بهترین محل نصب کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
بهترین محل نصب کولر گازی

محل نصب کولر گازی یکی از آیتم‌های مهم و تاثیرگذار در راندمان و روند عملکرد این وسیله خنک کننده در محیط ساختمان است. نصب کولر گازی در بالکن و پشت بام مواردی است که در زمان تعیین جای مناسب نصب کولر گازی در اولویت بررسی قرار دارند.

محل نصب کولر گازی و بهترین مکان برای نصب کندانسور یا همان پنل خارجی کولر گازی، با توجه به نوع ساختمان تعیین شده و با مراحل خاصی برای جایگذاری همراه است. یافتن بهترین محل نصب کولر گازی به اندازه‌ای اهمیت داشته که امروزه از همان ابتدا توسط معماران، محلی در نقشه ساختمان بدین منظور تعبیه شده است.

به دلیل اهمیت این موضوع، در این محتوا به بررسی نکات مهم هنگام نصب کولر گازی در بالکن و سایر مکان‌های دیگر و همچنین پاسخ به سوالات مهمی از جمله، بهترین فاصله پنل کولر گازی از سقف و عوامل موثر بر انتخاب آن می‌پردازیم.

 

 

تاثیر محل نصب کولر گازی بر راندمان آن

شاید از دید بعضی افراد محل نصب کولر گازی، اهمیت چندانی نداشته باشد، اما باید بگوییم که، پس از خریداری کولر گازی، حساس‌ترین و پراهمیت‌ترین مرحله، انتخاب جای نصب کولر گازی می‌باشد؛ چرا که یکی از مهمترین نکات در افزایش راندمان و بهبود عملکرد کولر گازی، محل نصب آن است.

از جمله مهمترین موارد از اهمیت انتخاب محل نصب کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث عملکرد بهینه دستگاه و افزایش طول عمر کولر گازی می‌شود.
 • باعث کار کرد بهتر قطعات می‌شود و از فرسودگی زودهنگام جلوگیری می‌کند.
 • باعث مصرف بهینه انرژی می‌شود. (نحوه محاسبه میزان مصرف برق کولر گازی)
 • باعث توزیع باد خنک به صورت یکسان و مناسب به تمامی بخش های خانه می‌شود.
 • ناهماهنگی و اختلاف سطح بین دو بخش کولر گازی، می تواند به قطعات داخلی آسیب بزند.

 

نصب کولر گازی در بالکن

 

انتخاب محل نصب کولر گازی

میزان دقت افراد در انتخاب محل نصب کولر گازی بازدهی خوب دستگاه و بهبود روند جریان هوای مطلوب در ساختمان را در بر دارد. آیتم‌های زیادی بر روی تعیین جای نصب کولر گازی تاثیر داشته که در این مطلب به مهمترین و تاثیرگذار ترین آنها برای راهنمایی بهتر اشاره خواهیم داشت.

اما قبل از آن لازم است که بگوییم، گولر گازی از دو بخش تشکیل شده است؛ یکی پنل داخلی که محل نصب آن در داخل ساختمان است و دیگری، پنل خارجی یا کندانسور، که محل نصب این بخش از کولر گازی در بالکن، پشت بام و فضای باز است. در ادامه به صورت جداگانه نکات مهم هر بخش را شرح می‌دهیم.

 

مناسب بودن محل نصب کولر گازی برای سرویس و تعمیر

در هنگام نصب پنل داخلی کولر گازی شرایط تعمیر و سرویس دوره‌ای این وسیله سرمایشی را در نظر داشته باشید. محل نصب کولر گازی در بالکن و در ساختمان باید به صورتی باشد که سرویسکار یا تعمیرکار کولر گازی، برای بازدید و بررسی آن فضای لازم را داشته باشند.

در غیر این صورت به دلیل اینکه متخصص مجبور است، در شرایط سخت با زمان زیاد کار را انجام دهد، هزینه بیشتری دریافت خواهد کرد. به همین منظور بهتر است محل نصب کولر گازی، به صورتی باشد که در اطراف آن فضای کافی برای بررسی وجود داشته باشد.

 

نصب کولر گازی در پشت بام

 

تراز بودن محل نصب کولر گازی (پنل داخلی )

پنل‌های داخلی کولر وظیفه انتقال و جریان هوای خنک به فضای داخلی ساختمان را برعهده دارند. از این رو انتخاب یک محل مناسب برای نصب و جایگذاری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. تجهیزات تعبیه شده در پنل داخلی پس از مرحله هواسازی علاوه بر انتقال جریان باد خنک به محیط ، تنظیمات دمای و ارسال پیام کم و زیاد شدن دما به کنترلر را نیز برعهده دارند.

مناسب بودن فاصله پنل کولر گازی از سقف و زمین اهمیت زیادی دارد، زیرا که پرتاب هوا و توزیع آن به بخش‌های مختلف ساختمان باید به درستی انجام شود. به همین دلیل باید پنل داخلی کولر گازی پایین تر از سقف نصب شود. 

از طرفی برای توزیع درست گاز مبرد در کویل کولر، تراز بودن پنل داخلی کولر گازی و بخش های مختلف آن هم بسیار مهم است.

 

فاصله پنل کولر گازی از سقف

 

محل نصب کندانسور کولر گازی

وظیفه کندانسورکولر گازی تامین هوای لازم برای ساخت و تولید باد خنک در کولر گازی است. بنابراین بهترین مکان برای نصب کندانسور کولر گازی فضاهای باز پوشیده شده از سایه و دور از نور مستقیم آفتاب است. فرسایش کندانسور و اختلال در امر هواسازی در کولر گازی از ایرادات تعیین محل اشتباهی برای کندانسور کولر است.به طور کلی بهترین فضا برای نصب کندانسور کولر گازی، بالکن، پشت بام و زیر سقف ساختمان می‌باشد.

وقتی که کولر گازی در سایه و به دور از آفتاب نصب شود، شما شاهد مطلوب بودن هوادهی و کاهش مصرف انرژی هستید؛ به همین دلیل هنگام نصب کولر گازی در بالکن و یا پشت بام، لازم است که از سایبان کولر برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب استفاده کنید.

 

محل نصب کولر گازی

 

بهترین مکان نصب کمپرسور کولر گازی

در هنگام تعیین محل نصب کولر گازی انتخاب بهترین مکان نصب کمپرسور  از اهمیت بالایی برخوردار است. کمپرسور کولر گازی یکی از قطعات به کار رفته در کندانسور است که وظیفه مهم ایجاد سرمایش را بر عهده دارد. برای عملکرد خوب کمپرسور، لازم است که پنل خارجی،در محل و فضای آزاد به دور از اشیا، دیوار یا موانع دیگر ساختمانی نصب شود.

هر کدام از این موارد مانع تبادل صحیح گرما با محیط و منجر به پایین آمدن بازدهی کولر گازی و خروج هوای گرم و نامطبوع از کولر می‌شود. این عوامل به مرور زمان، باعث مصرف بیش از انداره برق و کاهش عمر کابردی قطعه کمپرسور در کولر گازی می‌شوند. 

(محتوای پیشنهادی: کاهش مصرف برق کولر گازی)

 

نصب کولر در بالکن

 

نیاز به هوای خنک و آزاد برای عملکرد مناسب کندانسور و کمپرسور و جلوگیری از ورود صدای کارکرد این دستگاه به محیط ساختمان از دیگر دلایل نصب کولر گازی در محیط بیرونی است.

(محتوای پیشنهادی: انواع کمپرسور کولر گازی)

 

نکات مهم در نصب کولر گازی در بالکن

اگر مایل به نصب کولر گازی در بالکن و یا پشت بام هستید، لازم است که به چند نکته پیرامون آن توجه کنید. به یاد داشته باشیدکه، افزایش راندمان کولر گازی، بهبود عملکرد و بالا رفتن سطح کیفیت جریان هوای مطبوع در محیط در گرو رعایت نکات ضروری در انتخاب محل نصب کولر گازی است.

از مهمترین عوامل هنگام تعیین محل نصب کندانسور کولر گازی، می توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • حتما پنل خارجی را در آن قسمت از بالکن یا پشت بام نصب کنید که نور مستقیم آفتاب ندارد و همچنین از سایبان برای ایجاد سایه کمک بگیرید.
 • سعی کنید محل نصب کندانسور از دیوار فاصله داشته باشد، زیرا چسبیدن پنل به دیوار، باعث عملکرد بد کمپرسور و در نهایت خراب شدن آن می‌شود.
 • بهتر است محل نصب کولر گازی، در مجاورت دستگاه ها و وسایلی که با لرزش و صدای زیاد همراه هستند نباشد، چرا که به عملکرد کولر گازی هم آسیب می‌رسانند.
 • هنگام نصب کولر گازی در بالکن، توجه کنید که محیط و فضا آلوده نباشد؛ زیرا به راحتی آلودگی از طریق پنل خارجی وارد محیط داخلی ساختمان می‌شود.
 • هنگام لوله کشی کندانسور و پنل داخلی، از میزان استاندارد لوله استفاده کنید، زیرا استفاده زیاد از لوله، گردآسیب می‌رساند.ش روغن در کولر گازی را دچار مشکل می‌کند و به کمپرسور نیز آسیب می‌رساند.

 

محل نصب کندانسور کولر گازی

 

فاصله پنل کولر گازی از سقف بهتر است چقدر باشد؟

استاندارد بودن فاصله پنل کولر گاز از سقف و زمین بسیار مهم است، زیرا کولر گازی هوا را از بخش بالایی دریافت می‌کند و بعد از تهویه کردن آنف هوا را از دمپر به بیرون هدایت می‌کند. ایده آل ترین و استانداردترین فاصله پنل کولر گازی از سقف 20 سانتی متر و از زمین دو متر و نیم می‌باشد و بهتر است که از طرفین (اگر دیواری وجود داشت) 10 سانتی متر باشد.

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که اگر طول سقف از این میزان بلندتر و کوتاهتر بود باید چه کار کنیم؟

در چنین شرایطی اگر لازم است که از این نوع کولر استفاده کنید، در صورت کوتاه بودن سقف، سعی کنید که حداقل 20 سانتی متر فاصله پنل کولر گازی از سقف را رعایت کنید؛ و اگر سقف منزل، از حالت استاندارد بلندتر بود، بهتر است حداکثر فاصله دو متر و نیم از زمین را رعایت کنید و کولر گازی را در این فاصله نصب کنید.

 

نصب کمپرسور کولر گازی

 

تفاوت محل نصب کولر گازی با داکت اسپیلت

سیستم داخلی داکت اسپیلت با کولر گازی در نوع طراحی تفاوت‌هایی دارد. بنابراین برای نصب آن بیشترین مکانی که باید مورد بررسی قرار گیرد پنل‌های سقف کاذب برای اجرای کانال کشی و نصب داکت اسپیلت است.

پس از نصب شاسی فلزی و لوله‌های مسی با اصول تعیین شده کندانسور و کمپرسور را برای هواسازی مطلوب در پشت بام و بالکن نصب می‌کنند.

 

نصب کولر آبی در بالکن

 


حالا که باتمامی نکات مهم پیرامون انتخاب محل مناسب برای نصب اسپلیت آشنا شدید، دیگر می‌توانید با در نظر گرفتن این موارد، از طریق سایت "خدمت از ما" به بهترین نصاب کولر گازی اصفهان، شیراز، نصاب کولر گازی مشهد و سایر شهرهای دیگر، متصل شوید.


 

نکات مهم درباره محل نصب کولر گازی (پنل داخلی)

در این بخش به بارزترین نکات در این زمینه اشاره خواهیم داشت.

 • در انتخاب محل نصب کولر گازی توجه داشته باشید گرد و غبار وارد لوله‌های مبرد نشود. این ذرات به کمپرسور آسیب می‌رسانند.
 • هنگام نصب پنل داخلی از محکم بودن صفحه نگهدارنده پنل اطمینان داشته و از نصب این تجهیزات در مجاورت بخاری، شوفاژ و سیستم گرمایشی و سرمایشی دیگر خودداری کنید.
 • بهترین محل نصب کولر گازی پرتابل و داکت اسپیلت در پاساژ و مراکز خرید در ارتفاع بالا و سقف است.
 • مناسب ترین فاصله بین پنل داخلی و خارجی، حداقل سه و نیم متر و حداکثر پانزده متر می‌باشد. 
 • برای جلوگیری از آلودگی صوتی، بهتر است پنل داخلی را دور از اتاق خواب نصب کنید، که صدای کولر گازی هنگام خواب شما را اذیت نکند.
 • برای نصب کولر گازی، حتما از لوله های مسی برای لوله کشی اسپلیت استفاده کنید. این جنس از لوله ارتباط بین پنل داخلی و خارجی را راحت تر می‌کند.

در کنار موارد بیان شده انتخاب یک نصاب کولر گازی حرفه ای و آموزش دیده بهترین اقدام در هنگام انتخاب محل مناسب برای نصب کولر گازی و راه اندازی تجهیزات این وسیله می‌باشد.

در این محتوا به بررسی بهترین محل نصب کولر گازی پرداختیم تا شما پیش از نصب آن به طور کامل تمامی این موارد را بررسی کنید، همچنین توضیحات و نکاتی پیرامون نصب کولر گازی در بالکن، پشت بام را شرح دادیم؛ امیدواریم این مطلب به شما کرده باشد.

4.5 امتیاز از 1128 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین