8 راه کاهش مصرف برق کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
8 راه کاهش مصرف برق کولر گازی

با از راه رسیدن تابستان و روزهای گرم سال همه افراد سراغ روشن کردن کولرها می‌روند، اما نگرانی از مصرف برق کولر گازی (حتی میزان مصرف برق کولر گازی در حالت فن) و مشاهده قبض‌های نجومی، لذت باد خنک کولر گازی را کمرنگ می‌کند.

به همین جهت همه ما به دنبال راه‌های کاهش مصرف برق کولر گازی اسپیلت و سایر مدل‌ها هستیم، و از خود می‌پرسیم چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم؟ 

در این مقاله از مجله، "خدمت از ما" می‌خواهیم به چند نکته مهم و طلایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی بپردازیم، پس تا پایان محتوا با ما همراه باشید.

 

8 راه طلایی جهت کاهش مصرف برق کولر گازی

در ادامه نکاتی که به شما در کاهش میزان مصرف برق کولر گازی (بدون نیاز به دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی) کمک می‌کند را توضیح می‌دهیم (برخی از این راهکارها به نقل از منبع معتبر EnerCare آورده شده‌اند):

 

1. نصب کولر گازی در جای مناسب

انتخاب محل نصب اسپیلت بسیار اهمیت دارد. اگر کولر گازی به صورت اصولی و در محل مناسب نصب نشود، علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای خود کولر، میزان مصرف برق کولر گازی در حالت فن و سایر تنظیمات آن را نیز افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود پنل داخلی را در جایی روبروی محل نشستن یا حضور اعضاء خانواده قرار دهید.

بهتر است به علت انباشته شدن هوای گرم در زیر سقف، تا حد ممکن پنل داخلی اسپلیت‌ها را پایین‌تر از سقف نصب کنید. همچنین بهتر است نصب پنل بیرونی طوری باشد که هوای آزاد به راحتی در پشت آن جریان داشته باشد.

نکته‌‌ای که دانستن آن هنگام نصب کولر گازی مهم بوده و می‌تواند به مصرف برق کولر گازی جنرال 24000 و سایر مدل‌ها کمک کند این است که طول پرتاب هوای اسپلیت‌ها بر اساس ظرفیت معمولا بین 5 تا 10 متر است. پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله محل نصب کولر گازی را مطالعه کنید.

 

کاهش مصرف برق کولر گازی

 

2. به برچسب انرژی کولر گازی دقت کنید

اگر می‌خواهید بدانید چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم، در مرحله اول توصیه می‌شود از کولر گازی یا اسپلیت هایی استفاده کنید که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژی A یا B هستند. اصولا اینورترها متناسب با میزان مصرف، دور مورد نیاز انواع کمپرسور کولر گازی را کاهش یا افزایش می‌دهند. 

توجه کنید که حتما مشخصات فنی دستگاه مورد نظر را مطالعه کنید و به EER دستگاه توجه کنید. ممکن است دستگاهی آمپر مصرفی کمی داشته باشد اما راندمان سرمایشی آن به اندازه مورد نظر و دلخواه شما نباشد.

به‌عنوان مثال، شما دستگاه 32000 خریداری کرده‌اید، اما راندمان سرمایشی آن پایین‌تر است، بنابراین باید بیشتر کار کند تا محیط شما خنک شود و همین امر سبب مصرف بیش از حد برق می‌شود. توجه به این نکات یکی از راه‌های کاهش مصرف برق کولر گازی حتی در صورت روشن بودن دائم کولر گازی است.

 

مصرف کولر گازی در حالت فن

 

3. تنظیم مناسب دمای کولر گازی

یکی دیگر از راه‌های کاهش مصرف برق کولر گازی این است که دمای اسپیلت خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که آسایش شما را فراهم نماید و اگر دستگاه بیشتر از آن کار کند شما سردتان شده و احساس لرز می‌کنید.

بنابراین مصرف کولر گازی شما به جهت بیشتر کار کردن کمپرسور دستگاه به علت انتخاب نکردن دمای مناسب افزایش پیدا کرده و همین امر سبب می‌شود مصرف برق شما افزایش پیدا کند.

دمای مناسب برای کولرهای گازی بین 24 تا 26 درجه سانتیگراد است. در این روش نیز شما نیازی به دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی ندارید و می‌توانید مصرف کولر گازی در حالت فن و... کاهش دهید.

 

چگونه مصرف برق کولر گازی را کم کنیم

 

4. انتخاب مناسب ظرفیت کولر گازی

با انتخاب صحیح کولر گازی متناسب با ظرفیت محیط می‌توانید‌ میزان مصرف برق کولر گازی خود را تا 20 درصد کاهش دهید. اگر ساکن واحدهای طبقه آخر هستید و سقف واحد شما پشت بام است، به علت تابش نور گرم خورشید به سقف ساختمان در تابستان و انتقال حرارت آن به واحدهای زیر سقف، باید برای واحد مسکونی به ازاء هر متر مربع از مساحت اتاق یا سالن بین 700 تا 800 و برای واحدهای اداری و تجاری 900-1200BTU ظرفیت برودتی در نظر گرفت.

اما اگر ساکن طبقات وسط ساختمان هستید، می‌‌توانید برای واحد مسکونی به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 500، و برای واحدهای اداری و تجاری 700 تا 1000 BTU ظرفیت برودتی برای کولر گازی اسپلیت خود در نظر بگیرید تا نیازی به روشن بودن دائم کولر گازی نیاز نداشته باشید.

همچنین اگر به کولر گازی با ظرفیت بالا نیاز ندارید و متراژ اتاق مورد نظر شما نیز کم است، می‌توانید از کولر گازی پرتابل استفاده کنید. در این مقاله بیشتر با این نوع کولرها آشنا شوید: کولر گازی پرتابل چیست؟

 

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم

 

5. آیا لامپ‌های کم مصرف در کاهش مصرف کولر گازی موثر است؟

در مواردی به جای تمرکز روی خود کولر گازی و پرسیدن سوالاتی در مورد دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی، میزان مصرف برق کولر گازی در حالت فن و کولر گازی چند ساعت باید روشن باشد، بهتر است به محیط اطراف کولر گازی برای پیدا کردن راه‌های کاهش مصرف برق کولر گازی دقت کنیم.

بله؛ استفاده از لامپ‌های کم مصرف یکی از راه های کاهش مصرف برق کولر گازی است. چرا که گرمای حاصل از لامپ‌های قدیمی به شدت سبب ایجاد گرمای مزاحم در محیط شما می‌شود. این مسئله در ادامه موجب افزایش کار کولر گازی برای رساندن دمای محیط به دمای مورد نطر شما می‌شود.

همین امر مصرف برق کولر گازی (و همچنین مصرف کولر گازی در حالت فن) را افزایش می‌دهد. پس اگر هنوز لامپ‌های خود را به لامپ‌های کم مصرف تغییر نداده‌اید، همین الان این کار را انجام دهید.

 

راه‌های کاهش مصرف برق کولر گازی

 

6. اطمینان از سالم بودن دستگاه

 اگر کولر گازی ایراد داشته باشد برای اینکه بتواند دمای محیط را تا دمایی که شما تنظیم کرده‌اید پایین بیاورد، باید انرژی برق و زمان بیشتری را صرف کند و همین امر سبب بالا رفتن مبلغ قبض برق شما می‌شود.

پس سرویس سالانه کولر گازی اسپیلت خود را فراموش نکنید. همچنین در صورت بروز علائم و مشکلات هنگام کار کردن کولر گازی، در کوتاهترین زمان از یک متخصص برای عیب یابی و تعمیرات کولر گازی کمک بگیرید.

 

7.کاهش مصرف برق کولر گازی، با سرویس کردن آن

بهترین راه برای کاهش مصرف برق کولر گازی این است که سالی یک بار سرویس کولر گازی خود را به یک سرویسکار متخصص بسپارید تا مطمئن شوید کولر به‌خوبی کار می‌کند. مشکلات فنی متعددی وجود دارند که سبب می‌شوند کولر گازی شما ناکارآمد عمل کند.

سرویس کردن کولر، از بروز مشکل و ایراد جلوگیری می‌کند و باعث افزایش راندمان و بهبود عملکرد آن می‌شود. در نتیجه میزان مصرف انرژی و برق کولر گازی هم کم می‌شود.

ابزار و وسایلی که برای سرویس کردن کولر نیاز دارید را می‌توانید اینجا ببینید: برای نصب کولر گازی چه چیزهایی لازم است؟

 

8. استفاده از ترموستات مدرن

یک سری از ترموستات‌ها هستند که قابل برنامه ریزی هستند، یعنی شما می ‌توانید زمان خاموش و روشن شدن کولر گازی و همچنین دمای مورد نظر را تنظیم کنید. یکی از کارهایی که به کاهش مصرف برق کولر گازی کمک می‌کند، استفاده از همین ترموستات‌های قابل برنامه‌ریزی می‌باشد.

با استفاده از این ترموستات‌ها، شما زمان‌هایی که به کولر گازی نیاز ندارید، فرمان لازم صادر می‌شود و کولر گازی را خاموش می‌کند؛ در نتیجه مصرف برق کاهش می‌یابد.

 

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی چیست؟

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی در واقع یک ذخیره کننده برق در کولر گازی است. هنگامی که موتور روتاری کولر گازی به علت اشباع هوای سرد خاموش می‌شود، دستگاه کاهش مصرف برق، انرژی برق را در خود ذخیره می‌کند که این کار موجب صرفه جویی در مصرف برق می‌شود. پس یکی از راه های کاهش مصرف برق کولر گازی، استفاده از دستگاه کاهش مصرف برق می‌باشد.

 

میزان مصرف برق کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

مصرف برق کولر گازی در حالت فن بسیار کم می‌شود. در بسیاری از کولر گازی‌ها در صورتی که ترموستات به خوبی عمل کند، هنگام رسیدن دمای هوا به درجه تنظیم شده روی دستگاه، کولر گازی روی حالت فن می‌رود.

به طور کلی، بهتر است در زمان هایی که هوای بیرون زیاد گرم نیست، از کولر گازی در حالت فن استفاده کنید؛ زیرا کولر گازی در حالت فن هم، محیط را به خوبی خنک می‌کند.

 

دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی

 

سوالات متداول

  • با تنظیم کولر گازی بر روی درجه 25 و بالاتر چند درصد در مصرف برق صرف جویی می‌شود؟

با تنظیم کولر گازی بر روی 25 درجه و بالاتر، حدودا 10 الی 15% در مصرف برق شما صرفه جویی می‌شود.

  • کولر گازی در چه دمایی کمتر برق مصرف می‌کند؟

همانطور که در محتوا نیز اشاره کردیم، با قرار دادن کولر گازی روی دمای 24 الی 26 درجه سانتیگراد ، مصرف برق کمتری را تجربه خواهید کرد.

  • مصرف برق کولر گازی 12000 چند وات است؟

فرمول برای محاسبه هزینه مصرف برق کولر گازی: تعرفه برق * 10 ساعت * 30 روز * توان مصرفی کولرگازی به کیلووات ساعت (مثلا 12000)

کاهش مصرف برق کولر گازی با کمک متخصصین

اگر عملکرد کولر گازی مناسب باشد، به موقع خاموش و روشن شود و قطعات آن سالم باشد، مصرف برق کولر گازی کاملا طبیعی و نرمال خواهد بود. اما از آن روزی که قطعه‌ای معیوب باشد (حتی یک پیچ). برای اینکه خیالتان آسوده شود، از یک متخصص سرویس کولر گازی کمک بگیرید، تا کاهش مصرف برق کولر گازی را با چشمان خود ببینید. 

در این محتوا، 8 راه حل طلایی برای کاهش مصرف برق کولر گازی را شرح داده ایم، امیدواریم که خواندن آن به شما در کاهش مصرف برق کمک کند. در نهایت در صورتی که با انجام اقدامات ذکر شده، مصرف برق شما کاهش پیدا نکرد، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات سرویس کولر گازی استفاده کنید.

4.5 امتیاز از 1644 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین