انواع دیفرانسیل خودرو

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع دیفرانسیل خودرو

انواع دیفرانسیل خودرو کار تغییر جهت انتقال نیرو در خودروها را به عهده دارند. انواع دیفرانسیل ماشین در طول زمان تغییرات زیادی داشته‌­اند. انواع دیفرانسیل خودرو اکنون علاوه بر نقش اصلی خود برای تغییر مسیر، در پایداری خودرو نیز نقش مهمی به عهده دارند. در این مطلب انواع دیفرانسیل در خودروها را معرفی می‌کنیم. اگر قصد خرید خودرو دارید، این مطلب را از دست ندهید. آشنایی با انواع دیفرانسیل در خودرو باعث می شود که در انتخاب خودرو جدیدتان دید تازه‌­ای پیدا کرده و موفق‌­تر عمل کنید.

وظیفه انواع دیفرانسیل خودرو

امروزه در دنیای خودرو تقریبا همه خودروها به دیفرانسیل مجهز هستند. انواع دیفرانسیل خودرو مانند دیفرانسیل ماشین سنگین باعث می­‌شود که خودرو سر پیچ‌­ها بهتر هدایت شود و از پیچ عبور کند. زمانی که یک خودرو وارد یک پیچ می­‌شود، چرخ خارج از پیچ نسبت به چرخ داخل پیچ مسافت طولانی­‌تری را طی می‌­کند.

با کمی دقت متوجه می­‌شویم که چرخ­‌های عقب نسبت به چرخ­های جلو مسیر متفاوتی را طی می‌­کنند. همچنین، چرخ­‌های داخل پیچ نسبت به چرخ­‌های خارج از پیچ کمتر می‌­چرخند، زیرا قوس حرکتی آنها کوتاه‌­تر است. نکته واضح اینجاست که اگر هر دو چرخ به یک محور یکپارچه متصل شده باشند، اختلاف دوری بین چرخ‌­ها حاصل نمی­‌شود. علت استفاده از انواع دیفرانسیل خودرو همین است. انواع دیفرانسیل خودرو این امکان را فراهم می‌­سازند تا چرخ­های یک محور در یک پیچ تعداد دور متفاوتی داشته باشند.


 

معرفی انواع دیفرانسیل در خودروها

در ادامه به معرفی 4 نوع دیفرانسیل که بیشترین کاربرد را در صنعت خودروسازی دارند، می‌­پردازیم.

 

انواع دیفرانسیل خودرو

 

1. دیفرانسیل باز در انواع دیفرانسیل خودرو

در این دیفرانسیل­‌ها یک قسمت حامل چرخ­دنده کرانویل را نگه می‌­دارد. درون حامل نیز تعدادی چرخ‌­دنده هرزگرد وجود دارد که باعث می‌­شوند چرخ­‌های خودرو تعداد دور مختلفی را در یک پیچ بزنند. دیفرانسیل باز در حالت عادی عملکرد خوبی دارد، اما اگر با کمبود توان کششی مواجه شود، قدرت به چرخ­‌هایی منتقل می‌­شوند که کمترین مقاومت را دارند. در نتیجه چرخ دارای اصطکاک مناسب قدرت کمتری را دریافت می­‌کند، و چرخ دارای اصطکاک کم هرز می­‌گردد.

معایب و مزایا: انواع دیفرانسیل خودرو در این مدل، در مسیرهای آسفالت‌­شده و معمولی عملکرد بسیار خوبی دارند، اما برای مسیرهای آفرود اصلا توصیه نمی‌­شود. هزینه پایین نیز از دیگر نکات مثبت این مدل است، اما انتقال همه قدرت به چرخ دارای کمترین میزان کشش از نقاط منفی مهم آن است.

2. دیفرانسیل قفل­‌شونده در انواع دیفرانسیل ماشین

این دیفرانسیل‌­ها سرعت چرخش شفت­‌های یک محور را ثابت نگه می‌­دارد. بنابراین، چرخ راست و چرخ چپ دور یکسانی را طی می­‌کنند. این دیفرانسیل‌­ها باعث می­‌شوند که محور دارای کشش و محور فاقد کشش دور یکسانی را دریافت کنند. انواع دیفرانسیل در خودروهای 4×4 از سیستم قفل­‌کننده خودکار یا دستی بهره می‌­برند که در قابلیت هدایت­‌پذیری متفاوت هستند.

سیستم قفل‌­کننده خودکار ارزان‌­تر است و نیازی به دخالت راننده ندارد. اما عمل قفل و باز شدن در آنها با صدا و ضربه همراه است. در مقابل، سیستم دستی در مقایسه با نوع خودکار عملکرد بهتری دارد؛ اما هزینه آن بالاتر است. این سیستم تنها یک سوئیچ است که به‌­طور هیدرولیکی یا الکتریکی قفل دیفرانسیل را کنترل می­‌کند. بیشتر خودروهای آفرود از این مکانیزم استفاده می­‌کنند.

مزایا و معایب: شتاب و کارایی یکنواخت، و همچنین عملکرد دیفرانسیل باز هنگام فعال نبودن مکانیزم­‌های قفل­‌کننده از مزایای انواع دیفرانسیل خودرو در این مدل است. در مقابل (علاوه بر سروصدای زیاد)، قفل­‌کننده­‌ها معمولا فشار زیادی بر شفت­‌های محور خودرو اعمال می‌­کنند. در خودروهای مجهز به این دیفرانسیل‌­ها، وادار کردن دو چرخ به داشتن دور یکسان گاهی بریدن محور چرخ را به دنبال دارد.

 

دیفرانسیل ماشین سنگین

 

3. انواع دیفرانسیل در خودرو با لغزش محدود (LSD)

این دیفرانسیل­‌ها بیشتر در خودروهای مسابقه­‌ای به کار می­‌روند. در آنها از کلاچ‌­هایی استفاده شده که به محورهای خودرو متصل است. در خودروهایی با دیفرانسیل‌­های دارای لغزش محدود، یک رمپ با تحت فشار گذاشتن کلاچ محور را قفل می‌­کند. در این سیستم راننده می‌­تواند قفل دیفرانسیل را در داخل و خارج پیچ کنترل کند. به طور کلی، عملکرد رمپ در این دیفرانسیل­‌ها به وضعیت دریچه گاز بستگی دارد، زیرا سرعت خودرو را نیز دریچه گاز تعیین می‌­کند.

مزایا و معایب: از مزایای انواع دیفرانسیل خودرو با لغزش محدود می‌­توان به کشش بیشتر در جاده‌­های آفرود، کشش مناسب در جاده­‌های آسفالت، ساییدگی کمتر در لاستیک‌­ها، و فشار کمتر بر شفت محور خودرو را نام برد.

اما میزان کشش انواع دیفرانسیل ماشین با لغزش محدود در جاده‌­های شنی و گلی غیرقابل پیش­‌بینی است، زیرا قدرت انتقالی آنها با توجه به میزان اصطکاک چرخ تغییر می­‌کند .همچنین، دیفرانسیل­‌های LSD نمی‌­توانند تمام قدرت را به چرخ‌­های دارای اصطکاک بفرستند. درصدی از قدرت به چرخ‌­هایی فرستاده می‌شود که اصطکاک کمتری دارند. میزان کنترل چرخ، دوام و... نیز در این دیفرانسیل‌­ها متفاوت است.

 

4. دیفرانسیل الکترونیکی در انواع دیفرانسیل در خودروها

دیفرانسیل‌­های الکترونیکی امروزه بسیار رایج هستند. این دیفرانسیل­‌ها با سیستم کنترل پایداری خودرو ارتباط دارند و با در نظر گرفتن سرعت خودرو، درجه گردش فرمان، موقعیت دریچه گاز، شتاب، نرخ انحراف از مسیر، و فشار ترمز، میزان قفل شدن محورها را در یک هزارم ثانیه تعیین و اعمال می­‌کنند. اما این دیفرانسیل‌­ها ابتدا امنیت راننده را محاسبه می­‌کنند، و سرعت برای آنها در اولویت دوم قرار دارد. ارتقا آنها در میان انواع دیفرانسیل خودرو نیز چندان ساده نیست.

مزایا و معایب: دقت و سرعت بالاتر، و عملکرد بهتر از مزایای این مدل است. اما امکان بروز عیب در سیستم الکترونیکی دیفرانسیل، طراحی و عملکرد پیچیده در مقایسه با دیفرانسیل­­‌های مکانیکی، و هزینه بالای تعمیرات و تولید از نکات منفی آن است.

 

نحوه عملکرد دیفرانسیل جلو

 

در ادامه به چند سوال رایج و پرتکرار در مبحث انواع دیفرانسیل خودرو پاسخ می‌­دهیم:

 

1. دیفرانسیل ماشین سنگین

دیفرانسیل ماشین سنگین از نوع چهار یا تمام چرخ متحرک است (در مقابل دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب). در دیفرانسیل ماشین سنگین، قدرت موتور به هر چهار چرخ برای حداکثر اصطکاک ارسال می­‌شود. این دیفرانسیل ماشین سنگین در کامیون‌­ها و سایر ماشین‌­های سنگین بسیار محبوب است.

 

2. نحوه عملکرد دیفرانسیل جلو

نحوه عملکرد دیفرانسیل جلو به این صورت است که موتور قدرت خود را به مجموعه چرخ­‌های جلو منتقل می‌کند. نحوه عملکرد دیفرانسیل جلو در سال ۱۹۰۰ درکشور فرانسه تولید شد.

 

3. ماشین دو دیفرانسیل چیست؟

اما ماشین دو دیفرانسیل چیست؟ به طور خلاصه، ماشین دو دیفرانسیل یعنی در یک خودرو جهت به قدرت رساندن هر چهار چرخ و عملکرد بهتر حرکتی، از دو دیفرانسیل برای انتقال نیرو به چرخ‌های جلو و عقب استفاده می‌کنند.

 

4. منظور از تیپ ماشین چیست؟

بسیاری نیز می پرسند که منظور از تیپ ماشین چیست. در صنعت خودروسازی، تیپ (یا تریم) مشخص‌کننده مشخصات فنی، آپشن‌ها، تجهیزات ایمنی و رفاهی خودروست. تفاوت امکانات خودروها از نظر فنی و تجهیزاتی به تفاوت تیپ آن باز می‌گردد.

4.5 امتیاز از 1408 رای


تعمیر دیفرانسیل ماشین
برای سرویس تعمیر دیفرانسیل ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین