شیر برقی کولر گازی چیست؟

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
شیر برقی کولر گازی چیست؟

شیر برقی کولر گازی یکی از قطعه‌های به کار رفته در انواع کولر گازی و اسپلیت در حالت سرمایشی و گرمایشی است. آشنایی با نحوه عملکرد شیر برق کولر گازی، تست شیر برق کولر گازی و در نهایت دلایل خرابی شیر برقی کولر گازی از جمله نکات مهم در نگهداری و استفاده از انواع کولر گازی و اسپلیت است. تغییر حالت سرمایشی به حالت گرمایشی در کولر گازی از طریق قطعه شیر برق کولر گازی انجام می‌شود. هر گونه خرابی شیر برق کولر گازی با ایجاد اختلال در این عملکرد کولر گازی همراه است. نقش شیر برق کولر گازی در استفاده بهینه از انواع این وسیله برقی در فصول مختلف سال بسیار پررنگ است.

داشتن اطلاعات کافی و دقیق در خصوص ماهیت عملکردی شیر برق کولر گازی، علائم خرابی شیر برق کولر گازی در استفاده بهینه و کاربردی از انواع کولر گازی در فصول مختلف اهمیت دارد. در این مطلب علاوه بر آشنایی با نحوه عملکرد شیر برق کولر گازی یک راهکار برای تست شیر برق کولر گازی را در کنار علائم خرابی شیر برق کولر گازی مورد بررسی قرار داده شده است.

 

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی

 

شیر برق کولر گازی چیست؟

تغییر فاز سرمایشی کولر گازی به حالت گرمایشی از طریق یک دکمه تحت کنترل و مدیریت شیر برق کولر گازی صورت می‌گیرد. به عبارتی دیگر دستگاه کولر گازی از شیر برق برای انتقال حالت سرمایشی به گرمایشی و بالعکس استفاده می‌کند. ساختار شیر برق کولر گازی از کنار هم قرار گرفتن قطعاتی مانند بدنه، ورودی و خروجی سیال، قاب سیم پیچ و اتصال آن‌ها، میله فلزی و فنر و البته دریچه خروجی شکل گرفته است. در واقع شیر برق کولر گازی این عملکرد را با تغییر جهت مبرد در انواع کولر گازی انجام می‌دهد.

 

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی

 

 اهمیت وجود این قطعه برای افزایش محور کاربردی کولر گازی در فصول مختلف سال حساسیت توجه به سلامت شیر برق کولر گازی و یافتن دلایل خرابی شیر برق کولر گازی را نسبت به دیگر قسمت‌های کولر بیشتر کرده است.

 

عملکرد شیر برق کولر گازی به چه صورت است؟

عملکرد شیر برق کولر گازی از یک سیر و چرخش چهارطرفه پیروی می‌کند. در واقع یک بویین در این قسمت تعبیه شده است که با دریافت فرمان از سیستم کنترل و کولر گازی آغازگر این فعالیت است.طی این اقدامات مسیر هوای گرم کمپرسور را که در حالت سرمایشی کولر گازی قرار دارد، از بیرون به داخل کولر تغییر کرده و باعث گرم شدن جریان هوای خارج شده از یونیت داخلی کولر گازی می‌شود.

 

عملکرد شیر برق کولر گازی به چه صورت است؟

 

به عبارتی دیگر باد گرمی که حاصل از خنک کردن جریان هوا در کولر گازی در فصول گرم سال است، در حالت جدید و گرمایشی به جای خروج از پنل خارجی دستگاه به پنل داخلی و اپراتور منتقل شده است.

 

دلایل خرابی شیر برق کولر گازی

 

جهت اتصال چهار لوله شیر برق کولر گازی به این شکل است که: لوله تکی به خروجی کمپروسور(DIScharge)، و مابقی بصورت لوله وسطی به مکش کمپرسور(SUCTION) ، لوله کناری اش به کندانسور و دیگری به اپراتور وصل شده اند. طی یک عملیات هوشمندانه پس از تعویض جهت شارژ جریان مبرد، کولر گازی از حالت سرمایشی به حالت گرمایشی و برعکس تغییر می‌یابد.

 

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی

تا به این قسمت با نحوه عمکرد شیر برقی کولر گازی آشنا شده و علاوه بر این از اهمیت کاربرد شیر برق کولر گازی در ساختار این دستگاه مطلع شدیم. تمامی این موارد نشان دهنده اهمیت توجه به سلامت این قطعه در انواع کولر گازی برای استفاده بهینه از این دستگاه در فصول مختلف است. برای اینکه بتوانیم به راحتی از خرابی شیر برق کولر گازی مطلع شویم یک سری نکات و علائم را ر این قسمت مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

علائم خرابی شیر برقی کولر گازی

 

  • یکی از علائم خرابی شیر برق کولر گازی شکسته شدن قطعات و بخش‌ها مثل لوله‌ها و اهرم‌ها می‌باشد.
  • داغ شدن شیر برق کولر گازی یکی از نشانه‌های قطع و وصلی بیش از اندازه شیر برق کولر گازی است. این امر از علائم بارز خرابی شیر برق کولر گازی به شمار می‌آید.
  • یکی از علائم خرابی شیر برق کولر گازی شکستگی بست الکتریکی و یا بریدگی اتصالات و اختلال در جریان الکتریکی کولر است.
  • عوامل خارجی که بر روی عملکرد شیر برق کولر گازی تاثیر دارد، خرابی کلید است.
  • بالا و پایین شدن جریان برق و ولتاژ نامناسب نیز می‌تواند باعث مشکل در شیر برق کولر گازی شود.
  • تراز نبودن و روان کاری نامناسب نیز، می‌تواند باعث عدم جابه‌جایی درست مبرد و در نتیجه اختلال در کار شیر برق کولرگازی و خرابی شیر برق کولر گازی شود.

 

یک روش تست شیر برقی کولر گازی

برای اطمینان از عملکرد درست شیر برق کولر گازی یک تست ساده بر روی عملکرد این قطعه قابل انجام است که در این قسمت به آن اشاره می‌کنیم. پس از روشن کردن کولر گازی با فشردن دکمه کنترل این دستگاه، حالت سرمایش را به گرمایش و یا بالعکس تغییر دهید. اگر این تغییر حالت به سرعت انجام گیرد، یعنی شیر برق کولر گازی ایراد و عیبی ندارد.

 

نحوه تست شیر برقی کولر گازی

 

هزینه تعویض و قیمت شیر برقی کولر گازی

اهمیت شیر برق کولر گازی نشاندهنده‌ی قیمت بالای این قطعه در هنگام تعویض است. برای داشتن اطلاعات دقیق از هزینه تعمیر و تعویض شیر برق کولر گازی انجام این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

4.5 امتیاز از 1353 رای


تعمیر کولر گازی و اسپلیت
برای سرویس تعمیر کولر گازی و اسپلیت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین