دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب

لوله بازکنی
دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب

دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب چیست؟


چربی گیر یا چربیگیر فاضلاب، پکیج جدا سازی چربی و مواد روغنی از مایعات و آب می باشد که می توانید برای فاضلاب رستوران ها، تالار ها و  آشپزخانه ها از آن استفاده نموده و با قیمت مناسب آنرا تهیه نمایید. یکی از آلاینده های معمول در فاضلاب صنایع مختلف همچون رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی، وجود روغن و چربی در پساب خروجی می باشد، در برخی موارد غلظت آلاینده های فوق به قدری بالا است که لزوم استفاده از یک واحد چربی گیر برای جلو گیری از ایجاد مشکلات بیشتر نظیر (آلودگی محیط زیست و گرفتگی چاه و انسداد) توصیه می گردد.


روغن و چربی از آلاینده های موجود در فاضلاب صنایع مختلف هستند که وجود این مواد در غلظت های بالا استفاده از دستگاه چربی گیر را ضروری می سازد. لازم است این چربی و روغن پیش از تصفیه فاضلاب از آن جدا شوند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب با ما باشید.برای درخواست لوله بازکنی روی ما حساب کنید.

 

بنر خدمت از ما


چرا چربی ها نباید وارد فاضلاب شوند؟

الزام استفاده از چربی گیر : ورود فاضلاب های حاوی چربی و روغن به فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات و بالتبع گرفتگی (Fouling) اتصالات می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران های بین شهری  مستقیماً پساب آشپزخانه را به داخل چاه تخلیه می کنند. این امر باعث گرفتگی روزنه های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می شود. بنابراین استفاده از چربی گیر جهت جداسازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری می باشد.


 

دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب

چربی گیر، وسیله ای برای جداسازی روغن و چربی از فاضلاب است که استفاده از آن در آشپزخانه ها ساده ترین راه حل برای جلوگیری از تجمع چربی ها و به دنبال آن جلوگیری از گرفتگی لوله های فاضلاب می باشد.

 

انواع چربی گیر


از انواع مختلف چربی گیرها می توان به چربی گیر پلی اتیلن، چربی گیر، کامپوزیتی (GRP) و چربی گیر بتنی اشاره نمود.

اما استفاده از چربی گیر چه ضرورتی دارد؟
جلوگیری از ورود چربی و روغن به سیستم فاضلاب که در نتیجه آن با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب مواجه نخواهیم شد.
کاهش میزان آلودگی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه
استفاده از یک سبد آشغال گیر برای جلوگیری از پر شدن سریع چاه با ذرات غذا و ...

به این ترتیب دلایل استفاده از چربی گیر، در سیستم فاضلاب را بررسی کردیم.

 

دستگاه چربی گیر فاضلاب

جداسازی چربی ها از فاضلاب در چربی گیر

جداسازی چربی و روغن موجود در فاضلاب توسط چربی گیر در دو مرحله انجام می شود. دستگاه چربی گیر دارای دو لگن است که لگن اول از کل محتویات فاضلاب درون لوله پر می شود. این مواد در لگن چربی گیر سرد شده و چربی ها سفت می شوند و روی آب قرار می گیرند.

با جدا شدن چربی ها از مایع کف لگن، این مایع از طریق لوله ای که در کف لگن تعبیه شده به لگن دوم منتقل می شود. به این ترتیب با تصفیه دوباره مواد زائد باقی مانده در آن نیز جدا شده و دیگر چربی و روغنی وارد سیستم فاضلاب نمی شود.

توجه داشته باشید که چربی گیر باید تمیز باشد تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.


اما برای تمیز کردن چربی گیر چه باید کرد؟

در دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب را با دقت بردارید.
لایه چربی شناور روی آب را بردارید.
فیلتر را جدا کرده و بشویید.
کف لگن را را تمیز کنید.
دریچه عبور فاضلاب از لگن اول به دومی را بشویید.
فیلتر را در جای خود قرار دهید و در مخزن را ببندید.


چربی گیر در رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی

به منظور جداسازی ذرات چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه و رستوران ها می بایست قبل از اتصال این فاضلاب به شبکه اصلی و یا تخلیه به چاه از یک واحد چربی گیر (Grease Trap) بهره گرفت. استفاده از دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب از جنس فایبرگلاس ضمن سادگی کاربرد، هزینه بسیار کمتری را به همراه دارد. با توجه به اینکه چربی دارای وزن مخصوص کمتر از فاضلاب می باشد، در صورت ایجاد شرایط محیطی مناسب، چربی موجود در فاضلاب به راحتی به سطح فاضلاب آمده و می توان آن را از جریان فاضلاب حذف کرد. استفاده ازچربی گیر فایبرگلاس این شرایط را برای فاضلاب آشپزخانه ها فراهم می کند و در صورت کاربری مناسب، قادر به حذف بیش از 98 درصد چربی موجود در جریان فاضلاب خواهد بود.


استفاده از فایبرگلاس در ساخت چربی گیر، علاوه بر سبکی، باعث استحکام بسیار بالا و طول عمر طولانی آن خواهد شد.

یکی از وظایف دستگاه چربی گیر در سیستم فاضلاب رستوران و آشپزخانه، نگهداری پساب چرب و کاهش دمای آن است.

با این عمل حلالیت چربی در داخل فاز آب کاهش پیدا کرده و به دلیل اختلاف دانسیته در سطح فاضلاب جمع می شود. عمده ترین وظیفه دیگر یک چربی گیر، رستوران و آشپزخانه جداسازی مواد جامد و پسماند های غذایی موجود در فاضلاب می باشد.چربی گیر فاضلاب معمولا در خارج از آشپزخانه و در داخل زمین نصب می شود تا اجازه جریان ثقلی به فاضلاب چرب داده شود. انتهای لوله خروجی چربی گیر در داخل فاضلاب شناور است تا باعث خروج پساب چربی گیری شده شود.

چربی گیر، فایبرگلاس تولیدی گروه صنعتی ناب توسط یک دیواره به دو قسمت تقسیم شده است. در قسمت اول سبد آشغالگیر چربی گیر فایبرگلاس دانه ریز نصب شده است تا ذرات جامد را از جریان فاضلاب جدا نماید. مواد جامد عبوری از سبد آشغالگیر چربی گیر فایبرگلاس در کف ناحیه اول تجمع یافته که یا به مرور هضم می شود و یا در صورت لزوم می توان آنها را تخلیه کرد. در انتهای بخش اول، مدیای متراکم (Packing) از جنس پی وی سی نصب شده است که باعث تغییر جهت ناگهانی جریان فاضلاب از حالت افقی به حالت عمودی می گردد. این تغییر جهت جریان از یک طرف در شناور سازی چربی بسیار موثر است و از طرف دیگر باعث ممانعت از فرار چربی محلول توسط انتهای لوله خروجی فاضلاب می گردد.

ظرفیت چربی گیر، رستوران تابعی از پارامترهایی چون تعداد پرس غذای پخت شده در اوج شیفت کاری، دبی فاضلاب تولیدی، نوع و تنوع غذایی رستوران یا آشپزخانه و نوع و درصد چربی موجود در فاضلاب می باشد.

4.00 امتیاز از 16 رای

لوله بازکنی

برای سرویس لوله بازکنی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با لوله بازکنی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading