داکت اسپلیت چیست؟ مزایا و معایب داکت اسپلیت

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
شما در حال مطالعه در مجله "خدمت از ما" هستید
داکت اسپلیت چیست؟ مزایا و معایب داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟ مزایا و معایب داکت اسپلیت

یکی از سیستم‌هایی که امروزه در ایران و جهان به منظور تهویه مورد استفاده قرار می‌گیرد، داکت اسپلیت است. در هر ساختمانی باید وسایل گرمایشی و سرمایشی وجود داشته باشد تا چرا که با تغییر فصل، اولین چیزی که مسئله ساز می‌شود، تنظیم دمای خانه با محیط است.

از طرفی این مسئله بسیار مهم است که نوع دستگاه‌های انتخابی به گونه ای باشد که بهترین کارایی، کمترین مصرف انرژی و بیشترین طول عمر را داشته باشند و با توجه به آن چه گفته شد، با ما همراه بمانید تا در این مقاله برای شما عزیزان به داکت اسپلیت چیست؟ + مزایا و معایب داکت اسپلیت بپردازیم.

 

داکت اسپلیت چیست؟

از آنجایی که داکت اسپلیت یکی از دستگاه‌های جدید است که هنوز به خوبی در میان مشتریان معرفی نشده است لذا در ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت. داکت اسپلیت در واقع نوعی کولر گازی است با این تفاوت که کولر گازی بر روی دیوار یا سقف قرار گرفته اما در مورد داکت اسپلیت به این گونه نیست بلکه یونیت داخلی به صورت توکار نصب می‌شود. تفاوت دیگر دستگاه داکت اسپلیت با کولر گازی این است که باید شما برای تمامی قسمت‌های ساختمان، کانال کشی را انجام دهید در حالی که برای کولر گازی نمی‌توان این کار را انجام داد.

با خرید داکت اسپلیت لازم است بدانید که شما در واقع با یک وسیله می‌توانید علاوه بر سرمایش، گرمایش خانه را هم تامین کنید. البته نحوه کارکرد دستگاه برای این دو حالت متفاوت خواهد بود. اگر در منزل خود از داکت اسپلیت خانگی استفاده می‌کنید، موقع نصب خواهید دید که به پکیج خانه اتصال پیدا می‌کند چرا که در فصل زمستان برای گرمایش، باید سیکل آب گرم داخل یونیت جریان داشته باشد.

 

مزایای داکت اسپلیت:

قبل از این که وسیله گرمایشی و سرمایشی را برای ساختمان و منزل خود خریداری نمایید، ابتدا توصیه می‌شود در مورد آن تحقیق کرده و از مزایای و معایب آن مطلع شوید. در این قسمت شما را با مزایای داکت اسپلیت خانگی آشنا خواهیم کرد:

 

 • اولین موضوع که برای هر مشتری در خرید دستگاه‌های برقی اهمیت دارد، قیمت کالا است. برای خرید داکت اسپلیت نیازی نیست که هزینه زیادی را پرداخت کنید بلکه در مقایسه با سایر وسایل، این دستگاه از قیمت مناسب تری برخوردار است. لذا شما از این نظر می‌توانید داکت اسپلیت خانگی را خریداری کنید.
 • یکی از مسائلی که در هر ساختمانی اهمیت دارد، تهویه هوا و جریان هوای تازه در محیط در زمان روشن بودن دستگاه‌های گرمایشی و یا سرمایشی است. با خرید داکت اسپلیت شما از این نظر مشکلی نخواهید داشت.
 • همان گونه که می‌دانید داکت اسپلیت براساس چرخش هوا کار می‌کند در نتیجه هوا را در محیط به صورت پیوسته جریان داده و باعث تهویه محیط می‌شود. از طرفی با توجه به این که هوا در داکت اسپلیت از فیلتر هوا عبور می‌کند لذا هوای تمیز و تصفیه شده داخل ساختمان جریان پیدا می‌کند.

 

داکت اسپیلت چیست؟ مزایا و معایب داکت اسپیلت

 

 • از مهمترین مزیت‌های داکت اسپلیت این است که شما می‌توانید شدت جریان هوا را تنظیم نمایید. در قسمت تنظیمات دستگاه این قابلیت تعریف شده است که میزان دور موتور تغییر کند. البته قبل از خرید داکت اسپلیت باید این فاکتور را به فروشنده متذکر شوید برای مثال داکت اسپلیت خانگی هم با دور موتور اینورتر(متغیر) و هم با دور موتور ثابت وجود دارد.
 • بهترین کار این است که شما داکت اسپلیت اینورتر را خریداری کنید چرا که به راحتی متناسب با نیاز محیط، می‌توانید دور موتور را تنظیم کنید. ممکن است که در زمستان به حدی هوا سرد شود که دور کم داکت اسپلیت جوابگو نبوده و خانه را گرم نکند در این زمان باید دور موتور را بیشتر کنید.

 

معایب داکت اسپلیت:

اما مسلما هر کالای برقی در کنار تمامی مزایایی که دارد، مشمول معایبی نیز خواهد شد که البته هر چه ساخت آن دستگاه به استانداردهای جهانی نزدیک تر باشد، کارایی و کیفیت آن بهتر و معایب آن نیز کمتر خواهد شد. اگر قصد خرید داکت اسپلیت را دارید لازم است از معایب آن آگاهی داشته باشید که عبارتند از:

 • یکی از بزرگترین مشکلات داکت اسپلیت این است که هم دما کردن کل محیط ساختمان، بسیار سخت است و این مسئله در مورد داکت اسپلیت خانگی بیشتر اهمیت خود را نشان می‌دهد چرا که فرض کنیم اتاق خواب شما گرم شده ولی اتاق خواب فرزندتان هنوز سرد است که داکت اسپلیت خاموش می‌شود.
  البته برای رفع این مشکل می‌توان ترموستات کنترل دما را در هر قسمت از خانه نصب کرد ولی برای این منظور باید از نصاب کمک گرفت و امکان انجام این عمل را مطمئن شد.
 • از دیگر معایب داکت اسپلیت صدایی است که تولید می‌کند. البته در ساختمان‌های ادرای شاید این صدا کمتر حس شود زیرا رفت و آمد در آنجا زیاد بوده و البته حاضرین در آن مکان، به حدی درگیر امور کاری خود هستند که زیاد متوجه صدا نمی‌شوند اما در مورد داکت اسپلیت خانگی این موضوع فرق دارد.
  در خانه چون محیط کوچک بوده و اغلب ساعات سکوت برقرار است، کمترین صدا در داکت اسپلیت به وضوح شنیده می‌شود در نتیجه این موضوع آزار دهنده خواهد بود.
 • البته در خرید داکت اسپلیت نباید فراموش کرد که میزان مصرف انرژی این دستگاه بالا است در طول تابستان مصرف برق خانه افزایش پیدا خواهد کرد و در طول زمستان، علاوه بر برق، مصرف گاز هم به آن افزوده می‌شود.
 • کوچکترین بی دقتی در نصب داکت اسپلیت منجر به خسارت‌های بزرگ می‌شود. در برخی موارد دیده شده است که مشتریان از نشستی آب در تجهیزات داکت اسپلیت شکایت می‌کنند و بعد از پیگیری متوجه می‌شویم که نصاب، امر لوله کشی را به دقت و درستی انجام نداده است.
 • به همین دلیل است که بعد از خرید داکت اسپلیت توصیه می‌شود به هر فردی برای نصب و راه اندازی داکت اسپلیت خانگی اعتماد نشده و از افراد متخصص و حتی از مهندسین تحت نظارت همان برند کمک گرفته شود تا از سلامت کار، مطمئن شوید.

5.00 امتیاز از 6 رای

تعمیر کولر گازی و اسپلیت

برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطالب مرتبط با تعمیر کولر گازی و اسپلیت

مطالب مرتبط با سرمایشی

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین
banner
loading