برطرف کردن مشکلات DVD Player

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
برطرف کردن مشکلات DVD Player

نیاز به برطرف کردن مشکلات DVD Player، به دلیل حساسیت و کاربرد بالای این دستگاه، بارها برای افراد مختلف پیش آمده است. چرا دی وی دی خوانده نمی­‌شود و حل مشکل نشان ندادن محتویات دی وی دی، از رایج­‌ترین موارد در برطرف کردن مشکلات DVD Player هستند. در این مقاله قصد داریم پرتکرارترین مشکلات دستگاه‌­های DVD Player را بررسی کنیم. در انتها نیز نگاهی به مشکلات آنها در لپ­‌تاپ‌­ها می‌­اندازیم؛ از جمله رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپ­‌تاپ، رفع مشکل نخواندن DVD9 و مشکل نخواندن DVD در ویندوز 10.

ساختار DVD Player

ساختار دستگاه‌های DVD Player حاوی یک درایو نوری است که از 2 بخش اصلی تشکیل شده:

  1. یک موتور جهت نگه داشتن و حرکت دورانی دیسک، که معمولا نسبت به سایر قسمت‌ها کمتر دچار مشکلات می‌شود.
  2. یک واحد لیزر که به صورت خطی حرکت می­‌کند و اطلاعات دیسک را می‌خواند. این نور لیزری معمولا از مرکز به سمت خارج هدایت می‌شود (برای برطرف کردن مشکلات DVD Player گاهی به تنظیم لنز دی وی دی داریم).

 

برطرف کردن مشکلات DVD Player

عمده دلایل افراد برای برطرف کردن مشکلات DVD Player، حل مشکل نشان ندادن محتویات دی وی دی و یا اشکال در بارگذاری و پخش دیسک است. در بیشتر موارد، برطرف کردن مشکلات DVD Player با تعمیرات مکانیکی انجام می­‌شود. در ادامه برخی از این روش‌­ها را می­‌بینید:

 

1. چرا دی وی دی خوانده نمی‌­شود: توجه به دیسک

در وهله اول، به جای اینکه به دنبال رفع مشکل نخواندن DVD9 به دلیل خرابی دستگاه­‌تان باشید، دیسک خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از دیسک‌ها به دلیل استفاده مکرر و یا نگهداری نادرست دچار خراشیدگی می‌شوند. در برخی موارد، پاسخ چرا دی وی دی خوانده نمی­‌شود، خرابی دیسک است و نه دستگاه.

همیشه از DVDهای سالم‌ و بدون خراشیدگی استفاده کنید؛ چرا که استفاده مداوم از دیسک‌­های خراب می­‌تواند منجر به ایجاد مشکل در دستگاه پخش­‌کننده شما شود. اگر DVD شما خراش دارد، آن را با کمک دستمال‌های بسیار لطیف و کمی خمیردندان از سمت داخل به خارج تمیز کنید. هنگامی که کاملا خشک شد، DVD  را داخل دستگاه قرار دهید و از آن استفاده کنید.

 

برطرف کردن مشکلات DVD Player

 

2. حل مشکل نشان ندادن محتویات دی وی دی: مشکلات کابلی

گاهی با وجود سالم بودن دیسک نیز مشکلاتی وجود دارد و ناچار به پرسش می­‌شویم که چرا دی وی دی خوانده نمی­‌شود. گاهی چنین مشکلی با کنترل اتصالات کابلی DVD Player قابل رفع است.

اتصالات دستگاه به پشت تلویزیون را کنترل کنید. ممکن است کابل­‌ها قطع یا خراب شده، و لازم باشد که از کابلی جدیدتر استفاده کنید. اگر کابل‌ها هیچگونه مشکل و قطعی نداشتند، برای برطرف کردن مشکلات DVD Player مطمئن شوید که برق به دستگاه پخش کننده می‌رسد؛ و سپس منبع خروجی آن را یکبار خارج و مجدد وصل کنید. گاهی مشکل کابل‌های ورودی و خروجی با یک مرتبه قطع و وصل کردن حل می‌­شود.

 

3. رفع مشکل نخواندن DVD9: کثیف بودن لنز

یکی از مشکلات DVD Playerها این است که لنزها و فیلترهای موجود در مسیر سیگنال­‌های نوری به دیسک، دچار خاک گرفتگی و غبار گرفتگی شده‌­اند. این مورد بیشتر به دلیل استفاده نکردن از دستگاه به مدت طولانی اتفاق می‌­افتد. با این وجود، قرار دادن دستگاه در مکان‌هایی با گرد و خاک بالا نیز می‌تواند سبب بروز این اختلال شود. در صورت داشتن کمی تخصص، برطرف کردن مشکلات DVD Player در این شرایط در خانه امکان­‌پذیر است:

  1. صفحه رویی دستگاه را باز، و با تمیز کننده‌هایی مانند اسپری‌های شوینده، آستون، و یا الکل این قسمت را تمیز کنید. با یک گوش پاک‌کن ماده شوینده را به لنز بزنید، و با یک گوش پاک‌کن دیگر آن را با دقت خشک کنید. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا لنز به خوبی تمیز شود.
  2. بخش لیزر را باز کنید. با کمک انگشت، یا به کمک سر یک مداد لنز (بخش اپتیکال بلاک) را کمی جابجا کنید و به سمت جلو و عقب حرکت دهید. در آخر، لنز دستگاه را به کمک یک دستمال بدون پرز و کمی الکل تمیز کنید.

برطرف کردن مشکلات DVD Player، از جمله اینکه چرا دی وی دی خوانده نمی‌­شود، حل مشکل نشان ندادن محتویات دی وی دی، و حتی رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپ‌­تاپ، با همین عملیات ساده انجام ­می­‌شود. در صورتی که این کار برای برطرف کردن مشکلات DVD Player نتیجه نداد، با یک برس نرم و بسیار کوچک داخل دستگاه را تمیز کنید تا هیچگونه مو و گرد و غبار داخل مکانیزم این دستگاه وجود نداشته باشد. اگر این پاکسازی­‌های خانگی به برطرف کردن مشکلات DVD Player کمک نکرد، از یک متخصص کمک بگیرید.

 

رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپتاپ

 

4. سر و صدای DVD Player هنگام کار کردن

علاوه بر حل مشکل نشان ندادن محتویات دی وی دی و رفع مشکل نخواندن DVD9، سر و صدای دستگاه نیز از مشکلات رایج آن است. اگر دستگاه شما هنگام کار کردن سر و صدای زیادی از خود تولید می‌کند، این مشکل می‌تواند مربوط به واحد‌های Read و یا Write آن باشد. البته تاب داشتن و کج شدن دیسک نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. در حالت اول، کمک گرفتن از متخصص، و در حالت دوم تغییر دیسک برای برطرف کردن مشکلات DVD Player موثر است.

 

5. خراب شدن درب دستگاه پخش‌­کننده

برطرف کردن مشکلات DVD Player در این حالت در خانه توسط خودتان نیز کمی تخصص می­‌طلبد. برای حل این مشکل، صفحه رویی دستگاه را را باز، و دکمه درب را از داخل با تنظیم پیچ‌ها رگلاژ کنید. اگر سینی دیسک خارج نشد، دکمه Play را بزنید تا متوجه شوید دیسک داخل دستگاه هست یا خیر. با مشاهده خطای No Disc متوجه می‌شویم که مشکل از دیسک نیست، بلکه صفحه سینی دیسک حرکت نمی‌کند. همچنین، اگر منبع تغذیه دستگاه به درستی در مدار برق قرار نگیرد، سینی دیسک حرکت نمی­‌کند و مدار برقی دستگاه باید بررسی شود.

 

چرا دی وی دی خوانده نمیشود

 

رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپ­‌تاپ

رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپ­‌تاپ، تنظیم لنز دی وی دی لپ‌تاپ، رفع مشکل نخواندن DVD9، مشکل نخواندن DVD در ویندوز 10 و... را می‌­توان با استفاده از نکات ذکر شده در بالا برطرف کرد. البته به دلیل ظرافت بالاتر لپ­تاپ، حتما از متخصصان کمک بگیرید.

استفاده از نرم‌­افزارهای تست DVD رایتر را نیز فراموش نکنید. آنها تا حد زیادی مشکلات را رفع کرده، درایوها را بررسی می‌کنند، و در مواردی حتی به بازیابی اطلاعات از دست رفته نیز کمک می‌‌کنند.

4.5 امتیاز از 1435 رای


تعمیر لوازم صوتی و تصویری
برای سرویس تعمیر لوازم صوتی و تصویری از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین