میزان مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
میزان مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که خریداران کولر گازِی، با آن روبرو هستند، میزان مصرف برق کولر گازی می‌باشد. هنگام خرید اسپیلت علاوه بر توجه به قیمت و ظاهر آن، مهمترین مسئله میزان توان و مصرف برق آن است.

لازم است بدانید که میزان مصرف برق، در مدل های مختلفی که در بازار موجود است متفاوت است و حتی کولرهای گازی نو، به نسبت کولرهای دسته دوم از مصرف برق کمتری برخوردارند. 

در این محتوا، به بررسی میزان مصرف برق کولر گازی 24000، 12000 و سایر مدل ها آن از جمله کولر گازی، پنجره ای، پرتابل و... می‌پردازیم و شما را با نحوه محاسبه توان مصرفی کولر گازی آشنا می کنیم.

 

میزان مصرف برق کولر گازی به چه صورت است؟

طبق تحقیقات انجام شده، میزان مصرف برق کولر گازی، نسبت به مصرف کولر آبی 5 برابر بیشتر است. در اسپلیت ها، به ازای هر 1 درجه افزایش دما در روز، بین 500 تا 700 مگاوات افزایش مصرف برق را شاهد هستیم و اوج مصرف کولر های گازِی در تابستان بین ساعات 11 تا 16 می‌باشد.

اما امروزه در بازار کولرهای گازی با نام اینورتر موجود می‌باشد که به مقدار قابل توجهی در مقایسه با سایر کولرهای گازی، مصرف برق کمتری دارد و گاها گفته می‌شود به میزان مصرف کولر های آبی می‌باشد. به همین دلیل هنگام خرید کولر گازی، می‌توانید این مدل ها را حتما بررسی کنید.

 

نحوه محاسبه میزان مصرف برق کولر گازی

برای محاسبه مصرف برق کولر گازی پنجره ای و سایر مدل های دیگر، باید قبل از هرچیز ظرفیت کولر را مشخص کنید، برای این کار، باید به نوشته مدل روی دستگاه توجه کنید. در مدل نوشته شده، شما ابتدا دو حرف انگلیسی و سپس دو عدد و بعد از آن مدل دستگاه را می بینید. درست مانند نمونه های زیر:

AR12FC5UAEB - AR18FC3TAUR - AR24FC2UAE

 1. برای بدست آوردن ظرفیت کولر گازی، کافی است که آن عدد دو رقمی را در 1000 ضرب کنید تا BTU (میزان سرمادهی در زمان) آن بدست آید.
 2. حالا باید BTU به دست آمده را تقسیم بر 12000 کرد تا به TON تبدیل شود، زیرا هر 1TON معادل با 1200 وات برق مصرفی است.
 3. پس از آن باید میزان TON  را در 1200 ضرب کنید تا میزان برق مصرفی بر اساس وات بدست آید.
 4. سپس میزان TON  را در تعداد ساعاتی که در روز از کولر گازی، استفاده می کنید ضرب کنید، تا میزان وات مقدار مصرفی بدست آید.
 5. سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر 100 کنید، تا میزان برق مصرفی به کیلو وات ساعت مشخص شود.
 6. عدد نهایی را در میزان برق مصرفی خود به ازای هر کیلو وات ساعت ضرب کنید (روی قبض برق منزل، این عدد مشخص شده است) تا میزان مصرف برق کولر گازی شما به ازای تعداد ساعاتی که از آن استفاده می کنید به دست آید.

 

میزان مصرف برق کولر گازی

 

میزان مصرف برق کولر گازی 24000 چقدر است؟

از آنجایی که میزان مصرف دقیق کولر گازی 24000 به میزان کیلو وات ساعت مصرف برق محل سکونت شما بستگی دارد، با توجه به مواردی که در بالا توضیح دادیم، میزان مصرف برق کولر گازی 24000 را با فرض اینکه، میزان مصرف برق در محل سکونت شما به ازای هر ساعت برابر با  600 باشد، به دست می‌آوریم.

فرض کنید شما کولر گازی با مشخصات (AR24FC2UAE) دارید که روزی 5 ساعت از آن استفاده می کنید. برای بدست آوردن میزان مصرفی برق، مراحل زیر را انجام دهید. با توجه به مراحل توضیح داده شده در بالا، به ترتیب محاسبات زیر را انجام می‌دهیم:

 1. به دست آوردن میزان ظرفیت کولر گازی                                       24000=1000 *24
 2. تبدیل ظرفیت کولر به تن:                                                           2=12000 / 24000
 3. به دست آوردن میزان وات مصرفی کولر گازی :                               2400  = 1200*2
 4. عدد به دست آمده را در تعداد ساعات ضرب می کنیم:                  12000 = 2400* 5
 5. به دست آوردن بر اساس میزان کیلو وات ساعت:                          120=100 / 12000
 6. به دست آوردن میزان نهایی برق مصرفی برای 5 ساعت :     72000 ریال = 120* 600

توجه کنید که شما، باید میزان مصرف برق به کیلو وات ساعت را از روی قبض برق خود بردارید و مراحل بالا را با توجه به شرایط خود حساب کنید.

 

مصرف برق کولر گازی 12000 چند وات است؟

خب همانطور که میدانید، میزان ظرفیت کولر گازی، رابطه مستقیمی با میزان مصرف برق آن دارد، پس هرچه ظرفیت کولر گازی شما کمتر باشد، برق مصرفی نیز کمتر است؛ به همین دلیل،به صورت کلی، میزان برق مصرفی کولر گازی 12000 کمتر از مصرف برق اسپلیت 24000 می باشد.

اما برای بدست آوردن میزان مصرف برق کولر گازی 12000 باید، تمامی مراحلی را که در بالا انجام داده ایم را برای کولر گازی 12000 انجام دهید و حتما در فرمول های بالا، میزان مصرف برق خود را که در قبض برقتان نشوشته شده است و تعداد ساعاتی که در روز از اسپیلت استفاده می کنید را قرار دهید، تا به یک میزان و عدد دقیق برسید.

 

آیا محل نصب، در میزان مصرف برق کولر گازی موثر است؟

بله، قطعا که عوامل زیادی روی میزان مصرف برق اسپبلت ها موثر است؛ اما یکی از مهمترین موارد، محل نصب کولر گازی می باشد.  به طور کلی، کولرهای گاز قادر به پرتاب باد بین 5 تا 15 متر می باشند، به همین دلیل هنگام نصب کولر گازی، باید محلی را در نظر گرفت که بتواند تمام فضا را خنک کند، به این صورت، در زمان کمتری دمای محیط به میزان مورد نظر رسیده و کولر گازی نیاز به مصرف برق بیشتری ندارد.

همچنین در نظر گرفتن و توجه به فاصله پنل داخلی کولر گازی از سقف و زمین و محل نصب پنل خارجی، که بهتر است دور از آفتاب مستقیم باشد هم اهمیت زیادی دارد.

(محتوای پیشنهادی: ویژگی های محل نصب کولر گازی)

 

میزان مصرف برق کولر گازی 24000

 

تفاوت میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر با معمولی چقدر است؟

برای اینکه متوجه تفاوت مصرف برق اسپلیت معمولی و نوع اینورتر شوید، باید با سیستم کار کردن کولر های اینورتر آشنا شوید. در کولرهای گازی اینورتر، تبدیل جریان برق متناوب به جریان مستقیم، سبب استارت تدریجی دستگاه می‌شود؛ به همین دلیل دور موتور اسپیلت، به آرامی افزایش می‌یابد. این روند، باعث کاهش فشار به دستگاه، کاهش صدا و در نهایت کاهش میزان مصرف برق کولر گازی اینورتر می‌شود.

پس به جرات می‌توان گفت که میزان مصرف برق در کولرهای اینورتر، بسیار کمتر از کولر گازی‌های معمولی می‌باشد، به خصوص که اگر کولر گازی اینورتردار، دارای کلاس A باشد، کمترین میزان مصرف برق را دارد. پس از آن مصرف برق مدل‌ها و کلاس های دیگر این نوع کولر گازی به نسبت بیشتر است و در نهایت بیشترین میزان مصرف برق را کولر گازی های معمولی دارند.

درست است که هنگام خرید کولر گازی اینورتر، باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید، اما قطعا هزینه مصرف برق آن در طول سالیانی که از آن استفاده می کنید بسیار کمتر می‌باشد.

 

آیا میزان مصرف برق اسپلیت در حالت سرمایش و گرمایش فرق دارد؟

بله، میزان مصرف کولر گازی 24000 و سایر مدل های دیگر، در حالت سرمایش و گرمایش متفاوت است. در واقع کولر های گازی در حالت سرمایش به میزان 1 آمپر، برق بیشتری را مصرف می کنند، در نتیجه شما در تابستان شاهد افزایش نرخ مصرف برق نسبت به فصل زمستان هستید که این یک امر کاملا طبیعی می‌باشد و لازم نیست نگران شوید.

 

نکاتی برای کنترل میزان مصرف برق کولر گازی

در ادامه مواردی را ذکر کردیم که به شما در بهبود عملکرد کولر گازی و مصرف میزان انرژی بسیار کمک می کند.

 • بهتراست دارندگان کولر های گازی، دما را روی 24 تا 26 درجه سانتی گراد تنظیم کنند.
 • هنگام خرید کولر گازی، به برچسب انرژی آن توجه کنید، بهترین درجه برای مصرف برق، روی حالت A  یا B می‌باشد.
 • به ظرفیت و مناسب بودن آن نسبت به فضای مورد نظر توجه کنید.
 • از سایبان کولر برای کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی استفاده کنید و یا در صورت امکان هنگام نصب، آن را در محیطی به دور از آفتاب قرار دهید.
 • اگر به تازگی قصد خرید کولر گازی دارید، مدل های اینورتر استفاده کنید که میزان مصرف برق کمتری دارند.
 • حتما از سرویس کولر گازی به صورت دوره ای غافل نشوید. زیرا خراب بودن قطعات و کاهش راندمان، تاثیر زیادی در میزان مصرف برق کولر گازی دارد.

همچنین برای دانستن موارد بیشتر جهت کم شدن مصرف برق اسپلیت 24000، 12000 و ...، پیشنهاد می کنیم که محتوای کامل و جامع در مورد "کاهش مصرف برق کولر گازی" را مطالعه کنید.

در این محتوا سعی کردیم به  میزان مصرف برق کولر گازی، که یکی از پرتکرار ترین سوالات افراد، در هنگام خرید اسپلیت است پاسخ دهیم و به صورت مرحله به مرحله نحوه محاسبه  میزان مصرف برق کولر گازی 24000 و 12000 را توضیح دادیم. امیدواریم با خواندن این محتوا، بتوانید میزان مصرف کولر گازی را محاسبه کنید و راهکارهای گفته شده جهت کاهش مصرف را به خوبی انجام دهید.

4.5 امتیاز از 1000 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین