کاشی کاری با سنگ مرمر

کاشی کاری با سنگ مرمر

کاشی کاری با سنگ مرمر چگونه است؟

کاشی کاری با سنگ مرمر همواره یک روش محبوب برای استفاده در نمای ساختمان‌ها در ایران(مساجد، تالارها، ورودی کاخ‌ها و راهروهای ساختمان‌های تاریخی) بوده و و همچنان در بین ایرانی‌ها طرفدارهای خاص خود را دارد. کاشی‌های مرمری می‌توانند در هر قسمتی از محیط خانه مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما استفاده از آن‌ها در آشپزخانه، حمام و دستشویی متداول‌تر است و زیبایی و ظرافت چشم‌نوازی به آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌بخشد. جالب است بدانید که کاشی کاری با سنگ مرمر به دلیل زیبایی و تنوع رنگی که ایجاد می‌کند، می‌تواند به عنوان دکور برای دیوارها در فضای داخلی و خارجی ساختمان نیز به کار رود. نصب کاشی‌های مرمر با این‌که فرآیند ساده‌ای نیست اما با صبر و دقت کافی، قابل انجام است.

اگر به کاشی کاری با سنگ مرمر فکر می‌کنید

اگر این روزها به فکر یک تغییر دیزاین اساسی برای ساختمان محل زندگی یا محل کار خود هستید و کاشی کاری با سنگ مرمر یکی از گزینه های مورد نظر شماست، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید.

 

کاشی کاری با سنگ مرمر یا سرامیک؟

زمانی که قصد می‌کنید دیزاین منزل یا محل کار خود را تغییر دهید، با چالش انتخاب متریال کف‌پوش یا بدنه مواجه می‌شوید و حتماً این سؤال در ذهن‌تان شکل می‌گیرد که "کاشی کاری با سنگ بهتر است یا سرامیک؟" جدا از سلیقه‌ی شخصی که کاملاً منحصر به فرد است، هرکدام از این دو متریال، ویژگی‌های خاص خود را دارند که آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند که راحت‌تر دست به انتخاب و تصمیم‌گیری بزنید.

 

4 تفاوت سنگ و سرامیک

در این قسمت به چهار تفاوت سنگ و سرامیک پرداخته ایم.

1. سختی و استحکام

شاید مهم‌ترین تفاوت سنگ و سرامیک این است که سنگ از سختی بسیارزیادی برخوردار است و در مقابل ضربه و جابه‌جایی مقاوم است. در مقابل، سرامیک بسیار به ضربه حساس است و احتمال این که با سقوط اجسام بر روی آن، به راحتی بشکند یا حداقل ترک بخورد، زیاد است.

2. قیمت کاشی کاری با سنگ مر مر

سنگ طبیعی، یک کفپوش تقریباً گران است و در مقایسه با سرامیک، باید این مورد را در نظر داشته باشید که مثلاً کاشی کاری با سنگ مرمر، به هزینه‌ی بیش‌تری در مقایسه با کاشی کاری با سرامیک نیاز دارد.

3. طول عمر و دوام

لازم است بدانید که سنگ طبیعی از دوام بسیاربالایی برخوردار است؛ همان‌طور که حتماً دیده‌اید ساختمان‌های با قدمت بسیار زیاد که از نمای سنگ در آن‌ها استفاده شده، با گذر سال‌های متمادی همچنان برجا و به دور از آسیب باقی مانده‌اند. پس اگر انتخاب شما کاشی کاری با سنگ مرمر است، از این بابت خیال‌تان آسوده باشد.

4. ظاهر و زیبایی کاشی کاری

هرکدام از سنگ‌های طبیعی؛ شکل منحصر به فرد خود را دارند که زیبایی دوچندانی در نما ایجاد می‌کنند. به طور خاص کاشی کاری با سنگ مرمر، به دلیل رگه‌های پراکنده و نامتقارنی که در سنگ مرمر وجود دارد، جلوه‌ی فوق‌العادهای به فضا میبخشد. در مقابل، سرامیک‌ها به این دلیل که به طور مصنوعی تولید می‌شوند، این امکان را فراهم می‌آورند که هر طیف رنگی را که دلخواه‌تان باشد برای پوشش کف خود انتخاب کنید.

به طور کلی یک دستورالعمل یا الگوی واحد برای انتخاب بین سنگ و سرامیک وجود ندارد و پارامترهای متعددی در این فرآیند دخیل هستند. فراموش نکنید که همیشه مشورت‌گرفتن از یک شخص حرفه‌ای و متخصص در زمینه کاشی کاری با سنگ و سرامیک، می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

 

سنگ بهتر است یا سرامیک؟

 

نصب کاشی مرمر

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که اصول نصب و کاشی کاری با سنگ مرمر، عمدتا مشابه نصب کاشی‌های سرامیکی است. اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد که ناشی از تفاوت خواص فیزیکی سنگ مرمر با سرامیک است. قبل از انتخاب کاشی مرمر، بهتر است به چند مورد توجه داشته باشید:
1. کاشی مرمر کمی لیز است. این نکته را در کاشی کاری با سنگ مرمر فراموش نکنید.
2. سنگ‌های مرمر متخلخل هستند و به محافظت بیشتری نیاز دارند.
3. کاشی کاری با سنگ مرمر باید بر روی یک سطح زیرین کاملا صاف و همتراز انجام شود.

 

نصب سنگ مرمر

 

برای نصب کاشی‌های مرمر باید مراحل زیر را طی کنید:

1. سطح زیرین را آماده کنید. کاشی کاری با سنگ مرمر، سطح زیرین باید کاملاً صاف و همتراز، یکنواخت، خشک و عاری از آلودگی باشد.
2. خطوط اصلی را معین کنید. در این مرحله از کاشی کاری با سنگ مرمر، موقعیت کاشی‌ها را تعیین می‌کنید.
3. چسب یا ملات را تهیه کنید و بر روی کف بریزید. 
4. جهت حفظ فاصله میان کاشی‌ها و نگه‌داشتن آن‌ها در یک خط راست، در ردیف و ستون‌ها از spacer استفاده کنید. لازم است از اسپیسرهای سنگ مرمر 3 میلی‌متری استفاده کنید.
5. در کاشی کاری با سنگ مرمر، برای برش کاشی‌ها به اره برش تَر(Wet Saw ) نیاز دارید. این اره، لبه کاشی را با لبه دیوارها فیت می‌کند.
6. چسب یا ملات اضافه را حذف کنید. برای این کار از یک چاقو یا کاردک استفاده کنید.
7. پیش از ریختن دوغاب، آن را با یک پوشش خیلی محکم (سیلر) بپوشانید. سنگ مرمر بسیار متخلخل، نرم و آسیب‌پذیر است. اگر از سیلر استفاده نشود، دوغاب می‌تواند وارد منافذ آن شود.
8. بعد از چیدن تمام کاشی‌ها، حداقل 12 ساعت باید صبر کنیم تا چسب کاملاً خشک شود. برای خشک‌شدن سیلر هم 2 ساعت زمان نیاز است. بعد از گذشت این زمان‌ها و خشک‌شدن کامل، می‌توان دوغاب‌دادن را شروع کرد. بین کاشی‌ها را با اسفنج مرطوب خیس کنید تا برای دوغاب‌ریزی آماده شوند. برای دوغاب‌دادن از عینک، ماسک و دستکش استفاده نمایید.
9. کاشی‌ها را تمیز کنید. در انتهای کاشی کاری با سنگ مرمر، برای زدودن دوغاب‌های اضافی، یک اسفنج مرطوب را روی سطح کاشی‌ها بکشید.

 

نورپردازی پشت سنگ مرمر

 

مراقبت از سنگ مرمر

در نهایت اگر کاشی کاری با سنگ مرمر انتخاب شماست، برای پاک‌کردن و شست و شوی کاشی‌ها، سعی کنید حتی‌الامکان از شوینده‌های اسیدی استفاده نکنید. این کار به تدریج باعث فرسایش و زوال سنگ مرمر می‌شود.

 

نورپردازی پشت سنگ مرمر

یکی از سنگ‌هایی که با نورپردازی می‌تواند جلوه ویژه‌ای داشته باشد، سنگ مرمر است. مهم‌ترین فاکتورها در نورپردازی ساختمان با نمای سنگ، شامل موارد زیر است:
• نور مصنوعی یا طبیعی
• نورهای رشته‌ای، LED یا حباب نورهای قدیمی
• نور رنگی یا سفید
• نوردهی از پایین به بالا یا به عکس
• نور محیط، نوردهی به اشیا و نوردهی نقطهای‌
• نور شب و روز
رنگ سنگ مرمر نیز در نورپردازی تأثیرگذار است. اگر فضای شما از نور طبیعی کمی برخوردار است، استفاده از رنگ‌های تیره برای کف ساختمان، مناسب نیست زیرا باعث می‌شود مجبور به استفاده از نورپردازی قوی‌تری برای فضا شوید. اگر نمای ساختمان را با کاشی کاری با سنگ مرمر انجام داده‌اید، نورپردازی گزینه‌ی بسیارخوبی برای هرچه باشکوه‌تر نشان‌دادن ظاهر ساختمان شما است.

کاشی‌ کاری و نصب کاشی
برای سرویس کاشی‌ کاری و نصب کاشی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading