انواع شوینده های طبیعی برای جایگزین کردن مواد شیمیایی

ثبت درخواست " نظافت منزل "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
انواع شوینده های طبیعی برای جایگزین کردن مواد شیمیایی

استفاده از شوینده طبیعی می‌تواند قدمی در راستای سبک زندگی ارگانیک باشد. این روزها بحث‌های مربوط به زندگی سبز و طبیعت‌گرا بیش از هر زمان دیگری در تاریخ داغ است؛ مردم در هر زمینه ای سعی می‌کنند روش‌ها و محصولات طبیعی را برای استفاده برگزینند تا هم به طبیعت آسیب کمتری برسد و هم خودشان زندگی سالم‌تری را تجربه کنند. شوینده طبیعی، یکی از اقلامی است که می‌توان در این جهت به کار گرفت.

شاید هیچ وقت نشود به طور کامل انواع شوینده های طبیعی را جایگزین شوینده‌های پر قدرت شیمیایی کرد؛ اما می‌توان گاهی محض تنوع و همچنین کم کردن استفاده از شوینده‌های شیمیایی، به انواع مواد شوینده طبیعی روی آورد. بالاخص اگر وسواس نظافت دارید و اصولا تایم زیادی را به تمیزکاری اختصاص می‌دهید، بهتر است برای آسیب کمتر بخشی از نظافت را با شوینده طبیعی انجام دهید.

در این مطلب، به گردآوری انواع مواد شوینده طبیعی و معرفی کاربرد هر کدام پرداخته‌ایم. این اطلاعات کمک می‌کند تا بتوانید گاهی از شوینده طبیعی برای نظافت بهره ببرید و آن‌ها را جایگزین شوینده‌های صنعتی کنید. البته آن‌ها را دست کم نگیرید؛ این مواد شوینده طبیعی گاهی می‌توانند بسیار موثر و قوی عمل کنند. پس در ادامه همراه ما باشید.

سرکه سفید به عنوان یک شوینده طبیعی قوی

سرکه سفید یکی از پرکاربردترین پاک کننده‌های ارگانیک است که کاربردهای فراوانی دارد. سرکه اسیدی است و خاصیت آنتی باکتریال دارد؛ این یعنی علاوه بر نظافت و تمیزی، می‌توانید از آن به عنوان ضدعفونی کننده نیز استفاده کنید. کاربردهای سرکه به عنوان یک شوینده طبیعی بسیار زیاد است و حتی نمی‌توان آن‌ها را به صورت تیتروار کامل نام برد.

سرکه سفید یکی از انواع مواد شوینده طبیعی است که چند مورد از کاربری‌های آن به عنوان شوینده را در ادامه می‌بینیم:

  • لکه بری لباس
  • تمیز کردن شیرآلات
  • ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات هنگام شستشو
  • شستشو و براق کردن ظروف شیشه ای و از بین بردن بوی زخم روی ظروف غذا
  •  تمیز کردن و برق انداختن ظروف و اکسسوری فلزی مثل نقره، برنز و ...
  • تمیز کردن روشویی و سنگ توالت
  • استفاده از سرکه رقیق شده به عنوان شیشه شو
  • و ...

توجه کنید به طور کلی برای استفاده از سرکه به عنوان شوینده طبیعی، نیاز به زمان دارد. یعنی در هر حالتی اجازه دهید سرکه برای مدتی روی آلودگی و کثیفی‌های مد نظر شما باقی بماند تا اثرگذاری داشته باشد. برای استفاده از سرکه به عنوان شیشه شو باید آن را با مقدار زیادی آب جوشیده رقیق کنید و آن را در یک قوطی اسپری بریزید و از آن استفاده کنید.

 

انواع مواد شوینده طبیعی

 

استفاده از نمک و آب لیمو

نمک یک ماده گندزدا و آب لیمو هم یک اسید قوی است. ترکیب این دو، یک شوینده طبیعی مناسب به شمار می‌آید که چند کاربرد مختلف دارد. می‌توانید زیورآلات نقره ای سیاه شده خود را برای نیم ساعت در این محلول قرار دهید تا ببنید پس ازشستشو، چگونه تمیز و براق می‌شود. تمیز کردن و خوش بو شدن سینک آشپزخانه را نیز می‌توانید به این شوینده طبیعی بسپارید.

برای برق انداختن و تمیز کردن کف و سنگ توالت می‌توانید محلول نمک و آب لیمو را روی سطوح بریزید و برای مدتی صبر کنید و سپس محل را با یک براش یا فرچه مناسب، تمیز کنید. این کار، البته از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست؛ ولی تاثیر زیادی در تمیز شدن سطوح دارد. البته این محلول باید با آب رقیق شود.

 

استفاده از جوش شیرین یا خمیر جوش شیرین

جوش شیرین نیز یکی از اقلام پرکاربرد در بحث نظافت است. جوش شیرین می‌تواند یک شوینده طبیعی مناسب، سفید کننده، لکه‌بر و ضدعفونی کننده پرقدرت باشد. کافی است در حالی که از قبل، سطح را کمی نم دار کرده اید، جوش شیرین را روی لکه‌های مختلف لباس، کفش، مبل، فرش، پرده و ... بریزید.

کمی زمان دهید و سپس با یک برس مناسب سطح لکه را تمیز کنید؛ برای زدودن باقی مانده جوش شیرین، سطح را جارو برقی بکشید. جوش شیرین می‌تواند به صورت خمیر نیز استفاده شود. پودر جوش شیرین را با چند قطره آب (برای اثرگذاری بیشتر، سرکه) مخلوط کنید تا یک خمیر با غلظت معقول به دست آید.

این خمیر را روی لکه‌های مختلف بگذارید و یا از آن برای برق انداختن شیرآلات، سینک و یا ظروف برنز و نقره استفاده کنید. یکی دیگر از کاربری‌های جوش شیرین به عنوان شوینده طبیعی، استفاده از آن به عنوان سفید کننده دندان است. البته در این کار نباید افراط کنید، زیرا ممکن است به مینای دندان آسیب برسد. حداکثر ماهی یک بار با جوش شیرین سطح دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید.

 

انواع شوینده های طبیعی

 

نوشابه گازدار به عنوان شوینده

نوشابه شاید ماده طبیعی به حساب نیاید؛ ولی استفاده از آن به عنوان شوینده قطعا مفیدتر از نوشیدن آن است. حجم اسید سیتریک در ترکیبات نوشابه بالا است و این اسید می‌تواند یک تمیزکننده و شوینده حرفه‌ای سطوح باشد.

اگر یک بار این روش را تمیز کردن سرویس بهداشتی به کار بندید، قطعا متوجه تاثیرگذاری بالای آن خواهید شد. مقداری نوشابه را روی سطح زمین و سنگ توالت بریزید و مدت زمان حدودا ده دقیقه ای صبر کنید، پس از گذشت این زمان، سطح را با فرچه بشویید و سپس آب بکشید. نوشابه شاید طبیعی نباشد ولی شوینده بسیار مناسبی برای سطوح سرویس بهداشتی است.

جمع بندی

همان طور که می‌دانید، این روزها استفاده از محصولات ارگانیک و طبیعی بیش از پیش پراهمیت گشته است؛ دلیل این اتفاق آسیب کمتر به محیط زیست و داشتن سبک زندگی سالم‌تر است. یکی از اقداماتی که در این راستا می‌توان انجام داد، استفاده از شوینده طبیعی است. انواع شوینده ‌های طبیعی در دسترس ما هستند که می‌توان از آن‌ها برای نظافت استفاده کرد. در این مقاله سعی داشتیم انواع مواد شوینده طبیعی و نسبتا پرقدرت را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم.

4.5 امتیاز از 927 رای


نظافت منزل
برای سرویس نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین