طریقه نصب دودکش هود چگونه است؟

ثبت درخواست "تعمیر هود"
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
طریقه نصب دودکش هود چگونه است؟

نصب دودکش هود از مراحل اصلی نصب هود در آشپزخانه است. همان‌طور که می‌دانید، هود یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین لوازم برقی مورد نیاز در هر آشپزخانه ای است و نصب آن معمولا اجرای فوت و فن خاصی را می‌طلبد. برای انجام این کار، یکی از نکاتی که مهم است به خوبی بلد باشید، طریقه نصب دودکش هود است.

اگر در منزل زیاد آشپزی می‌کنید و به طور خاص، اهل پخت و پز غذاهای پر بو و برنگ ایرانی هستید، حتما نیاز به هود در خانه شما حس می‌شود. اگر در آشپزخانه هود ندارید و یا قصد تعویض آن را کرده‌اید، در این مطلب به توضیح مراحل نصب صحیح و اصولی هود می‌پردازیم. همچنین روی بخش نحوه نصب دودکش هود، تمرکز ویژه ای خواهیم کرد. پس در ادامه با ما باشید.

نکات مهم مراحل نصب هود

تهیه و نصب صحیح و اصولی هود در چند مرحله مختلف صورت می‌پذیرد. هرکدام از این مراحل، جزییاتی دارند که باید به درستی رعایت شوند. از گام‌های مهم این فرآیند، نصب دودکش هود و در پی آن، نصب ایمن هود جدید ست. برای آگاهی بیشتر از این مراحل، نکات زیر را به دقت مطالعه بفرمایید.

 

انتخاب هود مناسب

بر اساس نوع و میزان آشپزی ای که در طول روز انجام می‌دهید و همین طور با توجه بر ساختار آشپزخانه، باید یک هود مناسب برای منزل خود برگزینید. به طور کلی، هودهای خانگی موجود در بازار را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • هود دودکش دار دیواری یا جزیره‌ای
  • هود زیر کابینتی

هودهای دودکش دار، مناسب آشپزخانه‌هایی هستند که فضای کافی برای نصب دودکش هود در بالای اجاق گاز را دارند. این نوع از هودها، تهویه هوا را به صورت حقیقی انجام داده و بوی غذا و هوای نامطبوع محیط را به کل از آشپزخانه خارج می‌کنند.

اگر درست بالای اجاق گاز، کابینتی نصب است که امکان کندن آن را ندارید، اجبارا باید از هودهای زیر کابینتی استفاده کنید. این هودها طریقه نصب راحت‌تری دارند چون مرحله نصب دودکش هود، برای اغلب آن‌ها انجام نمی‌شود. درواقع ساختار اکثر آن‌ها، بدون دودکش است. البته این امر، باعث می‌شود تهویه واقعی هوا در این آشپزخانه‌ها صورت نپذیرد و صرفا هوا در محیط به گردش دربیاید.

 

نحوه نصب دودکش هود و اصول ایمنی

 

رعایت اصول ایمنی پیش از شروع کار

نکات ایمنی را جدی بگیرید. در هنگام خرید هود، از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. توجه کنید که مدل هود دقیقا همان چیزی باشد که روی کارتن آن درج شده است. چک کنید که دفترچه راهنما همراه هود به شما تحویل داده شده باشد و درست مشابه دستورالعمل‌های درج شده، اقدام به نصب هود کنید.

پیش از شروع کار، برق آشپزخانه را قطع کنید، باکس برق را قفل کنید و به اعضای خانواده بسپارید که تا پروسه نصب تمام نشده، برق را وصل نکنند. همچنین برای ایمنی بیشتر از دستکش مخصوص و عایق استفاده کنید تا مشکلی به وجود نیاید.

 

نحوه نصب دودکش هود

اگر هود انتخابی شما، از نوع هودهای دودکش دار است، در طریقه نصب دودکش هود باید به چند نکته توجه کنید. در قدم اول از مرغوب بودن جنس لوله دودکش، اطمینان حاصل کنید. خرابی لوله های نامرغوب برای دودکش هود، زیاد و پرتکرار است و درصورت استفاده از آن‌ها، مجبور به تعویض چند باره خواهید شد. همچنین از متناسب بودن سایز لوله و خروجی هود، مطمئن شوید.

نکته مهم دیگر در مورد نحوه نصب دودکش هود این است که کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر ممکن برای خروج هوا را انتخاب کنید. پر پیچ و خم بودن و ایجا زوایای زیاد در مسیر دودکش، خروج هوا را سخت‌تر خواهد کرد.

در طریقه نصب دودکش هود، توجه کنید که خروجی دودکش را به مواردی از قبیل خروجی هواکش، دودکش شومینه، لوله بخاری و آبگرمکن، خروجی دودکش پکیج و همین‌طور سایر داکت‌ها و خروجی‌های دیگر طبقات متصل نکنید. برای خروجی هوای هود حتما باید مسیر جداگانه ای تعریف شود.

دقت کنید که مسیر خروجی هوای دودکش کاملا باز باشد و به خارج ساختمان ختم شود. نصب دودکش هود، اگر به طریقی باشد که به فضاهایی مثل درز انقطاع ساختمان، زیرشیروانی و یا هر فضای تنگ و بسته دیگری ختم شود، می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. این کار گرمای محیط را بالا برده و احتمال آتش سوزی را افزایش می‌دهد.

 

نصب هود جدید

در این مرحله با رعایت نکات ایمنی و صرف دقت، باید هود جدید را نصب کنید. توجه کنید که هود باید، در فاصله 70 سانتی‌متری اجاق گاز نصب شود. اگر از گاز برقی استفاده می‌کنید این فاصله به 60 سانتی‌متر نیز می‌تواند کاهش یابد. اندازه عرضی هود باید طوری باشد که همه سطح اجاق گاز را پوشش دهد.

کابل‌ها و سیم‌های مختلف را طبق دستورالعمل دفترچه راهنما، به برق اصلی ساختمان وصل کنید. توجه کنید که سیم‌ها به پورت‌های صحیح متصل شده باشند. اتصال کابل‌های هود به سیم‌های برق اصلی ساختمان، باید از طریق ترمینال‌های پیچی یا مهره‌ای انجام شود تا ایمنی کافی را ایجاد کنند. درنهایت پس از اطمینان از صحت انجام همه مراحل، برق را وصل و هود را تست کنید.

 

نصب دودکش هود در آشپزخانه

 

نصب هود و دودکش آن به صورت شخصی

تا به اینجای مطلب، نکاتی که باید برای نصب هود رعایت کنید را بیان کردیم. هرچند امکان نصب هود و پروسه پیاده سازی آن به صورت شخصی امکان‌پذیر است اما توصیه ما این است که هر گونه کار فنی از این قبیل را، مخصوصا اگر تجربه قبلی و سررشته ای از آن ندارید، به متخصصش بسپارید.

طریقه نصب دودکش هود و سایر نکات پیرامون نصب هود در این متن توضیح داده شده‌اند و برای تکمیل اطلاعات شما در این حوزه مفید‌ند. اما لازم است بدانید، اقدام شخصی به نصب بعضی از برند‌های هود، آن‌ها را از گارانتی و ضمانت خارج خواهد کرد. پس منتظر اعزام نصاب از سمت شرکت سازنده بمانید و یا نصاب دارای صلاحیتی را برای این کار انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مطلب، پیرامون طریقه نصب هود و نصب دودکش هود مواردی را بیان کرده‌ایم. نصب هود شامل چندین مرحله است که یکی از مهم‌ترین‌های آن طریقه نصب دودکش هود است. نکات ایمنی که برای نصب هود لازم است رعایت شوند، به تفصیل در این متن توضیح داده شده‌اند. بهتر است برای اطمینان از اجرای درست کار، نحوه نصب دودکش هود و سایر مراحل آن را به یک متخصص و نصاب مطمئن بسپارید.

تعمیر هود
برای سرویس تعمیر هود از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading