پایین آوردن تب کودک

ثبت درخواست " ویزیت پزشک در منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
پایین آوردن تب کودک

بروز تب کودک یکی از نشانه های بسیار مهم وجود مشکل در سلامتی کودک است. پایین آوردن تب کودک در لحظه و جلوگیری از تشدید دمای بدن کودک در مواقع ضروری از بروز مشکلات جدی در سیستم ایمنی بدن و همین طور تشنج و دیگر آسیب‌ها پیشگیری می‌کند.

آشنایی با روش‌های سریع پایین آوردن تب کودک در خانه یکی از موارد تاثیرگذار در کاهش دمای بدن و ممانعت از بروز مشکلات جدی تا مراجعه به پزشک است. بنابراین شناخت مواد طبیعی و داروهای تب بر کودکان و طریقه صحیح مصرف آن‌ها در زمینه کنترل تب کودک در سنین مختلف امری ضروری مهم است.

 

تب کودک یک ساله را چگونه پایین بیاوریم

 

تب کودک از دلایل تا کنترل آن

تب کودک، علت و نحوه درمان آن در جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری‌های خاص در کودک تاثیر بسزایی دارد. اینکه چه زمانی نگران دمای بدن کودکتان باشید، برای کنترل و کاهش تب کودک در لحظه چه تهمیداتی داشته باشید، چرا تب کودک کاهش نمی‌یابد و مواردی از این قبیل چالش‌های پدر و مادرها در مواجهه با این عارضه است.

 

علت پایین نیامدن تب کودک

 

از دید پزشکی و تخصصی تب پاسخ طبیعی به نمونه‌های مختلفی از بیماری بوده که شایع ترین آن‌ها عفونت است. شاید تمایل داشته باشید تب کودکتان بدون استفاده از انواع داروهای تب بر کاهش پیدا کند، اما روند کنترل تب چه با مواد طبیعی و راهکارهای خانگی و چه درمان از طریق دارو گسترده ،حساس و اصولی است.

 

اهمیت پایین آوردن تب کودک

از آنجایی که تب کودک با تغییرات حرارت بدن رو به بالا همراه بوده و اصولا با مشکلات و عوارضی مواجه است، بنابراین بررسی دلایل و کنترل آن در کودکان امری مهم و ضروری است.در این مطلب سعی داریم با به اشتراک گذاشتن تجربیات افراد در کنترل تب کودک با روش‌های سریع خانگی کاهش تب، شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

 

پایین آوردن تب کودک

 

توجه داشته باشید هر کدام از این روش‌ها در مواقع ضروری و در راستای کاهش لحظه‌ای تب کودک بوده و در صورت تداوم یا تشدید بهترین اقدام مشورت با پزشک اطفال است.

 

11 روش پایین آوردن تب کودک در خانه

پایین آوردن تب کودک در محیط خانه و بدون استفاده از انواع داروی تب بر در شرایط خاصی و با کاربرد روش‌های تجربی انجام می‌شود. در ابتدا توجه داشته باشید اندازه گیری تب و مقایسه آن قبل از انجام روش‌ها و بعد از آن در نظر داشته و حتما در فواصل زمانی کوتاه درجه تب کودک را کنترل کنید.

 

1.مچ پاها را با جوراب مرطوب خنک کنید.

یکی از روش‌های اجرایی برای کاهش تب کودک قرار دادن جوراب مرطوب روی مچ پا است. این روش کنترل تب تاثیر دارد. همین طور قرار دادن یک دستمال مرطوب شده با آب سرد بر روی پیشانی نیز کودک نیز در کاهش تب و کنترل آن تاثیر بسزایی دارد.

 

تب کودک یک ساله

 

2.حمام ولرم برای کاهش تب کودک

حمام ولرم در کودکان به کنترل دمای بدن، کاهش تب و خواب راحت کمک می‌کند. برای نوزادان کمتر از 6 ماه 2 تا 3 بار در روز با اسفنج نرم و خیس سطح بدن را مرطوب کنید. برای نوزادان بالای این سن حمام ولرم و پوشاندن سطح بدن پس از حمام توصیه می‌شود.

*توجه: به هیچ وجه از آب سرد و داغ کامل استفاده نکنید.

 

3. پایین آوردن تب کودک با پاشویه  

برای کاهش دمای بدن کودک و کنترل تب نسبت به پاشویه کردن اقدام کنید.

 

4.تاثیر مایعات در پایین آوردن تب کودک

بالا رفتن مصرف میزان مایعات در کودکان بیمار و تب کرده و با کاهش دمای بدن و کنترل تب کودک کمک می‌کند. مایعات علاوه بر خنک نگهداشتن درون بدن میزان آب از دست رفته بدن در اثر تعریق ناشی از تب کودکان را تامین می‌کند.

 

پایین آوردن تب کودک با نمک

 

5. بهترین دارو تب: شیر مادر

شیر مادر به دلیل تامین مواد مغذی در بدن کودک سیستم ایمنی را تقویت و از بروز بیماری و تب جلوگیری می‌کند. شیر مادر بدن کودک بیمار را در حالت هیدراته قرار داده و به راحتی قابل هضم است. بنابراین بطور مداوم نسبت به تغذیه کودکتان با شیر مادر اقدام کنید.

 

کاهش تب کودک با شیر مادر

 

6.پایین آوردن تب کودک با سرکه سیب

حمام با ترکیب یک چهارم فنجان سرکه سیب و آب را می‌توانید برای کاهش تب کودکان بالای یک سال امتحان کنید. بدین منظور اسفنج آغشته شده به این محلول را دو یا سه بار در روز بر تن کودک کشیده تا تب کاهش یابد.

 

7.سرد کردن سر و گردن کودک

دمای محیط را کنترل و در حالت نسبتا خنک قرار دهید، پارچه‌های سرد و مرطوب و را هر مدت یک بار به سر و گردن کودک تب کرده بکشید. حد متعادل دمای اتاق نوزادان بین 70 تا 74 درجه فارنهایت نگه دارید (21.1 تا 23.3 درجه سانتیگراد) است.

 

پایین آوردن تب کودک با پیاز

 

8.ماساژ پا برای پایین آوردن تب کودک

 برای کاهش تب کودک، تنظیم دمای بدن و خواب راحت پای کودک را با روغن‌های گیاهی گرم مثل زیتون ماساژ دهید. این کار را بصورت اصولی و به آرامی انجام داده و بی رویه از این روش استفاده نکنید.

 

9.ریحان یک ماده گیاهی برای کاهش تب کودک

می‌توانید به گیاه ریحان بعنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی برای کاهش تب کودکان بالای یک سال نگاه کنید. برای کاهش گرمای بدن کودک و تقویت سیستم ایمنی چندین برگ گیاه ریحان را در 2 لیوان آب جوشانده و دمنوش تهیه شده را با کمی شکر به کودک خود بدهید.

 

10.کاهش تب کودک با انتخاب لباس راحتی

یک لباس آزاد و راحت بر تن کودک کنید. استفاده ار لباس‌های زیاد،پتوهای ضخیم در فصول سرد سال یک اشتباه رایج در بین والدین است که خواب راحت را از کودک شما سلب و دمای بدن را افزایش می‌دهد.

 

درمان تب کودکان 9 ساله

 

بنابراین یک لایه لباس سبک تن نوزاد کنید و در واقع ضروری موقع خوابیدنش یک پتوی نازک رویش بندازید همچنین، کودک خود را در یک اتاق راحت نگه دارید، که در آن درجه حرارت بیش از حد گرم و یا خیلی سرد نباشد.

 

11.نظارت و کنترل دائم دمای بدن برای کاهش تب 

یکی دیگر اساسی ترین اقدامات در هنگام تب کودک، کنترل منظم دمای بدن است.توجه کافی به تغییرات دمای بدن در هنگام بروز عارضه تب کودک در کنترل به موقع و جلوگیری از بروز دیگر مشکلات تاثیر بسزایی دارد. 

 

داروهای تب بر کودکان

 

به جای انتخاب مداوم روش سنتی گذاشتن دست بر پیشانی کودک روش‌های اصولی کنترل تب را با دستگاه تب سنج یادبگیرید و اجرا کنید.

 • روش مقعدی (توسط مقعد)
 • روش دهانی (توسط دهان)
 • روش زیر بغل (توسط زیر بغل)
 • روش پرده صماخ (توسط گوش )

با کنترل و یادداشت برداری از دمای بدن نوزاد و ارتباط با پزشک متخصص از بروز مشکلات اساسی برای فرزندتان جلوگیری کنید.

چندین توصیه در کاهش تب کودک

در حالت کلی تنها به روش‌های خانگی و روتین اکتفا نکرده و در هنگام مواجهه با عارضه تب کودک این نکات در در نظر داشته باشید.

 • وضعیت گسترش بیماری در کودک را در طول روز بطور مداوم بررسی کنید. کودک را تحت مراقبت روزانه تا بهبودی کامل قرار دهید.
 • تب نوزاد خود را نظارت و در صورت مواجهه با علائم خاصی مثل جوش پوستی و کم آبی سریعا با پزشک متخصص مشورت کنید.
 • کودک شما حداقل هر 4 ساعت باید ادرار کند و ادرار باید رنگی روشن داشته باشد.
 • اگر فرزند شما نا آرام بوده و مدام گریه می‌کند، با پزشک خود مشورت کنید.
 • کودک تب دار را برای مدت زمان طولانی ،تنها نگذارید.و برای تسکین کودک را در آغوش گرفته و راه بروید.
 • شما می توانید به کودک خوددر طول تب او مواد غذایی جامد بدهید، اما آن را مجبور به خوردنش نکنید.
 • غذاهای نرم و کم فیبر، مانند نان، کراکر و حبوبات گرم شده، مانند:بلغور، جو دوسر یا کرم گندم بهترین گزینه برای تغذیه کودکان در این شرایط است.
 • هرگز بیش از دوز توصیه شده توسط پزشک از داروی تب بر تجویز شده برای فرزندتان استفاده نکنید.برای این کار از یک دستگاه اندازه گیری برای دادن دارو استفاده کنید.
 • استفاده از آسپرین در کودکان زیر 18 سال،با مشکلات جدی در سلامتی آن‌ها همراه است. 
 • اطمینان حاصل کنید ،که کودک خود را با تمام ایمن سازی ها و واکسیناسیون ها محافظت کرده‌اید.

4.5 امتیاز از 915 رای


ویزیت پزشک در منزل
برای سرویس ویزیت پزشک در منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین