سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

نظافت منزل
سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

امروزه کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه‌ها در حال افزایش است، میدانیم که سرکه جزو اجزای جدانشدنی آشپزخانه‌ها می‌باشد. زمانی که حرف از سرکه می‌شود بیشتر ذهن به سمت استفاده از آن در آشپزی و مصارف خوراکی کشیده می‌شود و کمتر کسی به سرکه و کابردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل فکر می‌کند.

سرکه و کاربردهای شگفت انگیز آن در نظافت منزل

همانطور که در بالا گفتیم سرکه تنها یک ماده ی خوراکی نیست و سرکه کاربرد های شگفت انگیز دیگری در نظافت منزل و بخصوص آشپزخانه را دارد که ما در اینجا به چند مورد از آن به طور اختصار اشاره می‌کنیم.

 

 سرکه، جرم گیر قوی

جرم های ناشی از رسوبات آب در کتری، سماور و سایر وسایل را میتوانید با ترکیبی مساوی از سرکه سفید و آب از بین ببرید.

بعد از ترکیب سرکه و آب در کتری آنرا روی شعله قرار دهید و اجازه دهید تا به نقطه جوش برسد، حال مشاهده میکنید که رسوبات به راحتی جدا شده و داخل آب غوطه ور شده اند سپس اجازه دهید آب خنک شده و سپس کتری را تمیز بشویید و آن را در فضای باز قرار داده و فرصت دهید تا بوی سرکه برود.

 

سرکه و جوش شیرین، براق کننده و نرم کننده حوله و لباس

 • در آخرین مرحله شست و شوی لباسها؛ هنگام آبکشی، یک فنجان سرکه در ماشین لباس شویی بریزید. سرکه علاوه بر اینکه آسیبی به لباس‌ها نمی‌رساند بلکه باعث تمیزی و براق شدن رنگ‌های روشن می‌شود.
 • برای شستو شوی حوله ها، در آخرین دور شست و شو یک پیمانه سرکه در ماشین لباس شویی بریزید. سرکه علاوه بر نرمی و تاثیر نداشتن در جنس حوله موجب خوشبویی آن می‌شود.
 • همچنین با اضافه کردن نصف پیمانه از جوش شیرین به مایع لباس شویی میتوانیم شاهد سفید تر شدن و نرمی لباس‌ها باشیم.

 

سرکه، براق کننده و پاک کننده سطوح استیل

 • برای تمیز کردن و برق انداختن شیرهای حمام و دستشویی، یک دستمال آغشته به سرکه را محکم به سطوح مورد نظر بکشید سپس در پایان با یک دستمال دیگر آنها را خشک کنید.
 • برای تمیز کردن و خوشبو شدن سینک های ضد زنگ نیز میتوانید مقداری جوش شیرین روی سینک پاشیده و آن را بسایید، سپس آبکشی کنید.

 

سرکه، از بین بردن لکه از روی فرش

یکی دیگر از کاربردهای سرکه در مجموعه ی کاربرد سرکه در نظافت خانه و آشپزخانه میتوان به کاربرد سرکه برای از بین بردن لکههای مختلف از روی فرش بدون اینکه فرش آسیبی ببیند اشاره کرد، برای این کار میتوان سرکه، صابون، نمک و مقداری آب را با هم مخلوط کرد سپس با یک اسفنج یا دستمال آغشته به این محلول لکه‌ها را براحتی از بین برد.

 

سرکه و ترکیب آن با آب برای پاک کردن شیشه و مایکروویو

از ترکیب آب و سرکه سفید برای از بین بردن رسوب شیشه‌ها میتوان استفاده کرد، یک چهارم فنجان سرکه را در یک لیتر آب مخلوط کنید سپس محلول را روی شیشه اسپری کنید و با روزنامه آلودگی‌های سطح شیشه را پاک کنید.

برای از بین بردن بوی بد مایکروویو و کنده شدن تکههای غذا می‌توانید از مخلوط یک لیوان سرکه و آب استفاده کنید، یک ظرف ترکیبی از سرکه و آب را به مدت 5 دقیقه در مایکروویو قرار دهید بخارات حاصل از این محلول باعث کنده شده چربی‌ها و تکه های غذا در مایکروویو میشود بعد از خارج کردن محلول سطح داخلی مایکروویو را با دستمال نرم خوب تمیز کنید.

 

از بین بردن جرم سنگ توالت و سرامیک

برای ازبین بردن جرم سنگ توالت اگر جرم گیر شیمیایی مانند جوهر نمک در دسترس ندارید می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید برای این کار سرکه را روی سنگ توالت بریزید و بگذارید در طول شب، سرکه جرم و لکه‌ها را خیس کند سپس سیفون را بکشید و آن را بشویید. همچنین برای تمیز کردن و براقیت کاشی و سرامیک می‌توان از مخلوط سرکه با آب گرم را استفاده کرد و بعد از شستن سرامیک با این محلول سطح آن را با یک دستمال خشک کنید.

 

کاربردهای دیگر سرکه

 1. جلوگیری از یخ زدگی شیشه اتومبیل، ترکیب آب و سرکه با نسبت سه به یک
 2. از بین بردن علفهای هرز مخلوط آب و سرکه به میزان مساوی
 3.  استفاده از سرکه برای پاک کردن آدامس و سایر مواد چسبنده به لباس
 4. سرکه جهت تمیز کردن DVD های خش دار
 5. برق انداختن مبلمان چوبی با یک دستمال آغشته به سرکه
 6. ترکیب سرکه با نمک برای از بین لکه‌های چربی از سطوح

5.00 امتیاز از 30 رای

نظافت منزل

برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نظافت منزل

مطالب مرتبط با نظافت

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading