارد چاه شود باعث پر شدن چاه شده و نیاز به تخلیه چاه را به وجود می‎آورد. اگر جمعیت ساختمان بیشتر از حد معین باشد، یا فاضلاب تولیدی بیش از حد باشد، چاه به سرعت پر شده و نیاز به تخلیه چاه خواهد داشت.

تاثیر «کوچک بودن انباره» در تخلیه چاه 

بخش اصلی چاه که فاضلاب را جذب خود می‎کند، انباره چاه است. این انباره باید متناسب با مقدار فاضلاب ساختمان باشد. اگر حجم انباره کم باشد، چاه پس از مدتی باید تخلیه شود. چنین چاهی به سرعت پرشده و نیاز به تخلیه چاه خواهد داشت.

تاثیر «ورود آب باران به چاه» در تخلیه چاه

ورود آب باران به چاه باعث پرشدن چاه و نیاز به تخلیه چاه می‎شود. اگر مقدار آب باران که وارد چاه می‎شود زیاد باشد، پس از مدتی چاه نیاز به تخلیه چاه خواهد داشت. برای حل این مشکل (تخلیه چاه) معمولا در مکان‎های پر باران چاهی مجزا برای آب باران حفر می‎کنند تا نیاز به تخلیه چاه کاهش یابد.

 

تعیین محل چاه پیش از تخلیه آن

 

5 امتیاز از 20 رای

لوله بازکنی

برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با لوله بازکنی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading