تعمیر و تعویض پدال آبسردکن یخچال

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
تعمیر و تعویض پدال آبسردکن یخچال

تعمیر آبسردکن یخچال همیشه هم به تعمیر پدال آن خلاصه نمی‌شود. البته اگر خوش‌شانس باشید، ایراد از همین بخش است و با تعویض پدال آبسردکن یخچال مشکل برطرف می‌شود. می‌گوییم خوش‌شانس، چون مقالات آموزشی درباره تعمیر پدال برندهای گوناگون را می‌توانید به راحتی پیدا کنید.

اینجا برای شما یک راهنمای جامع برای تعمیر آبسردکن یخچال تدارک دیده‌ایم. ابتدا تعمیر و تعویض پدال را آموزش می‌دهیم. و پس از آن 6 ایراد دیگری را بررسی می‌کنیم که این قسمت ممکن است بهم بزند. در آخر هم روش تعمیر آبسردکن ساید را مرور می‌کنیم.

 

تعمیر و تعویض پدال آبسردکن یخچال

«پدال» آبسردکن همان بخشی است که باید فشار دهیم تا آب از یخچال خارج شود. استفاده مکرر و فشار زیاد معمولا باعث می‌شود پدال بشکند یا از جای خود خارج شود. اینجاست که باید تعویض پدال آبسردکن یخچال را انجام داد. البته پیش از دست به کار شدن، باید از چند موضوع مطمئن شد:

 • وجود آب در آبسردکن یخچال و فعال بودن آن
 • تمیز بودن فیلترهای آبسردکن
 • بسته بودن درب یخچال
 • سالم بودن شیر برقی (از طریق تست با اهم‌متر)
 • مسدود نبودن لوله‌های یخچال در اثر یخ‌زدگی یا ...

مشکلی نبود؟ خب، حالا می‌توانید با خیال راحت برای تعمیر آبسردکن یخچال دست به کار شوید.

 

آموزش تعمیر آبسردکن یخچال

 

آموزش تعویض پدال آبسردکن یخچال

اولین کاری که باید انجام دهید، تهیه پدال مناسب است. برای پیدا کردن مدل مناسب، درب یخچال را باز کنید، و در قسمت داخلی آن شماره و مدل یخچال را پیدا کند. با توجه به این اطلاعات می‌توانید پدال جدید را خریداری کنید.

برای تعویض پدال آبسردکن یخچال ابتدا حتما یخچال را خاموش کنید، و سپس طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. سینی یخچال را از جایگاه‌اش خارج کنید.
 2. اگر روی قاب جلویی پیچی وجود دارد، آن‌ها را برای دسترسی به آبسردکن باز کنید. در غیر این صورت، آن را با یک وسیله مناسب (مثلا یک چاقو) با احتیاط بیرون بیاورید.
 3. پس از باز کردن قاب، اگر سیم و اتصالاتی می‌بینید، آن‌ها را از پایانه‌ها جدا کنید تا قاب جلویی کاملا جدا شود.
 4. بعد از خارج کردن آبسردکن، جایگاه میکروسوئیچ آن را پیدا کنید. میکروسوئیچ‌ یک کلید تماسی لحظه‌ایست که وقتی آن را فشار دهید، برق شیر آب ورودی تامین می‌شود.
 5. گیره‌های ظریفِ نگهدارنده میکروسوئیچ را به آرامی بیرون بیاورید، و سپس خود میکروسوئیچ را از جایگاه‌اش خارج کنید.
 6. محفظه پدال را باز کنید. پدال قدیمی را از آن خارج کنید، و پدال جدید را جایگزین آن کنید.

مراحل تعویض پدال آبسردکن یخچال به این شکل است، البته به شرطی که پدال مدنظرتان در بازار موجود باشد. اگر به هر دلیل نتوانستید پدال مناسب را پیدا کنید، متخصصان فعال در "خدمت از ما" می‌توانند با استفاده از جوش پلاستیک، تعمیر آبسردکن یخچال شما را انجام دهند.

 

تعویض پدال آبسردکن یخچال

 

آموزش تعمیر آبسردکن یخچال (اگر پدال سالم است)

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، خرابی پدال تنها مشکلی نیست که ممکن است برای این بخش به وجود بیاید. در ادامه با این ایرادات آشنا می‌شویم:

 

رفع مشکل روشن نشدن آبسردکن

دکمه روشن و خاموش دستگاه درست عمل نمی‌کند؟ در این حالت، برای تعمیر آب سردکن یخچال فریزر باید برق ورودی و کلیدهای پشت دستگاه را چک کنید. اگر ایرادی ندیدید، باید عملکرد ترموستات بررسی شود. تراز نبودن آبسردکن هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

توجه داشته باشید که ضعیف بودن برق شهری هم می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. چون ولتاژهای زیر ۲۰۰ نمی‌توانند آبسردکن را روشن کنند. در این حالت نیازی به تعمیر آبسردکن یخچال نیست، و تنها باید کمی صبر کنید.

 

سرد نبودن آب

ممکن است آبسردکن شما به خوبی کار کند، اما آب خروجی از آن خنک نباشد. از جمله عواملی که می‌توانند فرآیند سرد کردن آب را مختل کنند، می‌توانیم به جمع شدن آلودگی روی کویل‌های اواپراتور، خرابی برد کنترل و تنظیمات اشتباه ترموستات اشاره کنیم.

تمیز کردن کویل‌ها و تصحیح تنظیمات ترموستات را احتمالا خودتان می‌توانید انجام دهید. اما تعمیر برد را باید به متخصصان تعمیر آبسردکن یخچال سپرد.

 

بوق زدن ممتد

هر سروصدایی از آبسردکن نشانه مشکل نیست؛ مثلا صدایی شبیه به صدای یخچال در آن طبیعی است و به عملکرد موتور مربوط می‌شود. اما بوق زدن‌های ممتد نشانه وجود خرابی هستند.

بوق زدن آبسردکن معمولا به دلیل گیر کردن آرمیچر موتور خنک‌کننده کندانسور است. صداهای غیرطبیعی هم بیشتر خاطر به شل بودن پیچ‌هاست، و به راحتی با تعمیر آب سردکن یخچال فریزر و رگلاژ برطرف می‌شود.

 

طعم و بوی بدِ آب

یکی دیگر از مشکلاتی که به تعویض پدال آبسردکن یخچال مربوط نمی‌شود، بدبو بودن آب یا جرم داشتنِ آن است. این مشکل به دلیل به‌موقع تخلیه نشدن مخزن آبسردکن و تمیز نکردن آن بروز می‌کند.

راکد ماندن آب در این مخزن باعث ایجاد قارچ و نهایتا بو گرفتن آب و سنگین شدن آن می‌شود. مشکل به ظاهر بی‌خطری که می‌تواند به مسمومیت، مشکلات روده‌ای یا حتی سنگ کلیه منجر شود.

این مشکل می‌تواند به دلیل کثیف بودن فیلتر آبسردکن هم ایجاد شود. تعویض دیرهنگام این فیلترها طعم و بوی آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و باعث گرفتگی یا چکه کردن شیر آبسردکن هم می‌شود. بهتر است حداکثر هر شش ماه یکبار فیلتر را تعویض کنید.

برای تعمیر آبسردکن یخچال در این حالت می‌توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید، یا یک تعمیرکار ماهر را استخدام کنید.

 

چکه و نشت آب از آبسردکن

علاوه بر گرفتگی فیلتر که به آن اشاره کردیم، کامل بسته نشدن دریچه عقب آبسردکن هم می‌تواند باعث سرریز شدن آب و خیس شدن محل قرار گرفتن آن شود. در این حالت سینی تخلیه بیش از ظرفیت خود پر شده و لبریز می‌شود.

اینجا برای تعمیر آبسردکن یخچال باید وجود ایراد و شکستگی در شیرهای ورودی و خروجی را هم بررسی کرد.

 

یخ زدن آبسردکن

ترموستات دمای آبسردکن را هم تنظیم می‌کند. در نتیجه اگر عملکرد آن مختل شود، ممکن است لوله‌های خروجی یخ بزنند و جریان آب قطع شود. برای تعمیر آب سردکن یخچال فریزر در این حالت یا باید تنظیمات را تصحیح کرد، یا ترموستات را تعمیر کرد.

 

تعمیر آب سردکن یخچال فریزر

 

تعمیر آبسردکن ساید

تعمیر آبسردکن ساید بعضا با یخچال‌های معمولی اشتراکاتی هم دارد. مثلا در این دستگاه‌ها هم آلوده بودن فیلتر آب می‌تواند جریان آب خروجی را ضعیف یا حتی قطع کند. در ادامه باقی سناریوهای تعمیر آبسردکن ساید را بررسی می‌کنیم:

 

خرابی شیر ورودی آب

شیر آب ورودی (شیر برقی) سیم‌‌پیچی دارد که آبِ آبسردکن را تامین می‌کند. این شیر معمولا پشت یخچال قرار دارد، و داخل پنل جایی ‌که شلنگ آب وصل شده ‌است می‌‌توانید آن را ببینید.

اینجا هم نیازی به تعویض پدال آبسردکن یخچال نیست؛ بلکه ابتدا باید مطمئن شوید فشار آب ورودی کافیست. همچنین، چک کنید که سر شیر، قسمتی که شلنگ به یخچال وصل شده ‌است، مسدود نباشد. سالم بودن سیم‌پیچ هم باید به کمک مولتی‌متر مشخص شود.

ترمینال‌های دوسر شیر هم باید بررسی شوند (زمانی ‌که کنترل پنل آن را فعال می‌کنید). اما این کار تخصصی را باید به یک تعمیرکار سپرد.

 

خرابی میکروسوئیچ و محرک آن

بالاتر توضیح دادیم میکروسوئیچ‌ها چه هستند و چه می‌کنند. اما پیش از بررسی آنها برای تعمیر آبسردکن ساید هم باید مطمئن شوید که برق ورودی یخچال ایرادی ندارد.

علاوه بر میکروسوئیچ، محرک آن را هم باید بررسی کنید. منظورمان از محرک همان پدال است که وقتی لیوان را روی آن فشار می‎‌دهید روی محور خود می‌چرخد و صدای کلیک‌مانند آن را می‌شنوید. برای اینکه ببینید به تعویض پدال آبسردکن یخچال احتیاج است یا خیر، باید قاب کنترل پنل را بیرون بیاورید.

اگر اشکالی در کار پدال وجود داشت، باید آن را تعویض کرد. اگر نه، برای تعمیر آبسردکن یخچال باید ایراد موجود در سوئیچ و برد کنترل را پیدا کرد.

 

تعمیر آبسردکن ساید

 

خرابی برد الکترونیکی آبسردکن

همان‌طور که می‌بینید، تعمیر آب سردکن یخچال فریزر سایدبای‌ساید حال و هوای تخصصی‌تری دارد. برد الکترونیکی است شیر برقی را کنترل می‌کند. پس در صورت وجود خرابی، این احتمال را هم در نظر بگیرید.

اگر برق به شیر برقی نمی‌‌رسد، اما پدال و میکروسوئیچ مشکلی ندارند، احتمالا مشکل از برد الکترونیکی یخچال شماست. این نمونه تعمیر آبسردکن یخچال هم تخصصی است و باید با تعمیرکار ارتباط گرفت.

 

چکه کردن آبریز

وجود گرفتگی در مسیر آب‌‌رسانی یا خرابی شیر برق و پدال آبسردکن می‌تواند علت این مشکل باشد. اولین کاری که در این صورت باید انجام دهید، این است که چند دقیقه پدال آبسردکن را پی‌درپی فشار دهید تا هوای آن کاملا خارج شود.

اگر مشکل برطرف نشد، فیتینگ‌های آبسردکن را بررسی کنید و ببینید درست آب‌‌بندی شده‌اند یا خیر. برای تعمیر آب سردکن یخچال فریزر ساید در این حالت باید از اتصال صحیحی شلنگ آب از پشت یخچال به شیر برقی و کارکرد درست تانکر واتر هم مطمئن شد.

گاهی هم تنها راهی که برای تعمیر آبسردکن یخچال در این حالت می‌ماند، تعویض شیر برقی است.

برای تعمیر آب سردکن یخچال فریزر دنبال تعمیرکارید؟

یخچال‌ها هرروز با امکانات جدیدتری وارد بازار می‌شوند. از درها و کشوهای متعدد گرفته تا سیستم‌های یخ‌زدایی و غیره. با وجود تمام اینها، یکی از امکانات ساده و به نسبت قدیمی‌تری که دیگر نمی‌توان یخچال‌ها را بدون آنها تصور کرد، آبسردکن است.

امیدواریم که این آموزش تعمیر و تعویض پدال آبسردکن یخچال مشکل شما را برطرف کرده باشد. اما اگر می‌بینید به کمک افراد حرفه‌ای‌تری احتیاج دارید، از طریق ثبت سفارش رایگان در «خدمت از ما» می‌توانید به راحتی به چندین متخصص حرفه‌ای و کاربلد تعمیر آبسردکن یخچال متصل شده و پیش از ثبت نهایی درخواستتان، هزینه خدمات را هم دریافت کنید.

4.1 امتیاز از 1014 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین