جمع کردن گاز کولر اسپیلت

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
جمع کردن گاز کولر اسپیلت

افراد به دلایل مختلفی کولر اسپیلت منزل یا محل کارشان را جابجا می‌کنند. ممکن است این تغییر مکان به دلیل محل نامناسب واحد سرمایشی باشد یا اینکه فرد به مکان جدید منتقل شده باشد که نیاز به باز کردن و نصب دوباره کولر گازی خود دارد. در هر صورت، یکی از مهمترین کارها در هنگام جابجایی کولر گازی و انتقال آن به یک مکان جدید، «جمع کردن گاز کولر اسپیلت» است.

جمع آوری گاز کولر گازی بسیار مهم است زیرا باعث افزایش طول عمر دستگاه می‌شود. پس برای اینکه بتوانید تصویر دقیق‌تری از جمع کردن گاز کولر اسپلیت داشته باشید و بدانید چرا این کار انجام می‌شود، با مقاله دیگری از وبلاگ "خدمت از ما" همراه باشید.

 

دلایل جابجا کردن کولر اسپیلت

دلایل زیادی برای جابجایی کولر گازی وجود دارند که هر کدام بسته به شرایط افراد متفاوت خواهند بود. دلایل رایج در انتقال اسپیلت به مکان جدید عبارتند از:

 

عملکرد بهینه

کارآیی یک کولر گازی بر کیفیت آن برای سرمایش و گرمایش محیط داخل استوار است. اگر این دستگاه نتواند شرایط تهویه داخلی را به درستی انجام دهد، هم هزینه‌های شما افزایش پیدا می‌کند و هم شرایط رفاهی خوبی را تجربه نخواهید کرد.

برای مثال، ممکن است اسپیلت در مکانی دورتر از فضای نشمین قرار داشته باشد و به همین دلیل نمی‌تواند حداکثر عملکرد خود را برای راحتی حال افراد ارائه دهد. برای حفظ عملکرد بهینه کولر گازی بعد از جابجایی، توجه به جمع کردن گاز کولر اسپیلت ضروری است.

 

جمع کردن گاز کولر گازی

 

زیبایی شناسی

شما ممکن است ملکی را خریداری کرده باشید که کولر گازی آن در موقعیت نامناسب قرار دارد و درصدد این هستید واحد خود را در مکان مناسبی قرار دهید. برای مثال، دیوار خالی که از نظر طراحی داخلی بهترین مکان برای نصب تابلو یا آثار هنری است، مکان مناسبی برای قرارگیری اسپیلت نیست.

این کار به لوله کشی نیاز خواهد داشت که در نهایت ظاهر دکوراسیون داخلی را زشت می‌کند. همچنین، ممکن است کندانسور (واحد خارجی) در محل مناسبی قرار نداشته باشد و نمای ساختمان را زیبا نشان ندهد.

 

تعمیرات داخلی

برنامه ریزی برای تغییر دکوراسیون داخلی یکی از موارد مهم در جابجایی کولر گازی است. شما ممکن است یک دیوار یا فضای خاصی از ملک خود را تغییر دهید. پس مجبور هستید تا اسپیلت خود را به مکان جدید انتقال دهید.

 تعمیرات یا بازسازی فضای داخل می‌تواند روند لوله کشی و جانمایی اسپیلت را به کلی تغییر دهد. مهم است که با طراح داخلی خود در مورد اینکه واحد شما در چه مکانی قرار خواهد رفت، صحبت کنید. در نهایت، هرگونه تغییرات داخلی نباید عملکرد کولر گازی شما را به خطر بیندازد.

 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت چیست؟

جمع کردن گاز کولر گازی با پمپ داون کردن (Pump Down) به عملی گفته می‌شود که در آن تمام مبرد یا گاز درون کمپرسور و لوله‌های اواپراتور برای ذخیره سازی به کندانسور بیرونی کشیده می‌شود.

اکثر سیستم‌های اسپیلت دارای مبرد هستند که در کندانسور بیرونی ذخیره شده و پس از وکیوم کردن در سیستم آزاد می‌شوند. جمع کردن گاز کولر اسپیلت یک واحد به معنای بازگرداندن دستگاه به حالت اولیه ذخیره سازی است.

انجام این کار در نهایت به سود دستگاه تمام می‌شود و آن را از آسیب دور نگه می‌دارد. درحقیقت، نقطه آسیب در زمانی رخ می‌دهد که گاز تخلیه شده و اسپیلت با کوچکترین ضربه دچار مشکل می‌شود.

همچنین با تخلیه گاز، شما مجبور هستید واحد خود را دوباره شارژ کنید که این مهم مستلزم پرداخت هزینه برای خرید گاز است. پس با جمع کردن گاز کولر گازی می‌توانید هم سلامت دستگاه خود را حفظ کنید و هم هزینه‌هایتان را کاهش دهید.

 

نحوه جمع کردن گاز کولر اسپیلت

قبل از شرح دادن مراحل جمع کردن گاز کولر گازی، باید بگوییم که این کار را باید به یک متخصص واجد شرایط بسپارید. ابتدا نیاز به جمع آوری وسائل مورد نیاز زیر است:

 • گیج‌های HVAC: برای مشاهده فشار گاز روی گیج
 • آچار آلن: برای بستن شیرهای فشار قوی و کم فشار و جهت قفل کردن مبرد در داخل
 • پیچ گوشتی: برای برداشتن پوشش و درپوش‌های محافظ دریچه‌ها

مراحل پمپ داون کردن اسپیلت عبارتند از:

 1. کولر گازی را روشن کنید و بگذارید در حالت سرمایش به مدت 15 دقیقه کار کند تا سیکل تبرید کامل شود.
 2. درپوش کندانسور بیرونی را با پیچ گوشتی بردارید.

 

اموزش جابجایی و جمع کردن گاز کولر گازی

 

 1. درپوش شیر سرویس (شیر سوزنی لوله برگشت یا لوله ضخیم) خطوط فشار قوی را بردارید.

 

مرحله دوم جمع کردن گاز کولر

 

 1. گیج‌های HVAC را به شیر سرویس وصل کنید.
 2. فشار در سمت پایین گیج (آبی) افزایش می‌یابد.

 

راهنمای جمع کردن گاز کولر اسپیلت

 

 1. اسپیلت را روشن کنید و در حالت «Cooling Mode» قرار دهید.
 2. گیج‌های HVAC را تماشا کنید که فشار کاهش پیدا می‌کند.
 3. برای بستن شیر رفت یا لوله نازک از آچار آلن استفاده کنید.

 

پمپ داون کردن کولر گازی (ac pump down)

 

 1. مراقب گیج‌ها باشید تا فشار به صفر برسد.
 2. هنگامی که فشار به صفر رسید، از یک آچار آلن برای بستن شیر سرویس لوله برگشت استفاده کنید.

 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت با گیج

 

 1. اکنون واحد باید با تمام مبرد در کندانسور بیرونی پمپ شود.
 2. با پمپ شدن تمام مبرد، جمع کردن گاز اسپیلت به طور کامل انجام شده است.

نکته: جمع کردن گاز بدون گیج به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باید برای این کار به متخصص مراجعه کنید.

 

آیا برای جمع کردن گاز کولر اسپیلت به متخصص نیاز داریم؟

دلایل متعددی وجود دارند که چرا باید برای جابجایی کولر گازی از یک متخصص کمک بگیرید. درواقع، جابجایی یک واحد اسپیلت شامل یکسری فرآیندهای تخصصی است که در نهایت به سلامت و ایمنی بیشتر منجر می‌شود. خطر برق گرفتگی در زمان جابجایی و انجام تک تک مراحل جمع کردن گاز کولر اسپیلت وجود دارد.

برق دستگاه برای ایمنی بیشتر قطع می‌شود. متخصص در این مرحله لوله کشی را بریده و دوباره انجام می‌دهد. پس از تکمیل واحد، می‌توان آن را برگرداند یا به مکان جدید منتقل کرد. رطوبت و هوا از دستگاه خارج می‌شود. به این معنی که مبرد خالص قبل از شارژ مجدد به سیستم بازگردانده می‌شود.

در نهایت متخصص دستگاه را به گونه‌ای تراز می‌کند که پایدار شود تا هرگونه عدم توازن به صفر برسد. در هر مرحله از جمع کردن گاز کولر اسپیلت، تکنسین هر مشکلی که پیش می‌آید را شناسایی کرده و آن را به سرعت حل می‌کند. بعد از اتمام کار، تست انجام می‌شود تا نسبت به کارکرد کولر گازی اطمینان حاصل شود.

 

 

اگر بخواهید خودتان دست به کار شوید، ممکن است به دیوارهای ملک و اسپیلت آسیب وارد کنید که منجر به هزینه‌های اضافی می‌شود. اگر خط مبرد در حین جابجایی بیش از حد کشیده یا خم شود، این کار امکان نشتی در خط لوله را افزایش می‌دهد که خطر جانی دارد. جابجایی کولر گازی یک کار تخصصی است که فقط باید توسط متخصصان مجرب و واجد شرایط انجام شود.

 

کلام آخر

اگر درگیر یک پروژه بازسازی هستید یا فقط می‌خواهید دستگاه خود را به مکان بهترین منتقل کنید، جابجایی کولر اسپیلت می‌تواند ارزش بیشتری به خانه شما بیفزاید. جابجایی می‌تواند ملک شما زیباتر کند و باعث شود تا بتوانید از عملکرد آن در بهترین حالت ممکن استفاده کنید.

در این میان، جمع کردن گاز کولر اسپیلت به عنوان کاری ضروری قلمداد می‌شود که عمر واحد شما را افزایش می‌دهد و از هزینه‌های اضافی برای شارژ دوباره گاز جلوگیری به عمل می‌آورد.

همکاری با یک متخصص برای جابجایی کولر گازی خطر آسیب رساندن به دستگاه را کاهش می‌دهد. پس اگر می‌خواهید در زمان و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید و خطرات را از خود دور نگه دارید، همین امروز متخصص مورد نظر خود از طریق «سامانه خدمت از ما» انتخاب کنید.

«خدمت از ما» جمعی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصان در حوزه تعمیر و نصب کولر گازی را در اختیار دارد که می‌توانند خدماتی فوق العاده و با قیمت مناسب را به شما ارائه دهند.

نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading