علت سرد نکردن یخچال

ثبت درخواست " تعمیر یخچال "
دسترسی به نزدیک‌ترین متخصصین
علت سرد نکردن یخچال

اگر علت سرد نکردن یخچال را به موقع پیدا نکنیم، خیلی زود با حجم زیادی از مواد غذایی فاسد در یخچال روبرو می‌شویم. هرچند سرمای زیاد یخچال هم یک ایراد محسوب می‌شود، اما پیدا کردن علت سرد نکردن یخچال به مراتب برای افراد مهم‌تر است. خنک نکردن یخچال گاهی دلایل ساده‌ای دارد که خودمان نیز می‌توانیم رفع کنیم. اما گاهی رفع علت گرم بودن داخل یخچال را فقط باید به یک متخصص سپرد.

در این مطلب قصد داریم دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر را بررسی کنیم. از آنجا که روش کار و سیستم کلی یخچال‌های مشابه یکدیگر است، از این مطلب می‌توانید برای پیدا کردن علت سرد نکردن یخچال سامسونگ، ال جی، اسنوا، امرسان، ارج و ... استفاده کنید. با «خدمت از ما» همراه باشید.

دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر و علت گرم بودن داخل یخچال را می‌توانیم به دو دسته کلی تقسیم کنیم:

  • دلایل غیر فنی
  • دلایل فنی و تخصصی

 

علت سرد نکردن یخچال، دلایل غیر فنی

ابتدا دلایل غیر فنی خنک نکردن یخچال را بررسی می‌کنیم. این ایرادات را معمولا راحت‌تر و بدون داشتن تخصص می‌توان بررسی و رفع کرد.

 

خنک نکردن یخچال به دلیل تنظیم نادرست دما

ممکن است علت گرم بودن داخل یخچال شما عدم تنظیم درست درجه دما باشد. دمای یخچال در تابستان و زمستان متفاوت است. به طور کلی دمای 3 یا 4 درجه در زمستان و 1 یا 2 درجه برای تابستان توصیه می‌شود. اگر دمای دستگاه با این اعداد تفاوت زیادی دارد، آن را تغییر دهید.

از سلامت کلید تنظیم دما نیز اطمینان حاصل کنید. گاهی دما را تغییر می‌دهید، اما در واقعیت اتفاقی نمی‌افتد.

 

سرد نکردن یخچال به دلیل حجم بالای مواد غذایی

هر یخچال ظرفیت و توانایی خنک‌کنندگی مشخصی دارد. پر کردن یخچال با حجن زیادی از مواد غذایی دو مشکل اساسی ایجاد می‌کند:

  • کاهش میزان هوای تولید شده در دستگاه (که با باز شدن درب از آن خارج می‌شود)
  • امکان مسدود شدن سرماسازهای یخچال

پس هیچگاه مواد غذایی را درون دستگاه انباشته نکنید. بسته‌های بزرگ را نیز انتهای یخچال و جلوی هواسازها قرار ندهید.

 

گرم بودن یخچال به دلیل عدم گردش هوا

موقعیت نامناسب دستگاه نیز می‌تواند علت سرد نکردن یخچال سامسونگ، ال جی، اسنوا و ... باشد. موتور یخچال در پشت یخچال قرار دارد و معمولا فن برای اینکه موتور را خنک کند نیاز به جریان هوای حداقلی دارد.

اگر یخچال را در جایی کم هوا قرار داده باشید، آن را به دیوار چسبانده باشید، یا به قسمتی پارچه یا پلاستیک چسبانده باشید، قدرت خنک‌کنندگی موتور کم می‌شود و دما بالا می‌رود.

 

علت سرد نکردن یخچال فریزر امرسان

 

علت سرد نشدن یخچال، دلایل فنی

دلایل فنی خنک نکردن یخچال از عمر بالای دستگاه، فرسودگی و معیوب شدن قطعات ناشی می‌شود. در چنین حالتی، برای رفع دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر باید از یک تعمیرکار یخچال کمک گرفت. در ادامه مهمترین دلایل فنی سرد نکردن یخچال امرسان، هیمالیا، ارج و ... را شرح داده‌ایم:

 

خرابی لاستیک درب علت سرد نکردن یخچال

با ساده‌ترین علت گرم بودن داخل یخچال شروع می‌کنیم: خرابی لاستیک درب دستگاه. خرابی لاستیک درب باعث می‌شود تا درب خوب بسته نشود و هوا داخل دستگاه حبس نشود. بنابراین اگر به دنبال علت سرد نکردن یخچال سامسونگ یا برندهای دیگر هستید، ابتدا لاستیک درب آن را بررسی کنید.

 

خنک نکردن یخچال به دلیل مشکلات کمپرسور

خرابی کمپرسور و یا رله آن نیز می‌تواند علت سرد نکردن یخچال سامسونگ، ال جی و برندهای دیگر باشد وظیفه کمپرسور تبدیل گاز به مایع و انتقال آن به اواپراتور برای سرد کردن یخچال است. اگر کمپرسور دچار ایراد شوند، خنک کردن یخچال انجام نمی‌شود. اگر رله کمپرسور نیز خراب شود، موتور دستگاه کار نخواهد کرد.

اگر فن کمپرسور خراب باشد نیز با خنک نکردن یخچال مواجه خواهیم شد. فن کمپرسور پشت یخچال و کنار موتور قرار دارد، و وظیفه آن خنک کردن موتور است. اگر این فن ار کار بیفتد، کمپرسور داغ می‌شود و برودت دستگاه کاهش پیدا می‌کند.

 

کمبود گاز علت گرم بودن داخل یخچال

کمبود گاز یکی از دلایل رایج خنک نکردن یخچال است که با شارژ کردن می‌توان به سادگی آن را رفع کرد. پیشنهاد می‌کنیم شارژ مجدد را به تعویق نیندازید. زیرا گاز کم باعث می‌شود کمپرسور به صورت یکسره کار کند و در طول زمان بسوزد.

 

دلیل خنک نکردن یخچال سامسونگ

 

سرد نکردن یخچال به خاطر گرفتگی لوله‌های کندانسور

لوله‌های کندانسور همان لوله‌های سیاه پشت یخچال‌ها هستند. البته اگر یخچال شما جدید است، ممکن است نتوانید آنها را ببینید. زمانی که کمپرسور معیوب باشد، روغن با گاز وارد این لوله‌ها می‌شود و در آنها گرفتگی ایجاد می‌کند. این مسئله و کثیف بودن بیرون آنها موجب سرد نکردن یخچال فریزر امرسان، هیمالیا و ... می‌شود.

عیب‌یابی به کمک کویل‌های کندانسور: اگر می‌بینید که موتور دستگاه کار می‌کند و لوله‌های کندانسور گرم هستند، یخچال سالم است و مشکلی ندارد. اما اگر کمپرسور کار می‌کند اما کندانسور گرم نیست، برودت دستگاه مطلوب نیست و باید علت سرد نکردن یخچال را پیدا کنید.

 

سرد نشدن یخچال به دلیل مشکلات اواپراتور

خرابی فن اواپراتور را نیز باید به عنوان دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر و علت سرد نکردن یخچال فریزر امرسان در نظر گرفت. این قطعه در فریزر قرار دارد، و سرما را از فریزر به یخچال هدایت می‌کند. اگر فن اواپراتور مشکلی داشته باشد، این پروسه انجام نخواهد شد.

خراب بودن موتور اواپراتور نیز می‌تواند علت گرم بودن یخچال باشد. معیوب شدن این قطعه می‌تواند به خاطر گیر کردن فن، شکستن فن، سوختن اپراتور، قطع شدن برق و ... اتفاق بیفتد.

 

خنک نکردن یخچال به علت خرابی دمپر

وظیفه دمپر هوای یخچال مانند شبکه کولر است. لگر به دنبال علت سرد نکردن یخچال فریزر امرسان یا سایر برندها هستید، سلامتی و مسدود نبودن دریچه دمپر را بررسی کنید. اگر این بخش مشکلی داشته باشد (مثلا چیدمان مواد غذایی مانع کار آن شده باشد)، برودت وارد دستگاه نخواهد شد.

نکته: توصیه تعمیرکاران یخچال این است که درجه دمپر را روی مینیمم بگذارید.

رفع علت سرد نکردن یخچال فریزر امرسان و سایر برندها

همان‌طور که دیدید، دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر یا علت گرم بودن داخل یخچال (مخصوصا موارد فنی) بسیار گسترده است. تست تمام بخش‌هایی که ممکن است این مشکل را ایجاد کرده باشند و پیدا کردن دلیل اصلی خنک نکردن یخچال، کاری است که تنها یک متخصص از پس آن برمی‌آید.

برای ارتباط گرفتن با برترین تعمیرکاران یخچال در شهرتان، و رفع علت سرد نکردن یخچال و ایرادات دیگر، می‌توانید از اپلیکیشن «خدمت از ما» استفاده کنید.

4.5 امتیاز از 1042 رای


تعمیر یخچال
برای سرویس تعمیر یخچال از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

"خدمت از ما" بازار آنلاین خدمات است. بعد از ثبت سفارش، از متخصصین مورد اعتماد شهرتان چند پیشنهاد قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

logo درخواست و پشتیبانی خدمات آنلاین