علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی

به طور خلاصه، علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی می‌تواند به دلیل خرابی خازن، خرابی ترموستات، وجود نشتی و کاهش گاز سرمازا و یا فرسودگی خود کمپرسور باشد.

علت روشن نشدن کمپرسور هم می‌تواند همین موارد باشد، به علاوه آلودگی فیلترهای هوا یا کویل‌های کندانسور، قطعی یا سوختگی سیم‌کشی یونیت خارجی، خرابی قطع‌کننده مدار و چندمورد دیگر.

در ادامه به طور کامل توضیح داده‌ایم که چرا کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود، یا ممکن است دیر روشن شود. یا مجله «خدمت از ما» همراه باشید.

 

علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی معمولا خازن معیوب است، که نمی‌تواند جریان کافی برای راه‌اندازی کمپرسور را فراهم کند. با این حال، برخی تولیدکننده‌ها عمدا در سیستم تاخیر ایجاد می‌کنند تا جلوی آسیب‌های ناشی از نوسانات ولتاژ را بگیرند. دلایل دیگرِ این اتفاق عبارت است از خرابی ترموستات یا سیم‌کشی برق.

این اتفاق بیشتر در کولر گازی‌های دوتکه (اسپلیت) اتفاق می‌افتد، اما مدل‌های مرکزی و پنجره‌ای هم می‌توانند دچار چنین ایرادی بشوند. در ادامه تمام دلایل احتمالی دیر روشن شدن کمپرسور را کمی مفصل‌تر مرور کرده‌ایم.

 

تاخیر برای محافظت از کمپرسور است

خیلی وقت‌ها علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی این است که سازنده دستگاه را به این شکل برنامه‌ریزی کرده؛ به همین سادگی.

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، هدف از اینکار محافظت از کمپرسور در برابر نوسانات ولتاژ است. این تاخیر عمدی از ایجاد بار ناگهانی روی برق خانه هم جلوگیری می‌کند.

برای خط زدن این احتمال از لیست، بهترین کار تماس با پشتیبانی یا نمایندگی دستگاه‌تان است. بپرسید آیا این موضوع از قبل برنامه‌ریزی شده یا خیر. این اطلاعات احتمالا در دفترچه راهنمای کولر گازی هم موجود است.

 

خازن کولر خراب شده است

اگر این تاخیر عمدی و از سمت تولیدکننده نباشد، برای پیدا کردن علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی ابتدا باید خازنِ آن را چک کرد.

موتور کمپرسور و همچنین موتور فن برای راه‌اندازی به انرژی زیادی احتیاج دارند، که برق خانه نمی‌تواند آن را تامین کند. خازن بار الکتریکی را ذخیره می‌کند و هنگام روشن کردن کولر، انرژی لازم را برای این‌دو فراهم می‌کند. (بیشتر این انرژی را هم کمپرسور مصرف می‌کند)

بنابراین اگر خازن معیوب باشد، وقتی کولر را روشن می‌کنید، کمپرسور انرژی لازم برای راه‌اندازی را نمی‌گیرد و ممکن است دیر روشن شود. توجه داشته باشید که کولرهای گازی دونوع خازن دارند:

  • خازن خشک (راه‌انداز یا استارت) که انرژی لازم هنگام روشن شدن را فراهم می‌کند؛
  • و خازن الکتریکی (روغنی یا دائم کار) که به عملکرد نرم و یکنواخت کمپرسور و موتور فن کمک می‌کند.

همان‌طور که حدس می‌زنید، این ایراد از خرابیِ خازن خشک ناشی می‌شود.

 

علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی

 

ترموستات معیوب است

در هر سیستم تهویه مطبوع، ترموستات وظیفه تنظیم دمای فضا را به عهده دارد. وقتی کولر گازی دمای محیط را به دمای مشخص‌شده روی ترموستات می‌رساند، کمپرسور (یا کمپرسور و فن هردو) برای صرفه‌جویی در مصرف برق خاموش می‌شوند.

یک ترموستات معیوب نشانه‌های زیادی دارد، از جمله خاموش شدن کمپرسور در دمای اشتباه یا اصلا روشن نشدن آن؛ و دیر روشن شدن کمپرسور هم می‌تواند یکی از آنها باشد.

خرابی قطعات الکترونیکی، سنسور دما یا مدار از مهمترین مواردی هستند که در کار ترموستات اختلال ایجاد می‌کنند؛ طوری که این قطعه نمی‌تواند کولر گازی را بلافاصله روشن کند.

 

قطعات کمپرسور ایراد دارند یا فرسوده شده‌اند

گاهی علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی صرفا فرسوده شدن این قطعه یا خرابیِ آن است؛ و به بخش‌های دیگر ارتباطی ندارد.

تمام اجزای مکانیکی در کلیه دستگاه‌ها با گذشت زمان خراب می‌شوند. کمپرسور هم همین‌طور است، و احتمال دارد راه‌اندازیِ آن با تاخیر به دلیل  گاهی اوقات به دلیل خرابی یا فرسودگی اجزای داخل آن باشد.

معمولا کمپرسورها بدون مشکل الکتریکی، تاثیرات خارجی (مانند شوک‌های فیزیکی) یا با وجود سرویس منظم یکباره از کار نمی‌افتند. چنین اتفاقی بسیار نامعمول است. بنابراین اگر کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود یا دیر روشن می‌شود، احتمالا به دلیل قدیمی بودن آن است.

با گذشت زمان، کارایی کمپرسور کمتر و کمتر می‌شود. این یعنی انرژی بیشتر و بیشتری مصرف می‌کند، تا آنجا که حتی با خازن مشخص‌شده هم به درستی راه‌اندازی نمی‌شود.

 

میزان گاز سرمازا کم شده است

وقتی گاز فریونِ سیستم کم باشد، ممکن است احساس کنید کمپرسور راه‌اندازی نشده.

اجازه دهید اینطور بگوییم؛ چطور بررسی کردید که کمپرسور کولر گازی روشن نشده است؟ اگر مقابل دریچه‌های کولر ایستادید تا باد سرد به صورت‌تان بخورد، احتمال دارد که کمپرسور کاملا سالم باشد اما گاز مبرد کولر کم شده باشد.

صرف نظر از میزان استفاده شما از کولر گازی، مقدار مبرد در سیستم باید ثابت بماند. در واقع این گاز با کار کردن کولر "تمام" نمی‌شود. بنابراین، نهایتا علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی وجود یک یا چند نشتی در خطوط چرخه تبرید است.

برخی از نشانه‌های نشت مبرد عبارت‌اند از:

  • صدای هیس-مانند از یونیت داخلی کولر گازی یا حباب زدن در صورت نشتی زیاد
  • بسیار طولانی بودن چرخه‌های خنک‌کننده‌ی دستگاه، بدون اینکه خاموش شود
  • افزایش مصرف برق و بالا رفتن مبالغ قبض‌ها
  • یخ زدن کویل‌های اواپراتور مدتی پس از روشن کردن دستگاه (این ممکن است به دلیل کثیف بودن کویل‌ها هم باشد)
  • استشمام گازهایی با بوی نامعمول پس از روشن کردن کولر گازی

 

کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود

 

چرا کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود؟

چند علت دیر روشن شدن کمپرسور کولر گازی، و در واقع محتمل‌ترینِ آنها را بررسی کردیم، اینجا می‌خواهیم ببینیم اگر کمپرسور کلا روشن نشود مشکل از کجاست.

توجه داشته باشید که علاوه بر دلایلی که در ادامه می‌بینید، برخی از دلایل دیر روشن نشدن کمپرسور، می‌تواند دلیل اصلا روشن نشدن آن هم باشند، از جمله:

  • کاهش میزان گاز مبرد به دلیل وجود نشتی
  • خرابی خازن
  • خرابی ترموستات

 

کمپرسور برای آسیب ندیدن خاموش می‌شود

هرمشکلی که باعث شود کولر گازی برای خنک کردن محیط بیشتر کار کند، بفشار مضاعفی را به کمپرسور وارد می‌کند. گاهی اوقات این باعث می‌شود کمپرسور بدون توقف کار کند و بیش از حد گرم شود.

بسیاری از واحدهای تهویه مطبوع با دو سوئیچ فشار یا پرشر سوئیچ (یکی بالا و یکی پایین) ساخته می‌شوند که برای محافظت از سیستم در برابر آسیب بیشتر، کمپرسور را به طور خودکار خاموش می‌کنند.

سوئیچ فشار پایین وقتی فشار به زیر 40 psi می‌رسد، و سوئیچ فشار بالا وقتی فشار به بالای 450 psi می‌رود فعال می‌شود. وقتی این سوئیچ‌ها فعال می‌شوند، سیگنال قطع برق را به کمپرسور می‌فرستند.

این اتفاق شاید آزاردهنده باشد؛ اما عملا کاری می‌کند که علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی را سریع‌تر پیدا کنید، مجبور به تعویض آن نشوید و مشکل با یک تعمیر جزئی حل شود.

 

فیلتر هوا کثیف است

اگر فیلتر یا فیلترهای هوای دستگاه آلوده و مسدود شده باشد، یونیت داخلی نمی‌تواند جریان هوای لازم برای انتقال سرما را از سیم‌پیچ اواپراتور دریافت کند. در نتیجه سیم‌پیچ اواپراتور منجمد می‌شود و فشار مبرد افت می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، سوئیچ فشار پایین برای قطع برق کمپرسور فعال می‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی همین است، خودتان می‌توانید به راحتی پوشش رویی پنل داخلی را باز و وضعیت فیلترهای هوا را بررسی کنید. برای تمیز کردن آنها هم آب و نهایتا یک برس نرم کافی‌ست.

توجه داشته باشید که هرچه بیشتر از فیلترهای قدیمی و آلوده استفاده کنید، احتمال رشد قارچ و باکتری در آن بیشتر می‌شود و دستگاه بوی کپک‌زدگی می‌دهد.

 

کمپرسور کولر گازی دیر روشن می شود

 

کویل‌های کندانسور کثیف هستند

برای اینکه ببینیم چرا کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود، یونیت خارجی را هم باید بررسی کرد.

وقتی انواع آلودگی (از گردوغبار بگیرید تا شاخ و برگ درختان و ...) روی سیم‌پیچ کندانسور در یونیت خارجی تجمع می‌کند، به عنوان یک عایق عمل خواهند کرد. در نتیجه یونیت نمی‌تواند گرمای جذب‌شده از فضای خانه را در فضای باز منتشر کند.

به همین خاطر، نهایتا فشار مبرد به قدری بالا می‌رود که سوئیچ فشار بالا باعث قطع برق می‌شود.

 

کمپرسور دچار اورلود شده است (جام کردن)

توضیح دادیم که وقتی کمپرسور برای اولین‌بار روشن می‌شود، برای شروع به کار انرژی زیادی لازم دارد. اما یک‌سری مشکلات در سیستم کلی می‌تواند علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی یا به سختی روشن شدن آن باشد.

این باعث می‌شود که دستگاه حتی قدرت بیشتری مصرف کند. اگر مقدار انرژی در راه‌اندازی بیش از حد زیاد شود، کمپرسور به طور خودکار متوقف یا قفل می‌شود.

کمپرسور به تلاش برای راه‌اندازی ادامه می‌دهد، اما هربار شکست می خورد. در این حالت، به طور مداوم موجی از برق را می‌کشد که منجر به گرم شدن بیش از حد می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، احتمالا می‌توانید صدای کمپرسور را در حال راه‌اندازی بشنوید و گرمای آن را احساس کنید.

گاهی اوقات جام کردن به راحتی برطرف می‌شود. اما گاهی اوقات این ایراد صرفا به طور موقت برطرف می‌شود مشکل ممکن است دوباره رخ دهد. در این حالت بهتر است کمپرسور تعویض شود.

 

سیم‌های یونیت خارجی مشکل دارند

اگر کمپرسور کولر گازی روشن نمی شود، احتمال دارد به خاطر معیوب بودن سیم‌های داخل یونیت خارجی باشد. چنین سیم‌هایی یا قطع شده‌اند یا سوخته‌اند. اصولا بسیاری از مشکلات کمپرسور ماهیت الکتریکی دارند. مخصوصا اگر فن کندانسور کار می‌کند (که یعنی یونیت برق می‌گیرد) اما کمپرسور خیر.

در این حالت، لطفا خودتان اصلا برای عیب‌یابی و رفع آن اقدام نکنید و از متخصص کمک بگیرید. انجام اینکار بدون دانش، مهارت و ابزار لازم می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد: ممکن است برق خانه اتصال کوتاه شود، به سیسم برق‌کشی آسیب برسد، آتش‌سوزی اتفاق بیفتد، یا خودتان به شدت آسیب ببینید.

 

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

 

قطع‌کننده مدار ایراد دارد

قطع‌کننده مدارِ متصل به کولر گازی، ممکن است در صورت کار با تعداد زیادی از وسایل به طور همزمان خاموش شود.

سوئیچی که جریان متناوب دستگاه را کنترل می‌کند، از حالت "خاموش" به "روشن" بچرخانید. اگر سوئیچ داغ است، فوراً با یک تکنسین تماس بگیرید. در صورت خاموش شدن مکرر قطع‌کننده هم همین‌طور، تا در صورت خاموش و روشن شدن سیستم به کمپرسور آسیب نرسد.

 

رله استارت خراب شده است

مشابه خازن، رله استارت هم از قطعات مهم کولرهای گازی است که می‌تواند باعث خرابی کمپرسور یا جلوگیری از روشن شدن آن شود.

رله استارت توان را از خازن به کمپرسور منتقل می‌کند، و یکی از نشانه‌های خراب شدن‌اش همین است که کمپرسور روشن نمی‌شود یا بسیار دیر روشن می‌شود (و چرخه خنک‌کننده دیر استارت می‌خورد).

سایر نشانه‌ها عبارت‌اند از صدای هوم غیرعادی هنگام کار کردن دستگاه، احساس بوی دود یا سوختگی از دستگاه، خروج هوای گرم از دریچه‌ها و افزایش مبلغ قبض‌های برق.

خوشبختانه هم خازن‌ها و رله‌های استارت قطعات نسبتا ارزانی هستند، و دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی در این حالت را می‌توان با هزینه‌ای مناسب رفع کرد.

 

خط مکش دچار مشکل شده است

خط مکش (Suction Line) شلنگی عایق‌شده است که مبرد را از یونیت داخلی به کمپرسور می‌فرستد. به بیان دقیق‌تر، فاصله بین خروجی اواپراتور و ورودی کمپرسور خط مکش است.

در آنجا، یعنی یونیت خارجی، گرما آزاد می‌شود و مبرد قبل از بازگشت به یونیت داخلی از طریق خط مایع، دوباره به مایع تبدیل می‌شود. هرگونه گرفتگی، خمیدگی، پیچ‌خوردگی، شکستگی و ... در این بخش روی توانایی دستگاه در خنک کردن خانه تأثیر می‌گذارد و می‌تواند کمپرسور را بیش از حد گرم کند.

این آسیب‌ها گاهی منشا خارجی دارد؛ گاهی هم اوقات تکنسینی که یونیت را نصب یا سرویس می‌کند، از شیلنگی با اندازه اشتباه استفاده می‌کند. شیلنگ خیلی بزرگ یا کوچک می تواند به کمپرسور آسیب برساند.

شما می‌توانید خط مکش خارج از خانه را به صورت بصری بررسی کنید و ببینید آیا همین موضوع دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی است یا خیر. اگر مشکلی پیدا کردید یا چیزی مشکوک‌تان کرد، با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید.

 

دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی

 

برد الکترونیکی خراب شده است

برد الکترونیکی احتمالا مهمترین قطعه در کولر گازی‌های اسپلیت است که خرابی‌اش می‌تواند به شکل‌های مختلفی بروز کند، از جمله روشن نشدن کمپرسور.

یکی از وظیفه‌های برد الکترونیکی، تامین ولتاژ مناسب برای دستگاه است. اگر ولتاژ به هردلیلی به درستی تامین نشود، کمپرسور نمی‌تواند استارت بخورد.

 

کمپرسور سوخته است

در بدترین حالت، علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی خراب شدن آن است که افراد را با دوراهی تعمیرات پرهزینه یا تعویض مواجه می‌کند.

مهمترین اتفاقی که تعویض این قطعات را ضروری می‌کند، مشکلات مربوط به سیم‌پیچ در موتور الکتریکی است، از جمله باز شدن، اتصال کوتاه شدن و غیره.

دلیل ضروری بودن تعمیر در این حالت این است که موتور کمپرسور کولر گازی صورت هرمتیک آب‌بندی می‌شوند تا دوام بیشتری داشته باشند. اما دقیقا به همین خاطر اگر سیم‌پیچ در موتور اتصال کوتاه شود یا بسوزد، نمی‌توان موتور را باز و آن را تعمیر کرد.

علت روشن نشدن کمپرسور کولر گازی‌تان را پیدا کردید؟

کمپرسورهای کولر گازی، در صورت سرویس منظم، باید بین 10 تا 15 سال عمر کنند. کمپرسور تقریبا همیشه در حال کار کردن است و به همین خاطر نگهداری مناسب از آن بسیار مهم است.

امیدواریم با مطالعه این راهنما متوجه شده باشید که دلیل روشن نشدن کمپرسور کولر گازی یا دیر استارت خوردن آن چیست. عیب‌یابی و تعمیر تقریبا تمام ایراداتی که گفتیم به ابزار حرفه‌ای و تخصص احتیاج دارد، و بهتر است به تکنسین‌های واجد شرایط این حوزه سپرده شود.

برای پیدا کردن بهترین تعمیرکارهای کولر گازی در شهرتان، ما به شما کمک می‌کنیم. درخواست خود را رایگان در اپلیکیشن یا وب‌سایت ما ثبت کنید. مبالغ پیشنهادی متخصصان را ببینید. سوابق، امتیازات و نظرات ثبت‌شده برای هریک را بررسی و بهترین گزینه را استخدام کنید.

3.6 امتیاز از 156 رای


تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین