0 تا 100 نصب و راه اندازی یخچال به صورت کاملا حرفه‌ای

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
0 تا 100 نصب و راه اندازی یخچال به صورت کاملا حرفه‌ای

بعد از خرید یخچال کار شما تمام نشده است و باید نسبت به نصب و راه اندازی یخچال نیز بسیار حساس باشید. عدم نصب صحیح یخچال عملکرد و طول عمر مفید یخچال را به شدت کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید 0 تا 100 نصب یخچال و نکات مهم در راه اندازی یخچال را یاد بگیرید، با ما تا انتهای این محتوا همراه باشید.

یخچال عضو ثابت تمام آشپزخانه‌ها است و هر خانه و خانواده‌ای برای نگهداری مواد غذایی و مواد فاسد شدنی خود به یخچال نیاز دارد. به سبب تقاضای زیاد مردم برای خرید یخچال، برندهای مختلف اقدام به تولید این محصول پر فروش و کاربردی کرده‌اند. با توجه به تنوع و تعدد یخچال‌های موجود در بازار باید در هنگام خرید باید به نکاتی مانند اندازه یخچال، قیمت یخچال، رده مصرف انرژی، برند یخچال و ... بسیار توجه داشته باشید.

روش صحیح نصب یخچال

همان‌طور که در بالا اشاره شد، نصب یخچال بر عملکرد آن تاثیر بسیار زیادی دارد و به همین دلیل برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از نصب و راه اندازی اشتباه لازم است تا نکاتی که در ادمه محتوا به آن اشاره می‌شود را مو به مو انجام دهید تا مانند یک نصاب یخچال حرفه‌ای اقدام به نصب یخچال خود نمایید.

 

روش صحیح نصب یخچال

 

قدم اول: مشخص کردن جای یخچال و باز کردن بسته بندی آن

بهتر است از قبل برای یخچال جای مناسبی در منزل و آشپزخانه خود مشخص کرده باشید، قرار گرفتن یخچال در سطوح شیبدار و گرم عملکرد و طول عمر مفید یخچال را به شدت کاهش می‌دهد. بعد از مشخص کردن جای یخچال، نوبت به باز کردن بسته بندی آن می‌باشد، در هنگام باز کردن بسته بندی رعایت یکسری نکات ضروری است که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است.

 • حتما کارتن یخچال را از قسمت بالای آن خارج کنید.
 • برای خارج کردن کارتن یخچال از بالا نیاز به فضای نسبتا زیادی دارید، معمولا امکان وجود این کار در فضای مسقف و بسته خانه‌ها وجود ندارد و بهتر است در فضای باز کارتن یخچال را خارج کنید.
 • تمام تلاش خود را به کار گیرید که به کارتن و بسته بندی یخچال آسیبی وارد نشود، زیرا این کارتن برای عودت دستگاه در صورت خرابی و یا هر مشکل دیگری لازم است.

 

قدم دوم: انتقال یخچال به محل از پیش تعیین شده

بعد از باز کردن بسته بندی یخچال آن را به محلی که از قبل برای یخچال در نظر گرفته‌اید منتقل کنید. در هنگام جابه‌جایی یخچال باید به یکسری نکات توجه داشته باشید که در ذیل به آن‌ها اشاره شده است.

 • با توجه به وزن زیاد یخچال به هیچ عنوان تنهایی اقدام به جابه‌جایی آن نکنید، زیرا انداختن و یا ضربه ناگهانی به یخچال باعث آسیب دیدن کمپرسور یخچال می‌شود. بهترین و ساده‌ترین راه برای جابه‌جایی یخچال استفاده از دالی و چرخ دستی می‌باشد.
 • اگر امکان عبور یخچال از محل‌های باریک و تنگ وجود ندارد و احتمال برخورد بدنه و کمپرسور یخچال با در و دیوار را بالا می‌دانید، حتما نسبت به جدا کردن درب‌ یخچال اقدام کنید (در بسیاری از برندهای سازنده یخچال امکان جدا کردن درب‌های یخچال به راحتی وجود دارد).
 • در هنگام جابه‌جایی یخچال بسیار دقت کنید، هر برخورد کوچک یخچال با در و دیوار ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بدنه و یا کمپرسور یخچال وارد کند.
 • به هیچ عنوان یخچال را به صورت وارونه و به پهلو جابه‌جا نکنید. این عمل مکانیزم خنک کننده یخچال را به شدت کاهش می‌دهد.
 • اگر درب یخچال را جدا کرده‌اید، در هنگام جایگذاری دوباره دقت کنید تا کاملا درها فیکس در جای خود قرار گیرند.

 

نصاب یخچال

 

قدم سوم: چک کردن محل قرارگیری و نصب یخچال

محل قرار گیری یخچال از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است، محلی برای قرار دادن یخچال شما مناسب است که مطابق با موارد اشاره شده در زیر باشد.

 • فضای قرار گیری یخچال باید متناسب با اندازه یخچال باشد. نصب یخچال در فضاهای تنگ و بسته عملکرد آن را به شدت کاهش خواهد داد.
 • در محلی باید یخچال نصب شود که امکان عبور جریان هوا در اطراف یخچال به راحتی وجود داشته باشد.
 • فاصله یخچال باید از دیوارهای بسته حداقل 15 سانتی متر باشد، فاصله مناسب نصب برای برندهای مختلف متفاوت است (معمولا در دفترچه راهنمای نصب یخچال هر برندی، فاصله مناسب نصب نوشته است).
 • محل نصب یخچال باید به دور از تابش مستقیم نور آفتاب، وسایل گرمایشی، اجاق گاز، آبگرمکن، سماور و .. باشد، چرا که افزایش دما عملکرد یخچال را به شدت کاهش می‌دهد.
 • در محل نصب یخچال باید فضای کافی برای باز شدن راحت درب‌های یخچال وجود داشته باشد.

 

قدم چهارم: تراز کردن یخچال

یکی از رایج‌ترین اشتباهات و مشکلات در هنگام نصب یخچال، عدم تراز بودن آن است. در زیر توضیحاتی در خصوص مشکلات به وجود آمده در صورت عدم تراز یخچال و راهنمای تراز صحیح داده شده است.

 • حتما بعد از قرار دادن یخچال در محل مورد نظر، یخچال را تراز نمایید. عدم تراز بودن یخچال باعث می‌شود، تا درب‌ها در حالت نیمه باز قرار گیرند.
 • تراز نبودن یخچال باعث می‌شود تا یخچال شما هنگام کار کردن صدای بیشتری تولید کند.
 • برای چک کردن تراز بودن یخچال، درب آن را باز کنید و سپس رها کنید. در صورت تراز بودن یخچال بعد از رها کردن درب هیچگونه تغییری در موقعیت آن به وجود نمی‌آید (در دفترچه راهنمای برخی از برندهای یخچال نوشته شده است که درب‌ها در صورت تراز بودن یخچال به صورت خودکار بسته می‌شوند بهتر است حتما راهنمای نصب یخچال موجود همراه محصول را به دقت مطالعه نمایید تا مشکلی در هنگام نصب برای شما پیش نیاید).

 

تراز کردن یخچال

 

در جلوی هر یخچال پایه‌های تراز قرار گرفته‌اند که شما با تغییر ارتفاع آن‌ها می‌توانید نسبت به تراز نمودن یخچال خود اقدام کنید. یک تراز را بر روی سقف یخچال قرار دهید و با تغییر ارتفاع پایه‌های یخچال به راحتی آن را تراز کنید. در پشت یخچال غلتک‌های برای راحتی حرکت یخچال قرار گرفته است، برخی اوقات به دلیل شیب زیاد پایه‌های تراز ارتفاع لازم برای تراز کردن یخچال را تامین نمی‌کنند، در این صورت با استفاده از این غلتک‌ها یخچال را به عقب، جلو، چپ و یا راست حرکت دهید تا یخچال شما در شرایط تراز مناسب قرار گیرد.

 

قدم چهارم: شستن و تمیز کردن درون یخچال

یخچال‌ها قبل از استفاده بهتر است به‌طور کامل و صحیح تمیز شوند. برای تمیز کردن درست قسمت داخلی یخچال لازم است تا مراحل ذیل را به ترتیب انجام دهید.

 • به ازای هر لیتر آب ولرم یک قاشق جوش شیرین بریزید.
 • یک اسفنج نرم را در این محلول فرو ببرید، بعد از چلاندن اسفنج اقدام به تمیز کردن یخچال با آن نمایید (توجه کنید برای تمیز کردن یخچال به هیچ عنوان از آب به صورت مستقیم استفاده نکنید).

 

قدم آخر: نصب و راه اندازی یخچال

بعد از قرار دادن یخچال در محل مناسب و تمیز کردن آن، نوبت به مراحل پایانی و راه اندازی یخچال می‌رسد. به هیچ عنوان برای روشن کردن یخچال و به برق زدن آن عجله نکنید. قبل از روشن کردن دستگاه حتما به موارد پایین توجه کنید.

 • توجه داشته باشید که یخچال چند ساعتی بدون کوچکترین حرکتی در محل نصب خود قرار گرفته باشد. ثابت قرار گرفتن یخچال در یک محل باعث می‌شود تا تعادل ماده سرد ساز (گاز یخچال) به حال ایده آل خود برگردد.
 • با توجه به نوسانات برق حتما از یک محافظ استاندارد استفاده کنید، این محافظ از آسیب دیدن یخچال شما در صورت بروز هر گونه نوسان برقی جلوگیری می‌کند.
 • بهتر است یک محافظ جدا و اختصاصی برای یخچال خود تهیه کنید.

 

راه اندازی یخچال

 

سوالات پر تکرار

 • آیا عدم نصب صحیح باعث اختلال در کار یخچال می‌شود؟

بله. بسیاری از مشکلات مانند جاری شدن آب در کف یخچال، کاهش راندمان یخچال، عدم قطع کمپرسور (کار کردن دائمی کمپرسور)، بسته نشدن کامل درب یخچال، خالی شدن سریع گاز یخچال و صدای زیاد یخچال در حین کار کردن کمپرسور همه و همه از مشکلات نصب ناصحیح و عدم تراز بودن یخچال می‌باشد.

 • آیا نصب یخچال باید توسط نصاب قرار گیرد؟

بسیاری از نمایندگی‌های فروش لوازم خانگی فقط در صورتی محصول را گارانتی و ضمانت می‌کنند که توسط نصاب و نماینده معتبر خود نصب شده باشند. پس قبل از نصب محصول حتما از نمایندگی فروش نسبت به وضعیت گارانتی و نوع نصب محصول اطلاعات کافی دریافت کنید.

 • آیا مطالعه دفترچه راهنمای موجود در محصول ضروری است؟

با مطالعه دفترچه راهنمای نصب محصول می‌توانید از بروز هرگونه مشکل در هنگام نصب محصول خود جلوگیری کنید.

 • آیا قبل از راه اندازی یخچال باید مواد غذایی خود را در آن قرار دهیم؟

خیر، بهتر است برای یکنواخت شدن دمای داخلی، یخچال به مدت چند ساعت به صورت خالی و در بسته کار کند.

جمع بندی

با توجه به حساسیت های موجود برای نصب یخچال حتما باید از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه کمک بگیرید. با مطالعه این محتوا شما به راحتی می‌توانید یخچال خود را به صورت کاملا صحیح و درست شبیه به یک نصاب یخچال حرفه‌ای نصب کنید. 

4.2 امتیاز از 1284 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین