سریع‌ترین راه از بین بردن لکه روغن

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
سریع‌ترین راه از بین بردن لکه روغن

از بین بردن لکه های روغنی در اکثر اوقات سخت و شاید حتی غیرممکن به نظر بیاید. فرقی ندارد که شما به تازگی متوجه لکه های روغنی روی دیوار یا لباس خود شده‌اید؛ چرا که در هر صورت لازم است به دنبال راهی اصولی برای از بین بردن لکه روغن باشید. این مطلب از مجله اینترنتی "خدمت از ما" به شما کمک می‌کند تا با ساده‌ترین راه کارها و در کمترین زمان به از بین بردن لکه های روغنی خود بپردازید. 

6 روش موثر از بین بردن لکه های روغنی

لکه های روغنی به دلیل مواد تشکیل دهنده و ویژگی‌های خاص خود نسبت به سایر لکه‌ها، مقداری سخت‌تر و مقاوم‌تر در برابر شست و شو هستند. اما همانطور که گفته شد تمیز کردن آن‌ها غیرممکن نیست و می‌توان با استفاده از برخی مواد که حلال روغن‌ها هستند به آسانی آن‌ها را از بین برد.

در ادامه به شرح چند راهکار پاک کردن لکه روغن با استفاده از مواد ساده و در دسترسی که در هر خانه‌ای وجود دارد خواهیم پرداخت. 

 

استفاده از پودر بچه

پودر بچه دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند باعث از بین رفتن لکه های روغنی که به تازگی بر روی لباس یا سایر سطوح  تشکیل شده‌اند شود. به این منظور لازم است ابتدا به وسیله  قرار دادن دستمال کاغذی تمیزی بر روی لکه، روغن اضافی آن را بگیرید. پس از آن با استفاده از پودر بچه لکه را به طور کامل بپوشانید.

 دقت داشته باشید که کشیدن پودر بچه یا دستمال کاغذی بر روی لباس یا پارچه، ممکن است باعث پخش شدن چربی و آلوده شدن سایر قسمت‌های لباس شود. از این رو بهتر است به صورت ضربه‌ای کار را انجام دهید تا لکه پخش نشود. بعد از آن می‌توانید با استفاده از مسواک آغشته به مقداری مایع ظرفشویی رقیق شده، به از بین بردن لکه های روغنی بپردازید. 

کشیدن مسواک می‌تواند باعث نفوذ مواد شوینده به طرف دیگر پارچه و در نتیجه پاک کردن کامل جای لکه شود. پس از آن می‌توانید با مواد شوینده مناسب لباس خود را بار دیگر بشویید. توصیه می‌شود که به لباس اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود؛ زیرا حرارت می‌تواند باعث تثبیت لکه، در صورت پاک نشدن آن شود.

 

موثرترین روش از بین بردن لکه های روغنی

 

 استفاده از سرکه

 اگر پودر بچه در دسترس ندارید و قصد دارید از مواد طبیعی جهت از بین بردن لکه های روغنی استفاده کنید، باید به شما بگوییم که سرکه یکی از قدرتمندترین مواد جهت این کار خواهد بود. اما لازم است قبل از استفاده از آن بر روی پارچه یا انواع سطوح، ابتدا از نرسیدن هرگونه آسیبی توسط سرکه به آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

فراموش نکنید که سرکه می‌تواند باعث کاهش تاثیر سایر مواد شوینده شود. از این رو در صورت استفاده از سرکه تا بهتر است تا زمانی که از بین رفتن لکه روغن مطمئن نشده‌اید، به هیچ‌عنوان از سایر مواد شوینده بر روی آن استفاده نکنید. برای این منظور در ظرفی مقداری آب و میزان نصف آن را مقداری سرکه بریزید و سپس لباس‌های آغشته به روغن خود را درون آن به مدت چند دقیقه خیس کنید.

 پس از خارج کردن لباس آن را با سرکه باری دیگر آبکشی کنید. پس از طی مراحل گفته شده شما می‌توانید شاهد از بین رفتن لکه باشید. تنها کافی است با مواد شوینده مناسب لباس خود را یک دور به طور کامل بشویید. 

 

استفاده از شامپو یا صابون

علاوه بر مایع ظرفشویی، شامپو و صابون نیز دارای قدرت بالایی در حل کردن چربی و روغن در خود هستند. از این رو استفاده از آن‌ها جهت پاک کردن لکه های روغنی روی دیوار پیشنهاد می‌شود. جهت استفاده از این مواد شما می‌توانید پس از اطمینان از نبود چربی اضافی بر روی محل لکه، به طور مستقیم مقدار کمی شامپو یا صابون را بر روی لکه قرار دهید.

 مراقب باشید که باعث پخش‌تر و گسترده شدن لکه نشوید. اگر لکه سخت‌تر از آن بود که تنها با دست آن را از بین ببرید، استفاده از برس کوچکی مانند مسواک، می‌تواند شما را در از بین بردن آن یاری رساند. در اکثر اوقات رها کردن مواد شوینده بر روی لکه به مدت چند دقیقه، می‌تواند زمان کافی جهت حل شدن لکه را ایجاد کند و در نتیجه از بین بردن لکه روغن به سادگی انجام گیرد.

 

استفاده از نوشابه

 اگر به هر دلیلی شاهد لکه های روغنی روی دیوار یا کف مکان خود شده‌اید، استفاده از نوشابه راهی بسیار موثر جهت از بین بردن آن‌ها می‌باشد. برای این منظور تنها کافی است نوشابه را به مدت یک شبانه روز بر روی لکه‌ها باقی بگذارید و به وسیله مسواک آغشته به مواد شوینده، محل مورد نظر را به خوبی تمیز کنید. 

 

پاک کردن لکه های روغنی روی دیوار

 

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین با خواص منحصر به فردی که دارد می‌تواند چربی‌ها را در مدت کوتاهی به خود جذب کند. از این رو شما می‌توانید با ریختن مقداری جوش شیرین بر روی لکه روغن، شاهد تغییر رنگ آن و در نهایت از بین رفتن لکه روغن بر روی هر سطحی باشید.

 

استفاده از اسپری موی سر

به یاد داشته باشید که در ترکیب اسپری موی سر همیشه مقداری الکل وجود دارد. بنابراین جهت از بین بردن لکه های روغنی، اسپری می‌تواند با فشار خود مقداری الکل را بر روی محل لکه بپاشد. پس از چند بار تکرار این کار لکه کاملا محو خواهد شد. اما فراموش نکنید که سطح باید به وسیله مواد شوینده مناسب به طور کامل تمیز گردد.

 در آخر بخوانید

 وجود لکه های روغنی روی دیوار یا لباس می‌تواند ظاهر زشتی را به وجود آورد. اگر شاهد چنین لکه‌هایی در منزل خود هستید، نگران نباشید؛ چرا که برخلاف تصور عموم از بین بردن لکه های روغنی با استفاده از مواد در دسترس و طبیعی چندان کار سختی نخواهد بود. به یاد داشته باشید که از بین بردن لکه روغن بلافاصله پس از ریختن روغن بر روی سطح، بسیار ساده‌تر و سریع‌تر خواهد بود، زیرا با گذشت زمان مقاومت لکه در برابر مواد پاک کننده افزایش خواهد یافت.

4.5 امتیاز از 974 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین