اندازه گیری شاخص BTU برای خرید کولر گازی

دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
اندازه گیری شاخص BTU برای خرید کولر گازی

یکی از نکاتی که قبل از زمان خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید شاخص BTU است این شاخص به شما کمک می‌کند که بتوانید کولرگازی دقیقا مورد نیاز خود را بخرید و بعد از خرید دچار ضرر مالی نشوید. به طور مثال به شما کمک می کند که بدانید، کولر گازی مناسب برای آپارتمان 80 متری و یا کولر گازی مناسب برای خانه ۱۰۰ متری چیست. محاسبه شاخص BTU کاری ساده است در این مطلب به صورت کامل در مورد شاخص BTU برای شما توضیح داده ایم و شما با مطالعه آن به راحتی می‌توانید با یک محاسبه سر انگشتی ظرفیت کولر گازی خودتان را اندازه بگیرید و بدانید که متراژ نصب کولر گازی چقدر است.

 

معرفی شاخص BTU

واحد حرارتی بریتانیا (BTU) واحد سنجش بین المللی انرژی است. یک BTU میزان حرارتی است که باعث می شود دمای یک پوند آب (معادل ۰.۴۵۳ کیلوگرم) یک درجه زیاد شود. به بیان ساده تر یک BTU برابر با میزان کاهش دمای یک اتاق متوسط بعد از یک ساعت کار کردن کولر است.

 

اهمیت محاسبه شاخص BTU قبل از خرید کولرگازی با توجه به ظرفیت سرمایشی

کولری که ظرفیت سرمایشی بیشتر از میزان مورد نیاز برای اتاق دارد به سرعت وارد چرخه های تناوبی روشن و خاموش می شود. در نتیجه نمی تواند رطوبت را به درستی از محیط جذب و حذف کند. بنابراین کولری که ظرفیت سرمایشی کمتر از میزان مورد نیاز برای اتاق دارد همواره در حالت روشن کار خواهد کرد. مسلما شما دوست ندارید کولر گازی داشته باشید که در تمام طول شب یا زمانی که شما در اطاق نیستید، بدون وقفه کار کند. پس قبل از خرید کولر گازی باید حتما مناسب‌ترین متراژ نصب کولر گازی برای خرید آن را بدانید.

خبر بد این که تعیین مقدار دقیق BTU برای یک فضا شاید خیلی دقیق نباشد چرا که وضعیت فضای موجود، تعداد دستگاه های گرمازایی که در فضا وجود دارد، میزان قرار گیری در معرض آفتاب، ارتفاع دیوار تا سقف و بسیاری از موارد دیگر در آن دخیل است. هر ۱۲۰۰ BTU حدود ۴۶ متر فضا را می تواند خنک کند اما این عدد، در شرایط کاملا ایده آل محاسبه شده است.

پارامترهای زیادی مثل آب و هوای منطقه، میزان عایق بندی ساختمان، نقشه ساختمان، میزان تابش آفتاب، تعداد افرادی که در محیط رفت و آمد می کنند و ارتفاع سقف در افزایش این عدد تاثیر مستقیم دارند. معمولا در تهران هر فضای ۲۰ متری در اتاقی که آفتاب گیری زیادی دارد و دارای چندین پنجره است به ۱۸ هزار BTU سرمادهی نیاز دارد.

برای اینکه بدانیم محاسبه ظرفیت کولر گازی BTU به گونه مناسب برای آپارتمان ما چقدر است، ابتدا باید بدانیم محیط زندگی ما چطور و چقدر گرم می شود و با انواع منابع حرارتی در ساختمان آشنا شویم.

 

انواع منابع حرارتی ساختمان

به صورت کلی می توانیم دو نوع منبع حرارتی برای یک ساختمان در نظر بگیریم که باید به تمامی این منابع هنگام خرید کولر توجه کنیم و بدانیم که یک کولر گازی مناسب برای یک آپارتمان 80 متری باید بتواند چقدر محیط مورد نظر را خنک کند. دو نوع منبع حرارتی به شرح زیر هستند:

 • منبع خارجی
 • منبع داخلی

 

منابع خارجی گرمایشی در ساختمان

گرمای خورشید به عنوان یک منبع خارجی گرما می تواند از سه طریق به ساختمان وارد شود. روش اول ورود از پنجره ها که نرخ آن می تواند به جنس پنجره، دو جداره و یا تک جداره بودن آن بستگی داشته باشد. روش دوم هدایت گرما از طریق دیوارهای خارجی است که به صورت مستقیم در معرض تابش نور خورشید قرار دارند. روش سوم انتقال گرمای خورشید از طریق دیوارهای جانبی ساختمان است.

در مبحث نفوذ گرمایش عواملی نظیر موقعیت جغرافیایی ساختمان (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، جهت گیری پنجره ها، جنس و رنگ دیوارها و پنجره ها و همچنین میزان عایق بندی ساختمان تاثیر زیادی دارند؛ که باید حتما هنگام خرید کولر گازی مناسب به این موارد توجه کنید و مناسب ترین متراژ نصب کولر گازی را بدانید.

 

نرم افزار محاسبه ظرفیت کولر گازی

 

منابع داخلی گرمایشی در ساختمان

 • تعداد افراد حاضر و همچنین در رفت و آمد محیط و توجه به نوع فعالیت آن‌ها.
 • تجهیزات روشنایی (باید به نوع لامپ ها توجه کرد به عنوان مثال میزان بار گرمایی یک لامپ ال ای دی از لامپ رشته ایی سیار کمتر است).
 • تجهیزات الکتریکی (مانند کامپیوترها، اسکنرها و … .
 • تجهیزات و منابع گازی (مانند اجاق گاز).
 • لوله های تاسیسات و موتورها.

 

نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی BTU

حالا که می دانیم چه عواملی آپارتمان ما را در تابستان گرم می کنند، می توانیم به کولرمان کمک کنیم راندمان بالاتری داشته باشد. پیش از محاسبه BTU کولرگازی که تصمیم دارید تهیه کنید، تلاش کنید عواملی که در بالا به آنها اشاره شد را ضعیف کنید.

حالا می توانیم BTU حدودی مورد نیازمان را محاسبه کنیم. برای این کار از جدول زیر کمک بگیرید:

ظرفیت کولرگازی اسپلیت طبقات میانی ساختمان طبقات در معرض نور خورشید و زیر پشت بام

9000 BTU

متراژ مفید تا 15 متر

متراژ مفید تا 12 متر

12000 BTU

متراژ مفید تا 25 متر متراژ مفید تا 17 متر

18000 BTU

متراژ مفید تا 35 متر متراژ مفید تا 25 متر

24000 BTU

متراژ مفید تا 50 متر متراژ مفید تا 55 متر

30000 BTU

متراژ مفید تا 65 متر متراژ مفید تا 45 متر

32000 BTU

متراژ مفید تا 75 متر متراژ مفید تا 55 متر

45000 BTU

متراژ مفید تا 80 متر متراژ مفید تا 65 متر

60000 BTU

متراژ مفید تا 105 متر متراژ مفید تا 80 متر

90000 BTU

متراژ مفید تا 155 متر متراژ مفید تا 115 متر

 

مکان های زیر تخمین هایی بر اساس شرایط معمولی یک اتاق در آب و هوای معتدل ارائه می کنند:

 • آشپزخانه یک استثنا است. به ظرفیت سرمایشی پیشنهادی، ۴۰۰۰ BTU اضافه کنید.
 •  برای سقف های بلند و پلان های غیرمعمول، ظرفیت سرمایشی کولر را ۱۰ درصد بیشتر در نظر بگیرید.
 • در اقلیم های گرمتر شاید به ۱۰ تا ۲۰ درصد ظرفیت سرمایشی بیشتر برای هر اتاق نسبت به میزان معمول نیاز باشد.

همچنین شما می توانید برای محاسبه شاخص BTU  از نرم افزار محاسبه ظرفیت کولر گازی استفاده کنید.

کدام کولر گازی برای منزل مناسب

همانطور که گفته شد، محاسبه دقیق میزان BTU موردنیاز کاری تقریبا غیرممکن است اما تلاش کردیم پارامترهای موثر در افزایش و کاهش این ضریب را بشناسیم. بعد از مطالعه دقیق این راهنما شما قادر خواهید بود BTU مناسب برای آپارتمان یا منزل تان را با دقت خوبی محاسبه کنید. 

 

کولر گازی مناسب برای آپارتمان80 متری

 

چند نکته درباره خرید کولرگازی

 • درصورتی که دو تا سه اتاق به نحوی در کنار هم قرار گرفته باشد که با اتصال یونیت بیرونی بتوان اتصالات را بهم مرتبط کرد، می توان از یک کمپرسور با قابلیت وصل چند کولر کمک گرفت.
 • برای فضاهای تخت و بزرگ (بالاتر از ۱۰۰ متر) باید از چند پنل استفاده کنید. هرگز تلاش نکنید یک هال ۹۰ متری را با یک پنل خنک کنید.
 • اگر نمی توانید از چند پنل استفاده کنید، کولرهای ایستاده برای شما ساخته شده اند. یونیت این کولرها در فضای بیرون قرار می گیرد و اتصالات به واحد داخلی وصل می شود . کولرگازی ایستاده نیازی به نصب دیواری ندارد و واحد داخلی روی زمین قرار می گیرد. پرتاب باد این کولر ها بیشتر است.
 • اگر فضایی که می خواهید آن را با کمک کولرگازی خنک کنید کوچک است، نگران نباشید. کولرهای پرتابل برای شما ساخته شده اند. این نوع دستگاه ها، عملکردی مشابه کولرهای معمولی دارند و تمام سیستم آنها درون خانه نصب می شود. برای استفاده از این نوع دستگاه ها فقط لازم دارید یک لوله خروجی هوای گرم به خارج از ساختمان بکشید. این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع کولرها برای فضاهای کوچکتر (حدود ۶۰ متر) طراحی شده اند و در فضاهای بزرگتر، راندمان بالایی نخواهند داشت.
نصب کولر گازی و اسپیلت
برای سرویس نصب کولر گازی و اسپیلت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

loading