علت روشن نشدن یخچال

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت روشن نشدن یخچال

چراغ یخچال روشن نمی‌شود؛ نه آبسردکن کار می‌کند، و نه یخساز؛ هیچ صدایی هم به گوش نمی‌رسد. دستگاه را از برق جدا می‌کنید و دوباره به پریز می‌زنید، اما اتفاقی نمی‌افتد. علت روشن نشدن یخچال چیست؟ اینجا قصد داریم به همین سوال پاسخ بدهیم.

در ادامه ضمن بررسی 9 علت روشن نشدن یخچال فریزر، روش برطرف کردن آنها را نیز مرور کنیم. با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

علت روشن نشدن یخچال فریزر چیست؟

علت کار نکردن یخچال را بعضا من و شما هم می‌توانیم برطرف کنیم. اما گاهی هم حتما باید از تعمیرکار کمک گرفت. پس هرگاه احساس کردید تعمیر مسئله‌ای از تخصص و مهارت شما فراتر می‌رود، حتما برای رفع علت روشن نشدن یخچال از متخصص کمک بگیرید.

در ادامه تمام احتمالات را بررسی می‌کنیم تا ببینیم چرا یخچال شما روشن نمیشود.

 

ایراد در برق ورودی

همین ابتدای کار نگران ایرادات فنی و تخصصی نشوید؛ علت روشن نشدن یخچال فریزر شما احتمال دارد بسیار پیش پا افتاده باشد؛ مانند نرسیدن برق به دستگاه. پس ابتدا مطمئن شوید که:

  • سیم برق یخچال به درستی در پریز قرار گرفته است.
  • سیم برق یخچال در هیچ نقطه‌ای دچار فرسودگی، پارگی و قطعی نیست.
  • پریز برق و محافظ یخچال سالم هستند.
  • در کنتور برق همه‌چیز وصل است و اتصالی وجود ندارد.
  • فیوزی نپریده یا نسوخته باشد.
  • جریان یا ولتاژ ناکافی است. برای اینکه ببینید علت کار نکردن یخچال همین است یا خیر، جریان و ولتاژ پریز را با مولتی‌متر بررسی کنید.

 

کثیف بودن کویل‌های کندانسور

کویل‌های کندانسور که پشت دستگاه وجود دارند، گاز مبرد فشرده‌شده و داغ را به مایعی با فشار بالا تبدیل می‌کنند. در طی این تبدیل، کویل‌های کندانسور گرمای زیادی را به هوا منتقل می‌کنند.

اگر کویل‌های کندانسور با گرد و خاک و سایر آلودگی‌ها پوشینده شده باشند، این گرما به درستی دفع نمی‌شود. در نتیجه یخچال نمی‌تواند به خوبی کار کند، و حتی ممکن است به طور کامل از کار بیفتد.

اگر کویل‌ها تمیز هستند، برای پیدا کردن علت روشن نشدن یخچال فریزر سایر موارد را بررسی کنید.

 

کثیفی لوله های کندانسور علت روشن نشدن یخچال

 

خرابی رله استارت علت روشن نشدن یخچال

کمپرسورِ یخچال برای اینکه به اصطلاح راه بیفتد، به کمی کمک احتیاج دارد. رله استارت همین وظیفه خطیر را به عهده می‌گیرد. وقتی سنسورهای دستگاه تشخیص می‌دهند که یخچال گرم شده است، این قطعه کمپرسور را راه می‌اندازد. بنابراین اگر رله استارت کار نکند، کمپرسور هم روشن نمی‌شود.

برای اینکه مطمئن شویم علت روشن نشدن یخچال همین است، باید رله استارت را تست کرد. با یک مولتی‌متر، سوکت‌های ترمینال رله را تست کنید. اگر اتصال کوتاه نباشد، باید رله را جایگزین کنید.

نکته: یکی دیگر از نشانه‌های خرابی رله استارت این است که بوی سوختگی داشته باشد.

نکته 2: خرابی خازن استارت هم می‌تواند دلیل روشن نشدن یخچال باشد.

 

خرابی کمپرسور

کمپرسور اصلی‌ترین بازیگرِ سیستم خنک‌کننده یخچال شماست. کمپرسور مسئول جابه‌جایی گاز مبرد در سراسر چرخه سرماسازی است. همچنین، به متراکم شدن مبرد کمک می‌کند تا بتواند گرمای هوای داخل یخچال را جذب کند.

کمپرسورها معمولاً به این راحتی‌ها خراب نمی‌شوند، پس پیش از آنکه علت روشن نشدن یخچال فریزر را خرابی کمپرسور بدانید و برای تست کردن‌اش دست به کار شوید، ابتدا سایر اجزای یخچال را بررسی کنید. اما اگر جدا مشکوک‌اید که ایراد از کمپرسور است، مولتی‌متر شک‌تان را برطرف می‌کند.

پروب‌های مولتی‌متر را روی پین‌های برق کمپرسور قرار دهید. اگر نشان داد که مدار باز است، کمپرسور باید تعویض شود. برای تعویض کمپرسور و رفع علت کار نکردن یخچال در این حالت هم باید یک تعمیرکار مجاز استخدام کنید. تعویض کمپرسور مستلزم کار با مبرد است، که کاری تخصصی محسوب می‌شود.

 

خرابی ترموستات علت کار نکردن یخچال

ترموستات کنترل دما وظیفه تنظیم دمای داخل یخچال را بر عهده دارد. اگر ترموستات از کار بیفتد، یخچال نمی‌داند چه زمانی باید کار کند. برای اینکه ببینیم علت روشن نشدن یخچال همین است یا خیر، یک آزمایش ساده وجود دارد.

ترموستات یک صفحه کنترل دما دارد. می‌توانید با چرخاندن آن از پایین‌ترین درجه حرارت به بالاترین، آن را آزمایش کنید. اگر در حین انجام اینکار صدای کلیک شنیدید، ترموستات هنوز کار می‌کند و سالم است.

اگر صدای کلیکی نشنیدید، با مولتی‌متر ترموستات را تست کنید. اگر نتیجه اتصال کوتاه نبود، ترموستات را تعویض کنید تا علت کار نکردن یخچال برطرف شود.

 

خرابی ترموستات علت کار نکردن یخچال

 

خرابی برد کنترل

خرابی برد کنترل هم (که بخش‌های گوناگون دستگاه را کنترل می‌کند) چندان رایج نیست، اما گاهی محتمل است. اگر سایر اجزای را تست کرده‌اید و هنوز نمی‌دانید چرا یخچال روشن نمیشود، بد نیست برد کنترل را هم تست کنید.

مانند سایر قطعات الکترونیکی یخچال، اینجا همم می‌توانید با استفاده از یک مولتی‌متر و تست اتصال کوتاه، متوجه شوید که آیا برد کنترل به درستی کار می‌کند یا خیر.

 

کمبود گاز مبرد علت کار نکردن یخچال

اگر میزان گاز سرمازا در یخچال کم باشد، نمی‌تواند درست کار کند و خوب سرد شود. گاهی اوقات هم ممکن است اصلا روشن نشود. همان‌طور که می‌دانید، گاز سرمازا از طریق کویل‌های اواپراتور به گردش در می‌آید، هوای روی آن را خنک می‌کند و در نهایت هوای سرد را به کابین یخچال می‌فرستد.

برای شارژ گاز و رفع علت کار نکردن یخچال در این حالت با تعمیرکار در تماس باشید.

 

ایراد در اتصالات و سیم‌کشی داخلی

وقتی سعی دارید متوجه شوید چرا یخچال روشن نمیشود، باید مشکل داشتن سیم‌کشیِ دستگاه و قطعی یا شل‌شدگی اتصالات قطعات مهم را هم در ذهن داشته باشید. این موارد احتمال بالایی ندارند؛ اما اگر ایراد پیدا نمی‌شود، بررسی اتصالات و سیم‌کشی توسط متخصص به عیب‌یابی کمک خواهد کرد.

 

چرا یخچال روشن نمیشود

 

خرابی کلید مینیاتوری

کلید قطع جریان مینیاتوری (MCB یا Miniature Circuit Breaker)، که به آن کلید مینیاتوری یا فیوز مینیاتوری هم می‌گویند، می‌تواند یک دلیل بالقوه دیگر باشد.

اما کار این قطعه چیست؟ وقتی اتصال کوتاه یا سرریز جریان در دستگاه اتفاق می‌افتد، همین کلید اتوماتیک است که جلوی سوختن دستگاه و بروز آتش‌سوزی را می‌گیرند. برای تست و تعمیر این قطعه، و نهایتا رفع علت روشن نشدن یخچال با یک متخصص ارتباط بگیرید.

متوجه شدید چرا یخچال روشن نمیشود؟

یخچال‌ها دستگاه‌های پیچیده‌ای هستند که به صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند. به دلیل استفاده و نگهداری نادرست و البته فرسودگی، این دستگاه‌ها دچار مشکلاتی می‌شود، از جمله: سرد نکردن، مشکلات یخ‌زدایی، آسیب دیدن سیم‌کشی ، شکستن سینی تخلیه، بسته نشدن درب، نشت آب و ...

تمام این ایرادات، مانند پیدا کردن علت روشن نشدن یخچال و رفع آن، به تعمیرات تخصصی احتیاج دارد. اگر به دنبال خدمات سریع و حرفه‌ای در این حوزه هستید، کافیست درخواست‌تان را رایگان در «خدمت از ما» ثبت کنید. از متخصصان رایگان قیمت بگیرید و بهترین تعمیرکار را استخدام کنید.

4.0 امتیاز از 828 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین