لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

ثبت درخواست "لوله کشی آب و ساختمان"
 لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله پلی اتیلن، جدیدترین نوع لوله و اتصالات است که کاربردهای زیادی دارد. حال در این پست می‌خواهیم همه چیز در مورد لوله پلی اتیلن از جمله، کاربرد لوله پلی اتیلن، انواع لوله پلی اتیلن و مشخصات آن و همچنین قیمت لوله پلی اتیلن و ارزان‌ترین نوع آن برای شمایی که به دنبال جامع ترین مقاله هستید؛ شرح دهیم. پس در ادامه با مجله خدمت از ما همراه باشید.

لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن، جدیدترین نوع لوله است که از مواد اولیه پلی اتیلن در گریدهای مختلف صنعتی ساخته شده‌اند. پلی اتیلن یک پلیمر بسیار ساده است که در صنعت پلاستیک کاربرد دارد. حال مهمترین کاربرد پلی اتیلن، در سیستم‌های لوله کشی صنعتی، اتصالات گازرسانی و آبرسانی در ساخت و سازها است. حال اگر قصد خرید لوله پلی اتیلن دارید پس باید علاوه بر شناسایی کامل کاربرد لوله پلی اتیلن و بررسی مزایا و معایب یک سری نکات مهم را به دقت بررسی کنید چرا که لوله پلی اتیلن در ابعاد مختلفی تولید می‌شود و هر یک کاربرد مخصوص به خود دارد از سوی دیگر تنوع استفاده از لوله پلی اتیلن در صنایع مختلف نیز مشخص است.

 

مزایای لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله‌های پلی اتیلن دارای مزیت‌های بسیاری است. در واقع می‌توان گفت به دلیل بالا بودن کیفیت لوله‌های پلی اتیلن، قابل اطمینان بودن لوله و اتصالات پلی اتیلن، سهولت بارگیری و حمل و نقل لوله و اتصالات پلی اتیلن و به دلیل وزن نسبتا پایین، نصب سریع و آسان، خرید انواع لوله پلی اتیلن را به بهترین انتخاب در پروژه‌های گوناگون تبدیل کرده است.

یکی دیگر از مزایای عمده لوله پلی اتیلن این است که تا دمای منفی چهل درجه سانتیگراد نیز خاصیت خود را حفظ می‌کند. همچنین لوله‌های پلی اتیلن در برابر سایش مقاوم بوده و استفاده از آن امروزه کاربردی تر از سایر مواد سخت همچون فلزات و فولاد شده است. همچنین لوله‌های پلی اتیلن مقاومت شیمیایی بسیار خوبی داشته و در برابر اکثر اسیدها و مواد سوزاننده مقاوم خواهند بود. لوله پلی اتیلن نوعی لوله انعطاف پذیر است که برای انتقال مایعات و گاز بسیار مناسب است. در برابر ضربه، اکسید، فشار، حرارت و ... کاملا مقاوم است. با خیال راحت می‌توانید در پروژه های صنعتی و تجاری از انواع لوله‌های پلی اتیلن استفاده کرد.

 

لوله پلی اتیلن چیست؟

 

معرفی انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن در سه نوع در بازار تولید می‌شود. این سه نوع شامل موارد زیر است که در ادامه در مورد انواع لوله پلی اتیلن، به طور کامل پرداخته شده است.

 • لوله پلی اتیلن تک جداره
 • لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت
 • لوله پلی اتیلن اسپیرال

 

لوله پلی اتیلن تک جداره

یکی از انواع لوله پلی اتیلن می‌توان به نوع تک جداره اشاره کرد. این نوع لوله پلی اتیلن، از جمله لوله‌های پلیمیری است که می‌توان از آن‌ها در فشارهای بین 2 تا 40 بار، با قطرهای مختلف استفاده نمود. بالا بودن سرعت رشد استفاده از این نوع لوله پلی اتیلن در شبکه‌های انتقال و توزیع آب نسبت به دیگر موارد، ویژگی‌های منحصر بفرد این نوع لوله‌های پلی اتیلنی است. از دیگر مشخصات لوله پلی اتیلن تک جداره، وزن کم، مقاومت تا دمایی حدود ۸۰ درجه و منفی ۷۰ درجه سانتی‌گراد، مقاومت در برابر فشار، ضربه و مواد شیمیایی و همچنین سهولت در نصب آن است.

 

لوله پلی اتیلن دوجداره (کاروگیت)

لوله‌های دوجداره پلی اتیلن دارای دو جداره، یکی بیرونی با شکل ظاهری موجدار و یکی لایه درونی لوله که دارای سطحی صاف است؛ که جهت عبور سیالات با ماهیت‌های فاضلابی اسیدی و بازی و پسابهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع لوله پلی اتیلن به عنوان جوی زیرزمینی استفاده میشود. چرا که این لوله‌های کاروگیت فشار بار داخلی ندارند یعنی سیال در حال عبور از داخل این لوله‌‌ها دارای فشار بار داخلی نیست به همین دلیل وظیفه انتقال سیالات مایع را در زیرزمین‌ها به عهده دارند.

لوله‌های کاروگیت دارای یک سطح بیرونی نیز می‌باشند که به صورت حلقه حلقه و دارای استحکام بالایی میباشند و کلیه فشارهای سطحی و زیر سطحی اعم از بار زنده و مرده را در زیر سطح زمین متحمل می‌شوند و علت این حلقه حلقه شدن سطح لوله به دلیل استحکام بخشی به لوله میباشد. یکی دیگر از مهم‌ترین مشخصات انواع لوله پلی اتیلن دو جداره پایین بودن احتمال گرفتگی این نوع لوله‌ها است. وزن این لوله‌ها در مقایسه با لوله‌های بتی بسیار کمتر بوده و به همین دلیل برای نصب نیاز به ماشین‌آلات سنگین و صرف هزینه‌های گزاف ندارند.

 

لوله پلی اتیلن اسپیرال

یکی دیگر از انواع لوله پلی اتیلن، لوله اسپیرال است که تنها تفاوت آن با لوله‌های کاروگیت در نوع سایز لوله‌های اسپیرال کاروگیت است که عموما سایزهای بین ۸۰۰ الی ۳۰۰۰ میلیمتر را شامل می‌شوند. لوله‌های اسپیرال کاروگیت به صورت جوش لب به لب یا اکستروژنی به یکدیگر متصل می‌گردند و از استحکام بالایی نیز برخوردارند. همچنین فشار کاری یا همان فشار حلقوی در لوله‌های اسپیرال کاروگیت می‌تواند ۱۶ کیلو نیوتن، ۳۱.۵ کیلو نیوتن و ۶۴ کیلو نیوتن است. وله‌های اسپیرال کاروگیت را می‌توان در ابعاد ۶ متری از لحاظ طولی و تا قطر ۳۰۰۰ میلیمتر برابر با ۳ متر طول دهنه خالص تولید و عرضه نمود.

 

کاربرد لوله های پلی اتیلن

 

کاربرد لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن کاربردهای زیادی در لوله کشی فاضلاب‌های شهری، آبیاری گیاهان، آبیاری باغات و باغچه‌ها، آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی و موارد دیگر استفاده می‌شود، ولی می‌توان گفت که بیشترین کاربرد پلي اتيلن در طراحی و ساخت لوله‌های آبیاری تحت فشار است. از دیگر کاربردهای لوله پلی اتیلن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبرسانی به شهر و روستا
 • سیستم‌های فاضلاب
 • زهکشی در مناطق مختلف
 • انتقال سیالات مختلف در صنعت
 • آبیاری مزارع با سیستم‌های نوین آبیاری قطره ای
 • انتقال آب آبیاری در مزارع و زمین‌های کشاورزی
 • پوشش کابل‌های مختلف برق
 • پوشش کابل‌های مخابراتی و فیبر نوری
 •  پوشش لوله‌های فلزی
 •  بعنوان کانال‌های تهویه
 •  سیستم‌های لایروبی
 • پوشش روکار برای لوله‌هایی از جنس فلز
 • سیستم‌های تهویه خانگی یا صنعتی

 

لوله پلی اتیلن چند سال عمر می‌کند؟

 طول عمر یک لوله پلی اتیلن به وسیله مشخصات فیزیکی و شیمیایی محل قرارگیری آن که شامل آب، فاضلاب، گاز و خاک است؛ دقیق تعیین می‌شود و با توجه به دوام لوله در این شرایط می‌توان هزینه و قیمت واقعی آن ‌را محاسبه کرد. حال به طور کلی برخی از مهندسین باور دارند این نوع لوله بیش از ۵۰ سال عمر نخواهد کرد؛ اما آخرین تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که لوله پلی اتیلن احتمالا عمری نزدیک به ۱۰۰ سال دارد.

مشخصات فنی لوله‌های پلی اتیلن

 • فرآیندپذیری بهتر و میزان خروجی بالاتر و کاهش هزینه‌های تولید
 • انعطاف پذیری بهتر برای کلاف پیچی، نگهداری و نصب لوله ISO 13469
 • مقاومت بالاتر در برابر رشد ترک آرام و ضریب ایمنی بالای محصول (آزمون SCG)
 • مقاومت بالاتر در برابر رشد ترک سریع آزمون (RCP) ISO13469, Version 1996
 • مقاومت هیدروستاتیکی بالای PE100 در مقایسه با PE 80 (آزمون بر اساس استاندارد ISO 1167)

 

رده بندی حداقل استحکام مورد نیاز bar استحکام 50 ساله
PE63 6.3 بیش از bar 6.3 و کم تر از bar 7.99
PE80 8 بیش از bar 8 و کم تر از bar 9.99
PE100 10 بیش از bar 10

 

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن بستگی به چند مورد اصلی در اعلام قیمت دارد. برای محاسبه قیمت هر متر لوله پلی اتیلن باید به مواردی همچون، نوع مواد اولیه، گرید لوله، میزان مقاومت آن در برابر فشار، اتمسفر لوله پلی اتیلن مورد نظر، سایز لوله و متراژ سفارش توجه می‌کنند. به طور کلی قیمت هر متر لوله‌های پلی اتیلن ممکن است بین 18الی 50 هزار تومان متغیر باشد.

لوله کشی آب و ساختمان
برای سرویس لوله کشی آب و ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading