کمپرسور روتاری چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
کمپرسور روتاری چیست؟

کمپرسور روتاری

سیستم‌های سرمایشی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که همگی در کنار هم باید به درستی کار کنند. یکی از سیستم‌های سرمایشی پر کاربرد کولر گازی است. از مهم ترین بخش‌های کولر گازی می‌توان به کمپرسور اشاره کرد. در کولر گازی‌ها از سه نوع کمپرسور استفاده می‌شود که هرکدام ویژگی‌ها و شرایط کاربرد خاصی دارند. کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرول و کمپرسور روتاری. در این مطلب به صورت ویژه به این می‌پردازیم که کمپرسور روتاری چیست، طرز کار کمپرسور روتاری چگونه است، عملکرد کمپرسور روتاری در کدام مناطق بهتر است و قیمت کمپرسور روتاری نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر است یا کمتر.

 

 

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی کولر گازی عملکردی شبیه پیستون خودرو دارد. این کمپرسور با هر بار رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد که در محفظه کمپرسور وجود دارد را به داخل سیلندر می مکد، فشرده می کند و به خارج هل می دهد. این نوع کمپرسور بیشتر در مناطق گرم کاربرد دارد. البته امروزه به دلیل سروصدای زیاد این کمپرسورها، استفاده از آنها بسیار کم شده است. نمونه کمپرسور پیستونی را در پمپ‌های بادی که در تعمیرگاه‌ها وجود دارد مشاهده کرده‌اید که صدای زیاد و گوش خراشی دارند.

کمپرسور اسکرول

در این نوع کمپرسور چیزی که سبب فشردن گاز می شود، حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی است. یکی از مارپیچ ها متحرک و دیگری است. حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز می شود. این کمپرسورها در کولرهای گازی با ظرفیت بالا کاربرد دارد. این کمپرسورها راندمان بسیار بالایی دارند و طبیعتا بسیار گران تر از دو نوع دیگر هستند.

مزایای کمپرسور اسکرول

  • قابلیت اطمینان بالاتر به علت ساختار ساده‌تر و قطعات کمتر
  • بازده بالاتر و اتلافات کمتر به علت نداشتن شیر مکش و تخلیه و نداشنتن حجم کلیرانس
  • لرزش پایین به علت تخلیه دائمی و تقریبا یکنواخت گاز

 

معایب کمپرسور روتاری

 

در ادامه مطلب کمپرسور روتاری را بیشتر برسی می‌کنیم ولی قبل از آن توضیح کوتاهی در مورد کار کرد کلی کمپرسور به شما می‌دهیم.

 

کمپرسور چیست چه مدل هایی دارد؟

کمپرسور با مصرف انرژی الکتریکی، گاز مبرد را از اواپراتور دریافت می کند، آن را فشرده می کند و به سمت کندانسور میفرستد. به بیان ساده تر کمپرسور وسیله ای برقی است که با فشرده کردن گاز، فشار آن را زیاد میکند. احتمالا همین ابتدا متوجه شده اید که یک کمپرسور، بخش اصلی یک کولر گازی است. در کولرهای گازی از نوعی گاز مخصوص به نام R22 استفاده می شود که با فشرده سازی توسط کمپرسور به سرعت دمای آن کاهش می یابد و تبدیل به مایع می شود. این همان گاز مشهور است که منزل شما و خیلی های دیگر را خنک می کند و به صورت قطره هایی کند از لوله مخصوص خارج می شود. 

 

            

کمپرسور روتاری چیست؟ طرز کار کمپرسور روتاری چگونه است؟

کمپرسورهای روتاری دارای مکانیزم جا به‌ جایی مثبت و از نوع چرخشی هستند. در این نوع کمپرسورها با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها عمل مکش و کمپرس ماده مبرد انجام می گیرد. همانطور که گفته شد این گاز بعد از چرخش کمپرسور فشار به مراتب بالاتری نسبت لحظه ورود پیدا خواهد کرد. همین فشار بالا باعث خروج سریع و پرتابی گاز از قسمت خروجی می شود. کمپرسورهای روتاری برای مناطقی که فشار هوا بالاست مناسب هستند. ظرفیت این کمپرسورها معمولا بین ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ BTU است. درباره اندازه گیری BTU مناسب برای هر مکانی در مطبی جداگانه کامل توضیح داده شده است.

مزایا کمپرسورهای روتاری چیست؟

کمپرسور روتاری، راندمان نسبتا بالایی دارند و سروصدای کمتری ایجاد می کنند. مصرف پایین برق این نوع کمپرسورها، آنها را به کمپرسورهای محبوب تولیدکننده های کولر گازی خانگی تبدیل کرده است. این کمپرسورها همچنین طراحی بسیار ساده ای دارند و تعمیر آنها زمان و هزینه به مراتب کمتری نسبت به دو مدل دیگر خواهد داشت.

همین طراحی ساده باعث می شود نصب و تعمیر این کمپرسورها هم آسان تر و ارزان تر از مدل های دیگر باشد. می توان گفت کمپرسورهای روتاری تنها مدل کمپرسور کولر گازی هستند که شما می توانید آنها را باز کنید، به تعمیرگاه ببرید و بعد از تعمیر دوباره بدون مشکل نصب کنید.

 

کمپرسور روتاری اینورتر

 

عملکد کمپرسور روتاری بهینه است یا نه؟

مهمترین مزیت این مدل کمپرسور اما احتمالا پایین بودن تعداد قطعات متحرک کم است. این تعداد پایین قطعات متحرک باعث می شود کمپرسو در زمان فعالیت سروصدای بسیار کمی تولید کند؛ مسئله ای که در مصارف خانگی جزو مهمترین نکات است. این قابلیت به مصرف کننده کمپرسور این اجازه امکان را می دهد که با هزینه به مراتب کمتر نسبت دیگر انواع کمپرسور کولر گازی، وسیله برقی خود را تعمیر و نگه داری کند.

معایب کمپرسور روتاری

این نوع کمپرسور البته معایبی هم دارد. مهمترین مشکل این مدل کمپرسورها طول عمر کمتر نسبت به دو مدل دیگر است. طراحی این کمپرسورها، امکان طول عمر بالا را از بین میبرد. دیگر مشکل این نوع کمپرسورها، پایین رفتن راندمان کار دستگاه در محیط های کثیف است. اگر شما در شهری زندگی می کنید که باید با گرد و خاک دست و پنجه نرم کنید، این کمپرسورها برای شما ساخته نشده اند. کمترین حجم از جرم خارجی به خصوص گرد و خاک، کمپرسورهای روتاری را دچار مشکل اساسی می کنند.

 

عملکرد کمپرسور روتاری

 

چه مدل کمپرسور برای کولر گازی مناسب است؟

احتمالا شما هم با همین سوال، مطالعه این مطلب را آغاز کردید. حالا که می دانیم کمپرسور چیست، چطور کار می کند و معایب و مزایای انواع آن را شناختیم می توانیم به راحتی پاسخ این سوال را پیدا کنیم. همانطور که گفته شد برای تهیه یک کمپرسور (در واقع خرید کولر گازی) مهمترین چیزی که باید مدنظر داشته باشید، شرایط اقلیمی شماست. اگر در مناطق معتد، شمالی و غربی کشور زندگی می کند و در طول سال با گرد و خاک زیادی سر و کار ندارید، حتما کولری انتخاب کنید که در آن از کمپرسور روتاری استفاده شده است. این کمپرسوها با صدای کم، راندمان نسبتا خوب و هزینه نگه داری معقول برای شما ساخته شده اند.

اگر در مناطق جنوبی و گرم کشور زندگی می کنید اما توصیه می کنم از کولرهای با کمپرسور روتاری دور شوید. این کمپرسورها نه تنها منزل شما را خنک نمی کنند، بلکه هزینه نگه داری آنها هم برای شما بالا خواهد بود. اگر ساکن این مناطق هستید سراغ کولرهایی بروید که کمپرسورهای اسکرول در آنها کار می کنند. این کمپرسورها ممکن است کمی گران تر باشند اما در محل زندگی شما راندمان به مراتب بالاتری خواهند داشت و با هزینه نگه داری کمتر، در میان مدت هزینه های شما را تعدیل خواهند کرد.

               

4.5 امتیاز از 1632 رای


نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین