بخاری بدون دودکش

نصب، سرویس و تعمیر بخاری
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
بخاری بدون دودکش

با کمی اغماض می‌توان گفت که استفاده از بخاری بدون دودکش تحت هیچ شرایطی توصیه نمی‌شود. بخاری‌های بدون دودکش مخصوصا برای نصب در خانه‌هایی که در آنها افراد سالمند، بیمار یا خردسال سکونت دارد اصلا پیشنهاد نشده و ریسک بالایی دارد. اما آیا واقعا خطرات بخاری بدون دودکش همین قدر بالا و غیرقابل جبران است؟ مطمئنا با افزایش اطلاعات در رابطه با بخاری بدون دودکش و مکانیزم بخاری بدون دودکش می‌توان نظر بهتری در رابطه با چنین مواردی داد. با این مطلب از "خدمت از ما" در مورد بخاری بدون دودکش همراه باشید.

مکانیزم بخاری بدون دودکش

پیش از پرداختن به خطرات بخاری بدون دودکش و مزایا و معایب آن؛ ابتدا قصد داریم شما را با مکانیزم بخاری بدون دودکش آشنا کنیم و بگوییم بخاری بدون دودکش چگونه کار می‌کند. پس از مطالعه این بخش و آشنایی با مکانیزم بخاری بدون دودکش خواهید دید که این مدل بخاری‌ها و خطرات آن آنقدرها هم وخیم نبوده و در صورت استفاده درست، می‌توانند وسیله‌ای بسیار کاربردی باشند.

مرحله احتراق بخاری بدون دودکش با یک بخاری گازی جدید که دودکش دارند، تفاوتی ندارد. در بخاری‌های بدون دودکش نیز گاز شهری وارد بخاری شده، جرقه زن شعله را روشن می‌کند و بخاری با چرخاندن دستگیره روشن می‌شود. تفاوت اصلی یک بخاری بدون دودکش با یک بخاری دارای دودکش پس از این مرحله است. سیستم بخاری‌های بدون دودکش به گونه‌ای است که در صورت کاهش سطح اکسیژن یا تغییر در فرآیند سوختن گاز، بخاری بدون دودکش خاموش می‌شود.

بخاری‌های بدون دودکش ترموکوپلی دارند که در صورت خاموش شدن شعله به صورت تصادفی، بخاری را به‌طور کامل خاموش می‌کنند. ترموکوپل با قطع جریان اصلی گاز به طور خودکار، جلوی نشت گاز را می‌گیرد و به نوبه خود خطرات بخاری بدون دودکش را کاهش می‌دهد.

این فرآیند تنها در مکانیزم بخاری بدون دودکش دیده می‌شود. در صورتی که ترموکوپل جریان اصلی گاز را قطع کند، ممکن است لازم باشد برای روشن کردن بخاری بدون دودکش کمی صبر کنید. این مسئله برای تمام بخاری‌های بدون دودکش یکسان نیست و اگر صاحب یک بخاری بدون دودکش هستید، دستورالعمل آن را می‌توانید در دفترچه راهنمای آن مطالعه کنید.

 

مکانیزم بخاری بدون دودکش

 

انواع بخاری‌های بدون دودکش

حالا که با مکانیزم بخاری بدون دودکش آشنا شدیم و دیدیم که یک بخاری بدون دودکش چگونه کار می‌کند، مدل‌های مختلف این بخاری را معرفی می‌کنیم.

بخاری‌های بدون دودکش به 2 دسته مهم تقسیم می‌شوند: بخاری بدون دودکش بدون فن و بخاری بدون دودکش فن‌دار. اما این بخاری‌های بدون دودکش چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بخاری‌های بدون دودکش فن‌دار سریع‌تر محیط را گرم کرده و حرارت را در آن پخش می‌کنند. فن‌دار بودن یک بخاری بدون دودکش در واقع نشان‌دهنده توانایی آن در گرم کردن محیط در زمانی کمتر است.


 

احتیاط ها و خطرات بخاری بدون دودکش

  • برخلاف یک بخاری گازی جدید، از بخاری‌های بدون دودکش نمی‌توان و نباید در محیط‌های بسته مانند اتاق‌ها استفاده کرد. حتی شرکت ملی گاز نیز استفاده از بخاری بدون دودکش را در منزل ممنوع کرده است.
  • از بخاری بدون دودکش تنها باید در محل‌هایی استفاده کرده که رفت و آمد در آنها زیاد است و هوا مرتب در آنها جریان دارد؛ مانند مغازه‌ها.
  • خوابیدن در یک اتاق (یا هر فضای بسته دیگری) با یک بخاری بدون دودکش در آن حتی می‌تواند جان فرد را نیز تهدید کند.

 

خطرات بخاری بدون دوکش

 

مزایای بخاری بدون دودکش

خطرات بخاری بدون دودکش را بررسی کردید؛ اما با این وجود باید بدانید که بخاری بدون دودکش (حتی یک بخاری بدون دودکش دست دوم) یک وسیله گرمایشی غیر استاندارد و کاملا خطرناک نیست. در صورت رعایت نکات ایمنی و استانداردهای لازم، بخاری‌های بدون دودکش می‌توانند وسایلی بسیار کاربردی و مفید باشند. از مهمترین مزایای بخاری‌های بدون دودکش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بخاری بدون دودکش حجم کمی را اشغال کرده و وزن کمی نیز دارد. به همین دلیل می‌توان آن را روی دیوار نیز نصب کرد.
  • بخاری‌های بدون دودکش نسبت به مدل‌های بدون دودکش قیمت کمتری نیز دارند.

 

بخاری بدون دودکش بخریم یا نه؟

اگر تصمیم دارید بخاری بدون دودکش یا یک بخاری بدون دودکش دست دوم را برای منزل خود تهیه کنید، در تصمیم‌تان تجدید نظر کنید و مجددا بخش خطرات بخاری بدون دودکش را مطالعه کنید. استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در منازل مسکونی به خاطر خطرات آن بارها ممنوع اعلام شده است و بهتر است به سراغ وسایل گرمایشی دیگری بروید. شما می‌توانید مطلب "معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی خانگی" را برای آشنایی با بهترین سیستم‌های گرمایشی مطالعه کنید.

اما با وجود خطرات بخاری بدون دودکش در شرایط توضیح داده شده، استفاده از بخاری‌های بدون دودکش برای مکان‌های پر رفت و آمد و مغازه‌ها نه تنها مانعی ندارد، بلکه بسیار مفید و کاربردی است. همچنین، هنگام خریداری بخاری بدون دودکش، حتما به برچسب استاندارد آن توجه کنید.

5.00 امتیاز از 6 رای

نصب، سرویس و تعمیر بخاری

برای سرویس نصب، سرویس و تعمیر بخاری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با نصب، سرویس و تعمیر بخاری

مطالب مرتبط با گرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading