آشنایی با مراحل ساخت باربیکیو و دودکش آن

ثبت درخواست " کانال کشی دودکش "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آشنایی با مراحل ساخت باربیکیو و دودکش آن

نحوه ساخت دودکش باربیکیو که از مهم‌ترین اجزای باربیکیو می‌باشد برای دوستداران پخت انواع کباب در منزل توسط خود اهمیت بسیاری دارد. اگر قصد دارید منقل کوچکی را در منزل را توسط خودتان بسازید؛ حتماً ساخت دودکش منقل را در کنار آن فراموش نکنید. با ما همراه باشید تا شرح کاملی از نحوه ساخت دودکش باربیکیو در کنار چگونگی ساخت این سازه ساده و مجهز، در مجله اینترنتی "خدمت از ما" فرا بگیرید و با کمترین هزینه زیباترین منقل را در مکان خود داشته باشید.

ساخت باربیکیو

در ابتدا لازم به ذکر است که سه عنصر اساسی ساختمان باربیکیو شامل قسمت کف باربیکیو، برای تجمع چوب و ذغال و قسمت مهم دیگر محلی برای تجمع دود حاصل از اشتغال هیزم که به آن فضای کوره می‌گویند و سومین و مهم‌ترین قسمت آن دودکش باربیکیو می‌باشد.

 برای اقدام ساخت باربیکیو، لازم است مراحل زیر را گام به گام و با رعایت اصول گفته شده جهت ساخت محصولی بی نقص، مطمئن و ایمن طی کنید. بهتر است از برای انتخاب محل قرار گیری و ساخت دودکش باربیکیو مکانی بیرون از خانه را در نظر بگیرید؛ اما در صورتی که قصد دارد این سازه را در خانه احداث کنید، می‌توانید با رعایت تمامی قوانین در نشیمن خود نیز سازه را قرار دهید.

 

توصیه‌های لازم جهت ساخت باربیکیو

 • داشتن طرحی ابتدایی برای ساختن سازه؛ بهتر است طرح تا آن‌جا که ممکن است با وضوح کامل و ساده‌ترین شکل رسم شده باشد.
 • وجود یک جایگاه برای خشک کردن هیزم و ذخیره آن در زیر کباب امری ضروری می‌باشد.
 • ابعاد استاندارد منقل یا باربیکیو در حدود 102 در 166 سانتی متر، با ارتفاع حدودی 322 سانتی متر با احتساب ارتفاع دودکش می‌باشد. اما این ابعاد با توجه به طرح درخواستی و مشورت با متخصصی مجرب قابل تغییر خواهد بود.
 • توصیه می‌شود برای این سازه از آجرهای نسوز که در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند استفاده کنید؛ چرا که این اقدام موجب افزایش عمر سازه‌ی شما خواهد شد.
 • استفاده از آجرهای قرمز به عنوان آجرهای تزئینی، زیبایی و جلوه باربیکیویی شما را دوچندان خواهد کرد.

 

نکات مهم نحوه ساخت دودکش باربیکیو

 • ساخت دودکش منقل از مهم‌ترین قسمتهای ساخت سازه می‌باشد؛ که نیازمند توجه بسیار در کنار رعایت اصول است. لازم به ذکر است که حتماً برای دودکش باید سر آجری قرار دهید؛ تا با بستن آن از ورود باران یا پرنده‌ها  به دودکش که جلوگیری کند.
 • یک لوله دودکش برای خارج کردن گازهای هر دو جعبه آتش کافی می‌باشد.
 • حتما از نبودن هیچ مانعی در مسیر آن در هنگام ساخت دودکش منقل اطمینان حاصل کنید.

 

نکات لازم نحوه ساخت باربیکیو

 

مصالح و ابزار مورد نیاز برای ساخت باربیکیو

 • ملاتی از ترکیب ماسه سیمان و خاک رس
 • آجر نسوز و ضد حرارت
 • بتن
 • میلگرد
 • وسیله‌ای برای حفاری زمین

 

مراحل ساخت باربیکیو

ساخت باربیکیو ممکن از در ابتدا ممکن است پیچیده در نظر برسد؛ اما با انجام اصولی آن چندان نیز سخت نیست. اگر باز هم با طی مراحل زیر نتوانستید باربیکیو مورد علاقه خود را بسازید؛ می‌توانید جهت مشورت گرفتن با حرفه‌ای ترین متخصصان در همین صفحه اقدام کنید.

 

انتخاب طرح

 اگر قصد دارید یک کوره آجری یا باربیکیو را با طرح انتخابی خود بسازید؛ در اولین مرحله طرح و ابعاد آن را را متناسب با فضای مورد نظر خود در نظر بگیرید. انتخاب مکان ساخت دودکش باربیکیو در این مرحله بسیار حائز اهمیت است.

 

تهیه سایه بان

 مکانی را برای قرار دادن سازه خود انتخاب کنید که وجود سایبانی در بالای آن مانع از بارش مستقیم باران بر روی آن شود. اگر همچین مکانی را در دسترس ندارید؛ می‌توانید با قرار دادن سایه بانی در داخل آن، این مشکل را با آسانی برطرف سازید.

 

ساخت فونداسیون

در مرحله ساخت فونداسیون پایه کار آماده می شود  برای مشخص کردن مکانی که می خواهید باربیکیو را در آن بنا کنید بهتر است مکان  انتخابی مقداری بزرگتر از ابعاد باربیکیو درخواستی شما باشد تا فضای اضافی اطراف آن  در حین کار به شما کمک کند.

برای ساخت فونداسیون لازم است چند ساعت  قبل از آغاز حفاری کردن زمین را مرطوب کنید و ناحیه مشخص شده را تا عمقی مناسب حفاری کنید. از ایجاد زمینی مسطح اطمینان حاصل کنید و سپس بتن را داخل فونداسیون ساخته شده قرار دهید. نصب شبکه‌ای از میلگرد، سپس بتن‌ریزی تا پر شدن کامل گودال حفاری شده، موجب پایان مرحله ساخت فونداسیون خواهد شد.

 

 چیدن آجرها

انتخاب آجرهای مناسب و مقاوم با حرارت، موجب افزایش عمر سازه شما می‌شود. آجرها را مطابق طرح خود با استفاده از ملاتی از مخلوط ماسه، سیمان و خاک رس بچینید. قسمت استفاده از ملاتی نامناسب ممکن است با اقزایش حرارت به شکستن بتن و آجرها بینجامد.

دقت کنید که می‌توانید از آجرهای ضد آتش یا ضد حرارت، برای قسمت‌های داخلی باربیکیو و از آجرهای قرمز برای نمای بیرونی استفاده کنید. استفاده از بلوک‌های بتنی به عنوان پایه باربیکیو، جهت افزایش دوام و استحکام آن امری رایج می‌باشد.

 

 ساخت کوره

 پس از ساختن پایه مربعی شکل باربیکیو با استفاده از بلوک بتنی، آن را تا ارتفاع مد نظر خود ادامه دهید. در این مرحله با استفاده از آجرهای نسوز، کفی کوره خود را بسازید. دقت داشته باشید که هر ردیف از آجر بر روی یک لایه ملات نازک از مخلوط گفته شده قرار داده شود.

 پس از ساخت کف کوره، طاق کوره را به شکل دایره‌ای بر روی آن بنا کنید و خالی گذاشتن جای دودکش را فراموش نکنید.

 

 ساخت دودکش

  در این مرحله شما می‌توانید با ساده ترین نحوه ساخت دودکش باربیکیو آشنا شوید. دودکش را به سادگی با قرار دادن آجرها در کنار هم، به شکل مربعی تا رسیدن به ارتفاع مناسب ادامه دهید.  وجود دودکش جهت خروج دوده‌ها و ذرات، در کنار ایجاد جریانی از هوا جهت جا به جایی هوا و ورود هوای تازه امری ضروری می‌باشد.

 

مراحل ساخت دودکش منقل

 

ساخت ورودی کوره

 در مرحله پایانی با استفاده از آجرهای قرمز و ملات میان آن‌ها ورودی کوره را بسازید. پوشاندن تمام کوره باربیکیو به وسیله بتن در آخرین مرحله بسیار مهم است.

 جمع بندی

 یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت باربیکیو، مرحله ساخت دودکش باربیکیو می‌باشد. چرا که عدم رعایت اصول لازم، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به مصرف کنندگان برساند. اگر با وجود مطالب گفته شده باز هم ترجیح می‌دهید به جای خریدن منقل، آن را خودتان بسازید؛ پس حتماً از یک متخصص جهت ساخت دودکش منقل خود کمک بخواهید. شما می‌توانید هم‌اکنون با ثبت درخواست خود در بازار آنلاین "خدمت از ما" جهت نحوه ساخت دودکش باربیکیو به رایگان قیمت بگیرید

4.5 امتیاز از 1113 رای


کانال کشی دودکش
برای سرویس کانال کشی دودکش از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین