معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه

حفر چاه
معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه

معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه

کول ابزاری است که برای حفر ، ترمیم و نوسازی چاه و از همه مهم تر برای جلوگیری از ریزش چاه استفاده می شود؛ در ادامه به معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه  می پردازیم.

کول لوله های سیمانی و استوانه ای شکل است که به هنگام حفر چاه های آب و فاضلاب برای جلوگیری از ریزش آن در در چاه قرار می‌ گیرد. با استفاده از کول دیواره ی چاه و خاک درون آن ریزش نمی کند و به دنبال آن خطرات کمتری از جانب چاه ساختمان را تهدید می کند.

 

 

کول گذاری به چه معناست؟

کول گذاری یکی از تخصصهای شرکت های تخلیه چاه است که درآن با استفاده از کولهای سیمانی برای چاه ستون درست می کنند و از ریزش آن جلوگیری می کنند. عملیات کول گذاری جهت جلوگیری از ریزش دیواره چاه و تخریب آن صورت می گیرید. با کول گذاری چاه می توان جلوی ریزش چاه را گرفت و آن را نو سازی کرد.

 

کول و انواع آن

در معرفی کول و کاربرد آن در ترمیم چاه باید بگوییم که امروزه انواع مختلفی از کول با جنس بتن در بازار ارائه شده که با توجه به نوع چاه یکی از دو دسته کول های گرد به نام میله و کول های بیضی یا انباری انتخاب می شود.

یکی از انواع کول های مورد استفاده برای حفر چاه یا ترمیم آن کول های گرد یا میله ای است که با قطرهای متفاوت از 60 تا 100 و با ارتفاع 25 سانتی متر تولید می شود. این کول ها نیز با تسمه های فنری محافظت می شوند تا به هنگام جابجایی مانع ترک و آسیب دیدگی آن شوند.

نیروهای متخصص در امر تخلیه چاه و ترمیم آن ترجیح می دهند از کول های دارای میل گرد نسبت به کول های تسمه دار استفاده کنند اما قیمت و زمان لازم برای استفاده از کول های میل گرد دار بیشتر است؛ به این ترتیب تولید کول های دارای میل گرد مقرون به صرفه نیست.

در حمل و نقل کول ها و به هنگام بارگیری آن توجه داشته باشید که در خاور می توان 25 متر کول دارای میل گرد 60 با 70 سانتی متری  و در نیسان 10 متر از آن را بارگیری کرد.

 

روش اجرای کول گذاری چگونه است؟

روش اجرای کول گذاری به این صورت است که دهانه چاه را باز می کنند و به ترتیب کولهای چاه را درون آن قرار می دهند. این کار را تا بالای چاه انجام می دهند و پس از آن چاه دارای یکی میله بتونی و مستحکم است. با این کار چاه در برابر ریزش مستحکم می شود. در واقع کول گذاری به مانند ساخت ستون برای چاه است. با ستون سازی برای چاه استحکام آن را افزایش می دهیم.

 

کول چاه

 

علت انجام عملیات کول گذاری چیست؟

بسیاری از ساختمانهای قدیمی وجود دارند که عمر چاه آنها بیش از سی سال است، این چاه ها هر لحظه امکان ریزش دارند. چاه های قدیمی، کهنه و ریزشی را باید ترمیم کرده و به چاه نو تبدیل کرد. البته اگر امکان آن وجود داشته باشد. اگر چاه مقدار کمی از میله خود را از دست داده باشد، می توان آن را ترمیم کرده و کول گذاری کرد. اما اگر قسمت زیادی از آن ریزش کرده و تخریب شده باشد دیگر این امکان وجود ندارد و باید چاه را پر کرده و چاه جدیدی حفر کرد. چاه هایی که امکان ترمیم و نوسازی را دارند باید کول گذاری شوند. کول گذاری چاه راه درمان چاه و کاهش خطر ریزش چاه است. شرکتهای تخلیه چاه و متولیات امر چاه با کول گذاری چاههای .کهنه و قدیمی از ریزش آنها جلوگیری می کنند. به این ترتیب است که چاههای کهنه و ریزشی به چاه نو تبدیل می شوند.

در این مقاله از کول و کاربرد آن در ترمیم چاه صحبت کردیم. می توانید خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه، حفر چاه فاضلاب و لایروبی آن و لوله کشی ساختمان خود را تنها با یک تماس با ما در شرکت خدماتی-فنی خدمت از ما، به نیروی ماهر و متخصص از محل زندگی خودتان بسپارید.

4.50 امتیاز از 7 رای

حفر چاه

برای سرویس حفر چاه از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با حفر چاه

مطالب مرتبط با لوله بازکنی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
loading