بررسی علل سوراخ شدن آبگرمکن و تعمیر آن

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بررسی علل سوراخ شدن آبگرمکن و تعمیر آن

تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده یا سوراخ شدن لوله مسی ابگرمکن دیواری همیشه یکی از دغدغه‌هایی است که افراد مخصوصا در فصول سرد سال با آن روبرو هستند. سوراخ شدن آبگرمکن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و از طرفی نحوه تعمیر آن نیز می‌تواند با توجه به نوع آسیب تفاوت کند. بهتر است از همان ابتدا از یک تعمیرکار آبگرمکن کمک بگیرید. 

دلایل سوراخ شدن آبگرم کن

هر آبگرمکنی ممکن است روزی با مشکل سوراخ شدگی روبرو شود. از این رو شناخت دلایل سوراخ شدن و استفاده از انواع چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن ایستاده و دیواری اهمیت زیادی دارد زیرا از ضررهای مالی در آینده جلوگیری می‌کند.

برای آنکه بدانیم چگونه سوراخ ابگرمکن دیواری را بگیریم، باید به دلایل مهم توجه کرده و اطلاعات خوبی در خصوص قطعات استفاده شده در آبگرمکن‌ها کسب کنیم. در زیر چند مورد از مرسوم‌ترین دلایل سوراخ شدن آبگرمکن را بررسی می‌کنیم.

 

قدیمی شدن آبگرمکن علت سوراخ شدن

 

 1. قدیمی شدن آبگرمکن: هر آبگرمکنی عمر مفیدی داشته که اگر از آن عبور کند، باید انتظار مشکلات احتمالی از جمله سوراخ شدن را داشته باشیم.
 2. خرید آبگرمکن تقلبی: هنگام خرید علاوه بر اینکه به قیمت توجه می‌کنید، حتما اصیل بودن کالا را هم در نظر بگیرید. خرید محصولات تقلبی می‌تواند منجر به سوراخ شدن لوله مسی ابگرمکن دیواری شود.
 3. زنگ زدگی قطعات آبگرمکن: به دلیل در تماس بودن با رطوبت، قطعات آبگرمکن‌های ایستاده و دیواری زنگ می‌زنند. وجود پوسیدگی در هر قسمتی از آن نتیجه‌ای جز ایجاد سوراخ در آبگرمکن ندارد.
 4. حرارت بالای آبگرمکن: هنگام استفاده از آبگرمکن باید آن را در دمای متوسط تنظیم کنید. استفاده از آب گرم در بالاترین دما و مدت زمان طولانی، می‌تواند منجر به نشتی در آبگرمکن شود.
 5. وارد شدن ضربه به آبگرمکن: هنگام نصب و تعمیر، ممکن است تکنیسین غیرحرفه‌ای، آسیبی به یکی از قسمت‌ها وارد کند. این مسئله منجر به سوراخ شدن مخزن یا لوله‌ها می‌شود.

 

روش‌های تعمیر آبگرمکن سوراخ شده

حال با دلایل اصلی خرابی سوراخ شدن آبگرمکن آشنا شده‌اید، می‌توان به دنبال روش‌هایی گشت تا آن موارد را تعمیر کرد. انواع روش‌های مرسوم برای بهبود شرایط قطعات آبگرمکن در ادامه گردآوری شده که برخی از آن‌ها توسط خود شما قابل اجرا است و برخی دیگر نیز برای انجام نیاز به تعمیرکاران باتجربه دارد.

 

تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده با تعویض قطعات

متاسفانه در ایران خدمات پس از فروش اغلب برندها کارآمد نیست و از طرفی برندهای خارجی نیز در این کشور نمایندگی رسمی ندارند. از این رو در صورتی که با مشکلاتی مانند سوراخ شدن لوله مسی ابگرمکن دیواری یا مواردی از این دست روبرو شوید، نمی‌توان با اطمینان مطمئن بود که مشکل آن قطعه برطرف می‌شود.

قطعات مکانیکی مختلفی در ساخت آبگرمکن استفاده شده که ممکن است هر یک با مشکلی روبرو شده و عملکرد آبگرمکن را مختلف کنند. ممکن است که بتوانید به کمک چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری، خود را از پرداخت هزینه‌های گزاف نجات دهید اما در برخی موارد، مانند شکستگی یک پیچ یا خراب شدن واشر، تعمیر آن ارزشی نداشته و بهتر است سریعا آن را جایگزین کنید.

 

چسب زدن محل نشتی آبگرمکن

 

در برخی موارد نیز، مانند چکه کردن از یک شیر یا رابط لوله، تعویض آن قطعه ممکن است صرفه اقتصادی نداشته باشد و به نظر بیاید که می‌توان آن را تعمیر کرد، اما از آنجا جنس اکثر این قطعات به گونه‌ای است که به طور دائمی تعمیر نمی‌شوند، پس از مدتی باید دوباره راهکاری برای آن پیدا کنید و به شکلی نشتی آن را بپوشانید.

 

چسب فلزات؛ راهکاری موقت

گاهی نشتی آبگرمکن به حدی است که محیط زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار داده و ممکن است که در آن لحظه امکان کمک گرفتن از یک تعمیرکار را نداشته باشید. در اولین اقدام باید آب ورودی به دستگاه را قطع کرده تا بیش از این خرابی به بار نیاورد.

در مرحله بعدی باید بتوانید محل نشتی را پیدا کنید. از آنجا که معمولا نشتی آب از خود ردی به جا می‌گذارد، می‌توانید به سادگی محل مورد نظر را پیدا کنید. پس از آن سریع‌ترین روش استفاده از چسب‌هایی است که برای پر کردن سوراخ‌های فلزات به کار می‌رود.

 

چسب فلزات برای تعمیر آبگرمکن سوراخ

 

با استفاده از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن ایستاده یا هر جای دیگری از دستگاه، می‌توانید به طور موقت جلوی نشتی را گرفته و فعلا بتوانید دوباره از آن استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که آبگرکن‌ها بسیار داغ بوده و محیطی مرطوب دارند. این شرایط باعث می‌شود پس از مدتی این چسب کارایی خود را از دست داده و از سطح مورد نظر کنده شود.

نکته دیگر این است که معمولا این چسب‌ها تنها برای سوراخ‌های کوچک استفاده می‌شود. اگر بخواهید از این راه برای پوشاندن شکاف‌هایی بزرگ‌تر استفاده کنید، این چسب دوام نیاورده و به راحتی تحت فشار آب و حرارت از سطح جدا می‌شود.

 

تعمیر آبگرمکن به کمک خمیر درزگیر و نوار رابر

در بسیاری از موارد، مانند شرایطی که می‌خواهیم بدانیم چگونه سوراخ ابگرمکن دیواری را بگیریم، ‌نیاز است که از مواد و وسایلی استفاده کنیم که هم در دسترس بوده و هم کار کردن با آن‌ها ساده باشد. خمیرهای درزگیر همانند چسب عمل کرده و پس از خشک شدن،‌ سوراخ‌های موجود را می‌بندند.

با این وجود ممکن است یک خمیر درزگیر به تنهایی کافی نبوده و لازم باشد که از نوار رابر در کنار آن استفاده کنید. در این شرایط استحکام مواد شما افزایش پیدا کرده و مدت بیشتری دوام می‌آورد. مخصوصا اگر قصد داشته باشید که قسمت‌های فلزی آبگرمکن را بپوشانید، این ترکیب ایده‌آل خواهد بود.

 

تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده

 

روش استفاده از این مواد به شرح زیر است:

 • ابتدا محل سوراخ شده را به خوبی تمیز کنید.
 • در صورت وجود زنگ زدگی در اطراف نقطه مورد نظر، به کمک فرچه سیمی یا سمباده آنجا را از خرابی‌ پاکیزه کنید.
 • کمی از مواد درزگیر را برداشته و روی محل سوراخ شده بمالید.
 • دقت داشته باشید که بجز سوراخ، ‌باید مقداری از مواد را به نواحی اطراف نیز بمالید تا استحکام آن بیشتر شود.
 • با کمک نوار رابر،‌ روی محل را پوشانده و به مقداری فشار می‌دهیم که داخلی مواد فرو رود.
 • برای اطمینان از عملکرد، می‌توانید مقداری دیگر از خمیر را روی نوار نیز اضافه کنید تا به یک ساختار بسیار منسجم برسید.

 

خمیرهای اپوکسی برای سوراخ‌های بزرگ‌تر

در صورتی که مشکل شما در حدی است که نمی‌توانید با چسب جلوی نشتی آن را بگیرید، بهتر است به سمت خمیرهای اپوکسی بروید. برای سوراخ‌هایی با سایز متوسط، به جای چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری باید از اپوکسی استفاده کرد.

تکنولوژي ساخت این مواد بسیار جدید است و مقاومت آن در برابر حرارت و فشار آب بسیار بالا است. تا سال‌ها می‌توانید مشکل سوراخ بودن آبگرمکن خود را فراموش کرده و در صورت خرابی در قسمتی دیگر، کمی از خمیر اپوکسی استفاده کنید تا اوضاع به روال سابق برگردد.

 

خمیر اپوکسی برای بستن سوراخ آبگرمکن

 

اگر دوست دارید یاد بگیرید که چگونه سوراخ ابگرمکن دیواری را بگیریم، یکی از بهترین جواب‌ها استفاده از خمیر اپوکسی است. کافی است دستورالعمل زیر را انجام داده تا به نتیجه دلخواه برسید.

 • محل سوراخ را تمیز کرده تا خمیر بهتر به سطح بچسبد.
 • خمیر اپوکسی را از قبل ورز داده تا آماده استفاده باشد.
 • حال خمیر را گلوله کرده و روی محل مورد نظر فشار دهید.
 • مقداری از خمیر به داخل سوراخ رفته و مابقی آن روی قسمت‌های کناری پخش می‌شود.
 • با خشک شدن خمیر، به سطحی یکپارچه رسیده و دیگر نگرانی بابت نشتی آب نخواهید داشت.

 

جوشکاری؛ راهکاری دائمی برای سوراخ‌های ریز

هنگام تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده باید به موارد مختلفی مانند سایز سوراخی که نشتی از آنجا رخ می‌دهد توجه کنیم تا بهترین روش را برطرف کردن آن انتخاب کنیم. در صورتی که سوراخ‌های مورد نظر بسیار ریز و کوچک هستند، می‌توانید از روش جوشکاری فلزات نیز کمک بگیرید.

هنگام جوشکاری، با استفاده از جریان برق با ولتاژ بالا میله الکترود داغ شده و مقداری آهن گداخته روی نقطه مورد نظر آب می‌شود. از آنجا که محل انتخابی شما نیز به شدت داغ است، این فلز روی محل مورد نظر شما نشسته و عملا یکپارچه می‌شود. در این روش احتمالا نشتی دوباره از همان نقطه به صفر می‌رسد.

انتخاب این راه برای از بین بردن حفره‌ها به جای چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن ایستاده، مزایای زیادی مانند طول عمر بیشتر را دارد. مشکل اصلی، سخت بودن انجام این کار و نیاز داشتن به یک تعمیرکار باتجربه و ماهر است. از طرفی ممکن است نتوان جوشکاری را در خانه انجام داد و لازم باشد که آبگرمکن را به تعمیرگاه بفرستید.

 

جوشکاری بدنه آبگرمکن

 

به دلیل گداخته شدن آهن و نرم شدن آن، پوشش دادن سوراخ‌های بزرگ کار سختی است و عملا نمی‌توان از جوشکاری به این منظور استفاده کرد. البته برخی با قرار دادن تکه‌ای آن روی سوراخ و جوشکاری اطراف آن قطعه، سعی می‌کنند تا سوراخ‌هایی بزرگ‌تر را نیز پوشش دهند.

 • برای استفاده از این روش باید از منبع برق مناسبی استفاده کرد.
 • درجه و شدت جریان برق دستگاه جوش را تنظیم کرده تا مناسب ضخامت ورق آهن گردد.
 • یک الکترود را به گیره متصل کرده و سپس به اولین سوراخ نزدیک می‌کنیم.
 • با برقراری جریان برق، الکترود واکنش نشان داده و مقداری فلز گداخته روی محل سوراخ شده قرار می‌گیرد.
 • سعی کنید تنها چند ثانیه ارتباط را برقرار کنید، در غیر این صورت ممکن است ابعاد سوراخ بزرگ‌تر شود.
 • بین هر بار برخورد الکترود باید مدتی صبر کنید تا سطح کار خنک شود.
 • حتما از ابزار و لوازم ایمنی استفاده کنید.
 • پس از جوشکاری، با کمک برس آهنی روی کار را تمیز کرده و چند ضربه به نقطه جوش بزنید تا از استحکام کار مطمئن شوید.

 

برطرف کردن سوراخ‌های بزرگ آبگرمکن

شاید بتوان با کمک چسب یا خمیرهای درزگیر مشکل سوراخ شدن لوله مسی ابگرمکن دیواری را برطرف کرد اما در صورتی که نیاز داشته باشید شکستگی یا حفره‌هایی بزرگ را بپوشانید، تنها روش موثر استفاده از ورق فلزی است.

در این روش باید با استفاده از ورق گالوانیزه و پیچ کردن آن به سطح آبگرمکن، سوراخ را به طور کامل پوشانده تا دیگر احتمال نشتی نداشته باشد. انجام این کار نیز از توان اکثر افراد خارج است و برای حفظ نکات ایمنی، بهتر است انجام آن را به دست تعمیرکاران مجاز بسپارید.

مراحل انجام آن نیز به شرح زیر است:

 • ابتدا باید ابعاد سوراخ را مشخص کرده و سپس به همان اندازه ورق گالوانیزه را برش دهیم.
 • از آنجا که شیوه اصلی اتصال کمک گرفتن از پیچ است، باید مقداری فاصله با اطراف سوراخ نیز در محاسبه در نظر گرفت تا فضای کافی برای سوراخ و پیچ کردن وجود داشته باشد.
 • در صورتی که سطح فلزی آبگرمکن در نقطه سوراخ شده به شکل صاف نیست، ‌سعی کنید با ضربه‌هایی ورق را به شکل سطح زیرین کرده تا بهتر روی آن سوار شود.
 • پس از پیچ کردن ورق گالوانیزه لازم است که اطراف آن را به کمک چسب یا مواد عایق پر کرده تا احتمال نشتی را به صفر برسانیم.

 

تعمیر مهم‌ترین قسمت‌های سوراخ شده آبگرمکن

با توجه به روش‌های گفته شده در خصوص تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده یا نوع دیواری آن، می‌توان بخش عمده‌ای از مشکلات را برطرف کرده و یا اینکه به طور موقت آبگرمکن را دوباره راه اندازی کرد. برخی از قطعات و قسمت‌های آبگرمکن زودتر از سایر نقاط دچار نشتی شده و لازم است که سریعا نسبت به آن‌ها واکنش نشان دهید.

در ادامه سعی داریم تا هر قطعه بخصوص را جداگانه بررسی کرده و روش‌های تعمیر آن را مشخص کنیم. در برخی موارد لازم است که قطعه مورد نظر حتما عوض شده و در برخی شرایط نیز می‌توان با کمک تعمیرکار ماهر، یک آبگرمکن خراب را دوباره احیا کرد.

 

خرابی لوله‌های مسی و تعمیر آن‌ها

افراد زیادی با این سوال که چگونه سوراخ ابگرمکن دیواری را بگیریم به نزد تعمیرکاران می‌روند و به دنبال راه حلی برای مشکل دستگاه خود هستند. در صورتی که از لوله‌های مسی مبدل دستگاه شما نشتی آب وجود دارد، شاید بتوان به شکلی آن را برطرف کرد، اما قبل از آن باید علت آن را پیدا کنید.

معمولا لوله‌های مسی با سه مشکل روبرو می‌شوند:

 • زنگ زدگی لوله‌ها
 • رسوب گرفتن داخل لوله
 • سوراخ شدن لوله‌ها

شاید بتوان همانطور که از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن ایستاده استفاده می‌کنند، برای سوراخ لوله‌ها نیز از این مواد استفاده کرد اما این موضوع کاملا بستگی به سایز سوراخ ایجاد شده دارد. در صورتی که این بریدگی بیش از اندازه باشد، تنها می‌توانید دو کار انجام دهید.

 

سوراخ شدن لوله مسی آبگرمکن

 

تعویض قطعه یا برش ناحیه آسیب دیده و جوش دادن لوله‌ای سالم به جای، می‌تواند به خوبی سوراخ‌های بزرگ را پوشش دهد. البته در مواردی که لوله‌ها زنگ زده باشند، تعمیر آن منطقی نیست، زیرا پس از مدتی از جای دیگر دوباره سوراخ شده و باید آن را برای تعمیر ارسال کنید.

رسوب گرفتن داخل لوله‌ها نیز می‌تواند منجر به پاره شدن لوله مسی شده و در این حالت نیز ارزش تعمیر ندارد و بهتر است حتما این قسمت از مبدل را عوض کنید. این موضوع به افزایش کیفیت آب مصرفی و فشار آب گرم شما نیز کمک خواهد کرد.

 

مشکل در رگلاتور آب

این قطعه برنجی از اجزای مختلفی مانند مغزی آب بندی، شیر احتراق، سوپاپ آب، شیپوره و... تشکیل شده است. با خراب شدن هر یک از این اجزا، باید انتظار نشتی از طریق رگلاتور آب را داشت. اگر دوست دارید بدانید که چگونه سوراخ ابگرمکن دیواری را بگیریم، یکی از روش‌های مرسوم آن تعویض رگلاتورهای آن است.

رگلاتور آب وظیفه کنترل و خروج آب را به عهده داشته و از آنجایی که فشار قابل توجهی را تحمل می‌کند،‌ شانس خرابی آن واقعا بالا است. متاسفانه به دلیل جزئیات زیادی که در ساخت این قطعه به کار می‌رود، نمی‌توان به سادگی اجزای آن را تعویض کرده و بهترین کار تعویض چنین قطعه‌ای است.

 

حرارت بالای آبگرمکن دلیل پوسیدگی

 

شاید بتوان همان گونه که از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری استفاده می‌کنیم، این قسمت را نیز آب بندی کرد. البته حتی در این حالت نیز رگلاتور دیگر عملکرد درستی نداشته و راندمان دستگاه شما کاهش چشمگیری خواهد داشت. البته این روش به عنوان یک روش موقت بسیار موفقیت آمیز است.

 

تعویض صافی آبگرمکن به عنوان یک راهکار اساسی

آب لوله‌کشی شهری ناخالصی‌های بسیاری داشته و می‌توان با جوشاندن مقداری کمی آب، به این موضوع پی برد. از این رو با وارد شدن این مواد به داخل آبگرمکن ممکن است برخی قطعات آسیب‌های جدی خورده و نیاز باشد یک دستگاه جدید بخرید.

به منظور جلوگیری از ایجاد چنین واقعه‌ای، یک صافی مخصوص در ابتدای مسیر آب ورودی قرار گرفته تا تمام ذرات معلق در آب را به خود بگیرد. در صورت خرابی این قسمت، ممکن است امنیت کل سیستم تحت شعاع قرار گرفته و باید به سرعت فکری به حال آن کنید.

اگر این صافی تنها دچار گرفتگی شده باشد، می‌توان با تخلیه آشغال‌های داخلش دوباره از آن استفاده کرد. در صورت شکستگی یا نشتی، بهترین انتخاب این است که یک صافی جدید خرید و جایگزین قطعه قبلی کنید.

 

تعمیر مخزن آبگرمکن ایستاده سوراخ شده

از جمله بزرگ‌ترین مشکلات هنگام تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده، خرابی یا وجود سوراخ در مخزن اصلی آن است. در مخزن آبگرمکن ایستاده،‌ همیشه مقدار مشخصی آب وجود داشته که به کمک پره‌های حرارتی به دمای مورد نظر ما می‌رسد.

در این مخزن همیشه مقدار زیادی آب وجود داشته و از این رو در معرض رطوبت، حرارت و فشار آب قرار دارد. بدیهی است که اگر جنس مناسبی خریداری نکرده باشید یا ورق مخزن نازک باشد، پس از مدتی سوراخ شده و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

 

سوراخ شدن مخزن آبگرمکن

 

استفاده از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن ایستاده می‌تواند راه حل سریعی باشد اما بهترین انتخاب نیست. به دلیل شرایطی که وجود دارد، در بیشتر مواقع لازم است به کمک جوشکاری،‌ یا کمک گرفتن از ورق‌های فلزی اضافه، این سوراخ‌ها را پوشش داد.

سعی کنید در این شرایط همیشه از یک متخصص در زمینه تعمیر آبگرمکن کمک بگیرید. از آنجا که آبگرمکن‌های ایستاده خطر انفجار دارند، با استفاده از روش‌های غیر اصولی جان خود و اعضای خانه را به خطر نیاندازید. حتی باز کردن و سرهم کردن قطعات این نوع آبگرمکن‌ها نیز کار دشواری است.

 

نشتی از شیر خروجی آبگرمکن ایستاده

جریان خروجی آب گرم شده از این شیر می‌گذرد و به طور مدام در معرض جریان آب داغ قرار دارد. احتمال خرابی این شیر و همینطور نشتی از آن وجود داشته و بهتر است طبق دستورالعمل زیر آن را تعویض کنید.

 • ابتدا مسیر آب ورودی به آبگرمکن را بسته و سعی کنید تا مخزن آن را خالی کنید.
 • قبل از باز کردن شیر، ظرفی را زیر آن قرار داده تا آب درون لوله روی زمین جاری نشود.
 • در مسیر درست و بدون فشار بیش از حد، این شیر را باز کنید.
 • قبل از بستن شیر جدید، محل اتصال را تمیز کرده و در صورت زنگ زدگی، کمی با سمباده آن را بسایید.
 • برای آب بندی بهتر محل نصب، از محصولاتی مانند نوار تفلون استفاده کنید.
 • مراقب باشید هنگام بستن شیر، دنده‌های موجود آسیب نبینند.
 • قبل از روشن کردن آبگرمکن، سعی کنید از صحت عملکرد خود مطمئن شده تا شیر جدید نیز نشتی نداشته باشد.

 

کار نکردن پمپ آبگرمکن ایستاده

یکی از مراحلی که هنگام تعمیر آبگرمکن ایستاده سوراخ شده باید به آن توجه داشته باشیم، بررسی کارکرد صحیح پمپ آب است. البته تمام آبگرمکن‌های ایستاده به این دستگاه مجهز نبوده و معمولا برای افزایش فشار در لوله‌ها از آن استفاده می‌شود.

این قبیل پمپ‌ها به دلیل اینکه با آب گرم در تماس هستند، زودتر فرسوده شده و احتمال خرابی بالایی دارند. از طرفی قطعات مکانیکی و برقی مختلفی در ساختار آن‌ها وجود داشته که شانس نشتی و خرابی را افزایش می‌دهد. در صورت کار نکردن پمپ آن، باید آن را به یک کارشناس مجاز نشان دهید.

اگر مشکل خرابی پمپ باشد، باید حتما یک تعمیرکار مجرب آن را سرویس کند اما در برخی موارد، مشکل سوراخ بودن آن و نشتی آب است که می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد. بهتر است قبل از هر کار به خوبی اطراف آن را نگاه کرده تا علت نشتی را پیدا کنید. در صورت سوراخ بودن پمپ، شاید بتوان با تکنیک‌هایی آن را رفع کرد.

به دلیل قیمت بالای پمپ، تعویض سریع آن مقرون به صرفه نیست و تا جای ممکن باید راهی برای تعمیر آن پیدا کنید. ممکن است بتوان با چسب آهن درزهای ایجاد شده را پوشاند یا در برخی موارد با جوشکاری،‌ حفره‌های ایجاد شده را پر کرد. در صورتی که خرابی یا پوسیدگی بیشتر باشد، چاره‌ای جز تعویض پمپ آب نیست.

 

حل مشکل سوراخ شدن عدسی آبگرمکن ایستاده

قسمت عدسی‌های آبگرمکن ایستاده معمولا آسیب‌پذیرترین نقطه در تمام قسمت‌های مخزن آب است. ضخامت آن در کمترین حد خود قرار داشته و از طرفی بیشترین فشار را نیز تحمل می‌کند. در صورتی که کالای باکیفیتی خرید نکرده باشید، احتمالا این قسمت اولین جایی است که دچار نشتی می‌شود.

در این شرایط دیگر نمی‌توان همانند روش استفاده از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری، از مواد کمکی استفاده کرد و باید از شیوه‌ای متفاوت کار را پیش برد. با توجه به سایز سوراخ‌ها می‌توانید از روش جوشکاری یا استفاده از ورق گالوانیزه استفاده کنید.

در صورتی که شدت پوسیدگی عدسی‌ بسیار زیاد باشد، یا باید مخزن را تعویض کرده یا اینکه با قرار دادن یک عدسی یدکی روی آن و جوش دادن کل محیط، به شرایط مطمئنی رسید. البته این راهکار همیشگی نبوده و به دلیل رفع نشدن علت اصلی خرابی، باز هم ممکن است پس از مدتی پوسیدگی روی عدسی جدید نیز رخ دهد.

 

پوسیدگی آبگرمکن ایستاده

 

آبگرمکن‌ها بیشتر از چه قسمت‌هایی آب می‌دهند؟

با وجود اینکه موضوع آب دادن و سوراخ شدن آبگرمکن همیشه از مشکلات افراد خانه‌دار بوده است، شناسایی و جایگزین کردن قطعات خراب نیز می‌تواند به سرعت وضعیت را مشابه قبل سازد و شما را از یک بحران نجات دهد.

استفاده از چسب برای سوراخ مخزن آبگرمکن دیواری یک راهکار ساده است که هر فرد می‌تواند به سادگی آن را انجام داده تا در آینده به دنبال روش مطمئن‌تر بگردد. معمولا خرابی و سوراخ شدن آب گرمکن‌ها از چند ناحیه خاص اتفاق می‌افتد که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

 

لوله‌های ورودی و خروجی آب

معمولا بزرگ‌ترین مشکل هنگام لوله‌کشی رخ می‌دهد. در صورتی که لوله‌ها به خوبی آب‌بندی نشده و از اتصالات خوبی استفاده نشود، شاهد این هستیم که آبگرمکن در مسیر لوله‌های آب سرد یا گرم شروع به نشتی دادن کرده و از راندمان دستگاه می‌کاهد. سوراخ شدن و یا ترک خوردن لوله‌ها نیز ممکن است دلیل آب دادن آبگرمکن باشد.

 

نشت از لوله‌های ورودی و خروجی آبگرمکن

 

اتصالات داخلی آبگرمکن

قطعات مختلفی که در داخل آبگرمکن قرار گرفته‌اند همگی به واسطه قطعات واسطه به هم پیوند داده شده و ممکن است به دلیل خرابی، تکان خوردن یا فرسوده شدن این قطعات آبگرمکن شما آب بدهد.

معمولا تعداد این قطعات زیاد بوده و نمی‌توان تمام آن‌ها را به صورت مرتب تعویض کرد. از این رو باید در بازدیدهای دوره‌ای تنها قطعات معیوب را شناسایی کرده و برای آن‌ها یک جایگزین انتخاب کرد.

 

درجه‌ها و سنسورهای آبگرمکن

از مهم‌ترین اجزایی که تنظیمات آبگرمکن با آن در ارتباط است می‌توان به درجه‌ها و فلکه‌های دما و فشار آبگرمکن اشاره کرد. همانطور که به کمک این قطعات می‌توانید تنظیمات آبگرمکن را تغییر دهید، خرابی در این موارد ممکن است منجر به آب دادن دستگاه شما شود.

 

سنسورهای آبگرمکن

 

مسیر تخلیه یا شیر اطمینان

از مسیرهایی مانند لوله فاضلاب یا شیر اطمینان نیز می‌توان شاهد نشتی آب بود. این موارد نیز به عنوان مسیرهایی قابل پیش‌بینی برای خروج آب اضافی داخل آبگرمکن همیشه مستعد خرابی یا آب دادن هستند.

 

عدسی‌های آبگرمکن ایستاده

از جمله مهم‌ترین قطعاتی که همیشه صاحبان آبگرمکن ایستاده با خرابی آن روبرو هستند، عدسی‌های مخزن آب است. بیشترین میزان پوسیدگی و سوراخ شدن مربوط به همین قطعه بوده و تعمیر آن نیز کار دشواری خواهد بود.

 

سوراخ شدن مبدل آبگرمکن

به دلیل در تماس بودن لوله‌های آب گرم با شعله، اتصالات مبدل بیشترین میزان حرارت را در میان قطعات اتصالی دریافت می‌کند. از این رو احتمال سوراخ شدن آبگرمکن وجود دارد.

در صورت خرابی نمی‌توان ترک یا سوراخ شدن آن را دید اما نشتی آب از آن کاملا مشخص است. تنها راه درست کردن آن، تعویض خود مبدل خواهد بود.

 

سوراخ شدن آبگرمکن دیواری

 

لوله‌های مسی آبگرمکن

اگر آبگرمکن شما نیز با کمک لوله‌های مسی انتقال حرارت را به آب انجام می‌دهد، ممکن است تجربه سوراخ شدن آبگرمکن از طریق این لوله‌های ظریف را داشته باشید.

سوراخ شدن لوله مسی ابگرمکن دیواری یکی از بدترین اتفاقات است و ممکن است تعمیر آن با دشواری زیادی همراه باشد. در این قسمت ضخامت لوله‌ها در کمترین میزان خود بوده و به سادگی ممکن است خراب شوند. می‌توان با جوشکاری این موارد را تعمیر کرد.

 

خرابی رگلاتور

این قطعه بسیار مهم بوده و اجزای مختلف آن می‌توانند به سادگی آسیب ببینند. در صورتی که هر کدام از این موارد با مشکل روبرو شوند، قطعا با نشتی آب سروکار داشته و باید این قطعه را تعویض کنید.

 

خرابی رگلاتور آبگرمکن

مشکل سوراخ شدن آبگرمکن ذهن بسیاری را درگیر کرده و زمانی که با این اتفاق روبرو شوید تازه متوجه می‌شوید که در زندگی خود به چه میزان به آب گرم وابسته هستید.

در برخی موارد که نشتی آب در این دستگاه یک ایراد ساده است، مانند سفت نبودن اتصالات، می‌توانید خودتان به راحتی اقدام کرده و آبگرمکن را نجات دهید.

در موارد دیگری که سوراخ شدن آبگرمکن جدی است و نیاز است که چندین قطعه تعویض شود یا قسمتی از مخزن نیاز به جوشکاری داشته باشد، نیاز به وجود تکنسین‌هایی حرفه‌ای کاملا احساس خواهد شد.

5.0 امتیاز از 1 رای


سرویس و تعمیر آبگرمکن
برای سرویس سرویس و تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین