چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟

ثبت درخواست " تربیت سگ "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟

وابستگی سگ به صاحبش یکی از دوست­‌داشتنی‌­ترین صحنه‌­ها در دنیاست. اما ما به عنوان صاحب یک سگ، چگونه سگ را به خود وابسته کنیم و چگونه با سگ حرف بزنیم؟ امروزه گرایش به نگهداری و داشتن سگ با توجه به تاثیر فوق‌­العاده افراد در کیفیت زندگی رو به افزایش است. به همین دلیل، امروزه افراد بیشتر از هر زمان دیگری می­‌پرسند چگونه سگ را به خود وابسته کنیم، یا چگونه سگ وحشی را به خود وابسته کنیم. اگر شما نیز کنجکاو هستید و می‌­خواهید بدانید چگونه یک سگ را به خود وابسته کنیم، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟

رام کردن سگ و وابسته کردن سگ به خود برای صاحبان و بسیاری از افراد لذت بخش است. برای وابسته کردن سگ به خود بهتر است مواردی که در زیر آورده شده است را رعایت کنید یا از مشاوره یک متخصص تربیت سگ بهره ببرید:

انتخاب نژاد مناسب سگ

مراحل مهم در اینکه چگونه سگ را به خود وابسته کنیم و افزایش وابستگی سگ به صاحبش، با توجه به نژاد سگ می‌تواند ساده‌تر یا سخت‌تر شود. سگ‌ها فرزندان اهلی گرگ‌ها بوده، و از گذشته تا به امروز نقش مهمی در زندگی انسان‌ها داشته‌اند. آنها حیوانات خانگی دوست‌­داشتنی‌­ای هستند که می‌توانند دوستان وفادار و سرگرم‌کننده‌ای برای ما باشند.

بهتر است نوع سگ با توجه به محل زندگی ما انتخاب شود. برای فضاهای کوچک مانند آپارتمان باید نژادی انتخاب شود که خیلی بزرگ نباشد، مانند فرنچ بول‌داگ، پامرانین، شیواوا و تریر یورکشایر و داکس‌هوندها و غیره. همچنین، برای آپارتمان باید سگی از نژادهای کم سروصدا مانند تریر بوستون، پاگ و... انتخاب شود. در مقاله بهترین نژاد سگ خانگی مفصلا در مورد آن شرح داده‌ایم.

از آنجا که میزان انرژی سگ‌ها متفاوت است، باید سگی را انتخاب کرد که میزان انرژی مناسبی با توجه به محل زندگی ما (خانه بزرگ و حیاط‌دار یا آپارتمان کوچک) داشته باشد.

 

چگونه سگ را به خود وابسته کنیم؟

 

نوازش و بازی با سگ او را رام می‌کند

اگر به دنبال این هستید که چگونه سگ خانگی و چگونه سگ وحشی را به خود وابسته کنیم، نوازش را فراموش نکنید. سگ وابسته نوازش را بسیار دوست دارد. اینکار باعث ایجاد آرامش و حس اطمینان در او می‌شود؛ اما وقتی در شرایط روحی خوبی قرار ندارید از نوازش کردن او خودداری کنید تا استرس و ناراحتی خود را به او انتقال ندهید. گاهی سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها بی‌حوصله هستند و دوست ندارند نوازش شوند.

بنابراین نوازش کردن باید در زمان‎های خاص مانند زمان­‌هایی که سگ کار خوبی انجام داده و به عنوان جایزه و تشویق انجام شود. از آنجا که سگ‌ها حیواناتی اجتماعی هستند، بازی کردن باعث شادی و سلامت روانی آنها می‌شود. زمانی که سگ کسل و کم‌حوصله است و مدام می‌خوابد، باید با او بازی کرد. اینکار باعث سرحال و اجتماعی شدن او، و در نتیجه افزایش وابستگی سگ به صاحبش می‌شود. اگر اینکه چگونه سگ را به خود وابسته کنیم برایتان جدیست، روزانه حداقل 1 ساعت را به پیاده‌­روی و بازی با او بپردازید.

 

تعیین قانون برای سگ

برای افزایش وابستگی سگ به صاحبش باید برای او مقررات تعیین کرد. اما اینکار چه جایگاهی در بحث "چگونه سگ وحشی را به خود وابسته کنیم" یا " چگونه سگ نگهبان را به خود وابسته کنیم" دارد؟

سگ وابسته قوانین و پیروی کردن از دستورات را دوست دارد. زیرا اینکار آنها را از گیج شدن نجات داده، و باعث می‌شود سردرگم و بلاتکلیف نشوند. زمانی که شما برای او چهارچوب تعیین کنید (مثلا اینکه چه زمانی بازی کند، چه زمانی بنشیند، و چه موقع بخاطر کار درست تشویق شود)، او شما را به عنوان رهبر خود می‌­بیند و باعث وابستگی او به شما می­‌شود. تمام سگ­‌ها پیروی از قوانین و خوشحال کردن صاحبان‌­شان را دوست دارند.

 

رام کردن سگ وحشی

 

ایجاد حس آرامش در سگ

زمانی که سگ شما احساس ناامنی می‌کند، ناراحت است، و مدام قدم می‌زند، ناراحتی او را درک کنید و به او احساس اطمینان و آرامش دهید. به او این حس را بدهید که در کنار شما در امنیت کامل قرار دارد. این کار باعث ایجاد وابستگی سگ به صاحبش می‌شود.

اصل ایجاد آرامش نیز یکی دیگر از مفاهیم تعیین‌کننده در اینکه چگونه سگ را تربیت کنیم و چگونه سگ را به خود وابسته کنیم است.

توجه به زبان بدن سگ

در مطلب چگونه با سگ حرف بزنیم به این موضوع اشاره کردیم که حرکاتی که سگ انجام می‌دهد، به بیان دیگر زبان بدن او، اطلاعات زیادی درباره خلق‌وخو و احساسات او در اختیار شما می‌گذارد. با درک و تفسیر این رفتارها و حرکات می‌توان عکس‌العمل مناسب را انجام داد که در وابستگی سگ به صاحبش موثر باشد. البته زبان بدن صاحب نیز باید مناسب با حالات سگ باشد.

ما در موضوع چگونه سگ را به خود وابسته کنیم، باید به صدای او نیز توجه بسیار کنید. چرا که نوع پارس کردن، زوزه کشیدن، یا ناله کردن سگ‌­ها معانی خاصی دارد. زمانی که این حالات سگ خود را بشناسید، می‌توانید ارتباط درست‌تری با او برقرار کنید، در مواقع ترس کنار او باشید، یا در مواقعی که آماده حمله است او را کنترل کنید و موارد دیگر.

 

چگونه سگ نگهبان را به خود وابسته کنیم

 

احترام به سگ

سگ­‌ها منحصربه­‌فرد هستند و همه آنها از یک چیز لذت نمی‌­برند (برای مثال نوازش و لمس شدن). بهترین راه برای اینکه متوجه شوید آیا دوستی و وابستگی سگ به صاحبش در حال شکل گرفتن است، توجه به زبان بدن است. اگر نوازشش می‌­کنید خوشش می‌آید یا ناراحت می‌شود و خود را کنار می‌کشد؟ آیا توجهی به شما نشان می‌دهد یا نه؟ اگر زمانی که پای یا دم سگ­‌تان را لمس می‌کنید از شما گوشه‌گیری می‌کند، یعنی نوازش را دوست ندارد. پس به سگ‌­تان احترام بگذارید و او را مجبور نکنید.

یک روش مناسب امتحان کردن قانون 3 ثانیه است. به مدت 3 ثانیه سگ را نوازش کنید (برای مثال پایش را لمس، یا سینه‌­اش را نوازش کنید) و بعد دست نگه دارید. اگر سگ تمایلی به ادامه نوازش نشان داد، دوباره شروع کنید. در غیر این صورت ادامه ندهید.

 

چگونه سگ وحشی را به خود وابسته کنیم؟

امیدواریم نکات بالا در افزایش دوستی شما و سگ­‌تان مفید باشد. البته که اگر می‌خواهید وابستگی سگ به صاحبش را افزایش دهید، باید خودتان را برای چالش­‌های آن نیز آماده کنید. هم ممکن است موی سگ به شما بچسبد، مقداری از بزاق‌شان شما را کثیف کند، یا در زمان‌­های رسمی و مهم هم دست از سر شما برندارند. اما گاهی تمام این چالش­‌ها به عشق خالصی که سگ‌تان به شما می‌دهد می‌ارزد!

4.5 امتیاز از 1396 رای


تربیت سگ
برای سرویس تربیت سگ از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین