انواع کمپرسور کولر گازی - موتور کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع کمپرسور کولر گازی - موتور کولر گازی

انواع کمپرسور کولر گازی و تاثیر آن بر عملکرد کولر گازی از پر اهمیت ترین موارد در سرویس و تعمیر این وسیله سرمایشی است. جایگاه انواع کولر گازی در سیستم‌های خنک کننده ساختمانی بر اهمیت نیاز افراد به 

موتور کولر گازی که اصولا از عنوان کمپرسور کولر گازی برای معرفی آن نیز یاد می‌شود از قطعات وابسته و مهم تشکیل شده است. مدل‌های مختلف کمپرسور کولر گازی تعبیه شده در این دستگاه وظیفه جریان هوای خنک در محیط بواسطه این وسیله را برعهده دارند.

 

تفاوت کولر گازی موتور سنگین و سبک، بهترین کمپرسور کولر گازی، کد کمپرسور کولر گازی، انواع کمپرسور کولر خودرو، تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی، فروش اینترنتی کمپرسور کولرگازی، قیمت موتور کولر گازی و کمپرسور کولر گازی 5538 مجموعه مواردی بوده که توسط کاربران برای شناخت کمپرسور موتور گازی مورد بررسی قرار گرفته است.

 

کمپرسور کولر گازی-موتور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی به ویژه نوع و قدرت آن یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این کولر مورد توجه قرار گیرد. نوع کمپرسور هم در قیمت آن تاثیرگذار است و هم در هنگامی که نیاز به تعمیر پیدا کند، در نوع تعمیرات نقش بسزایی دارد. در نتیجه آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی در انتخاب این وسیله سرمایشی یک کمک بزرگ به شمار می‌آید.

 

فروش اینترنتی کمپرسور کولر گازی

 

علاوه بر این، تمامی تعمیرکاران حرفه‌ای کولر گازی باید اطلاعات جامعی در مورد انواع کمپرسور کولر گازی داشته باشند. این امر به نوبه خود اهمیت شناخت انواع کمپرسور گازی و تاثیر آنها بر عملکرد موتور کولر گازی را خاطر نشان می‌شود. 

 

انواع کمپرسور کولر گازی

کولر گازی به صورت کلی ۳ نوع کمپرسور دارد. همانطور که اشاره شد، هر کدام از این کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را داشته و قیمت و نحوه تعمیر آن‌ها نیز متفاوت است. بسیاری از برندهای مطرح تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولرگازی استفاده می‌کنند. برخی از برندها نیز انواع کمپرسور کولر گازی را مورد استفاده قرار می‌دهند و قیمت‌های مختلفی بر روی آن می‌گذارند.

این ۳ مدل کمپرسور گازی عبارتند از:

 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور روتاری
 • کمپرسور مارپیچی (اسکرال)

 

موتور کولر گازی

 

تفاوت‌ها و نحوه عملکرد هر کدام از این کمپرسورها باعث شده برخی در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گیرند که به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

 

کمپرسور کولر گازی مدل پیستونی

همانطورکه از اسم این نوع کمپرسور نیز مشخص است، عملیات لازم جهت کمپرس کردن گاز در کولر گازی توسط یک پیستون و سیلندر انجام می‌شود. کمپرسور کولر گازی مدل پیستونی عملیاتی مشابه سیستم احتراق خودرو دارد. البته در اینجا احتراقی ایجا نمی شود. عملیات تراکم و انتقال مبرد یا گاز به این گونه است که مبرد موجود در محفظه کمپرسور توسط یک سیستم مکنده به داخل سیلندر هدایت می‌شود. پیستون به پایین حرکت کرده مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم کولر گازی می‌فرستد.

این نوع کمپرسور کولر گازی یکی از قدیمی ترین سیستم‌های کمپرسوری است که در کولر مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد. کاربرد این نوع کمپرسور بیشتر در مناطق گرمسیر است. در قسمت‌هایی مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران، کمپرسور پیستونی کولر گازی کاربرد زیادی دارد.

 

کمپرسور کولر از نوع پیستونی

 

مصرف پایین و عمر بالای این نوع از کمپرسور کولر گازی از مزایای آن است. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی نام برد، صدای آن است. کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند و گاهی ممکن است این صدا اذیت کننده نیز باشد. البته سرویس کردن آن به طور دوره ای، از صدای آن می‌کاهد.

 

مزایای کمپرسور پیستونی

 • قیمت مناسب تر
 • رایج بودن
 • وجود تعداد بالای تعمیرکار متخصص این نوع کمپرسور

 

معایب کمپرسور پیستونی

 • صدای زیاد
 • مصرف بالا
 • راندمان پایین

 

کد کمپرسور کولر گازی

 

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای روتاری، دستگاه‌هایی هستند که تمامی عملیات مکش مبرد و فشرده سازی آن را با استفاده از تیغه‌هایی انجام می‌دهند که به صورت دایره وار و در شیارهای خاص خود چرخش پیدا می‌کنند. نحوه کار این نوع از کمپرسور کولر گازی به این صورت است که گاز یا مبرد از سریق یک دریچه به داخل کمپرسور مکش می‌شود.

زمانی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی فرستاده شده و کمپرس می‌شوند. در واقع فشار ایجاد شده توسط هدایت پره یا تیغه‌ها، باعث فشرده شدن مبرد و انتقال با فشار بالا به سیستم می‌شود.

 

قیمت کمپرسور کولر گازی

 

با توجه به نوع ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق سردسیر و مرطوب بهتر است. در نتیجه بیشتر این نوع کولر گازی را در غرب و شمال ایران می‌یابیم.

 

مزایا و معایب کمپرسور روتاری

 • صدای کمتر نسبت به کمپرسور پیستونی
 • مصرف بهینه نسبت به کمپرسور پیستونی
 • راندمان بالاتر نسبت به کمپرسور پیستونی
 • هزینه تعمیرات بیشتر نسبت به کمپرسور پیستونی

 

کمپرسور کولر گازی مدل مارپیچی

جدیدترین، به روز ترین و شاید بهترین کمپرسور کولر گازی، نوع مارپیچی است. این نوع از کمپرسور را اسکرال نیز نام گذاری می‌کنند. دو مارپیچ درون این نوع کمپرسور وجود دارد که بر خلاف یکدیگر حرکت می‌کنند. در واقع یکی از کمپرسورها ثابت و دیگری حرکت می‌کند؛ اما نحوه قرارگیری به گونه ای است که یکی برخلاف دیگری حرکت می‌کند. این حرکت به گونه ای تعبیه شده است که هم مبرد را فشرده می‌کند و هم آن را به سمت خروجی هدایت می‌نماید.

 

تعمیر کمپرسور کولر گازی

 

این مارپیچ حلزونی کمترین سر و صدا را ایجاد می‌کند، مصرف برق پایینی دارد و به صورت کلی راندمان بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. از کمپرسور اسکرال بیشتر برای کولرهای گازی بزرگ و ظرفیت زیاد استفاده می‌شود.

 

مزایا کمپرسور اسکرال

 • راندمان بالاتر
 • عمر بالاتر
 • صدای کمتر
 • مصرف کمتر و بهینه

 

معایب کمپرسور اسکرال

 • قیمت بالا
 • نصب تنها روی کولر گازی با ظرفیت بالا

 

موارد تاثیرگذار در انتخاب انواع کمپرسور کولر گازی

برای انتخاب نوع کولر گازی، باید به منطقه محل زندگی خود توجه کنید. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، کمپرسور کولر گازی مدل پیستونی بیشتر کاربرد دارد. در نتیجه تعمیرکار بیشتری نیز در این مناطق وجود دارد و بهتر است شما نیز از مدل پیستونی استفاده کنید. در مناطق سردسیر نیز استفاده از کولر گازی با کمپرسور روتاری توصیه می‌شود. البته اگر با هزینه بیشتر مشکلی ندارید و برای فضاهای بزرگ نیاز به کولر گازی داشته باشید، کولر گازی با کمپرسور اسکرال نیز گزینه مناسبی است.

 

بهترین کمپرسور کولر گازی

همانطور که در بخش قبلی اشاره داشتیم انتخاب کمپرسور کولر گازی مناسب و هماهنگ با موتور کولر گازی تا حد زیادی به محیطی که قرار بر استفاده از این دستگاه بوده وابسته است. بنابراین برای انتخاب انواع کمپرسور گازی حتما وابسته به محیط زندگی و شرایط محیطی که وسیله سرمایشی در آن نصب و راه اندازی شده را در نظر داشته باشید. 

 

بهترین کمپرسور کولر گازی

 

انواع کمپرسور کولر گازی وابسته به طراحی و قطعات به کار رفته در ساخت آنها در انواع مختلفی از کولر تعبیه شده و نقش پر رنگی در عملکرد بهینه و مطلوب این کولر دارند. بنابراین در هنگام سرویس کولر گازی و تعمیر کولر گازی حتما به وضعیت این قطعه توجه ویژه داشته و برای تعمیر آن از افراد متخصص راهنمایی بخواهید. 

نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading