انواع کمپرسور کولر گازی - موتور کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع کمپرسور کولر گازی - موتور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی یا موتور کولر گازی، از جمله قطعاتی است که در خنک سازی و جریان هوای خنک در محیط، نقش اساسی دارد؛ به همین دلیل آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه، از پر اهمیت ترین موارد در سرویس و تعمیر این وسیله سرمایشی است. 

موتور کولر گازی که اصولا از عنوان کمپرسور کولر گازی برای معرفی آن نیز یاد می‌شود از قطعات وابسته و مهم تشکیل شده است. در این محتوا، به بررسی نحوه عملکرد موتور کولر گازی و توضیح انواع کمپرسور کولر گازی همراه با مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

 

احتمالا شما هم هنگام بررسی موتور کولر گازی، با واژه های نظیر کولر گازی موتور سنگین و موتور سبک برخورد کرده اید. از واژه موتور کولر سنگین برای معرفی کمپرسور پیستونی کولر گازی استفاده می‌شود. موتور سنگین و سبک کولر گازی، بر اساس قدرت و نوعشان تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه برای درک بهتر آنها، به توضیح کامل انواع کمپرسور کولر گازی می‌پردازیم.

 

کمپرسور یا موتور کولر گازی چیست؟

در واقع کمپرسور کولر گازی، همان موتور کولر گازی است که به قلب این دستگاه معروف است. وظیفه آن دریافت گاز مبرد از اواپراتور و انتقال آن به کندانسور و گردش گاز در مدار کولر گازی می‌باشد.  کمپرسور های کولر گازی، بر اساس نوع گاز، قدرت و عملکرد انواع مختلفی دارند.

نوع و قدرت موتور کولر گازی، یکی از مهمترین پارامترهایی است که باید در هنگام خرید این دستگاه مورد توجه قرار گیرد. نوع کمپرسور، هم در قیمت آن تاثیرگذار است و هم در هنگامی که نیاز به تعمیر کولر گازی پیدا کنید، در نوع خدماتی که اراده می‌شود، نقش بسزایی دارد. در نتیجه آشنایی با انواع کمپرسور کولر گازی در انتخاب این وسیله سرمایشی یک کمک بزرگ به شمار می‌آید.

 

کمپرسور کولر گازی

 

علاوه بر این، تمامی تعمیرکاران حرفه‌ای کولر گازی باید اطلاعات جامعی در مورد انواع کمپرسور کولر گازی داشته باشند. این امر به نوبه خود اهمیت شناخت انواع کمپرسور گازی و تاثیر آنها بر عملکرد موتور کولر گازی را خاطر نشان می‌کند. 

 

انواع کمپرسور کولر گازی

یه طور کلی کمپرسور کولر گازی به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. همانطور که اشاره شد، هر کدام از این کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را داشته و قیمت و نحوه تعمیر آن‌ها نیز متفاوت است. بسیاری از برندهای مطرح تنها از یک نوع کمپرسور برای ساخت کولرگازی استفاده می‌کنند. برخی از برندها نیز، انواع کمپرسور کولر گازی را مورد استفاده قرار می‌دهند و قیمت‌های مختلفی بر روی آن می‌گذارند.

این ۳ مدل کمپرسور کولر گازی عبارتند از:

 • کمپرسور پیستونی
 • کمپرسور روتاری
 • کمپرسور مارپیچی (اسکرال)

 

انواع کمپرسور کولر گازی

 

تفاوت‌ها و نحوه عملکرد هر کدام از این کمپرسورها باعث شده برخی در مناطق گرمسیر و برخی دیگر در مناطق سردسیر مورد توجه قرار گیرند که به این موارد نیز اشاره خواهیم کرد.

 

کمپرسور کولر گازی پیستونی

همانطور که از اسم این نوع کمپرسور نیز مشخص است، عملیات لازم جهت کمپرس کردن گاز در کولر گازی توسط یک پیستون و سیلندر انجام می‌شود. این نوع کمپرسور کولر گازی عملیاتی مشابه سیستم احتراق خودرو دارد. البته در اینجا احتراقی ایجا نمی شود. عملیات تراکم و انتقال گاز مبرد به این گونه است که با حرکت رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد به داخل سیلندر هدایت می‌شود و سپس پیستون به پایین حرکت کرده مبرد را متراکم می‌کند و با فشار زیاد به داخل سیستم کولر گازی می‌فرستد. 

این نوع کمپرسور، یکی از قدیمی ترین انواع موتور کولر گازی است که مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز نیز کاربردهای خاص خود را دارد. 

 

موتور پیستونی کولر

 

قدرت بالا و عمر زیاد این نوع از کمپرسور کولر گازی باعث شده است که، از آنها در در مناطق گرمسیر، مثل جنوب یا قسمت‌های مرکزی ایران بیشتر استفاده شود. موتور پیستونی کولر گازی که به آن موتور سنگین هم می‌گویند، مزایا و معایب زیر را دارد. 

 

مزایای موتور پیستونی کولر گازی

 • قیمت مناسب آن نسبت به سایر موتورهای کولر گازی
 • توانایی تحمل دمای بالا؛ به همین دلیل از این نوع کمپرسور در مناطق گرم استفاده می‌شود.
 • کاربرد وسیع آنها در انواع صنایع
 • این نوع کمپرسور کولر گازی، با انواع گازهای مبرد سازگاری دارد.
 • وجود تعداد بالای تعمیرکار متخصص این نوع کمپرسور

 

معایب کمپرسور پیستونی کولر گازی

این نوع موتور کولر گازی، در کنار مزایایی که دارد، دارای عیب هایی نیز هست. عیب خاصی که می‌توان برای این نوع کولر گازی نام برد، صدای آن و سایر مواردی که در زیر بیان شده است:

و گاهی ممکن است این صدا اذیت کننده نیز باشد.

 • صدای زیاد آن: به صورت کلی، کولر گازی که کمپرسور پیستونی داشته باشد صدای زیادی تولید می‌کند، که البته انجام سرویس کولر گازی به صورت دوره ای، از صدای آن می‌کاهد.
 • مصرف بالا ی آن نیز از دیگر معایب موتور پیستونی کولر است.
 • دارای راندمان و انرژی پایینتر نسب به سایر موتورها است.

 

موتور کولر گازی

 

کمپرسور کولر گازی مدل روتاری

کمپرسورهای روتاری، دستگاه‌هایی هستند که تمامی عملیات مکش مبرد و فشرده سازی آن را با استفاده از تیغه‌هایی انجام می‌دهند که به صورت دایره وار( 360 درجه )، در شیارهای خاص خود چرخش پیدا می‌کنند. نحوه کار این نوع از کمپرسور کولر گازی به این صورت است که گاز مبرد از طریق یک دریچه به داخل کمپرسور کولر گازی مکش می‌شود.

زمانی که مبرد وارد فضای کمپرسور روتاری می‌شود، توسط تیغه‌هایی که با سرعت در حال چرخش هستند به سمت قسمت خروجی فرستاده شده و کمپرس می‌شوند. در واقع فشار ایجاد شده توسط هدایت پره یا تیغه‌ها، باعث فشرده شدن مبرد و انتقال با فشار بالا به سیستم می‌شود.

 

انواع موتور کولر گازی

 

با توجه به نوع ساختار کمپرسور روتاری کولر گازی، عملکرد آن در مناطق سردسیر و مرطوب بهتر است. در نتیجه بیشتر این نوع کولر گازی را در غرب و شمال ایران می‌یابیم. از این نوع کمپرسور با نام هایی مثل موتور خوشه ای، موتور موشکی و موتور دراز نیز یاد می‌شود.

 

مزایای موتور کولر گازی روتاری

این نوع کمپرسور به نسبت کمپرسور پیستونی دارای مزایای زیر می‌باشد:

 • صدای کمتر نسبت به کمپرسور پیستونی
 • مصرف بهینه نسبت به موتور پیستونی
 • راندمان بالاتر نسبت به موتور کولر گازی پیستونی

 

معایب کمپرسور کولر گازی روتاری

 • هزینه تعمیرات بیشتر، نسبت به کمپرسور پیستونی
 • نسبت به سایر کمپرسورها، ظرفیت پایین تری دارد ( حدود 18 کیلو وات)

 

اسکرال، یکی از انواع کمپرسور کولر گازی

یکی از جدیدترین و به روز ترین انواع کمپرسور کولر گازی، نوع اسکرال است، که به آن، کمپرسور مارپیچی نیز می‌گویند. دو مارپیچ درون این نوع کمپرسور وجود دارد که بر خلاف یکدیگر حرکت می‌کنند و همین حرکت باعث فشرده شدن گاز کولر گازی می‌شود.

 در واقع یکی از کمپرسورها ثابت و دیگری حرکت می‌کند؛ اما نحوه قرارگیری به گونه ای است که یکی برخلاف دیگری حرکت می‌کند. این حرکت به گونه ای تعبیه شده است که هم مبرد را فشرده می‌کند و هم آن را به سمت خروجی هدایت می‌نماید.

 

بهترین کمپرسور کولر گازی

 

این مارپیچ حلزونی کمترین سر و صدا را ایجاد می‌کند، مصرف برق پایینی دارد و به صورت کلی راندمان بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. از کمپرسور اسکرال بیشتر برای کولرهای گازی بزرگ و ظرفیت زیاد استفاده می‌شود. در زیر به طو خلاصه مزایا و معایب این نوع موتور کولر گازی را شرح داده ایم.

 

مزایا کمپرسور اسکرال کولر گازی

 • عمر بالاتر  
 • دارای صدا و لرزش کمتر نسبت به سایر کمپرسورها، به خصوص نوع پیستونی آن است.
 • مصرف کمتر و بهینه انرژی (حدود 25 تا 30 درصد کمتر از کمپرسور پیستونی)
 • ابعاد کوچکتری دارد و فضای کمتری را اشغال می‌کند.

(محتوای پیشنهادی: علت صدای پنل خارجی کولر گازی)

 

معایب موتور کولر گازی اسکرال

 • قیمت بالا آن نسبت یه سایر مدل ها
 • نصب تنها روی کولر گازی با ظرفیت بالا
 • آسیب پذیری آن در صورت عدم سرویس و روغن کاری بیشتر است.

 

تشخیص قدرت کمپرسور کولر گازی

برای تشخیص مناسب ترین قدرت کمپرسور کولر گازی، از معیاری به اسم BTU  استفاده می کنند. در واقع این معیار نشان می دهد با توجه به فضا و مساحتی که دارید، نیازمند اسپلیت با چه ظرفیت و قدرتی هستید؛ و بعد از مشخص شدن آن، قادر به انتخاب و تشخیص مناسب ترین کمپرسور با قدرت مشخص هستید. هرچه عدد BTU بالاتر باشد، نشان دهنده بالاتر بودن میزان خنک کنندگی اسپلیت است. 

انتخاب کولر گازی با قدرت موتور مناسب با فضا، از آن جهت اهمیت دارد که، بیشتر بودن ظرفیت موتور کولر گازی نسبت به فضا، باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه های شما می‌شود و کمتر بودن آن باعث فرسودگی و تحلیل زودهنگام قطعات می‌شود.

 

انواع کمپرسور کولر گازی، از نظر قدرت

به طور کلی، موتور کولر گازی در بازار بر اساس قدرت خنک کنندگی، به سه دسته کلی به شرح زیر تقسیم می‌شود:

 • کمپرسور کولر گازی T1 : از این نوع موتور کولر برای مناطق معتدل و نیمه معتدل، مثل شمال کشور استفاده می کنند و دارای قدرت خنک کنندگی کمتری است. این نوع کمپرسور در بازار به موتور سبک نیز معروف است.
 • کمپرسور کولر گازی T2 : از موتور T2 برای مناطق آب و هوایی خنک و سردسیر استفاده می‌شود، که در این مناطق بیشتر از حالت گرمایشی کولر گازی استفاده می‌شود.
 • کمپرسور کولر گازی T3 : از این نوع موتور، که قدرت خنک کنندگی بسیار زیادی دارد، برای مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور استفاده می‌شود و به موتور سنگین معروف هستند.

 

موتور کولر گازی پیستونی

 

موارد تاثیرگذار در انتخاب انواع کمپرسور کولر گازی

برای انتخاب نوع کولر گازی، باید  قبل از هر چیز، به منطقه محل زندگی خود توجه کنید و با توجه به مواردی که در بالا توضیح دادیم، موتور کولر گازی مناسب با یکی از سه کلاس آب و هوایی را انتخاب کنید. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنید، کمپرسور کولر گازی مدل پیستونی بیشتر کاربرد دارد.

در نتیجه تعمیرکار بیشتری نیز در این مناطق وجود دارد و بهتر است شما نیز از مدل پیستونی استفاده کنید. در مناطق سردسیر نیز استفاده از کولر گازی با کمپرسور روتاری توصیه می‌شود. البته اگر با هزینه بیشتر مشکلی ندارید و برای فضاهای بزرگ نیاز به کولر گازی داشته باشید، کولر گازی با کمپرسور اسکرال نیز گزینه مناسبی است.

 

سوالات متداول، در انتخاب بهترین کمپرسور کولر گازی

در این قسمت سعی کردیم که رایج ترین سوالاتی که افراد در ارتباط با انتخاب موتور کولر گازی می‌پرسند را به صورت خلاصه پاسخ دهیم.

 • آیا کمپرسور، همان موتور کولر گازی می‌باشد؟ بله در بین تعمیرکاران به موتور کولر گازی، کمپرسور نیز می‌گویند که دارای انواع مختلفی می‌باشد.
 • انواع کمپرسور کولر گازی چیست؟ به طور کلی سه نوع کمپرسور کولر به نام های پیستونی، اسکرال و روتاری در بازار موجود می‌باشد، که در این محتوا به توضیح هر کدام و مزایا و معایب آنها پرداخته ایم.
 • تفاوت کولر گازی موتور سنگین و موتور سبک چیست؟ کولر گازی موتور سنگین، که همان موتور T3  است، قدرت بالاتری دارد و مناسب آب و هوای گرمسیر است؛ اما موتور سبک که به آن موتور T1  هم می گویند، دارای قدرت پایین تر و مناسب آب و هوای معتدل و نیمه معتدل است.

 

 

در این محتوا شما را با انواع کمپرسور و یا موتور کولر گازی آشنا کردیم و از مزایا و معایب هر یک گفتیم. فراموش نکنید که برای انتخاب انواع کمپرسور کولر گازی حتما شرایط آب و هوایی محیطی که وسیله سرمایشی در آن نصب و راه اندازی می‌شود را در نظر بگیرید.

از آنجایی که کمپرسور کولر گازی، نقش پر رنگی در عملکرد بهینه و مطلوب این دستگاه دارد، بنابراین در هنگام سرویس و تعمیر کولر گازی حتما به وضعیت این قطعه توجه ویژه داشته و برای تعمیر آن از افراد متخصص راهنمایی بخواهید. 

4.5 امتیاز از 1000 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین