ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل

نظافت منزل
ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل

بررسی چند ترفند تمیز نگه‌داشتن منزل

تمیز نگه‌داشتن منزل با داشتن فرزندانی شیطون و گاها شاغل بودن خانم خانه، کار راحتی نیست؛ و به نظر می‌رسد به‌محض آن‌که خانه را تمیز می‌کنید، همسر و فرزندانتان آن را به هم می‌ریزند. پس با بکارگیری ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل، پیروی از نظمی خاص و کمی سیاست بهترین نتایج را بدست آورید! گاهی برخی از افراد به دنبال دعا برای تمیز ماندن خانه یا همان دعا برای تمیزی خانه هستند. که باید گفت این مشکل با چند ترفند ساده حل می شودو نیازی به دعابرای تمیز ماندن خانه نیست.

چرا باید ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل را به کار بگیریم؟

نظم و ترتیب به منزل شما صفا و زیبایی خاصی می‌بخشد و تماشای تکراری خانه، نه‌تنها خسته‌ کننده نمی‌شود بلکه موجب مسرت و دل‌خوشی نیز می‌گردد، تمیز نگه‌داشتن خانه که از سلیقه و درایت کدبانوی خانه حکایت می‌کند شوهر و فرزندان را به خانه و خانواده علاقه‌مند می‌کند و در عوض در برهم بودن خانه باعث می‌شود با خوردن زنگ منزل دچار دستپاچگی و استرس شوید و تمایلی برای جواب دادن نداشته باشید!

پس برای جواب این سؤال که: چه کار کنم خانه‌ام همیشه مرتب باشه؟ تا از حضور در منزلتان لذت ببرید و با حضور مهمان دچار سردرگمی نشوید با ما در آموزش ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل همراه باشید.

 

چگونه خانه‌ای همیشه تمیز داشته باشیم

تمیز کردن منزل به معنای تمیز ماندن ابدی‌اش نیست و باید دوباره فکری به حالش کرد. برای تمیز نگه‌داشتن خانه بهتر است از نظمی خاص پیروی کنید. برای مرتب کردن بخش‌های مختلف خانه برنامه‌ریزی کنید و از بالاترین نقطه در خانه کارتان را شروع کنید و به ترتیب به پایین آن برسید. فراموش نکنید باید هر قسمتی را به‌طور کامل مرتب کنید و تمیزکاری را نیمه‌کاره رها نکنید. به‌این‌ترتیب مطمئن می‌شوید هیچ فضایی در خانه وجود ندارد که کثیف و یا نامرتب باشد.

درست است که همه ما همیشه سرمان شلوغ است، اما با انجام ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل به‌راحتی می‌توانید همیشه‌ای خانه‌ای تمیز و منظم داشته باشید تا نیازی به انجام تمیزکاری‌های اساسی که وقت زیادی می‌گیرند نداشته باشید.

 

ترفندهای تمیز نگه‌ داشتن منزل

 

کارهای روتین تمیزکاری منزل را به‌صورت مستمر انجام دهید

اگر کارهای تمیز نگه‌داشتن منزل را به‌طور مرتب انجام دهید، کارها از همان ابتدای امر از کنترل شما خارج نمی‌شوند و خانه نیز به‌قدر کافی تمیز و منظم باقی می‌ماند. نکته مهم این است که خود را در روندی از تمیز نگه‌داشتن خانه قرار دهید. این موضوع یکی از ویژگی‌های کسانی است که خانه‌ای همیشه مرتب دارند. وقتی این کار را انجام دهید دیگر کارهای مربوط به خانه‌داری به نظرتان سخت و دشوار نمی‌آیند و کل وقت شمارا نمی‌گیرند.

 

 برای تمیز کردن منزل زمان تعیین کنید و تمرکز خود را بر روی آن قرار دهید

وقتی شروع به تمیز کاری منزل می‌کنیم گاهی اتفاق می‌افتد که بعد از 10 دقیقه این کار را رها کرده و به کار دیگری می‌پردازیم. اختصاص دادن زمانی مشخص برای تمیزی منزل باعث می‌شود تا شما تمرکز خود را بر روی مرتب کردن منزل حفظ کنید و چیزی حواس شمارا پرت نکند. برای انجام این کار از ساعت استفاده کنید تا زمان از دستتان خارج نشود.

 

وسایل مربوط به تمیزکاری را همیشه در یک مکان قرار دهید

اگر تمامی وسایل مربوط به تمیزکاری منزل از قبیل مواد شوینده، جاروها و ... را در جای مشخصی قرار دهید دیگر لازم نیست به دنبال آن‌ها بگردید و وقت و انرژی خود را هدر دهید. در ضمن این کار موجب می‌شود تا تمرکز خود را بر روی تمیز کردن منزل حفظ نمایید.

 

در حین کارهای دیگر عمل تمیزکاری را انجام دهید

انجام کارهای خانه‌داری و تمیزکاری در حین و یا بعد از کارهای دیگر باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود و موجب می‌گردد تمیز نگه‌داشتن خانه ملکه ذهن شما گردد و دیگر به این مسئله به‌عنوان یک چالش فکر نمی‌کنید. برای مثال اگر در حال عبور از سالن منزلتان هستید و وسیله‌ای را می‌بینید که در سر جای خود قرار ندارد همان لحظه آن را بردارید و در سر جای خود قرار دهید.

 

ترفندهای تمیز نگه‌ داشتن منزل

 

کارهای تمیزکاری منزل را طی یک اصول خاص انجام دهید

اگر نیاز باشد که تمام اتاق یا کل یک‌خانه را از بالا تا پایین تمیز کنید، در نظر گرفتن یک اصول منظم در انجام کارهای تمیزی منزل بسیار سودمند می‌باشد. به‌عنوان‌مثال در آشپزخانه کارها را از بالا به پایین انجام دهید، اول وسایل برقی، گاز و کابینت‌ها را تمیز کنید سپس کف آشپزخانه را بشویید. نظم و ترتیب در انجام کارهای تمیز کردن خانه باعث می‌شود تا انرژی و زمان کم‌تری را صرف کنید. اولویت‌بندی در همه کارهای تمیز نگه‌داشتن خانه اثربخش است.

 

برای تمیز نگه‌داشتن منزل خلاص شدن از شر وسایل اضافی است

وسایل کمتر به معنای صرف زمان کمتر برای تمیز نگه‌داشتن خانه است. وقتی تمامی کمدها و کابینت‌های شما پر باشند، مرتب نگه‌داشتن و تمیز کردنشان بسیار دشوار و طاقت فرس است. پس بهترین کار دور ریختن وسایل اضافی است. وقتی وسایل کمتری داشته باشید، زمان کم‌تری را هم صرف تمیز نگه‌داشتن خانه می‌کنید و سریع تمیز شدن منزل باعث می‌شود تا شما زندگی راحت‌تر و شادتری داشته باشید!

 

تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه، کاری سخت ولی لازم و همیشگی!

تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه به دلیل اینکه همیشه با آن سروکار دارید، تولید حجم بالای زباله به ذیل وجود مواد مصرفی مانند انواع خوراکی‌ها و همچنین وجود ذرات و چربی‌های ناشی از پخت‌وپز موجب می‌گردد تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه را به امری سخت ولی لازم و همیشگی تبدیل کند. ولی با به‌کارگیری مستمر نکات ذیل می‌توانید تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه را به کاری ساده و آسان تبدیل کنید.


آشپزخانه را تقسیم‌بندی کنید

برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه با تقسیم‌بندی آشپزخانه به بخش‌های مختلف کارتان بسیار آسوده‌تر می‌گردد، مثلاً از کابینت‌های بالایی به‌عنوان جایی برای ظروف شیشه‌ای و چینی، از قفسه‌ها برای نگهداری خواربار و مواد غذایی فاسد نشدنی، زیر سینک ظرف‌شویی برای قرار دادن لوازم بهداشتی و ... استفاده کنید. تا از این طریق بفهمید چه بخش‌هایی بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند و بیشتر باید برای تمیز نگه‌داشتن آن‌ها وقت بگذارید و چه بخش‌هایی کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند و می‌توانید آن‌ها را بافاصله زمانی طولانی‌تری تمییز نمایید.

 

هر جا هر لکه‌ای دیدید، فوراً آن را پاک‌کنید

هنگامی‌که شما با مایعاتی از قبیل ترشیجات، خورشت‌ها، سس‌ها یا دیگر مایعات سروکار دارید، هرلحظه ممکن است از دست شما بریزند و تبدیل به لکه‌ای در آشپزخانه‌تان گردند؛ بنابراین پاک کردن لکه‌ها، همان زمانی که ایجاد می‌شوند، بهترین راه برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه‌تان است.

 

چند ترفند ساده برای تمیز نگه داشتن منزل

 

لطفاً چیزهای استفاده نشدنی و تاریخ گذشته را دور بیندازید!

ما معمولاً چیزهایی را انبار می‌کنیم که فکر می‌کنیم ممکن است بعداً به کار بیایند! اما اگر چیزهایی در آشپزخانه دارید که مدت زیادی از آن‌ها استفاده نکرده‌اید، پس به‌احتمال‌زیاد دیگر از آن‌ها استفاده نخواهید کرد! پس نترسید، آن‌ها را دور بیندازید! تاریخ انقضای مواد غذایی را مرتب بررسی کنید و آن‌هایی را که تاریخ‌مصرفشان گذشته است را حتی اگر از آن‌ها استفاده نکرده‌اید دور بیندازید. یادتان باشد در هنگام خرید فقط چیزهایی را بخرید که لازم دارید تا اولاً آشپزخانه‌ای مرتب داشته باشید و ثانیاً مجبور نشوید کار طاقت‌فرسای دور انداختن را انجام دهید!

 

از نگهداری مواد غذایی به‌صورت بسته‌بندی خودداری کنید

موادی مانند برنج، چای، حبوبات، میوه و سبزیجات را که به‌صورت فله‌ای یا بسته‌بندی خریداری می‌کنید را به ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای منتقل کنید و یا در جای خود در یخچال بگذارید. با این روش آن‌ها شکیل و مرتب به نظر می‌رسند و در فضای آشپزخانه نیز صرفه‌جویی بسزایی خواهد شد؛ اما مهم‌تر این است که با این روش به تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه‌تان کمک قابل‌ توجهی خواهید کرد.

امیدواریم که تا این جای مطلب برای شما مفید و جالب‌توجه بوده باشد، به همین منظور در ادامه نکاتی را برای هرچه بهتر تمیز نگه‌داشتن خانه‌تان خدمتتان عرض می‌کنیم:

  • روزتان را به‌محض بیدار شدن از خواب، با مرتب کردن رختخواب شروع کنید. با صرف چند دقیقه وقت برای مرتب کردن ملحفه و انداختن روتختی، همیشه اتاق‌خوابی مرتب خواهید داشت.
  • از اعضای خانواده بخواهید هر چیزی را که برمی‌دارند، سر جای خود قرار دهند و آن‌ها را به جمع‌وجور کردن وسایلی که از آن‌ها استفاده می‌کنند عادت دهید. با همکاری همسرتان آداب خانه‌داری را به فرزندانتان بیاموزید.
  • افراد را به مشارکت در جمع‌کردن وسایل، بعد از صرف وعده‌های غذایی عادت دهید. این‌که هرکس در جمع‌کردن وسایل سهیم باشد و هر چیزی را سر جای خودش قرار دهد، کمک بسزایی در مرتب نگه‌داشتن منزل و تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه‌تان می‌کند.
  • با توجه به اینکه امروزه اکثر خانم‌ها شاغل می‌باشند، لذا هرچند وقت یک‌بار برای تمیز کردن منزل از شرکت‌های خدماتی کمک بگیرید. با انجام این کار متوجه تفاوتی محسوس و راحت‌تر تمیز نگه‌داشتن خانه‌خواهید شد.

 

کلام آخر درباره ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل

به‌کارگیری ترفندهای تمیز نگه‌داشتن منزل علاوه بر اینکه موجب ایجاد حس رضایت در شما می‌شود، صفا و جلوه خاصی را به خانه و آشپزخانه شما می‌دهد، ولی به خاطر داشته باشید تمیز ماندن منزل همیشگی نیست و باید این ترفندها را برای همیشه به کار ببندید. در ضمن هیچ‌گاه سعی نکنید تمامی کارها را به خودتان به‌تنهایی انجام دهید، از همسر و فرزندانتان نیز کمک بگیرید!

4.82 امتیاز از 27 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading