آموزش کامل تعویض پوشال کولر آبی

ثبت درخواست " سرویس کولر آبی "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
آموزش کامل تعویض پوشال کولر آبی

یکی از موارد مهمی که در سرویس و بازدیدهای دوره ای‌ باید به آن توجه کرد تعویض پوشال کولر است. چرا که تعویض به موقع آن باعث کارایی بهتر دستگاه می‌شود. درصورتی‌که مقالات سایت خدمت از ما را در خصوص سرویس کولر آبی مطالعه کرده باشید، حتماً متوجه شده‌اید که توصیه ما بر این است که قبل از راه‌اندازی کولر آبی در فصل گرما، کار سرویس کولر آبی و تعویض پوشال را انجام دهید. 

در این مطلب با بررسی مراحل و نحوه تعویض پوشال کولر آبی و یک سری نکات آموزشی در این خصوص با شما همراه خواهیم بود.

 

پوشال کولر چیست؟

پوشال رشته‌هایی از چوب است که توسط ماشین پوشال سازی تولید گردیده و دربسته بندی‌هایی از توری‌های نایلونی مخصوص قرارگرفته است. چوب به دلیل متخلخل بودن و داشتن ساختاری از فیبر، آب را به‌خوبی در خود نگه می‌دارد و در اثر حرکت باد تولیدشده توسط پره‌های متصل به الکتروموتور موجب ایجاد خنکی بیشتر می‌گردد.

 

تعویض پوشال کولر

 

امروزه انواع پوشال کولر آبی در جنس سلولوزی و معمولی تولیدو مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشال در جلوگیری از ورود ذرات آلودگی در دریچه کولر و همین طور به جریان در آوردن هوای خنک در کانال‌های کولر آبی تاثیر بسزایی دارد. همانطور که گفتیم بهتر است پوشال ها به صورت دوره ای عوض شوند زیرا به مرور زمان کثیف و فرسوده می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند.

به همین دلیل در ادامه اول نحوه تعویض پوشال و سپس نکات پیرامون آنها را بررسی می‌کنیم.

 

نحوه تعویض پوشال کولر

برای تعویض پوشال ها کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. برای شروع باید اول از همه دریچه های کولر را باز کنید. برای این کار دو شیار پایین دریچه ها وجود دارد که بهتر است آنها را بگیرید و به سمت بالا بکشید تا دریچه ها از خشاب اصلی خارج شوند.
  2. این کار را برای همه دریچه ها انجام دهید و آنها را به صورتی که پوشال ها رو به بالا باشند روی زمین بخوابانید
  3. بعد از این مرحله، بهتر است سرویس های لازم مثل روغن کاری، شستشوی کف کولر، تعویض آب، بررسی تسمه، پروانه و سایر قطعات دیگر را انجام دهید.
  4. حالا به سراغ دریچه ها بروید و فنر یا میله‌های حفاظتی روی پوشال ها را باز کنید. هر پوشال حدودا بین 5 تا 6 فنر حفاظتی دارد که باید همه آنها را باز کنید.
  5. حالا پوشال های کهنه را بردارید، دریچه ها را با مواد شوینده به خوبی بشویید.
  6. برای راحت تر قرار دادن پوشال ها، بهتر است آنها را مرطوب کنید و از طرفی ممکن است که مقداری خاک روی آنها باشد که با همین شستشو برطرف می شود.(پس در این مرحله هم پوشال های نو را باز کنید و بشویید)
  7. حالا درون هر دریچه یک پوشال قرار دهید به طوری که به صورت یک پارچه تمامی سطح دریچه را بپوشاند.
  8. حالا حفاظ ها یا فنرها را به ترتیب از بالا به پایین دوباره وصل کنید.
  9. در نهایت هر سه دریچه را به صورت ایستاده قرار بدهید و مجدد پوشال ها را خیس کنید.
  10. و در نهایت دریچه ها را در سر جای خود قرار دهید و از ادامه کار کولر خود در طول فصل لذت ببرید.

 

بهترین پوشال برای کولر آبی کدام است؟

یادتان باشد بهترین مارک پوشال کولر، همان است که از چوب درختان سپیدار، تیره بید و یا صنوبر در آن استفاده‌شده است؛ زیرا این‌گونه چوب‌ها می‌توانند آب را در منافذ خود به بهترین نحو نگهداری کنند و البته بهترین نوع آن، پوشال سلولزی است زیرا با داشتن بافتی یکدست و صاف به‌خوبی خیس می‌گردد و آب را درون خود نگاه می‌دارد.

 

تاثیر تعویض پوشال در بهبود قدرت کولر

پوشال کولر آبی دریچه ورود هوا به داخل کولر است تا این هوا در اثر فرآیندهای داخلی کولر، خنک شده و از طریق کانال‌کشی، وارد ساختمان گردد. لذا اگر پوشال‌ها کوچک‌ترین عیبی را داشته باشند، بر روی قدرت خنک‌کنندگی کولر و حتی تهویه هوا تأثیر گذاشته و شرایط نامناسبی در محیط ایجاد می‌کنند؛ بنابراین شستن و یا تعویض پوشال کولر آبی الزامی است.

 

عدم تعویض پوشال و مشکلات تنفسی

با توجه به این‌که کولرهای آبی بر روی پشت‌بام و در فضای باز قرار دارند لذا در طول فصولی که بلااستفاده هستند، گردوغبار محیط و حتی حشرات و آفات به همراه باد وارد کولر شده و زمانی که شما دستگاه را روشن می‌کنید، تمامی این ذرات معلق، لارو حشرات و... وارد محل زندگی و کار شما خواهند شد. 

این موارد عوارض خطرناک تنفسی را به دنبال داشته و همین طور شرایط را برای رخنه کردن حشرات حساسیت زا و موذی به محیط زندگی فراهم می‌کند. 

 

تعویض پوشال کولر آبی

 

استفاده از پوشال‌های یکدست و افزایش راندمان کولر

آبی که وارد کولر می‌شود، باید ابتدا پوشال کولر آبی را خیس کند تا هوایی که به پوشال برخورد می‌کند، خنک شده و به داخل ساختمان وارد شود. پس این مسئله بسیار مهم است که در زمان تعویض پوشال کولر آبی از پوشال‌هایی استفاده کنید که ساختار یکدست و منسجمی دارند، درنتیجه آب به‌صورت یکنواخت تمامی قسمت‌های پوشال را خیس کرده و همین فاکتور کمک می‌کند راندمان کولر در خنک کردن محیط بیشتر شود.

"بیشتر بخوانید: طریقه سرویس کولر آبی"

 

مهم‌ترین نکات هنگام تعویض پوشال کولر آبی

همان‌گونه که ذکر کردیم، پوشال کولر آبی تعیین می‌کند باد با چه کیفیتی به داخل کولر وارد شود و درنتیجه هوای خنکی که در ساختمان جریان پیدا می‌کند تا چه اندازه مطبوع و مناسب باشد. لذا با فرارسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا، باید به فکر راه‌اندازی کولر آبی باشید اما قبل از هر چیز باید سرویس کولر آبی را انجام دهید. تمامی قسمت‌های کولر را بررسی کرده و تمیز کنید. در ابتدا، تمیز کردن و یا تعویض پوشال‌ها را انجام دهید؛ و برای این منظور به نکات توجه داشته باشید.

 

نکات ایمنی را هنگام تعویض پوشال رعایت کنید

قبل از این‌که تعویض پوشال کولر آبی را انجام دهید، از قطع بودن برق مطمئن شوید. درست است که عوض کردن پوشال ارتباطی با قسمت‌های برقی کولر ندارد ولی عقل سلیم حکم می‌کند که با پیشگیری خطر را از خود دفع کنید. همچنین در زمان باز کردن و نصب مجدداً دریچه‌های کولر، دقت کنید که به دست‌های خود آسیب نزنید. لذا بهترین کار این است که از دستکش‌های ایمنی برای این منظور استفاده کنید.

 

آموزش کامل تعویض پوشال کولر آبی

 

هنگام باز کردن قطعات مراحل را به خاطر بسپارید

اگر دقت کنید، بر روی پوشال کولر آبی سیم‌هایی بسته می‌شود تا از افتادن آن‌ها زمانی که دریچه در جای خود نصب می‌شود، جلوگیری نماید. دقت کنید که این سیم‌ها را بااحتیاط بازکرده و تصویر اتصال سیم‌ها را در ذهن خود داشته باشید تا بعد از تعویض پوشال کولر آبی مشکلی در بستن سیم‌ها نداشته باشید.

 

یادتان نرود، پوشال جدید حتماً باید خیس شود!

برای کاهش مصرف آب و جلوگیری از فشار آمدن به کولر حتماً پوشال جدید را خیس کنید. اگر پوشال کولر آبی خشک باشد، کولر باید مدت‌زمان زیادی کار کند تا آب تمام قسمت‌های پوشال را اشباع نماید و تا زمانی که این مرحله رخ ندهد، پمپ آب پیوسته روشن بوده و به آن فشار وارد می‌شود. تمامی این اتفاقات می‌تواند دست‌به‌دست هم دهند تا پمپ آب کولر دچار آسیب گردد.

 

خیس کردن پوشال، راهی برای جلوگیری از ایجاد آلرژی

از طرف دیگر اگر پوشال کولر آبی را نشسته داخل کولر نصب کنید، بوی خامی آن به داخل محیط پخش می‌شود و این شرایط قابل‌تحمل نخواهد بود و حتی ممکن است ذرات پوشال، به داخل ساختمان پخش‌شده و منجر به آلرژی گردد. لذا ابتدا پوشال‌ها به‌گونه‌ای که آب از داخل پوشال‌ها جاری‌شده و هیچ قسمتی از آن خشک نباشد کاملاً خیس نمایید.

 

نحوه عوض كردن پوشال كولر

 

شستشوی دریچه‌های کولر

بعد از باز کردن پوشال‌های قدیمی، ابتدا دریچه‌ها را بشویید. مسلماً زمانی که آب بر روی پوشال‌ها می‌ریزد، در اثر تبخیر آب، املاح آب بر روی دریچه رسوب‌کرده و گچ در شیارهای دریچه تشکیل می‌شود. در زمان تعویض پوشال‌ها ابتدا دریچه‌ها را بشویید. برای این منظور از برس استفاده نموده و حتی می‌توانید کمی سرکه بر روی رسوب‌ها بریزید تا حل شوند.

 

دقت در قرار گیری درست پوشال‌ها

نحوه قرار گرفتن پوشال در دریچه کولر بعد از تعویض آن، اهمیت دارد. اگر نتوانید پوشال را به‌خوبی در محل خود نصب‌کرده و نگه‌دارید، موقع بستن دریچه‌ها، پوشال کولر آبی از جای خود بیرون می‌آید و درنتیجه نمی‌تواند نقشی در خنک کردن فضا داشته باشد.

از طرفی همین افتادن پوشال ممکن است، به موتور کولر آسیب بزند و احتمال سوختن موتور بالا رود. در مرحله آخر باید پوشال کولر آبی را بر روی دریچه‌ها قرار داده و فنرهای آن را محکم ببندید.

سخن پایانی

در این محتوا نحوه تعویض پوشال کولر آبی را به صورت مرحله به مرحله توضیح دادیم و تمامی نکات مهم پیرامون آن را هم شرح دادیم. با این حال اگر انجام این کار به تنهایی برای شما مشکل است، می‌توانید از طریق سایت یا اپلیکیشن "خدمت از ما" ثبت سفارش کنید و به بهترین و نزدیک ترین سرویسکار کولر را در شهر خود پیدا کنید.

4.5 امتیاز از 1737 رای


سرویس کولر آبی
برای سرویس سرویس کولر آبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین