انواع کمپرسور کولر گازی و تفاوت آن ها

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع کمپرسور کولر گازی و تفاوت آن ها

انواع کمپرسور گازی بر اساس نوع استفاده و طراحی با عملکرد متفاوتی در این وسیله سرمایشی همراه است. پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی راهی مناسب برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز برای سنجش قدرت سیستم سرمایشی کولر گازی است. 

آشنایی با معنای کد کمپرسور کولر گازی و تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی همانند دیگر علائم و مشخصات کولر گازی در تشخیص نحوه عملکرد این وسیله تاثیر بسزایی دارد. در این مطلب با معرفی انواع کمپرسور گازی و تفاوت آن‌ها و نحوه پلاک خوانی کمپرسور با شما همراه خواهیم بود. 

بررسی عملکرد قطعه کمپرسور در کولر گازی با کمپر سور یخچال همواره در بین افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد. تاثیر بالای این قطعه در هواسازی و خنک نگهداشتن محیط این لوازم بر عملکرد موتور آن‌ها گرفته تا کاربرد این وسایل تاثیر مستقیم دارد. 

 

کمپرسور کولر گازی 

در این مقاله با انواع کمپرسور کولر گازی بیشتر آشنا می‌شوید. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین کیفیت و کارایی کولر گازی، نوع کمپرسور کولر گازی است. در ابتدا لازم است بیشتر در مورد عملکرد کمپرسور بدانیم. در واقع این‌گونه می‌توان بیان نمود که کمپرسور همانند قلب برای وسیله برقی عمل می‌کند به این معنا که کوچک‌ترین مشکل در این قطعه، می‌تواند منجر به ازکارافتادن وسیله شود.

 

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی

 

چندین فاکتور خاص و تخصصی در شناخت میزان قدرت و بازدهی کمپرسور روی پلاک کولر گازی حک شده است. در این بخش به چند نمونه مناسب برای تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی اشاره خواهیم داشت.

 

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی در نحوه عملکرد موتور این دستگاه و هواسازی مناسب تاثیر بسزایی دارند. پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی به معنای دسترسی به اطلاعات نوع استفاده شده در کولر و میزان قدرت و نحوع عملکرد آن است. 

در واقع پلاک فلزی نصب شده بر روی کولر گازی دربردارنده‌ی اطلاعات اساسی و مهم قطعات کاربردی در این دستگاه است. 

 

تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

شاید اصلی‌ترین قطعه در کولر گازی کمپرسور آن باشد. در واقع یکی از معیارهای تعیین‌کننده قدرت کولر گازی، کمپرسور آن است و این نشان می‌دهد که در زمان خرید حتماً باید به بررسی نوع و مشخصات کمپرسور بپردازید.

 

کد کمپرسور کولر گازی

 

پلاک خوانی کمپرسور کولر گازی یکی از اقداماتی است که شما را از میزان بازده این قطعه در کولر گازی مطلع می‌کند. در این خصوص می‌توانید از افراد متخصص برای ترجمه کد کمپرسور کولر گازی یا دریافت اطلاعات فنی از پلاک خوانی کولر گازی در مورد انواع کمپرسور راهنمایی بخواهید. 

 

کد کمپرسور کولر گازی

کد گذاری انواع کمپرسور کولر گازی بر اساس نوع آن‌ها صورت می‌گیرد. حرف انگلیسی و بزرگ شروع کننده عنوان کمپرسور گازی بیانگر کد این قطعه است. حرف R معرف کمپرسور روتاری، حرف T معرف کمپرسور پیستونی و حرف NR بازگوکننده ی کمپرسور نرمال روتاری در انواع کولر گازی است.

 

معرفی انواع کمپرسور کولر گازی

قبل از این‌که به معرفی انواع کمپرسور کولر گازی بپردازیم لازم است بیان کنیم که این کمپرسورها نه‌ تنها از نظر کارایی بلکه ازنظر قیمت، شکل، ساختار و... نیز باهم تفاوت دارند. لذا فرقی نمی‌کند شما به دنبال چه مدلی از کولر گازی هستید بلکه باید برای خرید، تمامی مشخصات فنی از جمله انواع کمپرسور کولر گازی آن را بررسی نمایید.

 

انواع کمپرسور کولر گازی

 

عملکرد کمپرسور کولر گازی از نوع روتاری

در داخل این نوع از کمپرسور کولر گازی تیغه‌هایی وجود دارد که به‌صورت مدور داخل شیارهایی قرارگرفته است. زمانی که گاز وارد کمپرسور کولر گازی می‌شود، به کمک تیغه‌های در حال چرخش، گاز به خارج از کمپرسور هدایت می‌شود. در این صورت به دلیل سرعت و فشار بالای تیغه‌ها، گاز فشار بالایی پیدا می‌کند. همین نحوه عملکرد باعث می‌شود که این نوع از کمپرسور کولر گازی بتواند با مصرف بهینه انرژی، راندمان و قدرت خنک‌کنندگی بالایی داشته باشد.

 

انواع کمپرسور کولر گازی

عملکرد کمپرسور کولر گازی از نوع روتاری

 

کمپرسور روتاری برای کولر گازی در مناطق مرطوب و سرد مناسب است. همچنین لازم به ذکر است که کولرهایی که از این نوع کمپرسور برخوردار هستند، کمترین میزان صدا را در زمان روشن بودن تولید می‌کنند. این نوع کمپرسور گزینه مناسبی برای مناطقی است که سردسیر هستند.

 

کمپرسور کولر گازی از نوع پیستونی

پیستون و سیلندری که در این نوع کمپرسور وجود دارد کمک می‌کند تا گاز با فشار در داخل کولر گازی کمپرس شود. در کمپرسور کولر گازی پیستونی ابتدا گاز توسط مکنده وارد قسمت سیلندر شده و سپس با حرکت پیستون به سمت پایین، این گاز متراکم می‌شود. در مورد کمپرسور کولر گازی از نوع پیستونی فراموش نکنید که به دلیل پایین بودن راندمان، کارایی مناسبی ندارد. به این معنا که انرژی زیادی را مصرف نموده و درنتیجه هزینه‌بر است.

 

کمپرسور کولر گازی از نوع پیستونی

 

در مناطق جنوبی کشور که تقریباً باید در تمام 24 ساعت کولر روشن باشد، استفاده از کمپرسور پیستونی مناسب نیست زیرا هزینه مصرفی برای شما زیاد خواهد شد. از طرفی زمانی که این نوع کولر گازی را روشن می‌کنید، صدای زیاد کمپرسور کولر گازی آزاردهنده است.

لازم به ذکر است قیمت این نوع از کمپرسورهای کولر گازی پایین است و در میان انواع مدل‌های کولر گازی که در بازار وجود دارد، عمدتاً این نوع کمپرسور در داخل آن‌ها استفاده‌شده است.

 

کمپرسور کولر گازی از نوع مارپیچی

از دیگر انواع کمپرسور کولر گازی، می‌توان به مدل مارپیچی اشاره نمود که به‌عنوان بهترین و جدیدترین کمپرسور کولر گازی شناخته‌شده است. در داخل این نوع کمپرسور دو مارپیچ برای سیم‌ پیچی کمپرسور کولر گازی وجود دارد که این موضوع باعث می‌شود به ازای انرژی مصرفی کمتر، کارایی کولر چندین برابر شود.

به‌عبارت‌دیگر می‌توان این‌گونه بیان نمود که کمپرسور کولر گازی از نوع مارپیچی، بهترین گزینه انتخابی برای کولرها است که حداقل مصرف انرژی و حداکثر بازدهی را ارائه می‌کند.در شرایط فعلی که حتی اندکی صرفه‌جویی، اهمیت زیادی دارد.

 

کمپرسور کولر گازی از نوع مارپیچی

 

کمپرسور مارپیچی باید در تمامی کولرهای گازی تعبیه شود. کولرهایی که از کمپرسور مارپیچی برخوردار هستند کمترین صدا را تولید می‌کنند به‌گونه‌ای که تقریباً حسی متوجه روشن بودن کولر نخواهد شد. همچنین ازآنجایی‌که در این کولرها از کمپرسور عالی استفاده‌شده است، طول عمران‌ها بالاتر و ماندگاری بیشتری دارند لذا نیاز به تعمیرات در آن‌ها کم می‌شود.

 

نحوه تعمیر کمپرسور کولر گازی

تعمیر انواع کمپرسور کولر گازی با هم متفاوت است. فراموش نکنید که کمپرسور کولر گازی قابلیت تعمیر ندارد درنتیجه از همان ابتدا که قصد خرید کولر گازی رادارید، بهتر است دقت کرده و حتی درازای پرداخت هزینه بیشتر، بهترین کولر را ازنظر قدرت و کارایی کمپرسور خریداری نمایید تا این اطمینان را داشته باشید که وسیله شما سالیان سال برای مدت طولانی ماندگار شده و کارایی دارد.

نکات مهم در خصوص کاربرد کمپرسور کولر گازی

در مناطق جنوبی کشور که کولر گازی باید تقریباً در تمام طول شبانه‌روز روشن باشد، خرید کولر باقدرت بالای کمپرسور کمک می‌کند تا در عین مصرف انرژی کم، بهترین تهویه و هوای خنک را ایجاد نماید. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله شمارا با انواع کمپرسور کولر گازی آشنا خواهیم کرد تا در زمان خرید، بتوانید یک کولر گازی باکیفیت را از انواع بی‌کیفیت آن تشخیص دهید.

 

پلاک خوانی کمپرسور یخچال

 

در صورتی که کولر گازی خریداری کنید که کمپرسور مناسبی نداشته باشد آن گاه در آینده نزدیک حتما به فکر تعویض کولر گازی تان خواهید افتاد. پس برای خرید کولر گازی به هیچ عنوان عجله نکنید و این کار را حتما با مشاوره متخصصین و یا با تحقیق فراوان انجام دهید. تا بتوانید با توجه به بودجه تان بهترین خرید را انجام دهید.

تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading